Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Totul despre BlueAir

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6141 replies to this topic

#1
funf

funf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.05.2005
Am dat intamplator pe net peste aceasta companie BlueAir.Nu mai auzisem de ea dar au preturi avantajoase, dar din pacate destinatii fixe.Eu vreau sa ajung in Belgia,Liege mai exact ... si din fericire au cursa pana in Maastricht,Olanda care este la 50 km de Liege.
Ideea e ca nu stiu nimic despre aceasta companie...si nu stiu pe nimeni care a zburat cu blueair.....pe site-ul lor scrie ca zboara cu boeing,adica cu aceleasi avioane cu care zboara si tarom,dar totusi as vrea sa stiu mai multe amanunte de la cineva care chiar a zburat.

merci

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
E complicat sa folosesti search-ul, nu-i asa? :ciocan:

Edited by mufa, 30 May 2005 - 11:33.


#3
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
http://www.hotnews.r...

#4
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
greuceanu, articolul ala e scris cu o doza imensa de rautate (poate din cauza ca s-a simtit jignit ca nu sunt interesati sa-si faca reclama in publicatia lui) si necunostinta. In nici un caz respectivul nu merita sa se numeasca jurnalist.

Daca vrei sa pleci pe data de x cu o companie lowcost sansele maxime sunt sa nu gasesti ceva super ieftin. mai ieftin decit la oricare alta companie normala da, dar nu pretul minim. De asemenea, pretul pentru acelasi zbor o sa varieze de la o zi la alta, in functie de gradul de ocupare.

la blueair erau bilete la 19 eur (total, toate taxele incluse), mi-am luat eu pt. Roma. chestia e ca eu facusem rezervarea cu 2-3 luni inainte si nu am luat bilet pentru ziua in care am decis eu sa plec ci invers, am stabilit plecarea in functie de respectiva rezervare. Daca individul respectiv a intrebat cit costa, normal ca i-au zis 200+ din moment ce biletele la 19 sunt evident promotionale. Ce naiba de avion poate sa zboare cu banii astia? nici pilotul nu poti sa-l platesti dintr-un avion plin la 19 eur (tineti cont ca taxele reprezinta cam 15 eur)

Daca ai bafta gasesti la 19, eu am mai incercat atunci, prin martie, sa gasesc pentru Barcelona, dar deja cred ca aflasera prea multi ca nu am mai gasit decit ceva prin octombrie, si 19 doar pe o directie.


si ar mai fi cite ceva de zis la fiecare dintre afirmatiile de acolo dar nu se merita oboseala.

#5
Evil's Toy

Evil's Toy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 10.09.2004
a aparut alt bot pe SP programat sa raspunda doar  "use search"? :mellow:
mai mufa, omul nu a intrebat de zboruri  low cost in general.

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@exxay: de-aia n-am comentat nimic, intuiam ceva ...

#7
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
apropo de ce mai scria prin articol, cu inchiderea liniei pe destinatia Frankfurt.
Nu stiu care au fost motivele (din articol oricum nu rezulta asta, sunt doar citate cu nervozitate niste documente care _anunta_ inchiderea liniei si nu _de ce_) dar am citit de curind o carte excelenta "Pierderea VIRGINitatii" de Richard Branson. Pe linga aventurile lui Branson sunt prezentate si presiunile fantastice la care sunt supuse liniile aeriene lowcost de catre liniile aeriene consacrate. E si normal, pierd o gramada de clienti, blocati intr-un mod de tarifare din anii 60 din care credeau ca nu o sa-i scoata nimeni, de pe o pozitie oligopolistica.
Cu bariere atit de inalte de intrare in acest business eu sunt incintat ca au aparut si la noi mici tentative. Micile greseli de inceput si comportamentul tipic romanesc (vezi chestia cu spaga) nu o sa ma dea la o parte. deocamdata.

si din ca sa nu fiu total offtopic:

@funf: am auzit ca blueair e infintata de un fost director tarom. Au vreo doua boeing-uri 737 si inca 'ceva' inchiriat de la hemus air bulgaria, cu pilotul bulgar cu tot. Am zburat cu ambele tipuri, merg normal, cu bulgarul am avut cea mai lina aterizare din viata mea.
Nu primesti mincare - poti sa cumperi de la ei snackattack cu 1 euro sau 3.5 lei sau sucuri la cutie la acelasi pret.

Edited by exxay, 15 July 2005 - 17:30.


#8
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
blue air e bun, ieftin numai daca apuci sa iti iei biletul am prieteni care au plecat cu ei.. daca e de la Liege poti sa iei o masina sau ceva nu e problema. compania e ok

#9
spark

spark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2005
am fost cu blue air la barcelona in mai si a fost ok. e un avion normal...fara masa insa!
sunt si bilete ieftine...am prins cu 56 eur dus intors cu toate taxele incluse; e bine!!! merita!!!
vacanta placuta!!!

#10
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Hi !

Confirm cele spuse mai spus. Firma e a unor baieti din domeniu, fost Tarom, din aviatie si probabil cineva care a bagat banu' mai gros.

Din ce am aflat de la cunoscuti din domeniu.
Surpriza pe care o poate avea oricine este ca la intoarcere sa n-ai avion. Avand f. putine avioane, plus cand inchiriaza ceva, sunt sanse ca la intoarcere din diferite motive sa ramaneti fara avion (avion defect, sau intarzie ca a fost pe o alta ruta si a avut intarzieri)...
In rest, ca la o companie low cost...

Ciao,
VM :nonobad:

#11
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Minunat. Duminica o sa plec in Halkidiki cu Blue Air. Sincer credeam ca au mai multe avioane in dotare. Treaba asta cu posibilitatea de a nu avea avion la intoarcere din diverse motive (cel cu avionul defect mai ales acum cu atatea accidente e scary rau) ma umple de fericire. Citisem pe site-ul lor ca pun accent pe siguranta si nu pe confort, ceea ce e ok, dar incidente de genul mentionat de pasageri, adica intarzieri si mai stiu eu ce... Pilotii or fi romani? Chiar ca ma simt cam dezamagita si oarecum panicata apropo de siguranta si controalele pe care le-or face ei, mai ales intre doua zboruri.

#12
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
am mers si eu cu blue air, am avut si un sandvish + ceai+cola + un snickers (cum raq se scrie ... ) la bord, pilotii erau rusi, parca, (deci nu romani), o singura tipa romanca printre stuardese, avionul ok, totul a fost bine, nu a intevenit nici o problema ...

#13
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
O colega de-a mea tocmai s-a intors de la Milano. N-a avut nici o problema.
Apa sau cafea la bord. Sucuri, sandwich-uri contra cost.

Succes!
VM

#14
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
So, dragii moshului...

Acu' vreo 4 ore, pe Info Pro stire... Un grup de romani plecati in vacanta in Barcelona, asteapta de 3 zile sa se intoarca cu... Blue Air. Avionul s-a stricat...
Cica se asteapta piesa de schimb... Fraierii, pardon... fraieritii, sau ghinionistii, asteapta pe banii lor.

So, it's your choice.
Astept sa vina EasyJet. Cica ar fi interesati. Pana atunci, sunt o gramada optiuni.

Rgds,
VM :naughty:

#15
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

RoVal1972, on Aug 27 2005, 00:16, said:

So, dragii moshului...

Acu' vreo 4 ore, pe Info Pro stire... Un grup de romani plecati in vacanta in Barcelona, asteapta de 3 zile sa se intoarca cu... Blue Air. Avionul s-a stricat...
Cica se asteapta piesa de schimb... Fraierii, pardon... fraieritii, sau ghinionistii, asteapta pe banii lor.

So, it's your choice.
Astept sa vina EasyJet. Cica ar fi interesati. Pana atunci, sunt o gramada optiuni.

Rgds,
VM :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


Mai nasol daca se strica in zbor!  :deadtongue:
In ultima vreme se cam intampla...

Se pare ca "ieftineala" isi are pretul ei...

#16
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Nu stiu ce sa zic...
Chestia cu accidentele.
Oricum pe 1 la 6,30 sunt in avion....

Acu' sa nu intzeleaga lumea ca am ceva cu BlueAir, e si ei la inceput... n-are bani.
BTW, azi era un articol in ZF despre planurile BlueAir pe urmatorii ani. Parca ziceau ca vor sa cumpere inca 4 avioane.


Merg pe principiul, daca e sa crapi, crapi oricum...

#17
georgepop

georgepop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2005
mai cititi povesti cu Blue Air si aici:

http://www.cybercult...u-blue-air.html

Iar tipul asta are un blog cam specializat pe transportul aerian:

http://netzoom.ro/blog

#18
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am cumparat bilete ieri de la ei. porcii au crescut pretul (pentru plecari din 24 sept) de la 270 la 295 eur pentru barcelona, just like that.. dar sunt cei mai ieftini si singurii cu legatura directa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate