Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scleroza Multipla

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Femeie, ai si interpretarile acolo, la fiecare analiza. Sunt negative.

#110
sorenica

sorenica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2012
PAI DACA SUNT NEGATIVE, DE CE APAR POZITIVE CELE SCRISE CU ROSU??


Borrelia IgG
Borrelia burgdorferi IgG .......... 2,04
INTERPRETARE:
< 9 U/ml .............. NEGATIV
9 - 11 U/ml ........... NECONCLUDENT
> 11 U/ml ............. POZITIV

NB: se detecteaza simultan anticorpii fata de urmatoarele
subspecii - garinii, afzelii si sensu strictu.
(ser, Analizor DSX 4, Metoda EIA)
Borrelia IgM
Borrelia burgdorferi IgM .......... 8,52
INTERPRETARE:
< 9 U/ml .............. NEGATIV
9 - 11 U/ml ........... NECONCLUDENT
> 11 U/ml ............. POZITIV

NB: se detecteaza simultan anticorpii fata de urmatoarele
subspecii - garinii, afzelii si sensu strictu.
(ser, Analizor DSX 4, Metoda EIA)

#111
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
n-ai înțeles, ce spun ei acolo e că tot ce-i sub 9 e negativ, între 9 și 11 e neconcludent, iar peste 11 pozitiv. Rezultatele mamei tale sunt 2,02 și 8,52, adică sub 9, adică negativ.

#112
sorenica

sorenica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2012

 adadoi, on 28th May 2012, 13:17, said:

n-ai înțeles, ce spun ei acolo e că tot ce-i sub 9 e negativ, între 9 și 11 e neconcludent, iar peste 11 pozitiv. Rezultatele mamei tale sunt 2,02 și 8,52, adică sub 9, adică negativ.


:worthy: gizas.. ce face panica din om! imi cer mii de scuze..
M-am facut de ras.
Asa e, aveti dreptate... dar cand omul e super panicat nu mai vede bine ce anume citeste.
Am vazut pozitiv si mi-a fost de ajuns... n-am mai citit continuarea..


multumesc!  :rolleyes:

#113
PAFI

PAFI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2012
Buna ziua!

As avea o intrebare legata de subiectul muscaturii de capusa: daca gasesti capusa imediat si o indepartezi intr-un interval de 12 ore ce (alt) tratament se recomanda pentru a preveni infectia? Doctorul de familie mi-a recomandat Klabax (claritromicina) 500 mg de 2 ori pe zi. E bine sau exista un alt antibiotic mai bun (se recomanda altceva)? Durata minima a acestui tratament preventiv (daca exista)? La locul muscaturii nu e decat o foarte mica pata rosie (mai mica decat un cos) si nu mai simt nimic.

De asemenea, dupa cata vreme (de la muscatura) se recomanda efectuarea unor analize (citind forumul am inteles ca recomandat este sa incepi cu microscopia in camp intunecat, daca nu gresesc)? Ma gandesc la faptul ca imediat dupa muscatura poate nu apare infectia.

Multumesc pentru raspuns!
Pafi

#114
Iepu

Iepu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2012
Buna ziua

Ma numesc Raluca Rugina sunt medic la Centrul Medical Sana din Bucuresti.
In cadrul centrului se desfasoara un program international sponsorizat de compania farmaceutica AB Science (Paris-Franta) in cadrul caruia pacientii cu scleroza multipla beneficiaza de tratament si investigatii gratuite. Pacientii sunt monitorizati sub terapie 2 ani in ambulatoriu. Pacientii vor trebui sa vina la clinica initial o data pe saptamana timp de 8 sapatamani de la initierea terapiei cu diminuarea treptata a vizitelor. Medicamentul implicat  este un inhibitor de tirozin kinaza care blocheaza procesele biochimice de inflamatie si supresie a raspunsului imun.
Programul se adreseaza pacientilor diagnosticati cu scleroza multipla in varsta de peste 18 ani. Pentru mai multe detalii despre program va rugam sa ne contactati:

Dr Raluca Rugina
Centrul medical Sana
Str Dr Sergiu Dumitru nr 3, sector 1, Bucuresti
Tel fix: 021.212.82.22
Tel mobil: 0723.698.920
[email protected]    (receptie)

#115
Cristian_A

Cristian_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 26.09.2011
Noutăți Cercetare Scleroza Multiplă

http://scleroza-multipla.blogspot.ro/

#116
AncaMaria90

AncaMaria90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2015
Celulele stem sunt parte a sistemului de reparare al organismului – noile celule stem le inlocuiesc pe cele care s-au deteriorat. Exista mai multe tipuri diferite de celule stem, iar oamenii de stiinta investigheaza o serie de moduri prin care acestea ar putea fi utilizate in dezvoltarea de noi tratamente pentru tratarea sau ameliorarea sclerozei multiple. http://www.placidromania.com/pachete/terapie-cu-celule-stem-pentru-scleroza-multipla-in-europa/

#117
phylopheya

phylopheya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2013

 Camelia-Ana, on 21 februarie 2011 - 17:17, said:

Buna ziua
Sunt bolnava de scleroza multipla de 12 ani si de curand am facut testul pentru Borelia Burdorferi,care a iesit pozitiv dar numai IGM=30,6.
Medicul de boli infectioase pe care l-am consultat astazi mi-a infirmat suspiciunea unei neuroborelioze pentru ca nu am si Igg pozitiv,deci se exclude posibilitatea unei infectii cu Borelia,nefiind de curand muscata de capusa si nici nu am avut eritemul caracteristic bolii.Spunea ca pe fondul unei boli autoimune,testul IgM poate avea valori fals-pozitive.
S-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie?
Ce ma sfatuiti?
Ce sa fac,sa mai fac si alte analize?
Multumesc

Buna Camelia, buna si celorlalti,

Voiam sa intreb daca exista anumite scutiri de impozite sau alte facilitate pt pacientii cu SM.

Adica, eu acum lucrez si pot sa-mi achit toate cele pt trai si etc, dar daca nu voi mai putea lucra... ce ma fac atunci?
Stiu ca angajatii cu diabet sau cu handicap au niste scutiri sau pensii de handicap... dar nu stiu detalii exacte si nu este vorba despre ei. (I-am dat doar ca exemplu)

Imi puteti spune ce hartii ar trebui sa aduc la serviciu, sau ce sa fac mai departe?

Multumesc.

#118
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Buna ziua,
In primul rand vreau sa clarific ca nu sunt medic si nici nu sunt pacient cu MS. (multiple sclerosis)

Cautand informatii pentru o afectiune aparent banala, am gasit anumite informatii pe forumuri de specialitate externe, informatii care poat fi extrem de pretioase pentru pacientii si medicii care se confrunta cu MS.
Nu am gasit sa existe aceasta abordare la noi in tara, dar e posibil sa gresesc.
Desi este vorba exclusiv de informatii medicale si stiintifice, pentru a nu crea confuzii sau sperante fara o analiza temeinica de specialitate, nu o sa traduc si nu o sa public informatiile pe topic.

Insa, in cazul in care este cineva interesat de aceste informatii, le transmit pe PM.

#119
Bubu14

Bubu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.04.2017
Buna ziua! O prietena foarte buna a fost diagnosticata pe rmn cu SM si are programare la neurolog abia peste 3 sapt. Am tot cautat pe net tratament si pret si am gasit ca poate ajunge la 15000 euro pe an. Daca ma poate ajuta cineva care e in tema, as dori sa stiu cat costa tratamentul pe luna pentru SM.

#120
Cristina39

Cristina39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2010
Buna. Asigurati-va ca  prietena dvs nu este  alergica la produsele pe baza de miere de albine. Sa urmeze o cura de  laptisor de matca liofilizat (1 cutie are 10 fiole, deci 10 zile ). Cititi tratamentul din cartea Mariei Treben, " Sanatate din farmacia naturii". Singurul tratament deocamdata este Interferonul, care este primit gratuit de pacientii cu ms. Acest tratament nu vindeca, ci intarzie, dupa caz, aparitia puseelor. Se recomanda o viata fara stres. Sanatate !

Edited by Cristina39, 13 July 2017 - 19:36.


#121
deniplant

deniplant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2018
Pentru a veni in sprijinul vostru, Deniplant ofera gratuit persoanelor cu scleroza multipla, remediile naturale Imuniplant si Neuropolen ce s-au dovedit a fi eficiente in afectiuni autoimune, metabolice si neurologice. Cei interesati pot apela la 0744827881 sau [email protected]

Edited by deniplant, 02 June 2018 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate