Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Legare corecta intrerupator dublu la aplica cu 2 becuri

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 21.01.2013
releul pas cu pas unde il montezi?

#20
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
in doza de derivatie

#21
gyardel

gyardel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.01.2014
Salutari forumistilor,
Problema mea este urmatoarea:am cumparat recent o casa si am decis sa inlocuiesc candelabrul vechi cu o aplica.Intrerupatorul este din acela cu doua pozitii dar nu era functionala numai una singura de la care puteam aprinde/stinge lumina.Am pus aplica noua cu becuri economice de 7w din setul original,intrerupator nou legat identic ca si cel vechi(fara leduri) si nu a fost nicio problema pana cand mi s-au ars pe rand,dupa  cca. 1 an, becurile originale. Le-am inlocuit cu niste becuri pe LED de 3W iar acum am constatat ca dupa ce sting lumina,becurile continua sa lumineze foarte slab. Am demontat toate legaturile de la intrerupator si becurile tot lumineaza la fel de slab. Am verificat si tensiunea la firele care intra in intrerupator si imi arata doar cca.150V. Cu o lampa de control am verificat fiecare fir si se aprinde numai la doua dintre ele,practic una din ele este ca si cand ar fi acolo degeaba.
Sunt mai putin decat incepator si as aprecia orice parere sau sugestie. Merci.

#22
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
N-as vrea sa deschid un topic nou, intrebarea este cumva legara si de subiectul acesta
De ce se incalzeste un intrerupator cu doua butoane care deserveste o lustra cu trei brate ? Becurile sunt 2 pe un buton si 1 pe celalalt. Intrerupatorul se incalzeste si cand este aprins doar un singur bec (100w) si cand sunt aprinse doar celelalte doua (2x75w)

#23
masteryoda2

masteryoda2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.11.2010

View Postn_priceputu, on 23 ianuarie 2014 - 05:45, said:

N-as vrea sa deschid un topic nou, intrebarea este cumva legara si de subiectul acesta
De ce se incalzeste un intrerupator cu doua butoane care deserveste o lustra cu trei brate ? Becurile sunt 2 pe un buton si 1 pe celalalt. Intrerupatorul se incalzeste si cand este aprins doar un singur bec (100w) si cand sunt aprinse doar celelalte doua (2x75w)
ce putere poata suporta acel intrerupator, cati w?(pe soclu ar trebui sa gasesti notat)asa cum reiese din ce ai relatat,akuma ai instalat un consum maxim de 250 w........

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate