Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Loto 6/49

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
TheOne^

TheOne^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.02.2005
Orice calcule am face, exista probabilitati mai mari sa iasa anumite numere
dar posibilitatea sa iasa niste numere din cele deduse de noi prin calcule, e aceasi cu posibilitatea ca sa iasa alte numere.

:D  doar e loto!

#38
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
nu v-ati gandit mai bine sa jucati la lotto italia ? 6/90 , la stanley bet ?
pui 6 numere(parca , nu mai retin) si pui sistem 2 si 3 . Adica daca ies 2 numere si pui 3 lei , iti da ~14-15 lei parca (n-am mai jucat de mai mult de un an si am uitat)
Daca ies 3 numere , iei vreo 450 lei ..

#39
davidz180

davidz180

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.09.2009

View Postnitehunter, on 19th November 2009, 15:11, said:

Salutare. Si am si eu o intrebare. A castigat vreunul dintre voi ceva ?
eu am luat 900 si ceva lei in 22 noiembrie anul asta

#40
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Uite ce spune wikipedia:

http://en.wikipedia....mbler's_fallacy

Gambler's Fallacy adica tradus mot-a-mot "aberatia jucatorului la jocuri de noroc" zice ca "the fallacy is the belief that the "universe" somehow carries a memory of past results which tend to favor or disfavor future outcomes". Cu alte cuvinte extragerile anterioare NU influenteaza extragerile viitoare asa ca nu va mai pierdeti timpul cu programe de calculat probabilitati, nu mai cautati sa gasiti corespondente si corelatii si numere cu probabiliatte mai mare de castig pentru ca pur si simplu nu exista asa ceva. Daca cineva a castigat ceva prin folosirea unui anume "sistem" de joc nu inseamna ca sistemul respectiv da rezultate, ci pur si simplu a avut noroc la fel ca un jucator obisnuit. Astea fiind spuse, bafta la extragerea urmatoare!

#41
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

View PostJayBird, on 29th November 2009, 21:18, said:

Uite ce spune wikipedia:

http://en.wikipedia....mbler's_fallacy

Gambler's Fallacy adica tradus mot-a-mot "aberatia jucatorului la jocuri de noroc" zice ca "the fallacy is the belief that the "universe" somehow carries a memory of past results which tend to favor or disfavor future outcomes". Cu alte cuvinte extragerile anterioare NU influenteaza extragerile viitoare asa ca nu va mai pierdeti timpul cu programe de calculat probabilitati, nu mai cautati sa gasiti corespondente si corelatii si numere cu probabiliatte mai mare de castig pentru ca pur si simplu nu exista asa ceva. Daca cineva a castigat ceva prin folosirea unui anume "sistem" de joc nu inseamna ca sistemul respectiv da rezultate, ci pur si simplu a avut noroc la fel ca un jucator obisnuit. Astea fiind spuse, bafta la extragerea urmatoare!

Am mai spus că extragerile sunt evenimente independente!
"Nu ne îmbătăm cu apă rece!"
Trebuie să ne ferim de cel mai puternic "instrument" al statisticii - MEDIA! Ea este tăvălugul care nivelează tot!
Bineînțeles că metoda diferențelor binomiale, ÎN MEDIE, nu dă mai bine ca jocul la întâmplare!
Dar ea ne indică niște "conflicte" care, conform MEDIEI, trebuie să se rezolve. În funcție de datele "problemei" se poate estima modul de rezolvare al "conflictelor" și deci locurile susceptibile să dea mai multe numere decât jocul la întâmplare.
Una dintre "florile" care "au făcut primăvară" este în graficul atașat.

Attached Files



#42
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Daca rulez un program de genul asta nu imi ies cam aceleasi rezultate in fiecare duminica? De aia are mai multe sanse de castig cel care merge de 10 ani pe o singura combinatie.
Nu e ciudat cum premiul cel mare se umfla si se da exact cand sunt alegeri?
Spoiler


#43
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
... mai baieti, loteria e o chestie mult prea importanta ca sa fie lasata la intamplare... ce dracu in ce tara traim?!
Si daca eu am dreptate, toate calculele voastre nu au nicio valoare, deoarece intervine variabila - combinator jmecher de romania.

#44
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

View Postfloraur, on 30th November 2009, 15:56, said:

... mai baieti, loteria e o chestie mult prea importanta ca sa fie lasata la intamplare... ce dracu in ce tara traim?!
Si daca eu am dreptate, toate calculele voastre nu au nicio valoare, deoarece intervine variabila - combinator jmecher de romania.

Din păcate este lăsată la întâmplare: extragerile sunt aleatoare, prețul variantei este mare (și deci se joacă puțin), se acumulează mase mari de bani la reporturi (care produc dobânzi frumușele).  :(
Calculele sunt foarte valoroase, dacă sunt corecte și știm să le interpretăm!  :D

#45
HugoChavez

HugoChavez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.11.2009
ca tot am ajuns din intamplare la topicul asta cautand altceva. cateva pareri personale despre jocul asta care de altfel il joc:
1) se stie ca aparatele folosite de loterie pot scoate ce numere ii zici sa scoata... deci s-a dus draq toata tb cu probabilitati, intamplare etc. Chiar sa zicem ca ar fi scris acolo undeva sus sa nimeresti numerele, aia de la loterie vad cand le joci pe bilet si daca nu vor sa se castige aleg alte numere.
2) se tot vorbeste de SUPER calculatoare... la ce aplicatii complexe ruleaza pe calc noastre personale m-as mira sa nu poti cauta pe un PC normal intr-o baza de 14mil de variante una necastigatoare... nu imi imaginez sa ia mai mult de 10 sec asta.
3) Loteria a marit pretul variantei si se joaca putine variante asa ca pot folosi scuza asta pentru perioadele mari de timp in care nu se castiga... dupa parerea mea scuza valabila. Iar ca se castiga in zile "predestinate" gen alegeri, sarbatori ... pot zice ca atunci s-au jucat(si chiar se joaca) mai multe variante tocmai ca la noi romanii s-a creeat ideea asta ca atunci se da potul cel mare.
De exemplu daca varianta ar fi ieftina si s-ar juca 500k variante diferite pe extragere... odata la cam 3 extrageri probabilistic ar tb sa se dea premiul si nu ar putea sa o lungeasca atat. Daca se joaca 100k variante ar cam tb odata la 14 sapt, tot probabilistic, dar daca o iei in RL poate sa fie mult diferita in plus sau in minus, ce e ciudat ca la loteria noastra e mereu in plus pentru ei.
4) Acele super-computere daca chiar sunt... ar putea calcula din variantele nejucate ce variante "par" pentru unii ca noi f aleatoare sa nu trezeasca banuieli si plus de asta tb verificate sa nu iasa iar aceleasi 6 care au iesit si acum 2-3 ani "din intamplare", chestii care ar creea scandal deci mai bine sa fie evitate daca tot pot fi evitate. Acum cateva luni in bulgaria au iesit in 2 sapt consecutive aceleasi 6 numere, chestie ce e aproape imposibil, e de ordinul 1/14mil^2 adik 0,(14 zero)5%. Evident s-a lasat cu ancheta...care poate ca la noi o sa dureze ani de zile. Oricum sa fii prost sa mai joci dupa o chestie ca asta...m-as interesa daca bulgarii folosesc aceleasi aparate ca noi de la greci. nu m-ar mira.
5) Daca e tot sa facem programe propun asa: altii au demonstrat pe aici ceva ce stiam deja... nu poti face program mai ales ca sistemul nu e izolat si e schimbat periodic...jocul nu are o memorie a numerelor extrase, dar daca tot sunt manarite sau cel putin asa credem fara dovezi concludente ne putem ajuta chiar de asta, ce imi vine acum in minte ar fi sa elimini din cele 14mil de variante toate care au iesit din 92 pana acum din baza si poate si toate combinarile de 6 luate cate 5 din astea + cel putin 5 numere care au iesit la extragerea anterioara(n-as zice 6 ca au fost perioade in care la 6 extrageri de 5 ori a iesit un numar 38 sau 48 parca). Daca ne bazam pe ce ziceau unii ca sunt seturi de bile, pbbil bila aia a fost defecta si pana n-au schimbat setul tot a iesit. Si mai sunt perioade dastea cand iese o bila de 2-3 ori consecutiv. Cred ca pe chestii dastea ai mai multe sanse sa castigi, program care exploateza mici banuieli din moment ce e stiut ca programele care se bazeaza pe toate extragerile ofera o medie ... de care nu te poti folosi.
6) Daca cineva ar face un server cu o aplicatie care sa dea numere la jucatori bazate pe mai multe chestii dastea+ nu da aceiasi varianta la 2 jucatori diferiti+ acopera o plaja cat mai mare de castiguri 4din6 si 5din6 ar putea sa existe mai multi castigatori la fiecare extragere...din pacate loteria nu are de pierdut ca imparte la numarul de castigatori, deci pentru ei e indiferent, pentru noi premiile mai mici ...dar macar castiga mai multi.
ex: se stie ca majoritatea joaca numere zile de nastere, deci exista un numar mai mare de variante care au la baza numerele 1-31. Un astfel de program ar acoperi mai bine si ar distribui in mod uniform cu toate cele 49 de numere.

7) altceva nush pe moment, ar mai fi de zis dar sunt obosit si nedormit si oricum pbbil am mai facut si erori de logica in ce am scris mai sus(eu sper ca nu) asa ca sunt binevenite corectiile si discutiile aferente.
Parerea mea: La cate manarii se fac in tara asta Loteria e sigur manarita, dar cel putin premii la cat II si III tb sa mai dea asa sper sa castig acolo, mai ales ca nu discutam de probabilitate de 1/14mil, joc constant aceleasi variante deci sa zicem nu ma invart in jurul cozii, candva ies si o parte din numerele alea. Cand nu stiu...un programel imi arata ca maxim odata la 2 ani castig sigur la cat II, in unii ani pot castiga si de 4-5 ori...asta pe baza rezultatelor din 92 pana acum. Momentan sunt cam la limita celor 2 ani ... tot astept sa castig si vad ca nu ies :)). Oricum astavara mi-au iesit 6 sapt consecutive cate 3 numere, sper ca n-a fost aia perioada de 2 ani si doar printr-un caz nefericit n-au iesit 4 :P.

Edited by HugoChavez, 03 January 2010 - 22:34.


#46
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
1-deocamdată extragerile sunt aleatoare, lucru ce poate fi dovedit. Deci putem vorbi de probabilități și noțiuni conexe legate de ele.
2-calculatoarele au performanțele lor și limitările lor datorate utilizatorilor!
3-prețul variantei este într-adevăr o frână a jocului. Numărul variantelor jucate se comunică la fiecare "tragere"; astfel se poate estima numărul variantelor distincte jucate. Cu aceste date se poate estima numărul de premii din fiecare categorie, atât pentru "tragerea" respectivă, cât și pentru volumul de "trageri" studiat.
4-nu este grija lor dacă apare o variantă care s-a mai "tras" ! (în medie se întâmplă la un volum de cca. 5300 variante. Extragerile din Bulgaria nu au fost consecutive, pentru că se fac mai multe o dată.
Amănunte am scris pe www.lotoforum.ro , unde se găsesc și alte lucruri interesante!
5-majoritatea programelor sunt de jucat loto și nu de jucat LA loto! Nu ne putem baza pe nici un fel de eliminări sau pe imperfecțiuni ale mecanismelor de extragere! Este adevărat că trebuie să ne ferim de MEDIE!
6-nu ne putem baza pe numerele jucate de alții! Trebuie să jucăm după schemele perfecte, despre care se vorbește tot la www.lotoforum.ro !
7-deocamdată extragerile sunt aleatoare, lucru dovedit de diferitele teste de aleatoriu. Nu trebuie jucate mereu aceleași numere, ci trebuie "sincronizate" cu extragerile!

Edited by prodcomb, 05 January 2010 - 20:40.


#47
HugoChavez

HugoChavez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.11.2009
mi-ar fi placut sa dai si niste exemple sau ceva argumente la afirmatiile tale. nu ma indoiesc ca n-ar fi dar sunt utile, daca se discuta in mod constructiv poate se ajung la niste concluzii folositoare pentru toti. Tot ce vad e reclama la siteu tau.

alte vesti consider eu bune ar fi ca se va castiga cu 3 numere. Sper castigul sa fie mai mare decat pretul variantei
http://www.antena3.r...cite_89038.html

#48
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

View PostHugoChavez, on 9th January 2010, 14:22, said:

mi-ar fi placut sa dai si niste exemple sau ceva argumente la afirmatiile tale. nu ma indoiesc ca n-ar fi dar sunt utile, daca se discuta in mod constructiv poate se ajung la niste concluzii folositoare pentru toti. Tot ce vad e reclama la siteu tau.

alte vesti consider eu bune ar fi ca se va castiga cu 3 numere. Sper castigul sa fie mai mare decat pretul variantei
http://www.antena3.r...cite_89038.html

Exemple și argumente sunt pe forumul menționat, care nu este al meu, dar care are multe lucruri bune pe care nu le găsești în altă parte în rețea.
Nu este o veste bună că se va cîștiga și cu trei numere!

#49
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007

View PostHugoChavez, on 9th January 2010, 14:22, said:

alte vesti consider eu bune ar fi ca se va castiga cu 3 numere. Sper castigul sa fie mai mare decat pretul variantei
http://www.antena3.r...cite_89038.html


Si tocmai descoperisem o formula sigura pt a castiga cu 4 numere. Mi-au dat toate calculele peste cap !
Iar trebuie s-o iau de la capat !

#50
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

View Postdan_1072, on 17th January 2010, 17:36, said:

Si tocmai descoperisem o formula sigura pt a castiga cu 4 numere. Mi-au dat toate calculele peste cap !
Iar trebuie s-o iau de la capat !

Nici o problemă! "Calculelele" "e" bune în continuare! Joacă și câștigă cu 4 numere! Oricum câștigul va fi mai consistent.

#51
mgabriel

mgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.06.2008
cei de la www.schemeloto.ro au niste algoritmi interesanti facuti de ei

#52
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007

View Postmgabriel, on 19th January 2010, 16:52, said:

cei de la www.schemeloto.ro au niste algoritmi interesanti facuti de ei

"Algoritmii interesanți" făcuți de ei sunt interesanți pentru ei, pentru a câștiga din vânzarea lor!

#53
noroculmeu

noroculmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2009
Din categoria observatiilor, am vazut un text care spunea ca in 2009, o treime dintre numerele extrase mai fusesera extrase cu nu mai mult de maxim 3 extrageri anterioare.

Nici in 2010 nu pare sa fie altfel, de ex. in ultimele 3 sapt din feb 2010, de-a lungul a 6 extrageri, numarul 17 a aparut de nu mai putin de 4 ori:

http://noroc-chior.r...tate.php?Y=2010

Cum ar putea fi folosita statistica asta? Sa joci minim 2 numere dintre cele extrase recent?

#54
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
am gasit intamplator acest topic, poate va foloseste la ceva si ceea ce se mai stie despre loteria romana:
Loteria Romana - Teapa nationala ?

Potul de 10 mil euro de saptamana asta a declansat isteria “Loto 6/49″ in Romania! Tot romanul, impatimit al jocului sau din contra jucator de ocazie, a inceput sa viseze la marele premiu. La OTV s-a facut o cheta de 137000 euro pt “marele bilet” de 23 de numere! Ce e bine ca odata cu isteria asta s-au declansat si adevarate anchete mediatice in legatura cu corectitudinea jocului! Foarte multa lume injura OTV-ul, de multe ori pe buna dreptate, dar cel putin, de data asta au gasit probe care dovedesc clar ca loteria poate alege numerele castigatoare dupa bunul plac! A fost suficient ca directoarea agentiei nationale sa pronunte numele “Editec” (compania care produce suflanta, bilele si softul aferent) ca telespectatorii sa intre in rolul de detectiv. Si s-au descoperit lucruri extrem de interesante!



Pe site-ul Editec puteti afla ca in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS , cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator! Deasemenea, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set se bile. In caz ca, una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta!

Site EDITEC: http://www.editec-lo...agnyProfile.htm
Site despre ARS: http://www.editec-lo...V/Wintv-ARS.htm



Alt element foarte important! Fiecare bila inainte de a fi introdusa in suflanta trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea! Acuma. Ce a pezentat Loteria Romana? Mai multe televiziuni au aratat cum se cantaresc bilele. Cu un cantar, obijnuit, de bijutier!!! Si atunci se nasc mai multe intrebari. De ce asa si nu cu aparatul producatorului, care evident, le-a fost livrat impreuna cu suflanta? De ce nu a fost prezentat si acest sistem? De ce nu s-a mentionat ca suflanta poate identifica orice bila? Are Loteria Romana ceva de ascuns?



Pai are! Iata cat de bine este pus la punct sistemul. Imaginea alaturata ne prezinta ce apare pe calculator in momentul cand bila trece prin primul inel al sistemului de verificare! De la anul de fabricatie pana la culoare si setul de bile din care face parte! Atentie! Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!
Si ca si cum toate astea nu erau suficiente, bomboana pe coliva o pune chiar producatorul sistemului. In cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul! Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria National! Asta poate ca explica mai bine de ce poturile mari din istoria loteriei s-au castigat doar in momente de sarbatoare (alegeri, Paste, Craciun sau Revelion)

Read more: http://www.groapacup...l#ixzz0hrV7dmFe
Oricum, sper sa nu va descurajeze , ci sa va ambitioneze pentru a baga in calcule si aceste"variabile"
Pentru ca eu, tot trag nadejdea sa ma imbogatesc castigand la loto, desi ultimul bilet l-am cumparat cu 3 lei (cred) inainte de schimbarea de regim!. Dar voi juca SIGUR atunci cand extragerea sa va face in primele 10 minute dupa inchiderea caseriilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate