Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Nu sunt multumita de lucrarea dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

View PostAna_Karr, on 4th December 2009, 13:08, said:

Presupun ca e o metalo-ceramica. Sau metalo-compozit. Eu nu am inteles unde a fost proba metalului. Ca cica i-ar fi trantit-o in gura fara probe.
Daca ar fi existat proba metalului, nu se ajungea la tragedia asta. Munca aiurea si o groaza de nervi. La stadiul de metal, daca ceva nu e in regula, se adapteaza atunci daca sunt mici probleme. Daca sunt mari probleme, eu o vreau de la inceput. Si fiind vorba doar de metal, tehnicianul se enerveaza mai putin. Dar nu-mi amintesc  sa mi se fi intamplat asa ceva.

...

Sfatul meu este sa nu accepti. Si sper ca ai nu ai platit-o. Sa-ti ia inca o data amprenta si sa o ia de la cap. Sa analizati si daca se pot face macar doua semipotcoave.
Ai dreptul sa o refuzi. Au muncit mult pt lucrare, s-au enervat mult la adaptare. Eu ii inteleg si pe ei. Dar eu cred ca medicul a gresit ca nu a facut proba metalului. Iar greselile se platesc. Mai ales ca nu e permisa o asemenea greseala la o lucrare mare. La nici un fel de lucrare.


Proba metalului nu s-a facut deloc. Chiar am intrebat eu medicul daca nu se face proba, fiindca auzisem ca la alte cabinete se face si mi-a zis ca nu e necesar.
De platit am platit jumatate la luarea amprentei urmand ca cealalta jumatate sa o platesc cand este terminata lucrarea. Cand a fost terminata si am vazut si eu ca nu potriveste eram hotarata sa mai astept cu plata pana va fi tot in regula. Medicul m-a programat peste cateva zile cu speranta ca pana atunci se mai aseaza lucrarea si mi-a zis ca atunci trebuie sa platesc si cealalta jumatate. Dar ma gandesc sa ii spun ca voi plati doar atunci cand totul va fi ok si eu cred ca asta inseamna sa refaca lucrarea.

#20
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postanda2525, on 4th December 2009, 19:23, said:

... voi plati doar atunci cand totul va fi ok si eu cred ca asta inseamna sa refaca lucrarea.
PUNCT  !  

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAna_Karr, on 4th December 2009, 13:08, said:

Presupun ca e o metalo-ceramica. Sau metalo-compozit. Eu nu am inteles unde a fost proba metalului. Ca cica i-ar fi trantit-o in gura fara probe.
Daca ar fi existat proba metalului, nu se ajungea la tragedia asta. Munca aiurea si o groaza de nervi. La stadiul de metal, daca ceva nu e in regula, se adapteaza atunci daca sunt mici probleme. Daca sunt mari probleme, eu o vreau de la inceput. Si fiind vorba doar de metal, tehnicianul se enerveaza mai putin. Dar nu-mi amintesc  sa mi se fi intamplat asa ceva.
eu banui ca-i vorba mai degraba de metalo-compozit sau chiar metalo-acrilica. in privinta probei majoritatea medicilor cu care lucrez vor sa faca proba, dar am si medici care nu vor, o prefera din prima la gata. oricum, procentul de lucrari care mi se intorc pt neadaptare e extrem de mic. niste mici retusuri pe bonturi cand se face proba lucrarii sunt normale, dar cum zice pacienta ca a stat 2 ore (aici ma cam astept sa fi dilatat timpul ca a fost o chestie destul de traumatizanta pt ea sa-i mai drujbaiasca dintii, dar oricum creed ca a sta mult), si a mai trebuit sa drujbaiasca si din lucrare nu cred ca mai are sanse sa fie o lucrare onorabila.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
scuze de post dublu, dar mi-a disparut butonul de edit.

am intalnit si laboratoare care nu dau lucrarea la proba. e cazul unui laborator cu renume bun, care isi permiteau luxul sa selecteze medicii si daca amandoi isi fac bine treaba bine (si medicul si tehnicianul) procentul de lucrari cu probleme e mic. in cazul in care apareau probleme o refaceau cu totul. preferau metoda asta pt rapiditate.

#23
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Lucrarea este metalo-ceramica. Am mai zis materialul mi se pare ok, ca si aspect al lucrarii iarasi pare bine lucrat insa nu sunt in concordanta cu fata mea, parca este lucrarea altei persoane. Nici nu ma mira acest lucru atata timp cat medicul nu comunica tehnicianului nici macar  varsta pacientulu, discuta doar " stii, lucrarea aceea...". Inteleg ca nici tehnicianul nu poate ghici cum ar arata bine dar cred ca ar trebui sa existe o oarecare colaborare, proba,etc.  Oare se poate modifica putin aspectul in sensul ca as dorii incisivii mai lungi si mai "evazati" ca acuma sunt scurti si conici. Nu se poate lua ceramica de pe scheletul metalic si refacuti? Sau sa se mai adauge putina ceramica? Asta doar la incisivi.
Desi medicul a spus ca nu se putea altfel eu nu cred fiindca dintii naturali au fost mai lungi si mai "evazati", lucrarea provizorie de asemenea doar acum la lucrarea definitiva nu se putea altfel.


Mai revin cu o intrebare. Asa cum am mai spus urmeaza sa ma intorc la cabinet in cateva zile, timp in care spunea medicul ca lucrarea se va aseza. Facand abstractie de "designul" lucrarii mi-e frica ca nici nu se va aseza insa in mod sigur medicul va incerca sa ma convinga ca este ok si asa este normal, etc. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Fiindca in mod sigur va mai slefui ceva, va umple cu ciment si " totul va fi ok". La ce ar trebui sa fiu atenta? Chiar daca medicul va spune ca lucrarea s-a asezat si este ok, ma gandesc sa nu accept sa o cimenteze definitiv ci sa consult mai intai un alt medic si sa aflu si opinia acestuia.

Edited by ripper, 05 December 2009 - 13:27.


#24
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

View Postanda2525, on 5th December 2009, 13:12, said:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Lucrarea este metalo-ceramica. Am mai zis materialul mi se pare ok, ca si aspect al lucrarii iarasi pare bine lucrat insa nu sunt in concordanta cu fata mea, parca este lucrarea altei persoane. Nici nu ma mira acest lucru atata timp cat medicul nu comunica tehnicianului nici macar  varsta pacientulu, discuta doar " stii, lucrarea aceea...". Inteleg ca nici tehnicianul nu poate ghici cum ar arata bine dar cred ca ar trebui sa existe o oarecare colaborare, proba,etc.  Oare se poate modifica putin aspectul in sensul ca as dorii incisivii mai lungi si mai "evazati" ca acuma sunt scurti si conici. Nu se poate lua ceramica de pe scheletul metalic si refacuti? Sau sa se mai adauge putina ceramica? Asta doar la incisivi.
Desi medicul a spus ca nu se putea altfel eu nu cred fiindca dintii naturali au fost mai lungi si mai "evazati", lucrarea provizorie de asemenea doar acum la lucrarea definitiva nu se putea altfel.


Mai revin cu o intrebare. Asa cum am mai spus urmeaza sa ma intorc la cabinet in cateva zile, timp in care spunea medicul ca lucrarea se va aseza. Facand abstractie de "designul" lucrarii mi-e frica ca nici nu se va aseza insa in mod sigur medicul va incerca sa ma convinga ca este ok si asa este normal, etc. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Fiindca in mod sigur va mai slefui ceva, va umple cu ciment si " totul va fi ok". La ce ar trebui sa fiu atenta? Chiar daca medicul va spune ca lucrarea s-a asezat si este ok, ma gandesc sa nu accept sa o cimenteze definitiv ci sa consult mai intai un alt medic si sa aflu si opinia acestuia.
Stiti cum este, vi s-a spus de catre toti colegii, cel putin de cateva ori  sa nu o acceptati daca nu va convine. Aveti acest drept, cata vreme platiti pentru ea. Tot ce va deranjeaza trebuie spus medicului.
Daca este metalo-ceramica, atunci nu se poate "carpi", trebuie facuta din nou.
Mai repet inca o data: trebuie luata din nou amprenta si o "muscatura", si trebuie facuta o proba la faza de "metal".
Si trebuie sa mergeti tot la medicul care v-a facut-o, si sa insistati in legatura cu acest aspect. Eu nu i-as plati nimic, pana nu o face ca lumea, asa, ca sa fiti multumita.
Daca intelegeti, bine, daca nu, faceti cum vreti!

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
ceramica se poate adauga, in schimb cu problema adaptarii e mai greu in cazul in care nu se aseaza. ca o lucreaza cu proba sau fara proba nu prea e problema pacientului ci sa iasa o lucrare de care sa fie multumit si fara sa-l mai chinuie.

#26
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
"adaugarea ceramicii " nu-si are locul, in conditiile in care lucrarea nu sta cum trebuie, iar dintii - dupa spusele doamnei, nu sunt cum si-i doreste.
Si oricum, se poate realiza numai in laborator, dar nimeni nu da garantie ca nu "zboara" la scurt timp!
... daca mai "adauga" ceva, s-ar putea sa arate si mai rau, ceva de genul "fasole- boabe"!:)

#27
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Va multumesc din nou pentru raspunsuri si pentru sugestii.
Cum am mai spus imi este frica ca medicul o sa incerce sa ma convinga ca este bine, ca arata bine, etc. Si stiti cum este ,in fata medicului avem mai putin curaj decat pe forum.

Am observat de 2-3 zile ca " pe sub lucrare" sau mai exact ca printre lucrare si gingie trece saliva si daca beau apa iarasi se infiltreaza/trece prin spatiul dintre lucrare si gingie. Si inca o problema tot de 2-3 zile, nu a fost de la inceput, im inceput sa am probleme de pronuntie, mai exact ma sasai, am probleme in special cand pronunt literele s,t.  O fi din cauza ca lucrarea este cimentata doar provizoriu sau nici in cazul asta nu ar trebui sa se intample?

Va multumesc

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
problemele de pronuntie sunt relativ normale. relieful palatinal (dinspre interiorul gurii) difera un pic de dintii naturali sau vechea lucrare si pana ce "se obisnuieste limba" cu noul relief apar probleme la pronuntia consoanelor siflante. in timp dispare, mai ales daca faci exercitii de pronuntie. cealalta problema cu trecutul salivei intre lucrare si gingie reclam-o medicului.

Edited by Fane, 06 December 2009 - 18:18.


#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostFane, on 6th December 2009, 18:17, said:

problemele de pronuntie sunt relativ normale. relieful palatinal (dinspre interiorul gurii) difera un pic de dintii naturali sau vechea lucrare si pana ce "se obisnuieste limba" cu noul relief apar probleme la pronuntia consoanelor siflante. in timp dispare, mai ales daca faci exercitii de pronuntie. cealalta problema cu trecutul salivei intre lucrare si gingie reclam-o medicului.
Serios, la o lucrare care ar trebui sa difere cu cel mult 2 mm de dintii naturali, apar probleme de pronuntie ? Bine ca nu trebuie sa si slabim cand ne punem lucrare dentara.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
apar si din mult mai putin de 2mm.

#31
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

View Postanda2525, on 6th December 2009, 17:59, said:

Va multumesc din nou pentru raspunsuri si pentru sugestii.
Cum am mai spus imi este frica ca medicul o sa incerce sa ma convinga ca este bine, ca arata bine, etc. Si stiti cum este ,in fata medicului avem mai putin curaj decat pe forum.

Am observat de 2-3 zile ca " pe sub lucrare" sau mai exact ca printre lucrare si gingie trece saliva si daca beau apa iarasi se infiltreaza/trece prin spatiul dintre lucrare si gingie. Si inca o problema tot de 2-3 zile, nu a fost de la inceput, im inceput sa am probleme de pronuntie, mai exact ma sasai, am probleme in special cand pronunt literele s,t.  O fi din cauza ca lucrarea este cimentata doar provizoriu sau nici in cazul asta nu ar trebui sa se intample?

Va multumesc
trebuie sa va adunati curajul, si sa mergeti, o sa vedeti ca o sa fie bine.
Trebuie sa-i spuneti frumos ce va deranjeaza, si sa vedeti ce spune.
Daca tot insista ca totul e "OK", puteti sa-i spuneti ca nu va simtiti bine cu ea si ca va deranjeaza la pronuntie, si ca il rugati s-o faca din nou!
Si, nu cumva sa mai acceptati sa va mai slefuiasca din dinti!
Eu in locul Dvs. nu m-as duce, singura, ci cu sotul, sau cu cineva apropiat - asta daca tot o "tine" pe-a lui....

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostFane, on 6th December 2009, 18:27, said:

apar si din mult mai putin de 2mm.
:excl: Nu raspund la provocari.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
ok, avem nevoie de un arbitru. sa se pronunte medicii de aici de pe topic. sper ca nu-i banui ca sunt partinitori.

#34
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
Daca numai pronuntia ar fi singura problema a lucrarii resp., ar fi bine...
Haideti sa n-o mai speriem pe doamna cu dimensiuni si cu alte treburi, ca si asa pare , pe langa nemultumire, si foarte speriata de "intrevederea" cu doctorul.
Nr. de mm care ar deranja la pronuntia consoanelor siflante  nu consider ca prea tine de subiectul asta - neaparat, problemele par sa fie mai mari, si de cu totul alta natura.

#35
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Va multumesc din nou pentru raspunsuri.


Nu am inteles daca trecerea salivei si a lichidelor printre lucrare si gingie este normal avand in vedere ca lucrarea este cimentata doar provizoriu sau este un "defect de fabricatie". Sper sa ajung la o intelegere cu medicul si sa nu fiu nevoita sa raman cu lucrarea aceasta dar totusi as vrea sa stiu daca e normal sa existe spatii intre gingie si lucrare astfel incat sa poata trece saliva si lichidele. In plus simt ca saliva si ramane sub lucrare, parca balteste acolo,si trebuie tot timpul sa imi "sug "(va rog sa scuzati expresia) dintii altfel ma deranjeaza.

Si problema legata de pronuntie cat timp dureaza in mod normal?

Va multumesc din nou

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Scuze ripper, fane, dr-dora.

Edited by Cr1spy, 06 December 2009 - 21:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate