Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dinte de portelan + pivot

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Se taie coronita care te deranjeaza, se ia  amprenta pe acelasi pivot, si ti se face alta coronita. Joc de copii.
Nu e nevoie sa scoti pivotul.

#38
cool_liliana

cool_liliana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2008

View PostAna_Karr, on 7th April 2011, 00:15, said:

Se taie coronita care te deranjeaza, se ia  amprenta pe acelasi pivot, si ti se face alta coronita. Joc de copii.
Nu e nevoie sa scoti pivotul.

Am inteles, multumesc.
Totusi chiar e un joc de copii? Ma gandesc ca metalul respectiv din care e facuta coronita se taie destul de greu. nu?

As mai vrea sa stiu, in cazul unei fracturi a radacinii (spunea cineva mai sus ca se poate intampla oricand, chiar si cand mananc paine), cum imi dau seama de acest lucru? Apare durerea sau ce se intampla?

Multumesc!

#39
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu-ti dai seama, decat la o radiografie, caz in care radacina e compromisa.
Nu e chiar asa joaca de copii cum se lauda cineva mai sus, un dinte cu un pivot metalic de atata timp poate avea multe probleme. Coroana se da jos usor si la fel de simplu se poate pune una peste. Problema e stadiul bontului, radacinii, etc. Iar acestea se deceleaza cum ti-am spus mai sus, nu pe forum.

#40
cool_liliana

cool_liliana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2008

View Postripper, on 7th April 2011, 03:54, said:

Nu-ti dai seama, decat la o radiografie, caz in care radacina e compromisa.
Nu e chiar asa joaca de copii cum se lauda cineva mai sus, un dinte cu un pivot metalic de atata timp poate avea multe probleme. Coroana se da jos usor si la fel de simplu se poate pune una peste. Problema e stadiul bontului, radacinii, etc. Iar acestea se deceleaza cum ti-am spus mai sus, nu pe forum.

Cred ca las coronita asa cum e ea, cu pata gri pe partea cu care musc....N-as vrea sa risc fracturarea radacinii, mai ales ca acum nu ma deranjeaza, cu exceptia petei gri.

Oricum trebuie sa fac o vizita la dentist pentru dintele vecin (pluriradicular) pe care probabil se va aplica acelasi tratament. De data aceasta voi merge la alt dentist. Sper sa iasa o treaba mai buna.

Multumesc tuturor pentru infos, m-au ajutat sa ma mai gandesc o data.

Sanatate!

#41
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Coroana se taie usor. Sunt freze speciale pt asta. Pivotul este pus de 3 ani. Deci si-a facut un sfert din viata. Sunt recuperabili si pivoti metalici, pusi acum 10 ani.

#42
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
URGENT pls

Am nervul scos la masea de vreo 7-8 ani, refacut tratament canal acum vreo 2-3 ani, radiografie inainte de ia amprenta de pivot. Mi s-a taiat dintele, am luat amprenta de pivot dar atunci cand stau f linistita, seara inainte sa adorm mi se parea ca "simteam" locul acela. Am amanat cu o saptamana pivotul de comun acord cu doctora. Azi trebuie sa merg si acum mi se pare ca se simte iar ceva - e drept ca si eu am tot dat cu limba pe pansament sa vad adac doare sau nu.
Poate fi ceva in neregula?
Dentistul spunea ca odata pus un pivot nu mai poate fi dat jos.
Ce sa fac? pls help - azi
imi cer mii de scuze pentru urgenta asta, acum m-am gandit la voi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate