Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Romanii plecati in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
1797 replies to this topic

#1
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005
Nici nu stiu cum sa incep...Simteam, nevoia sa vorbesc cu cineva si din intamplare am gasit forumul acesta . Sunt plecata din Tara de ceva timp si in regiunea in care ma aflu nu sunt Romani . So sad asta este . Ideea este ca imi este dor de tara si poate cineva de pe aces forum din intamplare este plecat (a) si poate impartasi ce sentimente are vis a vis de ceea ce simt si eu . Stiu ca foarte multi Romani viseaza sa plece peste hotare doar ca unii nu inteleg ideea de a fii departe de locurile in care ti-ai petrecut copilaria , familie , prieteni  adica tot ce te leaga de acel loc.  Nu sunt o patrioata , doar ca , am momente in care mi-as fi dorit sa revad locuri si oameni de care imi este dor .
Unde sunt eu acum oamenii sunt foarte partioti si familisti au credinta si o cultura impresionanta  cu multe ritualuri si casturi . In fiecare cast exista un anumit fel de a exprima sentimentele... Ideea este ca did tot ce ceea ce fac ei aici imi transmit si mie aceleasi stari . De unde si dorul de acasa. Sper sa nu va fi plictisit deja . Nu astept nici un raspuns de la nimeni ci doar ideea ca cineva a citit ceea ce am scris eu ma face sa ma simt un pic mai bine.

God Bless

#2
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Da de ce nu ne zici unde esti tu acuma? Si de unde esti din Romania?

#3
analucia

analucia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.05.2005

Rodeo, on May 22 2005, 19:38, said:

Da de ce nu ne zici unde esti tu acuma? Si de unde esti din Romania?

<{POST_SNAPBACK}>


De ce conteaza unde e si de unde e din Romania? Cam peste tot pe unde esti plecat sunt aceleasi probleme de acomodare... Si pentru mine a fost ingrozitor anul trecut, in mare parte din cauza mea pentru ca nu incercam sa gasesc aici lucruri de care sa ma atasez, sa vad partile bune ale locurilor, ale oamenilor.
Eu am avut noroc ca am gasit romani aici prin zona si am reusit sa-mi fac prieteni si printre straini. Daca mai vrei sa vb poti sa-mi dai un mesaj privat. Stiu cand anul trecut cautam toate forumurile cu romani doar ca sa citesc ce se mai intampla pe acasa...
Sper ca o sa te simti mai bine  :console:

#4
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
problema e ca tu iti amintesti numai lucrurile frumoase din Romania. e doar nostalgia care creeaza depresie. umple-ti timpul liber cu ceva si nu te mai gandi la padurile verzi si raurile cristaline din Carpati care de fapt sunt paduri taiate si luate de arabi sau rauri pline de gunoaie

multi s-au intors dupa cativa ani buni afara manati de dor si amintiri placute, pentru ca in scurt timp sa fie loviti peste bot de realitatea de acasa si sa se razgandeasca

prietenii se duc, altii vin, iar locurile vor ramane mereu acolo ca tu sa le vizitezi

gandeste mai larg - ca toti oamenii de pe pamant sunt romani dar vorbesc o limba diferita si Romania se intinde pe tot globul  :D

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

denis.m, on May 23 2005, 09:33, said:

prietenii se duc, altii vin, iar locurile vor ramane mereu acolo ca tu sa le vizitezi
gandeste mai larg - ca toti oamenii de pe pamant sunt romani dar vorbesc o limba diferita si Romania se intinde pe tot globul  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Frumos ai zis . Mi-a placut . Dar ti-e dor specific de strada ta, de scoala ta, de prietenii cu care ai atatea aminitiri, de mersul la biserica de Pasti, de Craciunul in familie ... si multe altele. Nu ai cum sa ignori astea. Dorul il ai mereu in suflet.
Prieteni, da, iti poti face peste tot, dar asta depinde numai de  tine . Important este sa vrei.

#6
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005
Ma bucur nespus de mult sa vad ca ati rupt un pic din timpul vostru sa scrieti cate ceva vis a vis de ceea ce simt eu
Momentan ma aflu in Mumbai (India) Ceea ce este putin probabil sa gasesti Romani imprejur pentru ca nici un Roman nu indrazneste sa mearga intr-o tara cu probleme financiare mai mari decat propria tara eh ?

Va multumesc ca sunteti alaturi de Romanii aflati peste hotare.
Imi este dor de tara pentru ca aici locurile sunt diferite nu este nimic care sa imi aminteasca de Romania Asia este Asia ..Europa este Europa !

#7
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Facem un grup de sprijin  :console: !
Eu sunt patriot si cu siguranta imi va fi dor de tara mea daca voi pleca. Dar nu stiu daca vreau sa plec pentru ca sunt atatea posibilitati si ar trebui sa participam activ la dezvoltarea tarii, indiferent cat de pesimisti suntem...

#8
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
In Mumbai exista si o instutie romaneasca, Biroul Comercial al Romaniei la Mumbai.

Adresa: Maker Chambers V, 11th Floor, 1114-1115, Nariman Point, Mumbai 400021, India

#9
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Vai, sa nu fie chiar Insarcinatul cu Afaceri atasat Biroului Comercial de la Mumbai cea care se plange! Ca nu m-ar mira ca Statul birocratic Roman sa fi inventata o inutila misiune comerciala la mama naibii si apoi sa nu dea bani nici de telefon sa isi mai aline dorul vorbind cu rudele din tara.

Conteaza unde e deoarece poate ne impartaseste niste experiente din locurile acelea, poate cineva are curiozitatea de a-si vedea validate sau nu anumite supozitii sau nedumeriri legate de locurile si popoarele respective. Ne da un subiect de discutie. Te ajunge mai greu aleanul daca ai ceva de facut.

Conteaza de unde e deoarece am putea sa-i oferim mici noutati din regiunea ei. Eu daca as fi departe as fi curios ce se mai intampla prin Iasiul natal. Si iarasi ne da un subiect de discutie, poate as vrea sa ii spun ce amintiri am eu despre locurile care ii sunt cunoscute si dragi. Ajuta sa stabilesti o punte de comunicare si o legatura afectiva.

Dar toate acestea trebuia sa le pricepi fara sa le explic eu pe larg. Si sa treci peste atitudinea de "Vaaaii ce rau imi pare...ai toata simpatia mea...da-mi voie sa plang pe umarul tau..."

#10
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005

Pardes, on May 23 2005, 21:07, said:

Momentan ma aflu in Mumbai (India)

<{POST_SNAPBACK}>


tu nu esti in alta tara, esti in alta dimensiune. te inteleg si compatimesc in acelasi timp

oamenii de acolo nu se pot numi oameni. sunt pe o treapta mai joasa a evolutiei, undeva intre om si maimuta si nu cunosc cuvantul "etica"

am auzit ca in Mumbai cand iti vine treaba mare ii dai drumul pe marginea strazii, e adevarat?

#11
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

oamenii de acolo nu se pot numi oameni. sunt pe o treapta mai joasa a evolutiei, undeva intre om si maimuta si nu cunosc cuvantul "etica"

altu care are shurikenul murdar de singele rasismului .

#12
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Pardes, on May 22 2005, 17:44, said:

Nu sunt o patrioata , doar ca , am momente in care mi-as fi dorit sa revad locuri si oameni de care imi este dor .

<{POST_SNAPBACK}>

pai de ce nu vii inapoi intr-o vizita scurta macar?oricat am vorbi noi aici,ai avea o bucurie mult mai mare daca ti-ai vedea locurile dragi.oricum ar fi ele.
poti sa ne atasezi niste poze?as vrea sa vad cum e intr-adevar pe acolo,imagini reale, ca de imagini retusate e net-ul plin.

#13
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

Ana_Karr, on May 23 2005, 16:04, said:

Frumos ai zis . Mi-a placut . Dar ti-e dor specific de strada ta, de scoala ta, de prietenii cu care ai atatea aminitiri, de mersul la biserica de Pasti, de Craciunul in familie ... si multe altele. Nu ai cum sa ignori astea. Dorul il ai mereu in suflet.
Prieteni, da, iti poti face peste tot, dar asta depinde numai de  tine . Important este sa vrei.

<{POST_SNAPBACK}>


De lucrurile astea iti e dor si daca esti in tara... Poate ca nu este doar faptul ca esti in alta parte dar e vorba si de varsta... Imbatranim, lucurile se schimba, oamenii se maturizeaza, viata e altfel... Nu te mai gandi ca esti acolo si de aceea nu poti sa ai acele lucruri ptr ca chiar daca ai fi aici nu le mai ai... Nu incerc sa-ti povestesc ce inseamna mersul la biserica de Pasti (acum vreo 2 ani un adolescent beat a vomitat pe trepte la intrare) sau Craciunul in familie ptr ca sunt ani si ani... Incearca sa faci acolo unde esti sa-ti mearga lucrurile bine si restul o sa vina de la sine... Nu stiu de cand esti plecata dar oricum nu ai pierdut nimic, lucrurile si locurile pe care le-ai cunoscut sunt inca aici dar nu mai au ceea ce ti-a placut odata...

#14
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005
am auzit ca in Mumbai cand iti vine treaba mare ii dai drumul pe marginea strazii, e adevarat?
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Draga Domnule ai sa razi de faptul ca Indienii sunt evoluati si ca tineretul de astazi a renuntat de mult la saree-ri si bindia ( only for special ocassions)

In Mumbai traiesc majoritatea starurlior Bolywoodiene deci sanse mici sa fie cum spui tu . Ar trebui sa vii in vizita odata sa vezi ocurile

India este un pic mai evoluata decat multe tari din lumea intreaga prin cultura  In India se vorbesc peste 270 de dialecte 7 sunt nationalizate ex HIndi .Urdu ,Punjabi. Tamil etc ... fiecare cetatean stie cel putin Hindi si Engleza de cand sunt mici . La noi se vorbeste numai Romana ... La noi doar de la revolutie tineretul a inceput sa invete o limba straina mai cu sarg pe cand in India este necesar .pe cand noi vorbim sa spunem romana si engleza in majoritate ei vorbesc cel putin 2 limbi .

India este a 2 a tara in lume in industria cinematografiei  a 2 a tara in lume in ceea ce consta coregrafia  a 2 a tara in lume ca populatie ..ex lumea spune ca detin record in populatie este adevarat dar fa o comparatie a Indiei ca suprafata cu Romania ...
India este foarte populata din cauza Englezilor . Inainte de 1947 cand India a fost eliberata Indienii au fost foarte chinuiti de englezi ...banii mai precis si puterea ... femeile erau violate batute si omorate unele chiar se prostituau pentru ca situatia financiara in India era si este destul de drastica , barbatii munceau pentru englezi pentru niste salarii de nimic ...populatia densa vine din pricina celor batrani care au insuflat chestia asta .


Acum ceva timp am fost intr-o regiune Punjab ( cinci rauri ) la un templu numit Golden Temple nu am cum sa atasesz poze pentru ca imi trebuie un scanner ( imi pare rau ) dar pot sa va dau o poza foarte reala a templului ..templu este facut din aur . Deci o scluptura masiva din aur . Avem asa ceva ? Am sa mai caut poze despre locurile si lucrurile pe care le-am vazut si poate o sa va schimbati parerea despre India


God Bless

Attached Files



#15
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Ce inseamna

Quote

saree-ri si bindia
?
Se mai pastreaza conceptiile legate de casatorii interzise intre diferite caste?Obiceiurile si traditiile la nunti,ocazi speciale?

#16
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005

Ina, on May 24 2005, 13:15, said:

Ce inseamna ?
Se mai pastreaza conceptiile legate de casatorii interzise intre diferite caste?Obiceiurile si traditiile la nunti,ocazi speciale?

<{POST_SNAPBACK}>


Draga Ina ! Cultura Indiana este atit de vasta incat mi-ar trebui 20 de forumuri ca acesta sa expun tot ceea ce stiu eu despre ei .

Ei bine sunt unele caste care interzic casatoria intr-e ele , si pot sa iti dau un exemplu Un musulman nu se poate casatori decat cu casta lui ...In zilele noastre tinerii trec foarte usor peste regulile astea ...un exemplu foarte bun il reprezinta un foarte mare actor Boywoodian care Musulman fiind s-a casatorit cu O Hindusa (acum 20 de ani ) Intr-o casta batranii sunt cei care tin la chestiile astea , tinerii se indragostesc si se casatoresc... exista divorturi si acolo..barbati care isi parasesc sotiile si copii care isi bat nevestele ..betivi etc familii dezbinate in orice casta .

Spuneai despre traditiile la nunti si ocazii speciale .

Da ele exista si in zilele acestea numai ca fiecare casta are traditia ei ..de exemplu  In hinduism : Ei au cel mai vast ritual si tine cam 2 zile ... dar ..in cazul in care ai ocazia sa mergi lla o nunta de hindusi fa efortul si du-te MERITA !


Punjabi au cel mai vesel mod de a celebra o astfel de ocazie ..acolo vezi numai muzica si dans


Pentru Indieni un invitat este tratat ca si Allah  :coolspeak:


Daca mai ai alte intrebari iti pot raspune in limita cunostiintelor mele


God Bless

#17
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005
[quote name='Ina' date='May 24 2005, 13:15']
Ce inseamna ?Saree-uri si Bindi
Saree vezi poza atasata

In zilele noaste Companiile care le produc au adus o noua moda in SAREE-URI
Pe care tineretul il poarta ...s-a renuntata la vechile saree uri cu banuti si tot felul de briz brizuri :)

Bindia = Este punctul care se aplica pe fruntea indienilor de catre un preot , parinti sau batrani catre cei tineri . ( alb . rosu ) astazi este si o moda care se aplica in diferite modele ;)

Attached Files



#18
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005

Pardes, on May 24 2005, 11:26, said:

fiecare cetatean stie cel putin Hindi si Engleza de cand sunt mici . La noi se vorbeste numai Romana ... La noi doar de la revolutie tineretul a inceput sa invete o limba straina mai cu sarg pe cand in India este necesar .pe cand noi vorbim sa spunem romana si engleza in majoritate ei vorbesc cel putin 2 limbi .

<{POST_SNAPBACK}>


nu se nasc vorbitori de limba engleza ci sunt fortati s-o invete. limba engleza e singura lor viza catre lumea civilizata pe care au inceput s-o invadeze

eu unul nu as vorbi cu copilul meu in orice alta limba, fie ea si engleza, pe cand ei se straduie sa vorbeasca numai in engleza in casa, numai cei mai in varsta mai comunica in hindi. sa vorbesti cu copilul tau limba altora pentru a-l pregati pentru o viata mai buna afara mi se pare josnic. unde-s valorile indiene? nu sunt - pentru ca ei nu au valori. si le schimba dupa cum bate vantul sau dupa ce vad la televizor la occidentali - drept dovada si numele industriei cinematografice de care vorbesti - "Bollywood" - ce coincidenta

in plus regulile de igiena elementare nu isi au locul printre ei. dupa folosirea toaletei n-am vazut unul sa se spele pe maini. pe strada scuipa niste flegme cat palma si horcaie ca niste porci cand isi curata caile aeriene dupa o masa picanta

doctori educati in Londra mananca cu mainile,  si desi situatia financiara le permite un trai mai bun dorm cate 8 intr-o garsoniera pentru ca asa sunt invatati de mici - la gramada

probabil nu ai un fizic prea feminin, altfel ai fi avut alta parere. de fiecare data cand merg cu sotia undeva nu pot sa nu cedez si sa ma iau de cate unul cand zeci de ochi sunt atintiti asupra ei sfidand bunele maniere - pur si simplu se holbeaza si o dezbraca din priviri chiar daca ne oprim si ne uitam in ochii lor - ei nu inteleg ca e gresit sa te holbezi la o persoana cu gura cascata in vazul tuturor

nu au pic de caracter - am vazut indieni masivi plecand capul si purtandu-se ca niste potai cu coada intre picioare care se gudura si fac pipi pe ei. se pun singuri in postura de sclavi apoi stau in colt si cocheteaza impotriva "asupritorilor". probabil au ramas cu sechele din timpul imperiului britanic cum ca cu cat pielea e mai alba cu atat e mai stapan. apropo - banuiesc ca stii ce succes au creemele de inalbire a pielii actual in India

nu ii condamn pe toti si nu sunt rasist, dar cand majoritatea sunt oameni fara scrupule,  care mint, n-au bun simt si caracter, sunt falsi, murdari si lasi nu pot sa tac si sa nu-mi expun parerea

la fel cum tiganii sunt cu precadere oameni fara scrupule care se dedau la acte nu tocmai cinstite asa si populatia Indiei se preteaza descrierii de mai sus.

de stiut - tiganii au migrat din India (Punjab) in secolul XII. si ei fac palate in Alexandria si Caracal precum monumentul din aur pus de tine mai sus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate