Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Legare corecta intrerupator dublu la aplica cu 2 becuri

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Am urmatoarea problema: am avut lustra din aceea veche cu 5 brate, acum cativa ani am inlocuit-o si cineva mi-a facut legatura doar pentru doua becuri, fiindca mai mult nu ar fi suportat reteaua. Am inlocuit lustra cu aplica, merge fara probleme, era fiecare bec pe intrerupatorul lui (intrerupator dublu din acela vechi cu butoane mici). In urma cu 1 an am inlocuit intrerupatorul cu unul dublu cu led. Am chemat pe un vecin sa mi-l monteze, insa nu stiu cum a facut ca nu e fiecare bec pe cate un buton, iar al doilea bec functioneaza doar daca e deschis primul.
Intrebare: omul a gresit cand a montat intrerupatorul, si daca da, cum se monteaza corect sa fie fiecare bec aprins separat, independent de celalalt? :)

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 duculeana, on 5th December 2009, 16:26, said:

... iar al doilea bec functioneaza doar daca e deschis primul.
Intrebare: omul a gresit cand a montat intrerupatorul, si daca da, cum se monteaza corect sa fie fiecare bec aprins separat, independent de celalalt? :)
intrerupatorul dublu are o intrare comuna unde se leaga faza (daca ai instalatia cu faza la intrerupatoare) si 2 iesiri spre cele 2 becuri in cazul tau
a fost legat gresit, a fost legata intrarea la una din iesiri

[ http://i45.tinypic.com/jigaa9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
wurst

wurst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2009

 dan210, on 5th December 2009, 22:40, said:

intrerupatorul dublu are o intrare comuna unde se leaga faza (daca ai instalatia cu faza la intrerupatoare) si 2 iesiri spre cele 2 becuri in cazul tau
a fost legat gresit, a fost legata intrarea la una din iesiri

Dan are dreptate, tu esti acum in situatia asta:

Attached Files



#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 wurst, on 6th December 2009, 10:19, said:

Dan are dreptate, tu esti acum in situatia asta:
Bun, si atunci daca intrarea a fost legata la una din iesiri, la intrare practic ce a fost legata? Faza sau nulul? Cand schimb becurile in situatia de fata se recomanda scoaterea sigurantelor de la contoar, sau pot schimba normal, fara riscul de electrocutare?
Interesant ca omul a pus intrerupatorul "pe viu", cu grija, fara scoaterea sigurantelor  :P

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 duculeana, on 6th December 2009, 08:52, said:

Bun, si atunci daca intrarea a fost legata la una din iesiri, la intrare practic ce a fost legata? Faza sau nulul? Cand schimb becurile in situatia de fata se recomanda scoaterea sigurantelor de la contoar, sau pot schimba normal, fara riscul de electrocutare?
Interesant ca omul a pus intrerupatorul "pe viu", cu grija, fara scoaterea sigurantelor  :P
presupun ca te afli in situatia faza la intrerupator, nul la bec
montand faza la una din iesiri iar iesirea la intrare, se schimba doar ordinea de aprindere
raspuns intrebare 1: a fost legat conductorul ce merge la bec
raspuns intrebare 2: nul daca ai becul montat
raspuns intrebare 3: electrocutarea apare la atingerea partii metalice a duliei/candelabrului, pentru mai multa siguranta poti sa faci operatia cu sigurantele scoase, niciodata nu se stie, poate nu e becul ars, ci faza desfacuta atingand partea metalica

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
As mai avea o nedumerire: am vazut ca ledul intrerupatorului din interior se aprinde doar cand aprind becul principal (butonul din dreapta). Daca il aprind si pe cel din stanga atunci nu se mai vede niciun led.
ar nu e asta problema: eu stiam ca in mod normal ledul acela trebuie sa lumineze noaptea, cand e lumina stinsa, nu? Ce rost are sa se aprinda atunci cand aprind lumina? Nu cumva intrerupatorul a fost montat cu susul in jos? Eu acum apas in partea de jos ca sa il aprind, oare pozitia normala pentru ca ledul sa functioneze doar pe timp de noapte (cand becul e stins) nu e invers -adica sa aprind becul apasand in partea de sus?
Stiu ca majoritatea intrerupatoarelor duble functioneaza apasand in partea de jos, de aia intreb, ca mi se pare o situatie atipica la mine.

#7
smyly

smyly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2010
Daca am un intrerupator simplu cu 3 fire cum as putea sa leg o plafoniera cu 2 becuri?

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006
intrerupatorul este simplu (un buton)?
intrerupatorul este simplu, dar are 3 borne?
circuitul plafonierei are 3 conductori? daca da esti sigur ca nu mai exista un intrerupator in circuit?

da o privire http://www.niqro.3x.ro/cs/cs.htm

Edited by dan210, 15 November 2012 - 16:19.


#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 smyly, on 15 noiembrie 2012 - 16:00, said:

Daca am un intrerupator simplu cu 3 fire cum as putea sa leg o plafoniera cu 2 becuri?

Nu o legi tu chemi pe cineva. Daca pui o astfel de intrebare inseamna ca esti varza si decat sa faci vreo tampenie mai bine chemi pe cineva.

#10
2maryus

2maryus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2013
am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

#11
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.12.2012

 Clovis, on 16 noiembrie 2012 - 17:27, said:


Nu o legi tu chemi pe cineva. Daca pui o astfel de intrebare inseamna ca esti varza si decat sa faci vreo tampenie mai bine chemi pe cineva.

 2maryus, on 01 februarie 2013 - 19:28, said:

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?
Ai o problema!

#12
sergiumusic

sergiumusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 29.12.2007

 2maryus, on 01 februarie 2013 - 19:28, said:

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?
are 3 probleme...:-)

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 2maryus, on 01 februarie 2013 - 19:28, said:

am si eu o problema un dublu intrerupator vreau sa leg becul din baie si becul de pe hol,dar am doar doua fire in doza.Ce pot face?
in ideia ca cele "doua fire" sunt faza si conductorul de alimentare bec si daca prin doza te referi la doza intrerupatorului trebuie sa montezi inca un conductor de alimentare pentru al doilea becul

#14
Angel Wings

Angel Wings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2007
Bravo! felicitari celor care au dat raspuns omului si celor care au facut pe invatatii din pantece nu v-ar strica putina modestie...mai ales amaratul care lega becuri inainte sa scrie. Poate ar fi fost mai bine sa inveti sa scrii mai mult. E usor sa ne dam mari si sa credem ca facem furori cu asta. Hai sa va vad cati din cei care ati raspuns si v-ati batut cu pumnii in piept sunteti electricieni autorizati? Ah...am uitat romanul e si medic (se automedicheaza) si portar, si sportiv si inginer si ...ce mai omul bun la toate...numai ca la nimic nu exceleaza.

#15
ppv

ppv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2009
Cine ma poate lamuri cum se leaga un bec pe casa scarii, la doua intrerupatoare, unul la parter si al 2-lea la etaj si sa poata fi aprins de la parter si stins de la etaj si invers?
Nu sunt electrician, dar ma intereseaza.

#16
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
folosesti 2 intrerupatoare cap-scara

#17
ppv

ppv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2009
Multumesc, nu stiam ca exista asa ceva.

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006
sau un releu pas cu pas si intrerupator cu revenire

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate