Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19792 replies to this topic

#8623
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007

View PostOnoare29, on 26 iulie 2016 - 16:26, said:


Din multe locuri ca de exemplu?
Ocazii.ro, lajumate ?
Iar ceea ce observi tu sunt doar anumite poștari, probabil dintr-un unghi subiectiv desi nu ai avea motive, nu sunt foarte sigur de asta.
Daca dai click pe profilul meu ai sa vezi si postările pro Vodafone deci nu am nimic cu Orange, thanks God.
E drept ca in acest moment au luat fata la nivel de retentie cu telefon celor de la Vodafone, insa trebuie ori noroc chior ori multa țigănie. Voda insa au oferte imbatabile la cartela, pana nu demult aveau si la abonamente insa cum spuneam, Orange a recuperat mult.
Sunt sigur ca nu putini care citesc acest topic considera ca ofertele ce le-ai primit tu sunt cele mai bune data pana acum si te asigur ca nu multi primesc ce ai primit tu.
Acum , cu telefoanele e discutabil doar din 2 perspective: daca le iei de la cineva care a facut un șmen(furt, primit reducere ca si angajat, gasit,) atunci le iei cu un pret mult mai bun decat cel de pe piata sau daca le iei de la cineva care le-a primit cadou si care are nevoie de cash la fel le iei mai ieftine. Insa eu unul, as investi 1900 lei in ceva care ar avea garanție 2 ani si intr-o firma cunoscuta, ca nu cumva sa am surpriza ca trebuie sa ma duc in Arad din Bucuresti pt garanție. Eu am lucrat la Vodafone si am auzit multe si vad zilnic la Telekom si mai multe. Dar pe forum imi mențin imparțialitatea spre deosebire de altii, nu ma refer la tine.
In conditiile in care la Vodafone pt client de 12 ani i se ofera abonament de 39 euro lunar cu diferență de 150 euro pe Iphone 6, asta fiind o excepție ca in mod normal la retentie era 1100 lei diferență eu iti spun ca oferta primita de tine e foarte buna.


E rezonabila, nu buna. Repet, iphone sigilat are garantie la Apple 1 an, nu la vreun service. Nu sunt furate si da, de pe olx.

Nu am stat sa te analizez, dar te-am vazut si pe alte topicuri, cu aceeasi ardoare :)


Am sa accept oferta doar pentru garantie, pentru ca telefonul vine codat si ma obliga sa stau cu 3gb 24 luni.







#8624
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
Pai fa-l pe ala de 16 euro ca dai doar cu vreo 40 euro in plus in 2 ani de contract dar ai 6 Gb.

In plus unii ziceau ceva la un moment dat ca la Orange telefoanele sunt decodate.

Asa daca pe viitor vei avea nevoie de mai mult net cu extraoptiuni vei platii mult mai mult in 2 ani.

Olx? merita doar daca e primit gratuit si daca are garanție 2 ani. De regula 1 an garanție se da la cele recondiționate. Crede-ma ca oferta e foarte buna, nu buna.
Eu am red 10 cu 6 Gb la Vodafone fara telefon si daca mi s-ar fi oferit un red 25 cu P9 gratuit as fi fost in al 9-lea cer pt ca 25 euro ori 24 luni egal 600 euro cat e telefonul la ei la liber(defapt e 509 euro deci as fi dat vreo 90 euro pt servicii), o situație ca a ta unde telefonul Iphone 6 la liber e 640 si tu la me 11 plăteai 260 euro ab in 2 ani plus 440 euro tel egal 700 euro(deci vreo 60 euro pe servicii)
Dar asa Vodafone da maxim un discount de 80 euro fata de prețul de pe site la retentie( si asta cu țigăneală) deci mai dai vreo 300 si ceva de euro la un red 25 pe telefon. Unde e avantajul?
Si daca ma portez il iau mai bine decat la Vodafone, unde la Me 30 e gratuit la portare.
Partea proasta e ca eu am un card de cumpărături reiffeisen iar vdf pt fiecare 10 lei cheltuiți cu cardul ala de 4 centi in puncte de loialitate. Am strâns vreo 150 euro si astept black friday unde sper sa aiba pe site (deci nu oferta de retentie) o promoție cu dublarea punctelor si daca o sa o aiba o sa obțin de la Vodafone ce da Orange la un client nou prin portare.
Inca mai vezi subiectivism la mine in favoarea Orange?
Daca ma portezi pierd punctele alea atata tot. Bagi ca voi la retentie primiti puncte tu sau cum le zice si puteti intra pe site si sa cumulați cu beneficiile de pe site. La Voda nu se poate asta. Ori retentie ori site. Iar m-am întins, defect profesional. Imi plac opiniile argumentate, ce sa mai. Fii happy, e cea mai buna opțiune. Eu as fi foarte happy! :)

#8625
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
E 66 euro diferenta. Nu mai face afirmatii, daca nu esti sigur. E a treia oara cand iti repet, telefoanele sigilate IPHONE, au garantie 1 an de zile, la Apple. Reconditionatele nu sunt sigilate! Acelea pastreaza garantia telefonului anterior. Daca cumperi unul reconditionat de la Apple din magazin, ai garantie 1 an! Dar majoritatea celor reconditionate de la noi, sunt swapuri iar in Ro nu ai magazin Apple.

Edited by behind_da_sun, 26 July 2016 - 22:46.


#8626
hellboy1983

hellboy1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.10.2005
[ https://s32.postimg.org/x9qlodf69/orange.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
OFERTA ORANGE LA PORTARE

ca zicea cineva mai sus, mai bine 2 ani la voda, 2 la orange, asta este noul mers..........................
30EUR x 24luni  720 EUR
3240(720EUR) - 2400 (pret EMAG) = 840 ron
840 ron : 24 luni =  35 ron  (7.77 EUR pe luna)

cu 35 ron pe luna aveti:

Nelimitat minute și SMS naționale
10 GB trafic de internet național
1 GB anual în roaming
600 minute internaționale
500 minute sau SMS anuale în roaming

20GB in plus valabili 6 luni

Daca a primit cineva la retentie oferta mai buna vreau si eu sa stiu..Posted Image

Edited by hellboy1983, 27 July 2016 - 12:31.


#8627
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
azi si eu inchei totul, am primit notificare sambata, pe 23, ca inmaxim 4 zile CALENDARISTICE voi fi sunat, cred ca spre Vodafone ma voi indrepta (calitate a semnalului mai buna)

#8628
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

View Posthellboy1983, on 27 iulie 2016 - 12:21, said:

[ https://s32.postimg.org/x9qlodf69/orange.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Am primit eu acum 2 luni

17 euro/luna x 2 ani = 408 euro
Un A5 2016 cu reducere 320 euro (am mai platit 90 lei adica 21 euro)
408-320=88 euro +21= 109 (4.5 euro/luna)

in astia 4.5  euro - 20 lei am:

12 gb trafic lunar
600 minute internationale
300 mb roaming lunar
300 sms sau minute in roaming lunar

Posted Image

dar asta e calcul degeaba, tot 17 euro dau, nu 20 lei

Edited by Maryus89, 27 July 2016 - 17:07.


#8629
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
Pe persoană fizica sau persoana juridica ai primit oferta?
Oferta ti s-a facut in magazin sau ai fost sunat de cineva de la Orange?
E vorba de oferta de portare sigur?

Multumim

#8630
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Cum sa fie calcul degeaba, când îți cumperi un telefon în 24 de luni. Una e sa dai toți banii odată și alta e sa-i dai luna de luna.

#8631
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Ofertat cu 1900 puncte pentru un abonament de 42
Am solicitat fie mai multe puncte, fie reducerea de 20% la abonament (asa aveam si pana acum)
Cel de acolo inchidea speta, l-am rugat totusi sa escaladeze situatia mai departe (mai ales ca azi e ziua mea)

Ca si exemplu am dat situatia cu 2750 puncte la abonament de 25, mi s-a explicat ca aia e oferta de portare
Si ce daca, un client nou e mai important decat unul de 11 ani?

Astept sa  vad ce raspuns primesc dupa "escaladare" - sper sa o faca

#8632
hellboy1983

hellboy1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.10.2005
,,dar asta e calcul degeaba, tot 17 euro dau, nu 20 lei''


cum naiba sa fie calcul degeaba, nu dai niciun ban pe telefon si vrei sa dai 20 ron pe servicii, e cel mai logic calcul (important e dupa ce scazi pretul telefonului sa vezi cat mai platesti pe luna pentru servicii)

Edited by hellboy1983, 28 July 2016 - 08:59.


#8633
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbecali, on 28 iulie 2016 - 08:55, said:

(...)
Si ce daca, un client nou e mai important decat unul de 11 ani?
(...)
Da, din păcate se pare că da...Posted Image  Culmea e că pierd clienți, dar văd că nu se stresează să-i păstreze pe cei care (încă) mai sînt în rețea...Posted Image

#8634
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Răspunsul a fost ala cu flit.
Nimic, dezamăgit total, portarea va fi la ambiție,  nu ma mai interesează ce îmi oferă alții,  plec de la Orange

Răspunsul a fost ala cu flit.
Nimic, dezamăgit total, portarea va fi la ambiție,  nu ma mai interesează ce îmi oferă alții,  plec de la Orange

#8635
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
La multi ani!

#8636
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
:)))) aria aris

#8637
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009
abonamentul de 5 euro de la retentie e cu TVA sau fara?

#8638
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai e simplu, daca pun accent pe portari , intr-o luna fac doua portari si se rezolva problema , mai intai iesi si apoi revii in retea si gata !
Jenant oricum , abia astept luna Decembrie Posted Image

#8639
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
@hellboy1983
@aris86
Daca voiam telefon in rate, il luam in rate la emag Posted Image) eu dau bani pe abonament nu pe telefon.
Mi se pare calcul degeaba, ati spus toti sa vedem dupa calcul cat dai pe abonament si ati ajuns la 20-30 lei. Nu, dai 10-20 euro.
Peste un an telefonul asta o sa fie 100 euro si beneficiile pe care le am eu vor fi la juma de pret. In schimb eu tot 17 euro voi da.
Asa ca da, mi se pare un calcul degeaba. De ce credeti ca, cu cat perioada de contract e mai mare, cu atat sunt si beneficiile mai mari? Pt ca ei gandesc pe 2 ani nu pe cateva luni.
Peste 1 an cand voi o sa luati telefonul gratis la un abonament de 10 euro eu tot 17 euro voi da. Atunci se mai pastreaza calculele de acum?

Totul tine de pretul beneficiilor, pe ei poate ii costa 10 euro pe luna beneficiile mele dar eu dau 17, cu aia 7 diferenta puteti spune ca platesc telefonul. Dar peste un an aceleasi beneficii o sa ii coste 5 euro, atunci o sa fie 12 cu care puteti spune ca platesc telefonul. Si tot asa...

Edited by Maryus89, 28 July 2016 - 14:55.


#8640
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Te ncurcasi in calcule. Las o asa, ai fost sfatuit de bine si sunt calcule pertinente , tu vii cu ipoteze cu daca si parca. Nu stiu la ce mai cereti pareri. Mai rau ca drobu de sare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate