Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

REDRESOR AUTO : scheme, detalii, probleme

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#469
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 geluoradea, on 26 ianuarie 2013 - 16:58, said:

am o intrebare: puntea 26MT160 se poate lega la iesirea unui transformator pentru a deveni un redresor auto?
Da, dar nu la orice transformator.

 geluoradea, on 26 ianuarie 2013 - 16:58, said:

este pentru 3 faze?
Da, dar îl poţi alimenta cu alternativ pe oricare 2 pini marcaţi cu  ~.

#470
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
As completa putin raspunsul de mai sus:

 Mircel, on 26 ianuarie 2013 - 19:35, said:

Da, dar nu la orice transformator si nu cu orice baterie tip auto.


#471
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
daca limiteaza curentul(cum e si logic) poate sa o puna pe orice baterie evident de tensiune corespunzatoare

#472
darius2008

darius2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2008
salut tuturor,as vrea sa fac si eu un redresor pt baterie auto si as fi curios daca transformatorul de aici http://www.pulsar.pl...arta/AWT050.pdf este bun.

Edited by darius2008, 10 February 2013 - 16:52.


#473
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 13.02.2006
Cu 1A iti cam creste barba pana incarci o baterie.
De ex un de 65Ah se incarca cu 6,5A, asa ca...

#474
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006
preturile sunt bune la redresoarele specifice auto.....

http://www.shopmania...=pret-crescator

parerea mea ca se merita sa construiesti ceva, doar cand vrei sa urmezi o schema mai complexa, adaptata la niste cerinte specifice (chiar daca ti-au ramas ceva piese de la sistemele de alarma, nu intotdeauna poti sa incropesti ceva util cu ele) Posted Image

Edited by andrei_221, 10 February 2013 - 19:27.


#475
Piciu3

Piciu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.09.2007
salutare ,de cateva zile ma tot gandesc sa fac un redresor si intr-un final m-am gandit sa fac schema postata de Acta non verba in pagina 1 ,mai exact asta -> www.niqro.3x.ro/baterie/baterie.htm . am ales-o deoarece in opinia mea de incepator cred ca e cea mai simpla .inainte sa ma apuc de ea am cautat piesele necesare  si aici am intampinat probleme,nu am gasit acei tiristori nicaieri . acum rugamintea mea este sa ma ajute cineva cu niste echivalenti care sa-i pot gasi mai usor ,chiar si in comert nu neaparat din dezmembrari ,sa fie niste tiristori mai usor de gasit. transformatorul deja l-am bobinat cu mai multe mediane (15,16,18,20),i-am montat o punte de 50 A si i-am facut un test pe o baterie de 100 Ah ,am reusit sa scot din el cam 14 A maxim (incepuse sa friga secundarul dupa 20 minute de functionare la 13,8 A).Precizez ca stiu regimul de incarcare cu 10% din capacitate ,ce-am facut acolo era un test pt a vedea cam cati amperi poate debita traful facut de mine si cam la cat incepe sa se incalzeasca.
   Intrebare 1 : pot folosi in loc de tiristori triace ?as avea o orga de lumini care nu mai functioneaza si as putea aresta un triac de acolo
   Intrebare 2 : cum se reglez decuplarea incarcarii ? pun bateria la incarcat si astept pana cand ajunge la 14,4 (cu redresorul culpat) si apoi reglez 5K pana imi decupleaza incarcarea ? acea tensiune de 14,4 se masoara cu redresorul cuplat sau nu ?

Edited by Piciu3, 26 February 2013 - 00:08.


#476
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
teoretic se pot folosi în acest caz triace pe post de tiristoare, dacă ai redresare cu punte înainte, practic cred că nu a încercat încă nimeni, dar de funcţionat ar trebui să meargă, triacul e format din 2 tiristoare antiparalel, iar în cazul ăsta ar funcţiona doar o jumătate de triac.
măsurarea şi reglarea tensiunii de decuplare se face (cum altfel?) cu bateria conectată.

Edited by mihaicozac, 26 February 2013 - 00:36.


#477
Piciu3

Piciu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.09.2007
E complicat pt mine ,ma depaseste ,mai bine caut tiristor decat sa ma complic. referitor la baterie ,credeam ca trebuie sa aiba 14,4 fara a avea la borne redresorul,adaugat redresorul sa se ridice la 15-16 v ... aveam o nelamurire in sensul asta si decat sa raman in dilema mai bine intreb .
   Chiar nu a facut nimeni schema asta ?

#478
k810i007

k810i007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.01.2011
Eu lucrez la acesta  http://www.niqro.3x.ro/inc3/inc3.htm

#479
Piciu3

Piciu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.09.2007
prea complicat pt mine ce e acolo ,multe piese si chiar nu imi trebuie atata "tehnologie" :)  sunt multumit sa-mi pot regla usor curentul de incarcare si sa-mi deculpeze la 14,4 v . chiar nu ma poate ajuta nimeni cu niste echivalenti mai usor de gasit la cei 2 tiristori din schema care vreau sa o fac eu ?   T16N  si  T1N05
http://www.niqro.3x..../baterie_02.jpg

#480
Piciu3

Piciu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.09.2007
Revin ,referitor la schema de mai jos ,am facut rost de cativa tiristori  , unul rusesc cu scrisul sters dar functional , 2 romanesti T30N12 89 noi si un Esm 740 dintr-o placa de televizor telefunken parca ,sasiu maro .  Pot folosi aceste tiristoare la schema pe care vreau sa o realizez ?  ma refer la unul din cei romanesti pt reglarea curentului si Esm-ul pt oprirea incarcarii.  ma tot uit la schema aleasa de mine si nu inteleg cum regleaza curentul acel 16n05 ,am simulat in aer acel reglaj cu dioda si rezistente si frigeau rezistentele ingrozitor ...chiar nu are nimeni rabdare sa ma lamureasca si pe mine cu cateva cuvinte babesti ca sa pot pricepe ? nu mi-e ciuda decat ca am stricat sarma si am bobinat traful crezand ca acea schema e foarte simpla si ca voi gasi piese vazand ca-s romanesti .
   Sorry pt calitatea pozelor,sunt  facute cu telefonul + lanterna ,altceva mai bun nu am .

Attached Files



#481
iFrunze

iFrunze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2011

 Piciu3, on 14 martie 2013 - 20:31, said:

ai reusit sa elaborezi redresorul?

#482
asulintunecat

asulintunecat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.11.2011
Buna ziua , am si eu o idee pentru un redresor home-made, cu urmatoarele componente:
-transformator de la 220v cu iesiri de 4,9,15,19v
-punte redresoare de la un alternator de tractor
-releu de incarcare dacie
As dori sa stiu daca este realizabil acest circuit dpdv al  releului de incarcare .

#483
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Nu ai ce face cu releul de incarcare, pe masina el modifica tensiunea de excitatie la alternator si regleaza incarcarea , aici nu merge.

#484
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 asulintunecat, on 06 august 2013 - 21:34, said:

As dori sa stiu daca este realizabil acest circuit dpdv al  releului de incarcare .
Nu!
Releul de încărcare modifică tensiunea excitatricei alternatorului ptr. stabilizarea tensiunii de încărcare a bateriei de acumulatori a autoturismului:

Attached Files


Edited by Mircel, 06 August 2013 - 22:24.


#485
iFrunze

iFrunze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2011
spuneti-mi daca face de construit acest redresor? [ http://www.niqro.3x.ro/baterie/baterie_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iFrunze, 07 August 2013 - 13:49.


#486
asulintunecat

asulintunecat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.11.2011
multumesc mult

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate