Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

iTab48R - media player hd cu TV tuner

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
Produs de o firmă coreeană, bazat pe un chipset de generație nouă (Realtek), suportă un HDD intern de până la 2TB. Desigur, i se pot atașa HDDuri externe (alți TB).

[ http://www.radiogears.ro/images/itab48r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prețul este de asemenea foarte "cuminte" 1399 lei cu HDD de 1TB inclus, 1099 fără HDD.
În acest thread voi răspunde oricărei întrebari legate de acest produs.

Edited by Mtz, 06 April 2010 - 09:18.
precizari


#2
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
cred ca specificatiile astea sunt mai concludente
[ http://www.radiogears.co.kr/cmsbbs/data/file/radiogears_b_1/00027_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata foarte bine, pacat ca nu are Gigabit LAN. Ideea cu 2 tunere si recorder e super. Pretul cuminte este pentru varianta completa a playerului ? iTab48R ?
Sper ca va avea un support bun pentru firmware.

Edited by dacica, 02 November 2009 - 13:15.


#3
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
da, prețul este pentru varianta completă.
de când îl am eu în teste au făcut deja un update de fw, și urmează un altul care va include, printre altele, suport pentru subtitrări de-ale  noastre

#4
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 valentine1, on 2nd November 2009, 13:00, said:


apropos, aceasta este acea super jucarie de care vorbeai? avand in vedere ca tu cunosti foarte bine si alte aparate, cum ai puncta aceasta noua jucarie? e vorba doar de o cutie mai frumoasa sau functioneaza totul mai bine si are un suport mai bun? Mtz ce spune? :)

Multzam de raspuns ;)

LE- ce iesiri audio are? :) 5+1 analog cumva? :)

Edited by akajohn, 02 November 2009 - 13:51.


#5
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
da, asta e jucăria mai scumpă ;)
să fiu sincer, nu mă așteptam la mare lucru când am primit unitățile pentru test. De multe ori un lucru din ăsta dă foarte bine pe hârtie, dar în practică lucrurile nu prea stau la fel de bine.
însă problemele pe care le-am întâmpinat pe parcursul testelor au fost doar minore, o parte din ele fiind deja reparate, iar altă parte urmând să fie reparate odată cu noul FW.
singura problemă cu adevărat notabilă a fost suportul pentru diacritice la subtitrări, dar până va ajunge importul la noi, deja va fi rezolvată.
UI-ul era un pic "spartan", vor remedia și asta.
în rest, numa' de bine, la mine a avut chiar un efect neașteptat: trecând Dolce-le prin media player (Scart), și scos pe HDMI, calitatea imaginii e un pic mai bună.
poate fi însă ceva de la mine, pentru că celelaltre persoane pe care le-am rugat să testeze nu au observat nimic de genul ăsta.


E singurul media player la ora actuală care face înregistrări de pe aproape orice bagi în el, și în varianta asta "R", poți băga o grămada de chestii :-)

#6
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Ai incercat cumva un blu-ray iso sau m2ts si daca are deja implementat suport pentru meniu blu-ray ?
Precizeaza si ce model de chip Realtek are jucaria

#7
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
cum e cu iesirile audio? pozele nu sunt prea clare. cum e cu downmixul la DTS, chiar merge?

apropos, platformele de satelit comerciale in Romania oricum sunt foarte slabe calitativ si cred ca era posibil ca tu sa ai ceva pierderi pe cablu sau oricum la nivel fizic si de aceea acum merge mai bine...

#8
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
chipsetul e Realtek RTD1283, DTS OK, n-am testat un BR iso, dar o sa incerc cu prima ocazie.
intrări-ieșiri:
- 1x "USB PC" - astfel HDDul unității poate fi "văzut" ca un HDD extern de către PC
- 2x USB Host - pt HDDuri/stickuri, etc, sau adaptorul de wireless (nu e inclus, dar nici nu costă o avere)
- 1x ethernet (LAN)
- 1x HDMI (ieșire)
- 1x optical
- 1x coaxial
- 1x ieșire video pe componente
- 1x Video IN
- 1x Video OUT
- 1x Audio IN
- 1x Audio Out
- 1xScart IN/OUT
- 1xScart OUT (face pass-through, adică scoate ce primește fără a mai procesa)
- 1xAntena (IN)
- 1xAntena OUT

Edited by valentine1, 02 November 2009 - 14:40.


#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dacica , ai aici un review facut in vara : http://www.hdlandblo...kv-le-test.html
Intr-adevar este un media player foarte complet ( itab48r cel putin ca dotari ) , realizat cu Realtek 1283DD ca si cel de la Asus si Xtremer
In schimb vad ca apare si sub alte demuri/firme : http://www.1e2.it/20...rs-itab48r.html

#10
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
In review scrie ca nu citeste meniul din iso blueray, si nici subtitrarile din m2ts

#11
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
itab48(fara R) la ce pret va fi fara hdd? inafara de functile de recording mai are ceva in minus fata de itab48R?

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Danut 21 , dupa cum am mai scris acel review era facut in vara , iar in septembrie a aparut un nou firmware pt. el , deci sa-i dam crezare celor scrise de "valentine1" care il are in teste

Teleboq , daca citeai atent 1-mul topic al lui "valentine1" , gaseai scrise si preturile "Prețul este de asemenea foarte "cuminte" 1399 lei cu HDD de 1TB inclus, 1099 fără HDD"
Pt. diferente citeste aici : http://www.radiogears.com/

#13
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
momentan mergem pe varianta "full", adică cea cu "R" în coadă,
la prețul mic pe care-l are, e și păcat să mergem pe una mai "light", mai ales că avem deja alte media playere în zona asta.

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si eu sunt de acord cu cele spuse de dacica.
Sunt intersante si optiunile de SCART deoarece inca sunt persoane care au CRT, desi este putin probabil ca o persoana care investeste 1000 lei intr-o cutiuta Media Player nu ar avea si un LCD/PDP.
Optiunile de inregistrare si de pe analog ar putea fi intersante pentru anumiti colegi de pe aria video care se mai ocupa cu transferuri din analog in digital. Cred ca va conta foarte mult calitatea materialului inregistrat. O mostra de asemenea inregistrare ar fi binevenita din partea lui valentine1. Ba chiar daca ai fi facut un review corect (cu poze si exemple asa cum ai vazut pe afara) ar fi fost si mai bine,

Dupa cum a spus si dacica, marea intrebare este cat de repede si bine reactioneaza firma producatoare atunci cand sunt necesare modificari de firmware. Playerul fiind destul de complex, posibilitatea ca anumite chestii sa nu mearga bine si sa fie reparate mai dificil este mai greu si de aceea conteaza foarte mult posibilitatile de soft ale producatorului. Din cate am inteles in 6 luni nu au fost decat 2 update de firmware, ceea ce nu stiu daca este tocmai in regula.

Offtopic: atata timp cat valentine1 nu isi face reclama deranjanta si simt/consider ca scopul lui principal pe acest forum nu este cel de a face profit prin vanzarea acestor playere il voi considera un prieten al forumului. Pentru mine conteaza ca lui ii pasa de useri si din cate am vazut pana acum incearca sa aduca ceea ce cere piata si sa ajute macar cu sfaturi.
Asadar intotdeauna va fi o diferenta in felul cum voi trata un player care are reprezentant pe forum comparativ cu unul caruia nu ii este important decat sa vanda.
Daca voi simti ca scopul este doar reclama si profitul voi schimba foaia. Nu pot fi mituit si detest minciuna.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 03 November 2009 - 22:35.


#15
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
Mulțumesc, Mtz, pentru încrederea acordată.
N-o să fiu ipocrit, și să afirm că nu vreau să-mi și vând produsele, dar vreau să cred că pot contribui aici pe forum, cel puțin cu un sfat, și cu o intermediere între producători și utilizatorii finali.
orice întrebare aveți despre aceste produse, pot fie să vă răspund eu, fie să întreb mai departe.

Cât despre o recenzie detaliată pentru produsul în cauză, o să apară în câteva zile când terminăm și siteul oficial in .ro

Totuși, așa cum am spus, sunt dispus să trimit atât un eGreat EG-R1, cât și un iTab48E sau o bucată din media playerul de 410 lei unui membru de încredere de pe forum, pentru a fi testate pentru o săptămână, pe cheltuiala mea (dus-întors), cu singura condiție ca acesta să plătească produsul la livrare, iar atunci când va fi returnat, voi returna banii în totalitate.
E evident de ce nu pot să-l las să plece fără a primi nimic în schimb  :D
Toate media-playerele pe care le am la vânzare sunt testate de mine personal, dacă nu au probleme, pur și simplu nu le importăm.

Din nou despre iTab48r, are un design glossy , iar ca element ce l-am considerat drăguț - telecomanda are tastele fosforescente. ^_^

#16
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004

 valentine1, on 4th November 2009, 10:23, said:

sunt dispus să trimit atât un eGreat EG-R1, cât și un iTab48E sau o bucată din media playerul de 410 lei unui membru de încredere de pe forum, pentru a fi testate pentru o săptămână, pe cheltuiala mea (dus-întors), cu singura condiție ca acesta să plătească produsul la livrare, iar atunci când va fi returnat, voi returna banii în totalitate.
E evident de ce nu pot să-l las să plece fără a primi nimic în schimb  :D

Frumos din partea ta, asa cred ca ar trebui sa procedeze toti distribuitorii de echipamente de calitate, in special pentru a primi ajutor din partea unor useri competenti care ajuta inclusiv pe acest forum.
Eu iti recomand sa colaborezi cu persoane care se pricep cu adevarat la conceptul audio video si care pot face diferente calitative ata din punct de vedere vizual cat si audiofil. In concluzie un minim necesar pentru testeri ar fi o plasma/lcd full-hd de minim 50", un amplificator sau receiver bunut si niste boxe pasive macar din segmentul entry-level.
Sunt cativa useri deosebiti care se si pricep la asa ceva, imi permit sa-i nominalizez pe Mtz, FC72, nicumur, enderlabs, etc. Imi cer scuze daca am nominalizat gresit si mai ales celor nenominalizati.
In alta ordine de idei, multumesc Mtz pentru parerile tale si mai ales pentru contributia ta "in folosul comunitatii"
Acum referitor la suportul de firmware al oricarui producator cat si asistenta necesara din partea distribuitorilor, consider ca acestea trebuie procesate intotdeauna in urma feedbackurilor transmise de posesori si testeri. Nu pot omite supportul celor de la Tvix care pur si simplu au ignorat probleme ridicate de testeri, timp foarte mare de asteptare pentru releasuri, ignoranta cu care au tratat posesorii modelelor mai vechi in avantajul noilor modele, etc. Exista si alte exemple cum ar fi WD, noroc cu comunitatea care incearca pe cont propriu sa ajute, nici cei de la Xtremer nu se misca mai grozav, in concluzie vreau doar sa se inteleaga necesitatea ca cei care asigura supportul trebuie sa reactioneze prompt si cu interes la nevoile clientilor, mai ales la sesizarile distribuitorilor lor.

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 valentine1, on 4th November 2009, 09:23, said:

vreau să cred că pot contribui aici pe forum, cel puțin cu un sfat, și cu o intermediere între producători și utilizatorii finali.
orice întrebare aveți despre aceste produse, pot fie să vă răspund eu, fie să întreb mai departe.
Asta e si ideea mea. Cineva tot trebuie sa intermedieze. Asa ca eu prefer sa castige cel care isi aloca din timpul sau pentru a vedea ce mai fac utlilizatorii.

Quote

telecomanda are tastele fosforescente. ^_^
Eu nu pot sa inteleg cum in anul 2010 se fabrica telecomenzi fara iluminare proprie. Ma refer la cele legate de domeniul video. Adica fabrica astia un televizor de 2000 euro si nu mai baga 5 euro in sitemul de iluminat. Dar bune si alea fosforescente in lipsa de altceva.

 dacica, on 4th November 2009, 10:17, said:

Sunt cativa useri deosebiti care se si pricep la asa ceva, imi permit sa-i nominalizez pe Mtz, FC72, nicumur, enderlabs, etc.
Stiu ca multi s-au gandit la mine in privinta unor teste, dar intrucat nu am decat CRT-uri acasa, pe partea de retele (zero deocamdata), storage (nu am NAS sau vreun HDD/DVDROM extern) stau prost, nu am ce informatii corecte sa dau. Am un TviX 6500 de anul trecut dar nu prea cred ca m-ati vazut pe forum discutand prea des despre el.
Testele ar putea sa le faca chiar valentine1 dupa modelele celor facute afara (in special modelul mpcclub). La un moment dat o sa fie foarte simplu pentru ca va avea anumite fisiere de teste, anumite setari de verificat, conexiunile deja pregatite. Nu sunt necesare niste reviewuri atat de detaliate ca pe site-urile dedicate. Probabil ca asta se va intampla cand va apare noul site.
Sfat: nu minti in ceea ce priveste anumite aspecte ale playerului. In momentul in care un player are numai aspecte pozitive da de banuit. Chiar si omiterea intentionata a unor parti proaste ale playerului trebuiesc evitate. Si odata increderea pierduta, greu se mai recupereaza.

enjoy,
Mtz

valentine1, faci si tu o inregistrare de pe analog relativ scurta 2 minute ca sa vedem si noi in ce format inregistreaza? Daca poti inregistra din mai multe surse, cu atat mai bine.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 January 2010 - 16:28.


#18
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
am rămas fără HDD, revin cu testul de înregistrare mai târziu.

până una alta, Radiogears au updatat UI-ul, nu mai arată acum ca "default"ul de la SDKul Realtek, arată mai bine organizat și mai prietenos.
din păcate încă nu avem diacritice, la următorul update vor repara și asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate