Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

cum sa construiesc o casa cu bani putini

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
evolutii

evolutii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2009
Buna ziua! :peacefingers:  :thumbup:
Ii salut pe toti cei ce gasesc de bun simt sa impartaseasca din experienta lor si celor mai putin pregatiti sau documentati intr-un anumit domeniu.
Sunt o femeie,fara mare experienta in constructia de case,dar cu simt practic si un dram de incostienta,atat cat ii sta omului bine.
Nu dispun financiar,sunt hotarata sa fac un imprumut la banca,sa cumpar un teren si sa construiesc o mica casuta:living,bucatarie,baie,camara si un dormitor.
Cum terenurile sunt foarte scumpe,am decis cu viitorul ginere,sa luam impreuna un teren de750mp pe care sa construim o casa bifamiliala,o casa cu un perete comun dar care sa fie absolut separate.
Ei fiind tineri isi doresc o casa cu mansarda:living,bucatarie,wc la parter si 3dormitoare si 2bai la etaj.
Intrebarea este, eu dorind o casa atat de mica in comparatie cu a lor,ma pot lega de casa lor printr-un perete comun?
Terenul are o suprafata de 750mp,deschidere 25mp si lungime 30mp.Se poate construi casa in mijlocul terenului,in asa fel ca acesta sa poata fi impartit in doua parti egale?
Eu am gandit casa undeva la 10m de poarta in adancimea curtii,gandind ca e frumos ca in fata casei sa plantam flori,alei de trecere,toate activitatile gospodaresti sa fie in spatele casei.
Ma gandesc ca pe 375mp se poate construi lejer si-ti mai ramane si loc destul.Acuma nu stiu daca chiar vom delimita divizarea cu gard,dar daca copii vor dori intimitate,eu nu am nimic impotriva ;) sunt o mama si o soacra moderna,la randul meu si eu vreau intimitate,dar in acelasi timp sa am copiii aproape.
Deoarece nu voi dispune de bani multi,gandesc casa la o varianta cat mai ieftina, pe cadru de beton,cu pereti din usb,izolati cu vata minerala si interior cu rigips,exterior cu rigips sau cu poliestilen,acoperis cu tigla...
Astept parerile dumneavoastra.Daca cineva a mai construit in acest mod,i-as ramane indatorata daca mi-ar impartasi din experienta sa:cat l-a costat,cum a procedat,eventual numele si nr de telefon al unui arhitect ieftin,detalii despre avize,etc etc
Va multumesc anticipat si va doresc tuturor sanatate si putere de munca,ca restul cu ajutorul lui Dzeu le facem pe toate,mai devreme sau mai tarziu. :D

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postevolutii, on 25th November 2009, 16:05, said:

Buna ziua! :peacefingers:  :thumbup:
Ii salut pe toti cei ce gasesc de bun simt sa impartaseasca din experienta lor si celor mai putin pregatiti sau documentati intr-un anumit domeniu.

Sarutmana,

sunt intr-o situatie relativ similara, doar ca noi (eu si sora mea) am facut apartamentele unul sub celalalt, cu suprafete egale, sus fiind mansarda inalta, evident cu intrari separate. Alegerea a fost facuta dpdv al pretului, calculele iesind mai mici decat alaturarea pe orizontala, lucru pe care acum il regretam. In plus si terenul e mai mic (525mp), dar tot cred ca se gasea o formula pana la urma.
Pe scurt, alegerea tinerilor e ok, mergeti pe varianta asta, sigur e mai bine, chiar daca mai scump. Si chiar daca ginerele are o soacra model, asa cum reiese din elociinta textului.
Multa bafta

#3
evolutii

evolutii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2009
buna seara,

da ai dreptate,era o ideie mai buna sa fi facut casele la calcan(parca asa se zice),asa v-ati fi deranjat mai putin.
initial m-am gandit si la varianta asta,dar este mult prea costisitor sa izolezi perfect o casa din punct de vedere fonic si nu mi s-a parut corect fata de familia care v-a locui la parter.oricat ai fi de linistit,nu se poate sa nu deranjezi,practic e ca la bloc.
in final cat v-au ajuns aceste doua apartamente?
sunt foarte derutata,fac calcule si calculele si inca nu am ajuns la o cifra finala.
sanatate si numai bine!poate voi mai apela la experienta vostra de ''constructori''...daca-mi este permis evident?!
o seara buna!

Edited by raduk, 27 November 2009 - 14:49.
citarea integrală a postului precedent


#4
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Buna dimineata,

pana la urma nu prea e deranj, placa e supradimensionata in grosime si izolata cum trebuie, si nici nu au fost costuri imense, doar grija la executie. E-adevarat, totusi, perfect nu exista.
Casa a fost construita intre 2005-2007 si a iesit, cu finisaje peste medie, 290 mp construiti, la aprox 400 euro/mp construit(fara teren), curs valutar intre 3,1-3,7 ron/euro. Aprovizionarea cu materiale am facut-o personal, negociind atent unde a contat. De asemenea, urmarirea pe santier a lucrarilor. Sunt convins ca, la aceeasi bani, se poate construi si azi.

Numai bine

Edited by raduk, 27 November 2009 - 14:49.
citarea integrală a postului precedent


#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postevolutii, on 26th November 2009, 16:50, said:

buna seara,

da ai dreptate,era o ideie mai buna sa fi facut casele la calcan(parca asa se zice),asa v-ati fi deranjat mai putin.
initial m-am gandit si la varianta asta,dar este mult prea costisitor sa izolezi perfect o casa din punct de vedere fonic si nu mi s-a parut corect fata de familia care v-a locui la parter.oricat ai fi de linistit,nu se poate sa nu deranjezi,practic e ca la bloc.
in final cat v-au ajuns aceste doua apartamente?
sunt foarte derutata,fac calcule si calculele si inca nu am ajuns la o cifra finala.
sanatate si numai bine!poate voi mai apela la experienta vostra de ''constructori''...daca-mi este permis evident?!
o seara buna!
Deranjul va aparea mai devreme sau mai tarziu,de obicei cu aparitia generatie a 2-a.In schimb se poate convietui frumos,depinde cat de mult va permiteti intrarea reciproca in intimitate.
Dorintele trebuie totusi corelate in faza de proiectare,si aici numai un arhitect bun cu experienta va poate ajuta,si el ar trebui sa fie un prieten de familie,ca sa nu coste si discutiile premergatoare.Costul de 400 Euro/mp nu este asa de greu de atins,dar va necesita o perioada de sacrificii de timp si nervi.

#6
evolutii

evolutii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2009
va multumesc amandurora pentru aprecieri si incurajari.
sanatate si numai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate