Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

REDRESOR AUTO : scheme, detalii, probleme

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#37
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006

View Postttindian, on Apr 26 2006, 09:32, said:

dac  vrei sa vezi un acumulator cum bubuie pune la incarcat pina fierbe si dupa aia o scinteie in aburul de acid, cel mai usor mod sa vezi asa ceva, se face bucati, eu am patit era acumulatorul la incarcat si doream sa probezi un electromotor reparat, m-am dezbracat de haine intro secunda si ma spalam cu benzina ca nu aveam apa

sa inteleg din cele relatate mai sus ca nu pot pune un traf cu un amperaj mai mare la schema mai sus aratata?

#38
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
lol
de amperaj mai mare poti sa pui linistit.
sa ma tem insa ca intrebi de fapt de o tensiune mai mare in secundar ?

#39
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

View Postjohnny_tl, on Apr 26 2006, 12:29, said:

sa inteleg din cele relatate mai sus ca nu pot pune un traf cu un amperaj mai mare la schema mai sus aratata?
cu cat ai trafo cu amperaj mai mare cu atat mai bine nu se incalzeste sau nu se arde repede.
conteaza numai diferenta de voltaj dintre bateria consumata si redresor.implicit rezulta curentul de incarcare, daca vrei o  baterie descarcata are impedanta scazuta, si simplu cu legea lui Ohm
trafo TV SPORT nu este de ajuns pentru bateriile auto cu toate ca are in secundar tensiunea necesara in gol(TEM) , dar amperajul nu.Iti trebuie un traf de 5-6 A (min) cu tens sec.16-18 volti , deci 18x6=108 W inseaman pentru siguranta un traf de cel putin 120- 150 VA, de aici calculeaza sectiune miezului si asa smai departe.Daca este cu circuit complicat sau fara nu prea coteaza,si eu am doua unul automat care incarca -descarca in cicluri , si unul simplu numai cu o dioda  si traf si nu am avut  probleme.Daca ajunge tensiunea incarcata la cea debitata de redresor nu ai cum sa fierbi bateria, pentru ca se opreste incarcarea, nexistand diferenta de potential,Insa schemele simple cu becuri sunt bune, curba caracteristica(inversa) a filemantului este adecvata pentru asa ceva,
Bafta

#40
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
Va multumesc mult.
Acum a o alta problema. Din lista de piese nu gasesc o parte din ele si anume:BTY79,C106D si punte redresoare 50V 6A. Imi puteti spune cu ce le pot inlocui ca la magazinele din Tulcea nu prea am cu cine discuta sunt mai afoni ca mine.

#41
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
salut am desfacut si eu din curiozitate redresorul tatalui meu...
si ce sa vazi
mai simplu de atat nu cred ca se putea
era puri si simplu un transformator d`ala mare si puternik de vreo 20-30 A linistit legat pe o punte de`aia de la alternator si atat
iesirile erau legate direct la baterie
nu e prea primitiv si periculos???

totusi ma mir cum de nu s-a stricat nici o baterie din moment ce-l foloseste de vreo...20 de ani

#42
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View Postdarkangelbv, on Apr 29 2006, 02:10, said:

salut am desfacut si eu din curiozitate redresorul tatalui meu...
si ce sa vazi
mai simplu de atat nu cred ca se putea
era puri si simplu un transformator d`ala mare si puternik de vreo 20-30 A linistit legat pe o punte de`aia de la alternator si atat
iesirile erau legate direct la baterie
nu e prea primitiv si periculos???

totusi ma mir cum de nu s-a stricat nici o baterie din moment ce-l foloseste de vreo...20 de ani

MERGE SHI ASA DAR SE SCURTEAZA VIATA BATERIEI.tOTUSI, nu cred sa aiba traful 20-30 de A.E mult prea mult, ar fi shi prea mare.Shi pe langa puntea aia ar trebui sa aiba macar un condensator de filtraj.

#43
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

View Postaugustin87r, on Apr 29 2006, 13:58, said:

MERGE SHI ASA DAR SE SCURTEAZA VIATA BATERIEI.tOTUSI, nu cred sa aiba traful 20-30 de A.E mult prea mult, ar fi shi prea mare.Shi pe langa puntea aia ar trebui sa aiba macar un condensator de filtraj.
salut
nu-ti trebuie condensator ba din contra un pic de c.alternativ nu strica, sunt unele redresoare care lasa sa treaca si un pic de alternativ; am eu un redresor mai vechide 10 ani , si functioneaza cu UNA dioada pe o singura alternanta, fara condensator...

#44
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View Postbandi, on May 2 2006, 18:08, said:

salut
nu-ti trebuie condensator ba din contra un pic de c.alternativ nu strica, sunt unele redresoare care lasa sa treaca si un pic de alternativ; am eu un redresor mai vechide 10 ani , si functioneaza cu UNA dioada pe o singura alternanta, fara condensator...

Pai redresorul tau e facut industrial sau l-a facut cineva?Mi se pare ciudat sa puna redresare monoalternanta.
Ma rog, eu am facut schema aia de pe aaroncake, am dat shi linkul.Am pus o punte mare shi montajul merge super.Se aprinde ledul progresiv cu incarcarea

#45
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
Sal

La intrebarea mea anteriaoara cu echivalentele nu mi-a raspuns nimeni asa ca am renuntat le schema, am cautat in oras piese pt schema cu LM741 nici pe asta nu l-am gasit acum vreau sa incerc schema lui tunelu pe care am atasat-o mai jos, dar am o nelamurire, v-am spus ca sunt ffff incepator, nu stiu ce titistor sa solosesc, am intyeles ca trebe sa fie >=6A/100v dar niste denumiri poate sa-mi dea careva?

Attached Files



#46
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se pot folosi triace de tipul BT137, BT138 sau BT139...

#47
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
ms mult :)

#48
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
Am reusit sa fac moantajul mai sus aratat. Am folosit in tristor BT137/800, dar am o prblema: Dupa aproximativ 20 sec tristorul se incinge fff tare. Ce pot face?
Si o alta problema: Din P2 pot regla tensiunea pana la 13V, iar din P1 amperajul intre 6,8 si 7,2 A. Ce pot face ca sa aduc tensiunea la 14,4A si amperajul intre 3,5 si 7A?

VA rog sa ma ajutati am mare nevoie de acest redresor.

Va multumesc anticipat

#49
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
am vrut sa zic 14.4V

Am observat ca se incinge doar cand pun ampermetrul e normal?

ledul rosu cand merge in gol trebuie sa fie aprins sau stins? (la mine e stins)

va rog sa ma ajutati.

#50
mihailp

mihailp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.10.2005

View Postjohnny_tl, on May 15 2006, 15:28, said:

am vrut sa zic 14.4V

Am observat ca se incinge doar cand pun ampermetrul e normal?

ledul rosu cand merge in gol trebuie sa fie aprins sau stins? (la mine e stins)

va rog sa ma ajutati.
Ca să nu vă mai chinuiți, faceți montajul după schema atașată și va funcționa perfect - eu îl folosesc de 10 ani.
Succes, mp

Attached Files



#51
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Care dintre tiristoare e de 3A si care de 20? Presupun ca TIC 236 e de 20, dar precizeaza ca sa stie lumea.In locul ampermetrului pot folosi un indicator pt vumetru?Adik un miliampermetru din ala de se foloseste ca vu metru.

#52
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am o singura intrebare fundamentala care ma framanta in toata treaba asta cu incarcarea bateriilor.

Se stie ca o baterie auto e incarcata cand atinge tensiunea de 14,4v.Aceasta tensiune se masoara cand redresorul incarca bateria sau se scoate redresorul,se constata ca tensiunea e doar de 13V,se conecteaza din nou,iar se mai asteapta shi tot asa ,pana ajunge la 14,4v?

#53
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postaugustin87r, on Jun 5 2006, 18:09, said:

Am o singura intrebare fundamentala care ma framanta in toata treaba asta cu incarcarea bateriilor.

Se stie ca o baterie auto e incarcata cand atinge tensiunea de 14,4v.Aceasta tensiune se masoara cand redresorul incarca bateria sau se scoate redresorul,se constata ca tensiunea e doar de 13V,se conecteaza din nou,iar se mai asteapta shi tot asa ,pana ajunge la 14,4v?

Se masoara la sfarsitul incarcarii, cand curentul debitat este doar cel de "mentinere" si nu cel de incarcare (0.1xCapacitatea bateriei exprimata in Ah).
Sau mai ochiometric, cand toti elementii degaja gaze in mod activ - pentru redresoarele neinteligente gen trafo plus punte chioara...

Edited by SuperDuper, 06 June 2006 - 01:10.


#54
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Dar daca montez permanent in schema un voltmetru pe bornele redresorului, acesta imi masoara corect tensiunea la bornele bateriei cand aceasta se afla la incarcat?Adica  vreau sa am si un reper vizual cu ac al stadiului de incarcare, sa vad cam cat mai e pana se termnia incarcarea si se aprinde ledul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate