Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#1
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Am vrut sa imi petrec anul acesta un concediu aici, dar nu am reusit. Poate la anu' sunt mai norocos.
Am deschis acest topic pentru ca nu gasesc informatii despre Fuerte decat foarte greu si m-am saturat
sa caut in topicurile Canare, Tenerife sau altele. La cate insule sunt acolo, banuiesc ca merita un topic separat.
Va astept cu impresii si informatii despre cazare, transport, atractii.

#2
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

View Postvali_geodezu, on 8th December 2009, 02:10, said:

Am vrut sa imi petrec anul acesta un concediu aici, dar nu am reusit. Poate la anu' sunt mai norocos.
Am deschis acest topic pentru ca nu gasesc informatii despre Fuerte decat foarte greu si m-am saturat
sa caut in topicurile Canare, Tenerife sau altele. La cate insule sunt acolo, banuiesc ca merita un topic separat.
Va astept cu impresii si informatii despre cazare, transport, atractii.
Nu era nevoie de un nou topic. Totul gasesti pe forum.
Acuma sa iti raspund: din cate stiu eu, cea mai ieftina cale de a ajunge acolo ar fi cu Easyjet: Buc-Madrid si Madrid-Fuerteventura.
Anul asta chiar am vrut sa merg si eu tot aici, la RIU Palace Tres Islas sau RIU Oliva Beach Resort (ambele hoteluri sunt alaturate)...
Cu o masina inchiriata din aeroport si un GPS cred ca te-ai descurca repede.
Cazare sigur gasesti pe booking.com sau venere.com.
Asteptam si alte pareri.

#3
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Parerea mea este ca trebuia un nou subiect legat de fuerteventura. Acolo unde m-ai trimis tu sunt toate la gramada si predomina Gran Canaria sau Tenerife.
Oricum la ce plaje are insula, eu zic ca merita sa vorbim despre ea separat.
Legat de transport, cu Easyjet, la dus iti trebuie o noapte de cazare in Madrid, pentru ca zborurile sunt foarte apropiate. La intors poti pierde vreo 10 ore prin aeroport.

Edited by vali_geodezu, 08 December 2009 - 10:19.


#4
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
are plaje dar nu are pic de umbra. un desert in toata regula, se vede si pe Google Earth. pentru cine prefera asa, e Ok.
am inteles ca sunt cele mai mari scoruri din Canare.

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Insula e intr-adevar foarte arida. Chiar zona de langa aeroport e un desert de nisip si pietre negre. Te cam sperii la primul contact. Noi am fost in 2007 si am stat in nord, la Corralejo. A fost foarte OK, inclusiv ca pret. Am stat in nord pentru ca eram chiar langa zona de dune, cu plajele frumoase si singuratice (unele dintre ele), dar si ca sa fim mai aproape de ferry si sa putem trece usor cu masina in Lanzarote.
Am cam explorat tot ce se putea vedea pe insula, am trecut si pe Lanzarote unde am facut un tur de insula tot cu masina inchiriata, asa ca daca ai intrebari concrete si imi amintesc, raspund.
Uite niste poze: una din interiorul arid al insulei, o plaja, un sat, si doua poze din zona dunelor de langa Corralejo.

Edited by Pitzifelnic, 08 December 2009 - 14:16.


#6
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Pai ma intereseaza cam tot: cazare, transport, preturi. Asta daca ai chef sa scrii, bineinteles.

#7
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Eu vara asta am fost in Lanzarote si am vizitat pentru 1 zi si nordul Fuerteventurei.
Mi-a placut foarte mult si la anu intentionez sa ma duc pentru 10 zile in Fuerteventura, dar in partea de sud a insulei.

Ce pot sa-ti pun e ca are cele mai frumoase si intinse plaje din tot arhipelagul, este mai salbatica, mai linistita, mai putin comericala si mai ieftina decat Tenerife si Gran Canaria.
Ca si transport poti incerca easyjet pana la Madrid apoi Spanair, AirEuropa, Vueling sau chiar Iberia.

De asemenea poti gasi oferte foarte ok la agentii mari gen Thomson, Thomas Cook care ofera pachete zbor+hotel.

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
De preturi chiar nu pot sa-ti zic. Tin minte ca la restaurant plateam undeva pe la 25-40 EURO 2 persoane functie de ce comandam, bine-nteles. Masina ne-a costat vreo 25 EURO/zi. Ferry spre Lanzarote stiu ca mi s-a parut cam scump, parca vreo 120 EURO a fost cu Fred Olsen pana la Playa Blanca, dus/intors, dar am trecut doi adulti plus auto inchiriat, de aceea a costat mai mult.
Pot sa spun ca nordul ne-a placut mult mai mult decat partea de sud. Sunt si in sud plaje frumoase, dar acolo e si plin de turisti, asa ca e mai neplacut din punctul asta de vedere. In nord, pe langa Corralejo sunt dunele printre care poti sa te pierzi, nu te deranjeaza nimeni daca n-ai chef sa socializezi. :) S-au construit doar doua hoteluri in zona dunelor, doi mastodonti facuti pe vremea lui Franco. Parca amandoi tin de lantul RIU. Prin zona aceea mai e un pic de inghesuiala, dar in rest e foarte OK.
Lanzarote e mai mica, daca ai masina faci lejer un tur de insula intr-una, maxim 2 zile. Noi am stat o zi pe Lanzarote.

#9
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Dar legat de transport si de cazare iti mai amintesti ceva?

#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postvali_geodezu, on 11th December 2009, 01:55, said:

Dar legat de transport si de cazare iti mai amintesti ceva?
Playa Park din Corralejo, cu zbor charter din Düsseldorf, mic dejun, 550 EURO 10 zile/persoana, in octombrie, last minute. Transferul l-am avut cu taxiul, inclus in pret. TUI nu avea autocare pentru transfer decat spre statiunile din sud, in Corralejo nu prea merg nemtii, de aceea ne-au transferat cu taxiul.

#11
robbysteel

robbysteel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2008
Am fost in Tenerife, mai exact in Los Cristianos asta este in partea de sud a insulei. Acolo vremea este perfecta, cu maxim 32 grade ziua, iar noaptea in jur de 25 dar foarte placut sa dormi mai ales pe un balcon, mai ales ca ei duc lipsa de tantari. Ce este mai enervat sunt acei gandaci cucaracea pe romaneste cei de bucatarie care zboara, dar nu fac nimic. Pe strada vei intalni foarte multi. Deasemenea mici reptile.

Este foarte uscat, nu vezi prea multa vegetatie, totul este rosu, pamant uscat si nisipul foarte inchis. Apa este calda si curata. In general hotelurile arata foarte ok pe afara, dar inauntru nu prea mi se pare genial. Exista cele cu 4**** care preturile sunt relativ scumpe.

Viata de noapte este incredibila, pusti englezi petrecand pana dimineata intr-un centru numit "Veronica" un centru cu foarte multe discoteci una langa alta. Un lounge bar frumos este El Faro relativ retras, cu o priveliste buna si muzica de calitate.

Centrul este reprezentat printr-o singura strada principala unde vei intalni magazine gen Zara, Mango, Nike si etc.

Serviciile la supermarket si la magazine este foarte slab, poate mai prost ca in Romania, iar varietatea la produsele alimentare este una foarte scazuta.

#12
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

View PostPitzifelnic, on 11th December 2009, 12:21, said:

Playa Park din Corralejo, cu zbor charter din Düsseldorf, mic dejun, 550 EURO 10 zile/persoana, in octombrie, last minute. Transferul l-am avut cu taxiul, inclus in pret. TUI nu avea autocare pentru transfer decat spre statiunile din sud, in Corralejo nu prea merg nemtii, de aceea ne-au transferat cu taxiul.
  

Poti sa-mi spui mai multe despre Playa Park? Ai stat la studio sau la apartament cu balcon? Pe tripadvisor am vazut ca era mai bine vazut apartamentul, dar si mai scump.
Legat de atractii ai ceva sfaturi? In ce perioada a anului ai fost si cum era vremea?
Multumesc frumos.

#13
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postvali_geodezu, on 13th December 2009, 23:31, said:

Poti sa-mi spui mai multe despre Playa Park? Ai stat la studio sau la apartament cu balcon? Pe tripadvisor am vazut ca era mai bine vazut apartamentul, dar si mai scump.
Legat de atractii ai ceva sfaturi? In ce perioada a anului ai fost si cum era vremea?
Multumesc frumos.
Am avut studio, dar a fost OK. Oricum n-am prea stat in camera. Am fost in prima 1/2 a lui octombrie 2007 si vremea a fost excelenta.
Ce ne-a placut noua:
In nord: Corralejo + dunele. Am mers foarte mult pe jos si cu masina, sunt km buni de plaja si poti sa te opresti unde ai chef sa faci o baie. Drumul trece direct prin rezervatia naturala, asa ca ai dune si in stanga, si in dreapta, te simti ca in desert.
In centru: Antigua si Betancuria. In general, toate oraselele de pe insule sunt dragute. Am mers si printre stanci pana la Barranco de las Penitas. Potecile sunt cam incurcate, pe langa bazine si un curs de apa secate. Treci de un bazin de acumulare mai marisor (secat si acesta, sunt toate colmatate, nu prea le-au proiectat bine) si o iei direct printre stanci in sus. Pe la jumatate dai de o capela mica unde mai vin ei sa aprinda lumanari si aduc flori. E si un registru mic si un pix in care poti sa te treci (de fapt ar trebui sa scrii o dorinta care ai vrea sa ti se implineasca daca tot ai batut atata drum pe caldura).
In sud: Dupa ce treci de Costa Calma, ajungi in laguna de la Playa Barca. Apa e foarte mica, rar ajunge pana la genunchi. E de fapt o limba lunga de pamant: intr-o parte e laguna, dincolo e oceanul cam furtunos. Chiar in capatul lagunei, la Risco del Paso e iarasi plin de dune de nisip. Vezi o groaza de oameni care se antreneaza prin laguna la wind surfing. E ideal pentru surfing pentru ca bate vantul, e suprafata mare, dar atunci cand cazi de pe placa nu ai nicio problema pentru ca e si apa foarte putin adanca.

In rest mai sunt ceva plaje mai mult sau mai putin salbatice, sate pitoresti. Dupa parerea mea merita sa mergi daca iti place mult sa stai la plaja, sa faci baie, etc. Agitatia mare e pe la Costa Colma in sus, dar noua nu ne place acolo: prea multe hoteluri mari, prea multi turisti. Parca era si un parc de distractii, dar nu ne-am dus.
Mai pun niste poze:
1) Inceputul dunelor, cu vedere spre Corralejo
2) Hotelurile RIU din rezervatia naturala
3) Plaja de la dune
4) idem
5) iar dune
6) Skoda noastra
7) biserica
8) Orasel
9) Plaja vulcanica
10) Coasta
11) Casa "coloniala"
12) Sat din interior
13) Capeluta din prapastie de care scriam
14) Bazin colmatat de pe drum
15) Biserica din Pajara-celebra pentru portalul ei mexican
16) Parcul din fata bisericii - foarte frumos
17) Pensiune draguta din Corralejo, modernista, din drumul spre dune
18)Laguna din sud
19) idem
20) Risco
21) Idem
22) Idem
23) Peste canarez
24) Au si camile!
25) Targ de duminica dintr-un sat de langa Corralejo
26) Plaja din NE - iar la dune

Sotia mea isi aminteste ca pozele 11+12 ar fi deja din Lanzarote, dar vad ca noi le-am bagat in folderul de Fuerte la intoarcere, asa ca le-am pus. Poate le recunoaste Basti.

Edited by Pitzifelnic, 15 December 2009 - 13:32.


#14
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Multumesc mult. Cu cat vad mai multe poze, cu atat mai mult vreau sa merg. Oricum, din ce am vazut pana acum, mie mi se pare ca plajele din Fuerte sunt mult peste cele din Tenerife sau Gran Canaria.
Ca idee, tot Corralejo mi se pare cel mai potrivit pentru baza si de acolo cu masina de inchiriat. Aveti idee cat dureaza un tur complet de insula cu masina?

#15
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Haideti mai oameni buni, nu a mai fost nimeni pe acolo sa ne povesteasca una-alta?

#16
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postvali_geodezu, on 18th December 2009, 15:49, said:

Haideti mai oameni buni, nu a mai fost nimeni pe acolo sa ne povesteasca una-alta?


Alte doua locuri ar fi:
-Isla de Lobos, o insula rezervatie naturala in nord, la care se ajunge cu un vaporas (cca 20 min), dar atentie la orar sa nu ramii pe acolo:)
-Plaja Cofete, spectaculoasa, insa ceva mai dificil de ajuns, in sud. Chiar daca unii recomanda jeep, am mers fara probleme cu un Opel Astra. Tot acolo Vila Winter, dacate pasioneaza istoria:)

#17
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
De la 1 Aprilie 2010 revine Ryanair cu 10 rute din Fuerteventura.

#18
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Aveti idee cat e litrul de benzina in Fuerteventura? Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate