Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Avantgarden 3

- - - - -
  • Please log in to reply
1116 replies to this topic

#1
wicklei

wicklei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2009
As dori sa vorbesc cu eventuali clienti din avantgarden 3...sunt seriosi?...e teapa?...au existat reclamatii...? cum vi se pare cartierul,locatia...?

Edited by terratec, 11 April 2011 - 16:38.
Este important sa stim localitatea in care se afla ansamblul


#2
ElZorab

ElZorab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.01.2007

 wicklei, on 11th November 2009, 01:26, said:

As dori sa vorbesc cu eventuali clienti din avantgarden 3...sunt seriosi?...e teapa?...au existat reclamatii...? cum vi se pare cartierul,locatia...?

Presupun ca vorbeti de cele din Brasov. Nu sunt clien, dar cred ca pot sa-mi dau cu parerea legat de locatie: mi se pare ca e putin cam departe de oreas. Iar legat de preturile pe care le au mi se par putin cam mari (in banii pe care ii cer gasesti ceva echivalent mult mai bine pozitionat)

#3
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Si eu sint interesat de acest proiect. Au garsoniere si la 27.500 EUR cu 39 mp utili, finalizare anul acesta.
Va rog daca are cineva informatii.
Am inteles ca numai terenul este ipotecat, nu si cladirea, ceea ce este un lucru bun.
Finalizarea la rosu s-ar face prin mai, banuiesc ca dupa se va face si intabularea si transferul de proprietate.

#4
dandreibv

dandreibv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.10.2007
Salut!

Despre Avantgarden 3 va pot spune ca finisajele s-au facut cu o mana de lucru super necalificata. Dintr-o nefericire, mi-a lucrat si mie acasa una din echipele care aveau subcontractate o serie de apartamente. Ce sa zic ? Rigips au pus din mers, nu ca s-ar fi priceput sau experienta anterioara, gresie si faianta puneau cu picioarele...
Asta ce-am vazut la mine si pana le-am facut repede bagajele.....as da nume aici sa-i fac de rusine, insa as implica si o serie de persoane conexe care nu au nici o vina.
Va spun doar ca sunt "mersteri mari", culesi din Bod, Araci...."spuma constructorilor"....

Asadar, aviz celor interesati de avantgarden 3, daca finisajele va par un pic "ciudate"....daca mai pica una alta....eventual tavanul tencuit in valuri....sa stiti de ce.

#5
olivia2005

olivia2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2010

 wicklei, on 11th November 2009, 01:26, said:

As dori sa vorbesc cu eventuali clienti din avantgarden 3...sunt seriosi?...e teapa?...au existat reclamatii...? cum vi se pare cartierul,locatia...?

socrii mei au cumparat in Avantgarden 1. Apartamentul e de vis! Lumina multa, liniste, ferestre foarte mari, terasa foarte mare...te simti ca in vacanta. Fiica-mea nu mai vrea acasa- ii place la soacra-mea, asta ,da belea!
De avantgarden 3 vorbeste lumea cum a vorbit si de avantgarden1 si de 2, dar sa fim cinstiti, cine n-ar vrea un apartament in avantgarden? cine n-are bani zice ca e departe, sau ca e prea scump, sau ca nu e frumos...etc, dar astea sunt doar rautati. Avantgarden e cartier select si ajunge acolo doar cine-si permite!
Finisaje proaste? Nu mai ascultati ce zice lumea...mergeti dom'le acolo si vedeti cu proprii ochi. Eu pana sa-si ia socrii apartament acolo gandeam la fel...dar de cand s-au mutat, nu stiu cum sa strang bani sa ne mutam si noi. E o zona linistita. Exact ca in reclame..departe de ochii curiosilor.
gata...ca v-am plictisit.
zi buna!...

 dandreibv, on 21st January 2010, 16:56, said:

Salut!

Despre Avantgarden 3 va pot spune ca finisajele s-au facut cu o mana de lucru super necalificata. Dintr-o nefericire, mi-a lucrat si mie acasa una din echipele care aveau subcontractate o serie de apartamente. Ce sa zic ? Rigips au pus din mers, nu ca s-ar fi priceput sau experienta anterioara, gresie si faianta puneau cu picioarele...
Asta ce-am vazut la mine si pana le-am facut repede bagajele.....as da nume aici sa-i fac de rusine, insa as implica si o serie de persoane conexe care nu au nici o vina.
Va spun doar ca sunt "mersteri mari", culesi din Bod, Araci...."spuma constructorilor"....

Asadar, aviz celor interesati de avantgarden 3, daca finisajele va par un pic "ciudate"....daca mai pica una alta....eventual tavanul tencuit in valuri....sa stiti de ce.


Hai ca ai dat cu ei de pamant !:))
Auzi...intreb si eu (daca tot am ratacit azi pe aici pe site-ul asta)- de unde stii de mana de lucru din avantgarden3? Ca blocurile alea abia acum se ridica!:D
si zici ca stai in avantgarden3? locuiesti pe santier? ca din cate stiu eu ...inca e santier. rusinicaaaaa!

#6
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Hai ca ai dat cu ei de pamant !:))
Auzi...intreb si eu (daca tot am ratacit azi pe aici pe site-ul asta)- de unde stii de mana de lucru din avantgarden3? Ca blocurile alea abia acum se ridica!:D
si zici ca stai in avantgarden3? locuiesti pe santier? ca din cate stiu eu ...inca e santier. rusinicaaaaa!
[/quote]

Subscriu la cele spuse de tine...eu am facut un contract pt. o garsoniera in Av.3 cu finalizare in decembrie (pt. cine crede ca-si mai poate lua pt. anul asta nu mai sunt sanse pt. ca sunt vandute deja)...decand am facut contractul toata lumea incearca sa ma descurajeze...hai sa fim seriosi, merg acolo la doua saptamani si lucrurile chiar se misca, asa ca termenul de finalizare e posibil sa fie mult mai apropiat...iar despre finisaje, nu am nimic de spus, decat ca am vazut finisajele din Av.2 si nu am intalnit nici un "val de tencuiala "...rupt de oras nu este, trece linia lui 28 prin zona, sunt terenuri de sport, e strandul...iar pretul de vanzare nu este mare...daca stai sa te gandesti ca totul este nou ( instalatii, parchet, gresie, faianata, centrala ) si nu trebuie sa mai investesti in ea ca intr-o garsoniera veche...

#7
unna

unna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.02.2008
buna,
cunosc trei familii care stau in avantgarden (doua in avantgarden 1 si o fam in avantgarden 2). sunt super incantati...
avantgarden 3 nu e gata, dar se vinde ca painea calda. auzeam chiar ca blocul B5, care avea initial ca termen de finalizare septembrie 2011, s-ar termina prin mai 2011. b3 e vandut complet. b4...la fel. si cand te gandesti ca b4 inca nici nu e inceput. firma si-a castigat increderea prin ceea ce au facut, iar daca cei din avantgarden 1 erau nemultumiti, sigur s-ar fi dus vestea... Dar din contra, proiectele s-au derulat cu succes mai departe.
iar in ceea ce priveste distanta...cand or scapa romanul de mentalitatea ca doar in centru orasului e perfect???? dar..ma rog...

#8
giorgios

giorgios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2010
B5 este vandut pana la etajul3 inclusiv, dar atentie preturile cresc fata de cele din oferta standard in functie de modalitatea de plata.Costructia  se va executa in paralel cu B4 si se va opri la nivelul acoperit prin comenzi dar nu mai mult de etajul 6.Din referintele obtinute firma este serioasa si lucrarile sunt de buna calitate.

#9
pepys

pepys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.09.2004
Salutare,

Sambata am fost sa vad apartamente in Avantgarden 2. Am ramas foarte impresionat de cum arata acolo si de cat de repede s-au dat. Noi am vrut ceva in Avantgarden 2 insa nu mai au ce vrem noi asa ca ne gandim la Avantgarden 3 unde si acolo cele mai multe sunt vandute inainte de a fi construite. O sa va pun si cateva poze sa vedeti cum arata. Cladirile construite pana acum, modul cum sunt amenajate si spatiile verzi si cat de bine au fost vandute reprezinta un portofoliu si o garantie la ceea ce ei mai urmeaza sa faca acolo.

Am vizionat cred vre-o 5-6 apartamente, nu mi s-a parut deloc ca sunt de proasta calitate, mi s-au parut ok, foarte frumos si pe casa scarii, holurile largi, lumina naturala, etc.

Departe de oras nu este deloc. De la gara am ajuns acolo cu 23-ul pana la bariera, de acolo cred ca mai faci 15 min pe jos printre blocuri pana la Avantgarden. Exista si un 28 cica care inconjoara si ajunge mai aproape de blocurile construite. Practic ce s-a construit e chiar langa cartierul Bartolomeu, lipit de el, deci nu e deloc departe.

De ce scriu eu acum e ca as vrea sa provoc pe cei care si-au luat acolo sau care se gandesc sa-si ia, sa scrie pe forum, pentru ca toti avem intrebari si e bine sa le share-uim intre noi.

As vrea sa stiu asa parerile catorva care stau acolo de ceva timp, cum e viata acolo? Cum e cu paza, cu locurile de parcare, si mai ales ma intereseaza cat ii ajung cheltuielile de administrare si cele de consum individual.

S'auzim de bine!

#10
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

 pepys, on 31st May 2010, 11:05, said:

Salutare,

Sambata am fost sa vad apartamente in Avantgarden 2. Am ramas foarte impresionat de cum arata acolo si de cat de repede s-au dat. Noi am vrut ceva in Avantgarden 2 insa nu mai au ce vrem noi asa ca ne gandim la Avantgarden 3 unde si acolo cele mai multe sunt vandute inainte de a fi construite. O sa va pun si cateva poze sa vedeti cum arata. Cladirile construite pana acum, modul cum sunt amenajate si spatiile verzi si cat de bine au fost vandute reprezinta un portofoliu si o garantie la ceea ce ei mai urmeaza sa faca acolo.

Am vizionat cred vre-o 5-6 apartamente, nu mi s-a parut deloc ca sunt de proasta calitate, mi s-au parut ok, foarte frumos si pe casa scarii, holurile largi, lumina naturala, etc.

Departe de oras nu este deloc. De la gara am ajuns acolo cu 23-ul pana la bariera, de acolo cred ca mai faci 15 min pe jos printre blocuri pana la Avantgarden. Exista si un 28 cica care inconjoara si ajunge mai aproape de blocurile construite. Practic ce s-a construit e chiar langa cartierul Bartolomeu, lipit de el, deci nu e deloc departe.

De ce scriu eu acum e ca as vrea sa provoc pe cei care si-au luat acolo sau care se gandesc sa-si ia, sa scrie pe forum, pentru ca toti avem intrebari si e bine sa le share-uim intre noi.

As vrea sa stiu asa parerile catorva care stau acolo de ceva timp, cum e viata acolo? Cum e cu paza, cu locurile de parcare, si mai ales ma intereseaza cat ii ajung cheltuielile de administrare si cele de consum individual.

S'auzim de bine!

Eu am cumparat o garsoniera in Avangarden 3 si tot ce pot sa-ti spun este ca locurile de parcare se platesc separat (1000 euro) nu stiu ce se intampla cu cei care nu si-au platit locul de parcare...presupun ca oricum se fac mai multe decat se cumpara...cheltuielile de administrare sunt trecute in contractul de vanzare-cumparare ( nu il am la mine, dar am sa revin cu informatii )...oricum aceste cheltuieli inceteaza in momentul in care firma termina de construit pe intreaga suprafata si isi inceteaza activitatea in zona, pana atunci ea se ocupa de paza si de spatiile verzi.
Alte lucruri interesante sunt ca poti sa vizitezi santierul si sa vezi evolutia lucrarilor si modul in care sunt acestea facute, personal merg acolo la doua saptamani, vruiam sa vad daca se respecta treaba cu izolarea fonica intre etaje si...chiar asa este, de curand mi-au turnat sapa in casa si am vazut pe acelasi nivel diferite faze intermediare si materialele cu care s-a lucrat.
Alte informatii va dau peste doua saptamani ( este perioada in care pot sa spun ca se vad evolutii semnificative ale constructiilor ).

#11
sens

sens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.05.2010

 setris, on 9th June 2010, 08:11, said:

Eu am cumparat o garsoniera in Avangarden 3 si tot ce pot sa-ti spun este ca locurile de parcare se platesc separat (1000 euro) nu stiu ce se intampla cu cei care nu si-au platit locul de parcare...presupun ca oricum se fac mai multe decat se cumpara...cheltuielile de administrare sunt trecute in contractul de vanzare-cumparare ( nu il am la mine, dar am sa revin cu informatii )...oricum aceste cheltuieli inceteaza in momentul in care firma termina de construit pe intreaga suprafata si isi inceteaza activitatea in zona, pana atunci ea se ocupa de paza si de spatiile verzi.
Alte lucruri interesante sunt ca poti sa vizitezi santierul si sa vezi evolutia lucrarilor si modul in care sunt acestea facute, personal merg acolo la doua saptamani, vruiam sa vad daca se respecta treaba cu izolarea fonica intre etaje si...chiar asa este, de curand mi-au turnat sapa in casa si am vazut pe acelasi nivel diferite faze intermediare si materialele cu care s-a lucrat.
Alte informatii va dau peste doua saptamani ( este perioada in care pot sa spun ca se vad evolutii semnificative ale constructiilor ).
sunt extrem de interesata !
nu sunt in tara ,am vb telefonic cu ei...!
vreau o garsoniera finalizata sau in lucru la finisaj!(nu a vrea sa iau teapa de a ramana in aer ,ei fiind undeva la temelie,la anumite blocuri!)

stii daca mai au garsoniere la avangarden 3?in ce stadiu sunt?
si cu plata ,se accepta contract individualizat?ca eu vreau sa dau jumatate din suma acum si jumatate in vara viitoare!
astept cv pareri,info!multumesc mult!

#12
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

 sens, on 18th June 2010, 12:47, said:

sunt extrem de interesata !
nu sunt in tara ,am vb telefonic cu ei...!
vreau o garsoniera finalizata sau in lucru la finisaj!(nu a vrea sa iau teapa de a ramana in aer ,ei fiind undeva la temelie,la anumite blocuri!)

stii daca mai au garsoniere la avangarden 3?in ce stadiu sunt?
si cu plata ,se accepta contract individualizat?ca eu vreau sa dau jumatate din suma acum si jumatate in vara viitoare!
astept cv pareri,info!multumesc mult!

Teoretic garsoniere deja ridicate nu mai sunt la vanzare, decat in Av.2 la un pret mai mare...in Av.3 ce este deja ridicat este vandut 100%...nu stiu daca ai sa primesti teapa...si eu am platit garsoniera anul trecut si nu era sapata nici macar fundatia, era doar un camp verde...iar pretul minim de 28 000 este doar pt. plata integrala, pt. plata in transe sunt preturi usor mai ridicate...stadiul lucrarilor se poate vedea ( cand merg camerele ) pe siteul lor.

#13
sens

sens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.05.2010

 setris, on 22nd June 2010, 16:28, said:

Teoretic garsoniere deja ridicate nu mai sunt la vanzare, decat in Av.2 la un pret mai mare...in Av.3 ce este deja ridicat este vandut 100%...nu stiu daca ai sa primesti teapa...si eu am platit garsoniera anul trecut si nu era sapata nici macar fundatia, era doar un camp verde...iar pretul minim de 28 000 este doar pt. plata integrala, pt. plata in transe sunt preturi usor mai ridicate...stadiul lucrarilor se poate vedea ( cand merg camerele ) pe siteul lor.
multumesc pt raspuns!voi merge la ei si voi vedea exact cum stau lucrurile..pt ca prin mail am vb cu 3 persoane si toate 3 au dat informatii diferite!

#14
mariuspopscu

mariuspopscu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2009

 pepys, on 31st May 2010, 11:05, said:

De ce scriu eu acum e ca as vrea sa provoc pe cei care si-au luat acolo sau care se gandesc sa-si ia, sa scrie pe forum, pentru ca toti avem intrebari si e bine sa le share-uim intre noi.

As vrea sa stiu asa parerile catorva care stau acolo de ceva timp, cum e viata acolo? Cum e cu paza, cu locurile de parcare, si mai ales ma intereseaza cat ii ajung cheltuielile de administrare si cele de consum individual.

Salut,

Vorbesc in dubla calitate - am locuit 1 an in Avantgarden1 si acum (de cateva saptamani) mi-am cumparat si eu o garsoniera in Avantgarden2. Greu de structurat toate plusurile si minusurile, dar o sa incep cu concluzia: dupa ce am locuit un an acolo mi-am luat garsoniera tot acolo.

De ce?

Plusuri: Este curat si elegant. Nu se compara cu niciun apartament vechi nici ca ambianta interioara, nici exterioara si nici ca si atmosfera. Nu vorbesc doar de faptul ca e nou, luminos si curat, dar si de eleganta oamenilor care locuiesc acolo. Daca mi-a scapat ceva pe drumul dinspre masina, am gasit obiectul frumos asezat langa interfon. Vecinii isi parcheaza relaxati bicicletele pe scara blocului, fara sa le asigure. Greu de imaginat un astfel de climat oriunde in Brasov. Printre altele: loc de joaca pentru copii, paza non-stop, o amenajare frunusica a parcului cu ocazia sarbatorilor de iarna, ingrijirea impecabila a spatiilor verzi vara.

Minusuri:

- de natura tehnica: apartamentul din Avantgarden 1 a inceput sa 'crape' dupa 6 luni: canalizare infundata, parchet umflat, gresia din bucatarie umflata, o crapatura de toata frumusetea pe unul din peretii din living; cele urgente au fost rezolvate de Avantgarden ca parte din garantie, dar parca ti se rupe sufletul dupa ce ai dat 80.000 pe un apartament sa se intample asa ceva. In Avantgarden2 parchetul este pus destul de neglijent peste niste diferente de nivel; cand calci te afunzi 1-2cm. Azi am fost sa reclam, astept sa vad cum se rezolva (pentru ca tine de garantie) si va spun.

- de natura legala: ca proprietar esti legat de un contract de management imobiliar care este la limita bunului simt; contractul este notat in CF si nu poti vinde sau cumpara fara sa transmiti si obligatiile asumate prin respectivul contract. Nu intru in detalii, insa e clar ca ei au numai drepturi si tu, in calitate de proprietar, numai obligatii. In plus, este semnat pana in 2017(?!?!?) pentru cei care au cumparat in Avantgarden 2. Atentie la acest aspect.

- de natura manageriala (costuri de management): pe factura de management a aparut la inceput doar tariful de management. Nu e foarte mare, vreo 0,30 EUR pe mp. Cca 120 lei/luna pt apartament de 3 camere 100mp, cca. 50 lei/luna pentru garsoniera 37mp. Cand cumperi ti se spune ca acest cost include "absolut tot": paza, spatii verzi, curatenie si intretinere. Surpriza este ca in fiecare luna a aparut alt cost. Astazi platesc liftul (desi stau la demisol); apa pluviala (ce naiba o mai fi si asta) plus inca cateva chestii - un sanatos 30% peste suma estimata initial; si fara sa luam in seama costurile directe (gaz, apa rece, electricitate)

- de proiect: in Avantgarden 2 nu este gaz. Totul este proiectat pentru electric. Sunt prize peste tot, dar numai o plita + cuptor electric te vor costa triplu decat cele pe gaz :)

- de agresivitate a personalului: locul de parcare nu este inclus in pret la Avantgarden 2 si Avantgarden 3. Dupa ce mi-am luat garsoniera din A2, am inceput sa tot parchez in fata, aducand diverse in casa: mai o chiuveta, o perdea, o masina de spalat etc. Nu am parcat si nu am ramas peste noapte. Si aici surpriza: paznicul se transforma brusc in element de hartuire. Fuge dupa mine pe alei, intreband autoritar si obsesiv: "aveti permis? aveti permis?". Sigur, nu am platit locul de parcare si le inteleg disperarea dupa bani, dar nici nu a incercat cineva sa mi-l vanda. Tot spiritul comercial de care dadusera dovada pana in acest moment s-a dus pe apa sambetei si a ramas un sentiment amar de hartuire gen "taxa de protectie". Ma voi duce zilele astea la administratie sa ii rog sa gaseasca o cale mai eleganta de a trata aceasta problema, care sa nu se apropie atat de mult de o tehnica de tortura.


Una peste alta, daca iti permiti, eu cred ca merita. Pana la urma mi-am luat tot acolo... Dar atentie la detalii :)

Succes!

Hai ca am casit ceva bun bun de tot intre timp

http://reclamatieonl...eclamatie1.html

#15
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Wow, dupa atatea minusuri, chiar ma mir ca tu consideri ca merita...Esti un curajos, eu n-as fi acceptat atatea de la ei!

#16
billyjean

billyjean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2010

 olivia2005, on 1st February 2010, 09:32, said:

socrii mei au cumparat in Avantgarden 1. Apartamentul e de vis! Lumina multa, liniste, ferestre foarte mari, terasa foarte mare...te simti ca in vacanta. Fiica-mea nu mai vrea acasa- ii place la soacra-mea, asta ,da belea!
De avantgarden 3 vorbeste lumea cum a vorbit si de avantgarden1 si de 2, dar sa fim cinstiti, cine n-ar vrea un apartament in avantgarden? cine n-are bani zice ca e departe, sau ca e prea scump, sau ca nu e frumos...etc, dar astea sunt doar rautati. Avantgarden e cartier select si ajunge acolo doar cine-si permite!
Finisaje proaste? Nu mai ascultati ce zice lumea...mergeti dom'le acolo si vedeti cu proprii ochi. Eu pana sa-si ia socrii apartament acolo gandeam la fel...dar de cand s-au mutat, nu stiu cum sa strang bani sa ne mutam si noi. E o zona linistita. Exact ca in reclame..departe de ochii curiosilor.
gata...ca v-am plictisit.
zi buna!...



Hai ca ai dat cu ei de pamant !:))
Auzi...intreb si eu (daca tot am ratacit azi pe aici pe site-ul asta)- de unde stii de mana de lucru din avantgarden3? Ca blocurile alea abia acum se ridica!:D
si zici ca stai in avantgarden3? locuiesti pe santier? ca din cate stiu eu ...inca e santier. rusinicaaaaa!

Draga mea, esti o mincinoasa novice. Ce spui tu ar fi adevarat daca fiica ta e studenta la arhitectura; daca asta e cazul, scuzele mele. Daca nu, cred ca ar trebui sa mai inveti despre copii, poate chiar sa incerci sa petreci timp cu fiica ta, vei descoperi lucruri nemaipomenite. Pe scurt, toti copiii se simt bine la bunici, chiar daca nu sunt cashcavalishti ca socrii tai, sa-si permita sa locuiasca in Avantgarden 1. Argumentul tau e de 2 lei. Un copil arata la calitatea constructiei prin faptul ca-i place sa stea la bunici... bine, stai jos. "Avantgarden 1 este un cartier select", (in care "selectii" isi lasa gunoiul in scara blocului si isi fura unii altora presurile de usa), intrat in insolventa, fapt datorita caruia unii dintre acesti selecti nu-si mai pot intabula pe numele lor apartamentele platite integral si eventual vor fi evacuati de banca. Avantgarden 1 a fost dat in judecata de mai multe ori de catre cumparatori si nu a castigat un singur proces. Asta este un argument, si poate fi verificat: procesele sunt informatie publica, se poate accesa. Adevarul aeste ca in Avantgarden 1 sunt si blocuri bune calitativ, dar sunt si blocuri de tot rahatul (ex Panoramic 1-4), cu grinzile de structura vizibile ca pe vremea lui Ceausescu, cand nu conta. Apoi unele blocuri au avut infiltratii masive de apa in timpul constructiei, pt ca nu s-a lucrat cu cap, motiv pt care acolo va exista intotdeauna mucegai in int. peretilor (daca ti se imbolnaveste copilul la soacra-ta si nu stii ce are, asta ar fi o pista).


Avantgarden 3 nu este un loc la care sa ravnesti, nu este centrul culturii si civilizatiei, este un conglomerat de constructii comuniste pe care o multime de oameni si le pot permite. Vin cu termopane, parchet, gresie, centrale. Adica tot, te muti si nu mai trebuie sa faci nimic, ceea ce este superb. Dar sa nu te-aud despre calitate. Cel care a spus ca muncitorii sunt adunati de peste tot are dreptate; a omis doar Baraolt. Se face constructie cu fosti mineri, si... da eu dorm pe santier, daca vrei sa stii. Am fost, am vazut, sunt scarbit. In fapt calitatea nu intereseaza pe nimeni, atata timp cat subcontractorul (un fotbalist ratat) este sotul celei care ar trebui sa verifice calitatea (deasemenea ratata in multe privinte). Este o fabrica de bani, sper ca nu trebuie sa explic. Calitatea NU este unul dintre interese. Cat despre proiectare... vai si-amar.  Apartamente in care sufrageria poate fi confundata cu un hol, garsoniere cu baia conectata de bucatarie (in timp ce amesteci in oala iti poti spala partenerul pe spate), si din nou grinzi de rezistenta vizibile. Nu numai ca aceste arata urat si ocupa loc, dar sunt pozitionate f aiurea. Un structurist bun ar fi stiut sa la incastreze in structura de rezistenta, doar ca asa ceva (structurist bun) nu exista acolo. Tencuiala var ciment folosita in A3 are valoare energetica mult inferioara celei pe baza de ipsos si din cate stiu eu zugraveala avea sa fie aplicata direct peste tencuiala. Toate acestea sunt informatii care pot fi gasite in materialele puse la dispozitie de Avantgarden, sau pot fi aflate de la agenti. Trebuie sa stii doar ce sa intrebi. Tu esti evident un angajat Avantgarden si vrei sa ai de munca si pe viitor, dar hai sa nu ne furam caciula. Sa mearga oricine acolo cu un vinclu si un deptar, sa verifice colturile si peretii si mai vorbim. Rusinica tie!

Edited by billyjean, 16 August 2010 - 17:44.


#17
billyjean

billyjean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2010

 mariuspopscu, on 21st July 2010, 14:29, said:

Salut,

Vorbesc in dubla calitate - am locuit 1 an in Avantgarden1 si acum (de cateva saptamani) mi-am cumparat si eu o garsoniera in Avantgarden2. Greu de structurat toate plusurile si minusurile, dar o sa incep cu concluzia: dupa ce am locuit un an acolo mi-am luat garsoniera tot acolo.

De ce?

Plusuri: Este curat si elegant. Nu se compara cu niciun apartament vechi nici ca ambianta interioara, nici exterioara si nici ca si atmosfera. Nu vorbesc doar de faptul ca e nou, luminos si curat, dar si de eleganta oamenilor care locuiesc acolo. Daca mi-a scapat ceva pe drumul dinspre masina, am gasit obiectul frumos asezat langa interfon. Vecinii isi parcheaza relaxati bicicletele pe scara blocului, fara sa le asigure. Greu de imaginat un astfel de climat oriunde in Brasov. Printre altele: loc de joaca pentru copii, paza non-stop, o amenajare frunusica a parcului cu ocazia sarbatorilor de iarna, ingrijirea impecabila a spatiilor verzi vara.

Minusuri:

- de natura tehnica: apartamentul din Avantgarden 1 a inceput sa 'crape' dupa 6 luni: canalizare infundata, parchet umflat, gresia din bucatarie umflata, o crapatura de toata frumusetea pe unul din peretii din living; cele urgente au fost rezolvate de Avantgarden ca parte din garantie, dar parca ti se rupe sufletul dupa ce ai dat 80.000 pe un apartament sa se intample asa ceva. In Avantgarden2 parchetul este pus destul de neglijent peste niste diferente de nivel; cand calci te afunzi 1-2cm. Azi am fost sa reclam, astept sa vad cum se rezolva (pentru ca tine de garantie) si va spun.

- de natura legala: ca proprietar esti legat de un contract de management imobiliar care este la limita bunului simt; contractul este notat in CF si nu poti vinde sau cumpara fara sa transmiti si obligatiile asumate prin respectivul contract. Nu intru in detalii, insa e clar ca ei au numai drepturi si tu, in calitate de proprietar, numai obligatii. In plus, este semnat pana in 2017(?!?!?) pentru cei care au cumparat in Avantgarden 2. Atentie la acest aspect.

- de natura manageriala (costuri de management): pe factura de management a aparut la inceput doar tariful de management. Nu e foarte mare, vreo 0,30 EUR pe mp. Cca 120 lei/luna pt apartament de 3 camere 100mp, cca. 50 lei/luna pentru garsoniera 37mp. Cand cumperi ti se spune ca acest cost include "absolut tot": paza, spatii verzi, curatenie si intretinere. Surpriza este ca in fiecare luna a aparut alt cost. Astazi platesc liftul (desi stau la demisol); apa pluviala (ce naiba o mai fi si asta) plus inca cateva chestii - un sanatos 30% peste suma estimata initial; si fara sa luam in seama costurile directe (gaz, apa rece, electricitate)

- de proiect: in Avantgarden 2 nu este gaz. Totul este proiectat pentru electric. Sunt prize peste tot, dar numai o plita + cuptor electric te vor costa triplu decat cele pe gaz :)

- de agresivitate a personalului: locul de parcare nu este inclus in pret la Avantgarden 2 si Avantgarden 3. Dupa ce mi-am luat garsoniera din A2, am inceput sa tot parchez in fata, aducand diverse in casa: mai o chiuveta, o perdea, o masina de spalat etc. Nu am parcat si nu am ramas peste noapte. Si aici surpriza: paznicul se transforma brusc in element de hartuire. Fuge dupa mine pe alei, intreband autoritar si obsesiv: "aveti permis? aveti permis?". Sigur, nu am platit locul de parcare si le inteleg disperarea dupa bani, dar nici nu a incercat cineva sa mi-l vanda. Tot spiritul comercial de care dadusera dovada pana in acest moment s-a dus pe apa sambetei si a ramas un sentiment amar de hartuire gen "taxa de protectie". Ma voi duce zilele astea la administratie sa ii rog sa gaseasca o cale mai eleganta de a trata aceasta problema, care sa nu se apropie atat de mult de o tehnica de tortura.


Una peste alta, daca iti permiti, eu cred ca merita. Pana la urma mi-am luat tot acolo... Dar atentie la detalii :)

Succes!

Hai ca am casit ceva bun bun de tot intre timp

http://reclamatieonl...eclamatie1.html

Mare atentie, cel care se ocupa de management este S.G (avocat), si acest individ va cere orice suma de bani are el nevoie. Costurile pot creste fara motiv peste noapte, asa cum costuri noi pot fi adaugate. Acesta se ascunde in spatele unui statut de om familist are multe frustrari si nu va ezita sa faca o victima din orice proprietar in Avantgarden 1-2. Verificati intotdeauna costurile si refuzati sa platiti orice trece de costurile convenite in prealabil. Nu va lasati influentati de natura agresiva cu care vi se va riposta, S. a pierdut toate procesele in care a reprezentat firma, asa ca...  Aparati-va drepturile si nu va temeti sa ajungeti in instanta.

#18
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
"Avantgarden 3 nu este un loc la care sa ravnesti, nu este centrul culturii si civilizatiei, este un conglomerat de constructii comuniste pe care o multime de oameni si le pot permite "....scuze ca nu ne putem ridica la nivelul tau de cultura si civilizatie, abea ne-am dat jos din copac si ne-am trezit si noi ( eu cel putin ) sa ne luam ap. in Av.3 .

"Cat despre proiectare... vai si-amar. Apartamente in care sufrageria poate fi confundata cu un hol, garsoniere cu baia conectata de bucatarie "... o mica incursiune pe pagina de la Av. 3 si ai fii vazut ca numai L-urile au o structura mai ciudata a garsonierelor...B-urile sunt cu totul altfel ( cine a vrut altceva, a luat altceva )


"Adevarul aeste ca in Avantgarden 1 sunt si blocuri bune calitativ, dar sunt si blocuri de tot rahatul "...comentarii fara rost, topicul a fost deschis exclusiv pt. Av.3 .

"Acest gay (homosexual) care se ascunde in spatele unui statut de om familist are multe frustrari "...no bine amu, cine vorbeste de frustrari, ti-a refuzat avansurile sau ce este cu criza asta homofoba pe un subiect care nu are nici in clin nici in maneca cu ce bati tu campii.

Avantgarden 3 este un cartier ce se ridica in prezent, primele blocuri vor fi gata in curand, abea atunci se va putea vorbi de calitatea executilor si de raportul caliate/pret .
Av.3 ca firma este total independenta de Av.2 si Av.1, chiar daca au aceeasi administratori.

Asa ca daca cunosti ceva in calitate de cumparator in Av. 3, asteptam cu nerabdare sa auzim vesti de la tine...daca nu...lasa-ne, du-te unde e locul verde si umbla oamenii titrati si educati pe alte meleaguri si cu banii in valize... :thumbdown:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate