Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reparatii laptop

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#4231
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Nu la soft ma refer, ci la hardware. Nu gasesc sa cumpar Nano programatorul. N-am timp sa construiesc sau sa astept China 2 luni sa-mi bata-n geam.

#4232
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Se gaseau cand am cumparat eu.Acum nu mai gasesc.Am cautat.Vroiam sa-ti dau un link in PM.Nu mai sunt la vanzare."Vin cu al meu pe la Calarasi".Mi-ar placea o minivacanta.

#4233
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Oo, my Apple is longer then yours ..
hehe, prostia nu se eticheteaza Mihai, se exploateaza ..

#4234
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Te aștept, Girus. Facem o șezătoare lângă stația mea și punem de ceva teste.

#4235
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Din păcate aşa e...

O singură problemă are softul lui Nano, are nevoie de o excepţie în antivirus, altfel mie cel puţin mi-l şterge Eset-ul instant.

#4236
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
CH341 are cineva? Că văd că ăsta se găsește peste tot.
Mihai parcă tu spuneai ceva legat de soft-ul CH-urilor.

LE Chiar Girus are. Pfff, n-am fost atent.
Girus, te lovești de ce povestea Mihai?
Că eu n-am lucrat cu așa ceva și mă gândesc că tu pricepi mai limpede despre ce e vorba.

#4237
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006

 mesersmith, on 03 iulie 2015 - 22:38, said:

Te aștept, Girus. Facem o șezătoare lângă stația mea și punem de ceva teste.

Dupa program,dupa stat in fata placilor de laptop pentru reparatii,am un "hobby".Gradina.Sunt cel mai fericit om cand sunt langa legume.Tot ce nu-mi iese peste zi,si ma streseaza,se sterge dupa pranz,cand merg la legume.E super!.De asta as veni la Calarasi.Sa ma uit "prin curtile gospodarilor" dintr-o zona legumicola.

Nu stiu despre problemele programatorului CH.Eu an avut surptiza sa descoper 8 chipuri defecte,pentru un aces lasat de izbeliste cateva luni.Am avut placa,am avut un feeling ca este biosul,am avut impresia ca am doar dump-uri proaste,inainte de a cumpara acest programator.Din intamplare am dat peste ea saptamana trecuta.Am incercat din nou sa rescriu biosul,si am constatat ca aveam 8 chipuri defecte.Cu o improvizatie pe DB25,softul nu depista integrate defecte.Doar tipul de integrat.Am probat toate aceste.Nu mi-a venit sa cred,asa ca am reluat pasii.Am reprogramat chipurile care aratau defecte.ERAU DEFECTE!Toate Macronix.

Edited by girus, 03 July 2015 - 22:54.


#4238
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Din păcate, nu am cunoștințe pe aici care să se ocupe cu așa ceva. Și nici nu cred că sunt mulți. În zona Giurgiu găsești grădinari multi.
Chiar așa, de unde ești?


#4239
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Esti de coma.Scrie de unde sunt.Ploiesti.

#4240
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cu Macronix am avut şi eu probleme, mai ales cu cele mici, de 128kB, de la EC-uri. Pe Nano paralel nu mergeau scrise fără alimentare stabilă şi separată. De asemenea a fost nevoie să decuplez mai bine soclurile, folosind condensatoare cu electrolit solid. După aceea s-au putut scrie fără probleme.

#4241
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Girus, nu sunt de comă deloc. Sunt pe Tapatalk și nu scrie. He he, sunt mai șaten, nu sunt chiar blond :)
Mihai, Nano paralel? Te referi la un alt programator? Înțeleg că există vreo variantă veche pe port paralel?
Ca cel de care vorbeam noi aici e serial.

#4242
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Sugestia mea, legat de programatoare pentru rescriere bios, RT809/RT809F.

#4243
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Victor, ai asa ceva?
Ca vad ca pe unde-l gasesc, spune in titlu ca este lcd tv programmer.
Am citit in descriere cum ca suporta multe chestii, insa da si tu mai multe detalii, daca ai si vrei.

Edited by mesersmith, 03 July 2015 - 23:20.


#4244
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

 mesersmith, on 03 iulie 2015 - 23:09, said:

Girus, nu sunt de comă deloc. Sunt pe Tapatalk și nu scrie. He he, sunt mai șaten, nu sunt chiar blond Posted Image
Mihai, Nano paralel? Te referi la un alt programator? Înțeleg că există vreo variantă veche pe port paralel?
Ca cel de care vorbeam noi aici e serial.
Da, înainte de ăsta USB a mai fost o variantă, pe portul paralel, motiv pt. care ţineam un T40 la îndemănă. Era mult mai lent decât ăsta USB, dar pe vremea aia memorii de 4MB erau o raritate

#4245
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015

 mesersmith, on 03 iulie 2015 - 23:19, said:

Victor, ai asa ceva?
Ca vad ca pe unde-l gasesc, spune in titlu ca este lcd tv programmer.
Am citit in descriere cum ca suporta multe chestii, insa da si tu mai multe detalii, daca ai si vrei.
Da, din 2011. Exemplu W25Q64 lipit pe placa de baza: identificare/stergere/scriere/verificare 99,91 secunde conectat la programator prin adaptor tip cleste sop8-dip8.

#4246
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt chiar aşa de performante sau e din cauză că ai unele de vânzare pe OLX?
M-ai făcut curios...  poate comand şi eu unul pe eBay.

#4247
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Si eu am fost sceptic cand mi s-au prezentat caracteristicile acelui programator si am vazut comparatii live cu programatoare de +280$ pret de fabricatie  iar cand am auzit pretul am ras. Restul s-ar considera reclama...

#4248
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Chiar dacă le ai tu la vânzare, nu consider ca este reclamă dacă ai povesti câte ceva despre acest programator.  
Am citit cum că testează nu știu ce pe video, generează VGA, etc, însă nu am găsit pe niciunde că poate programa în circuit, cu memoria lipita pe placa de bază. Poți confirma asta? Acoperă flash-urile uzuale din laptop-uri? Ce limitări ai observat că ar avea?
Și poate-mi lași un pm cu un preț. Sunt interesat să cumpăr o bucată.
Mulțumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate