Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19795 replies to this topic

#8569
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
După lungi negocieri, ce m-au dus în pragul portarii, cu greu am obținut Me7 cu nelimitat convorbiri și sms-uri,  2 GB net, 150 minute internaționale, primele două luni gratuite, prelungire pe 12 luni, cost lunar 7 euro cu tva inclus. Cred că este o ofertă bună.
Pentru mai mult net îmi voi păstra abonamentul și la Digi. Ziceam că scap de al doilea telefon, dar probabil că voi cumpăra un dualsim.
Cealaltă ofertă, pe care am declinat-o, a fost un Me10 care avea 4 GB de net.
Mulțumesc Orange helper! Fără ajutorul lui astăzi aș fi fost client Vodafone.

#8570
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

 becali, on 20 iulie 2016 - 12:36, said:

Am solicitat saptamna trecuta dupa o discutie iitiala in care mi s-a oiferit suma de 129 euro pentru trecerea de la Pantera de 41 (cu 20 % discount, adica 32 Euro) la Me 42, am transmis ofertele de aici, cea cu 2750 Puncte OTY la ME25 fie la portare la ME30 cu P9 Gratuit
Am solicitat o corelare cu astfel de oferte daca vor sa imi dea un abonament de 42
joi am primit mesaj ca in 24 ore voi fi sunat
Vineri nici un apel
Am facut o solicitare atat aici la @Orange_helper cat si pe Facebook, am specificat ca momentan sunt in strainatate si unerori renunt la anumite lucruri pentru a [utea raspunde la telefon, mi s-a transmis ca in cel mult 3 zile lucratoare voi fi sunat
Astazi ar fi scadenta celor 3 zle, nu m-au sunat incca dar eu cred ca deja sunt lasat pe margine desi sunt client din 2000

 Orange_helper, on 20 iulie 2016 - 13:22, said:



Salut,

Te-am contactat prin mesaj privat, ca urmare a citirii acestui feedback.

O zi buna,
Orange Helper

 becali, on 20 iulie 2016 - 13:27, said:

Multumesc, am si raspun deja

 becali, on 20 iulie 2016 - 19:23, said:

Acum 2 ani am vrut sa iau un telefon cadou sotiei mele si bineinteles ca datorita Orange Romania am facut achizitia - ce e drept in conditii mult mai bune - dupa o luna si jumatate (mai exact Iphone 6s la 128E).
Am o sesizare depusa din 13.07.2016 initial mi s-a spus in 14.07.2016 ca in 24 ore primesc raspuns (chiar am solicitat ca pana pe 20.07 sa pimesc raspuns, urma sa plec astazi, pana la urma am schimbat zborul si plec vineri), pe 15.07.2016 nimeni, am solicitat explicatii mi s-a spus ca inca 3 zile lucratoare (care s-au terminat astazi). Orange_helper (tot respectul stiu ca nu aveti ce sa faceti, nu de voi depinde) mi-a transmis azi ca inca nu s-a gasit solutionare la cererea mea!!!! si mai sunt amanat de data aceasta pe un termen nelimitat.

Orange_helper, repet, stiu ca nu voi sunteti cei care trebuiau sa ma contacteze, a trecut o saptamana de la sesizare, am exemplificat oferte pe care Orange Romania le ofera , 2750 puncte TY la ME 25 sau P9 la abonament de ME 30, ca vreti sa ma pastrati la  ME 42, poate, dar vreau o oferta corelata cu cele de mai sus (nu sunt absurd, adica daca la ME 25 se dau 2750, la ME 42 sa-mi dati 4620 puncte conform regulii de 3 simpla, nu ma astept neaparat la acest lucru)

Ar mai trebui sa mai spun ca saptamana viitoare am si aniversarea zilei de nastere, e una cu schimbare de prefix, probabil prin septembrie as putea primi un raspuns.

 becali, on 21 iulie 2016 - 16:02, said:

O adresa de mail valida?
Maine ajung in tara si trebuie sa le "multumesc" pentru atitudinea avuta fata de  mine si modul in care NU au raspuns deloc solictarii mele


Desi am toate mesajele astea postate ieri, am PM-uri cu Orange_helper, aflu azi de pe facebook urmatorul lucru:

Quote

Am verificat contul tau si am vazut ca in data de 20 iulie ai fost apelat de catre colegii mei de la departamentul Oferte, care ti-au propus o oferta noua pe care ai refuzat-o.


Miniciuna totala
Sunt in Roaming, deci aceea convorbire ar trebui sa imi apara ca apel primit si taxat (din minute), le voi trimite cere de reziliere pentru toate numerele in urma acestor lucruri
@Orange_helper, nu vreau ca din banii mei sa fie platiti mincinosi si/sau incompetenti

#8571
cris_balan

cris_balan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 22.06.2006
@becali, nu stiu de ce-ți mai bati capul. Nu-mi permit să-ți zic eu ce sa faci dar îți spun ce am făcut eu, am portat la voda cu aceiași bani dar cu resurse de 10 ori mai multe (in special net), de la abonament la prepay, deci fără obligații.
PS. Daca îmi dai o adresa de mail, iti trimit un atașament cu oferta în cauza

Edited by cris_balan, 21 July 2016 - 18:14.


#8572
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Am trimis si din cont un mesaj, am specificat clar ca datorita minciunilor angajatilor Orange (prin plata abonamentului rezulta implicit ca si eu ii platesc) sa imi inchida toate abonamentele (un pantera de 41, un me 42 din septembrie 2015 si un net 15 din februarie 2016) iar toate taxele de rezliere sa fie imputate de la angajatul/angajata care si-a permis asemenea marlanii cu un abonat.
Ti-am trimis adresa de mail, cu drag las in urma o companie in care am investit (am platit abonament din 2000 pana acum)

@Orange_heper
Nu am primit rezumatul mesajului transmis astazi din cont cu numarul de referinta al sesizarii, daca trebuie mai trimit odata.(in Italia am achizitionat o cartela de la 3 cu oferta Super Internet Express, 20GB la 20 Euro, costul simului inclus, adica atat am latit si am si un numar Italian in portofoliu, astia nu se joaca, act de identitate, etc, dar daca ma gandesc ca am fost la plaja pana pe 12.07.2016 la 60 km de Nisa ii inteleg perfect)

#8573
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 becali, on 21 iulie 2016 - 18:32, said:

Am trimis si din cont un mesaj, am specificat clar ca datorita minciunilor angajatilor Orange (prin plata abonamentului rezulta implicit ca si eu ii platesc) sa imi inchida toate abonamentele (un pantera de 41, un me 42 din septembrie 2015 si un net 15 din februarie 2016) iar toate taxele de rezliere sa fie imputate de la angajatul/angajata care si-a permis asemenea marlanii cu un abonat.
Ti-am trimis adresa de mail, cu drag las in urma o companie in care am investit (am platit abonament din 2000 pana acum)

@Orange_heper
Nu am primit rezumatul mesajului transmis astazi din cont cu numarul de referinta al sesizarii, daca trebuie mai trimit odata.(in Italia am achizitionat o cartela de la 3 cu oferta Super Internet Express, 20GB la 20 Euro, costul simului inclus, adica atat am latit si am si un numar Italian in portofoliu, astia nu se joaca, act de identitate, etc, dar daca ma gandesc ca am fost la plaja pana pe 12.07.2016 la 60 km de Nisa ii inteleg perfect)

Salut,
Nu intelegem la ce rezumat faci referire. Am raspuns la mesajele tale primite aici si pe Facebook si am transmis aceste mesaje catre colegii nostri. In urma acestora, te asiguram ca vei fi contactat din nou de catre colegii nostri, pentru a discuta despre rezilierea abonamentelor tale.
Orange helper

#8574
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
e vorba despe emailul pe care Orange il trimitea la fiecare mesaj transmis direct din cont, aici era citat mesajul de pe site, se dadea o perioada in care primeai raspuns si, cel mai important, era si un numar de referinta al acelei solicitari

Update: Receptionat, multumesc

Edited by becali, 21 July 2016 - 19:25.


#8575
spzltn1

spzltn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.04.2016

 vio73, on 20 iulie 2016 - 10:14, said:


J5 e model 2016?
Nu stiu. E posibil sa fie 2015. E varianta dual sim ce se poate comanda de pe siteul Orange, si spre surprinderea mea a venit liber de retea. M-am uitat la caracteristici si mi s-a parut ok. Si dupa cateva zile de utilizare pot sa confirm ca e o afacere buna acest telefon, mai ales cu oferta cu care am achizitionat de la portocalii nostri 😊

 Nenea Zap, on 21 iulie 2016 - 11:17, said:

Dar scrie aici :)
Am scris si aici cu cateva pagini inainte. Nu vroiam sa ma repet ☺

Edited by spzltn1, 21 July 2016 - 19:30.


#8576
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

 mariusnorbert, on 21 iulie 2016 - 13:10, said:

Sunt la finalul perioadei contractuale cu un abonament IPA și nici vorbă să mi se propună abonament de 24 euro și P9 gratuit sau ceva similar. Doar oferta standard, care e mai slabă decât oferta pentru noii abonați. Mai mult, cu contract încheiat în iulie 2014, mi s-a comunicat că nu pot rezilia decât în septembrie, căci așa vor ei.

oferta e valabila la portare, nu la retentie

#8577
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 becali, on 20 iulie 2016 - 19:23, said:

Acum 2 ani am vrut sa iau un telefon cadou sotiei mele si bineinteles ca datorita Orange Romania am facut achizitia - ce e drept in conditii mult mai bune - dupa o luna si jumatate (mai exact Iphone 6s la 128E).
Am o sesizare depusa din 13.07.2016 initial mi s-a spus in 14.07.2016 ca in 24 ore primesc raspuns (chiar am solicitat ca pana pe 20.07 sa pimesc raspuns, urma sa plec astazi, pana la urma am schimbat zborul si plec vineri), pe 15.07.2016 nimeni, am solicitat explicatii mi s-a spus ca inca 3 zile lucratoare (care s-au terminat astazi). Orange_helper (tot respectul stiu ca nu aveti ce sa faceti, nu de voi depinde) mi-a transmis azi ca inca nu s-a gasit solutionare la cererea mea!!!! si mai sunt amanat de data aceasta pe un termen nelimitat.

Orange_helper, repet, stiu ca nu voi sunteti cei care trebuiau sa ma contacteze, a trecut o saptamana de la sesizare, am exemplificat oferte pe care Orange Romania le ofera , 2750 puncte TY la ME 25 sau P9 la abonament de ME 30, ca vreti sa ma pastrati la  ME 42, poate, dar vreau o oferta corelata cu cele de mai sus (nu sunt absurd, adica daca la ME 25 se dau 2750, la ME 42 sa-mi dati 4620 puncte conform regulii de 3 simpla, nu ma astept neaparat la acest lucru)

Ar mai trebui sa mai spun ca saptamana viitoare am si aniversarea zilei de nastere, e una cu schimbare de prefix, probabil prin septembrie as putea primi un raspuns.

Salut,
Solicitarea ta se afla in atentia colegilor mei din departamentul Ofertare. Un asistent dedicat contului tau va lua legatura cu tine dupa-amiaza, pentru a discuta despre oferta solicitata.
O zi buna,
Orange Helper

#8578
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

 Eagle Raider, on 22 iulie 2016 - 08:21, said:

oferta e valabila la portare, nu la retentie
Deci dacă ai abonament în altă rețea se oferă la portare în IPA/Orange sau dacă vrei să portezi la finalul perioadei contractuale (ceea ce nu poți decât pe persoană juridică)?


#8579
marinexus

marinexus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2006
Iata si peripetia mea:
Fac cerere din contul web Orange de modificare abonament la orange me25 cu Galaxy S7 Edge 150 euro, prelungire 24 luni in data de 08.07.2016. In 09.07 primesc raspuns ca oferta a fost inaintata catre departamentul ofertare si voi fi contactat in maxim 5 zile lucratoare. Pana in data de 15.07 nu m-a contactat nimeni si apelez relatii clienti. De la robotel aflu ca cererea mea este inca in prelucrare, cer transfer la operator. De acolo aflu ca cererea nu a ajuns unde trebuie , bla, bla, si ca va urgenta , cineva ma va suna in aceeasi zi pana la ora 18. I-am mentionat ca am o oferta similara de la Vodafone si ca in saptamana urmatoare fiind ziua mea (cu schimbare de prefix)  imi fac un cadou fie ca e de la orange fie de la vodafone. Bineinteles ca nu am fost sunat pana la ora 18.
Sun ieri la relatii clienti, de la robotel aflu ca nu am nici o cerere in curs. Ciudat, zic. Ajung la operator si de acolo aflu ca am fost sunat sambata 16.07 si ca am decis sa raman la acelasi abonament. Bineinteles ca apelul in cauza nu exista, nu am fost apelat. Dupa o lunga asteptare mi se face legatura catre un operator ofertare. Din ton se vedea clar ca era deranjat ca am asteptat atat de mult incat sa fie nevoit sa-mi preia apelul. Si el spune ca am fost apelat , ii spun in continuare ca acel lucru nu s-a intamplat si ca vreau inregistrarea acelei convorbiri. Nu ca nu se poate si ca el vede in sistem ca am fost apelat si nu neaparat ca am avut o discutie. Pai colega ta a zis ca in sistem apare mentiunea ca am fost contactat si am ales sa raman la acelasi abonament, cine minte dintre voi doi? Nu ca acea colega nu stie exact si ca face mai multe , etc, bla, bla, abureli.
Imi zic: ok, stau de vorba cu un Pinochio, dar sa mergem mai departe. Discut de ceea ce am cerut, ce abonament, ce telefon, ce pret. Recunoaste ca oferta exista dar nu mi-o poate oferi ca nu am vechime mai mare de un an. Zic, stiu ca am revenit recent in orange (3 luni) dupa ce am fost 3 ani in vodafone tot din cauza unui operator ofertare cu nesimtire cat Everestul, dar inainte de portarea in Vodafone aveam 10 ani de Orange. Se pare, si a fost foarte sarcastic in a spune acest lucru, vechimea anterioara nu conteaza nici macar cat o intrare la un WC public.De fapt nu conteaza nici faptul ca mai am inca un abonament care are 10 ani in orange. Operator oricum incompetent, nu stie nici macar faptul ca nu mai este taxa de reziliere si este taxa de justa depagubire (macar cei de la vodafone stiu asta) si nu stie ca legea e mai presus de contract, pentru el contractul e mai presus de lege.
Oricum in acest moment sunt hotarat sa trec din nou la vodafone pentru ca atitudinea operatorului de ofertare era de genul:
- nu ne pasa ca abonatii actuali sunt suparati ca ofertele orange de portare sunt mai bune decat cele de retentie
-suntem reteaua numarul 1 si nu ne pasa daca vreti sa parasiti Orange chiar daca oferta ceruta este una realista, si deja oferita de orange, si ca sa ma intelegeti e vorba de exprimare directa ca sunt reteaua numarul 1 si ca au destui clienti si nu le pasa ca plec din reteaua lor.
-atitudinea de genul: lasa ca va stiu voi pe clientii astia, vreti telefoane gratis, am raspuns nu , nu vreau gratis, vreau oferta ceruta mai devreme si care este oferita de orange, deci reala.
Oricum, ideea era ca cei interesati de oferta similara sa incerce si ei sa o obtina, poate au mai mult succes ca mine, eu deja ma reintorc la "rosii" , de data aceasta cu ambele abonamente. Nu cred ca mai pot suporta sa stiu ca prin plata facturii platesc salariul unui acneic ca cel cu care am avut "onoarea" sa discut.

PS: se pare ca 10 ani de vechime pe un abonament si 7 pe al doilea (pana in 2013) nu este considerata contributie la marirea si ajungerea Orange-ului pe locul 1 in Romania.

#8580
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Posted Image Hihi, tot mai „șăgalnice” interacțiunile cu serviciul Loializare de la Orange...Posted Image  Eu aseară le-am adus aminte că am o sesizare de 36 de zile, rămasă fără nici un fel de feedback, plus problema cu abonamentul soției, încă nerezolvat...

#8581
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

 mariusnorbert, on 22 iulie 2016 - 13:24, said:

Deci dacă ai abonament în altă rețea se oferă la portare în IPA/Orange
da, cand vii din alta retea la orange

#8582
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

 Orange_helper, on 22 iulie 2016 - 09:31, said:

Salut,
Solicitarea ta se afla in atentia colegilor mei din departamentul Ofertare. Un asistent dedicat contului tau va lua legatura cu tine dupa-amiaza, pentru a discuta despre oferta solicitata.
O zi buna,
Orange Helper

Reofertarea la Orange inseamna o oferta mai mica decat cea initiala
In 13.07.2016 - mi s-au oferit 129 Euro
In 22.07.2016  - mi-a spus MAXIM 100 Euro este ce poate oferi

Problema cea mai mare este ca era aceeasi persoana, dar daca asa sunt ei de constiinciosi sa verifice ce s-a mai discutat cu clientul respectiv, ce preturi erau la momentul initial etc.

Uite-asa imi dau seama de valorea companiei la care am fost abonat atata timp...

Luni trimit intampinare la ANPC sa mi se inchida tot contul, inclusiv ieri am fost mintit, am transmis si catre Orange sa verifice inregistrarea convorbirii, o am si eu


Retentii cat mai bune va doresc domnii mei

Edited by becali, 23 July 2016 - 05:28.


#8583
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
O sa fie, unii mai cere si mai pe elegant.

#8584
cris_balan

cris_balan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 22.06.2006
E atât de simplu de când s-a inventat portarea ... 😉

#8585
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 unic635, on 23 iulie 2016 - 06:37, said:

O sa fie, unii mai „cere” si mai pe elegant.
N-are nici o importanță, elegant sau drăgăstos, brutal sau nervos, același lucru... Tot ce contează e persoana de la celălalt capăt al firului și disponibilitatea acesteia față de nevoile clientului! Atîta timp cît nu ceri luna de pe cer, ci pur și simplu ceea ce s-a mai oferit (tot de către ei), dar ți se dă cu flit și ești făcut pe față mincinos sau impertinent, ce mai e de zis...?
A fost sunată azi nevastă-mea (noroc că eu dormeam...) și întrebată de ce vrea trecere pe prepay... și nu a fost întrebată doar o dată, ci de trei ori în cîteva minute, asta era problema pe care o avea domnișoara respectivă, nu că Orange nu a dorit să ofere un abonament care s-a dat de atîtea ori (Me7 cu 2 GB de net pe 12 luni)! Evident, nu mai e nevoie să spun, acest abonament nu există, se dau 2 GB doar pe 24 de luni...Posted Image
Sincer, am ajuns în punctul în care îmi pare rău că am prelungit cele două abonamente de pe numele meu...Posted Image

#8586
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Pe abonamentul meu actual ME16 la 16euro cu 5gb, nelimitat national, care expira luna aceasta, mi-au oferit la 11 euro 6gb si nelimitat. Mi-a dat de ales reducere 1 euro lunar sau dublu internet, zicea omul respectiv ca trebuie sa aleg, nu merg amandoua. Abonament valabil doar cu prelungire pe 12 luni.

Le zic ca as mai avea si 3 numere vodafone pe care as vrea sa le portez. M-a sunat alt angajat, care mi-a oferit la 10 euro acelasi abonament.

Mi-au si dat oferte pentru iphone 6 si 6s la portare, in principiu dublu internet si 100 euro reducere la telefon, obligatoriu pe 2 ani.

Orange ME30 redus va fi 24 euro si va cuprinde :
· Nelimitat minute si sms nationale
· 5GB+5GB trafic de internet national
· 600 minute internationale UE,SUA,Canada
· 500 minute sau sms in roaming UE/an
· 1Gb trafic de internet in roaming UE/an
· Iphone 6 - 286 euro
· Iphone 6s – 402 euro

Orange ME20 redus va fi 16 euro si va cuprinde :
· Nelimitat minute si sms nationale
· 3GB+3GB trafic de internet national
· 600 minute internationale UE,SUA,Canada
· 250 minute sau sms in roaming UE/an
· 250MB trafic de internet in roaming UE/an
· Iphone 6 – 383 euro
· Iphone 6s – 499 euro

Orange ME14 redus va fi 11.2 euro si va cuprinde :
· Nelimitat minute si sms nationale
· 1.5GB+1.5GB trafic de internet national
· 300 minute internationale UE,SUA,Canada
· Iphone 6 – 427 euro
· Iphone 6s – 547 euro

Dupa ceva calcule as iesi mai ieftin cu cel de 11 euro. Singurul avantaj in a cumpara telefonul de la ei este garantia de 2 ani, fata de 1 an oferita de Apple la un telefon sigilat cumparat de pe piata gri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

man_cristian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate