Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

[CUM] scapati de mahmureala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
O aspirina Bayer,pe stomacul gol,cu un pahar de apa,dupa 15 min un sandwich.

#92
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 spdude, on 30th December 2009, 18:26, said:

Am auzit că sexul ajută. -_-
Depinde al cui,si cum il folosesti...

#93
clockwork_88

clockwork_88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2010
apa in niciun caz. alcoolul usuca organismul, de aici cu setea  matinala.
cel mai indicat e sa ai un pahar de apa pe masa cand bei-luand si cate o gura de apa, e similar cum ai avea mai mult alcool, cum se zicea mai sus, te imbeti mai tare. dimineata nu.
am auzit de cafea cu sare, da n-am incercat, eu beau un energizant ca sa ma dreg.

#94
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
quarelin, e o pastila ptr cap minune, are si cea cofeina, in 10 min esti fresh

#95
cipsiela

cipsiela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2010
ma fratica dar toti o dau in mahmureala dimineatza !!! dar eu sunt ceva mai matinal si pe la 14 eram deja praf pulbere fina, ca asa se intampla cand pleci la pescuit cu inca 10 insi,am venit acasa si apoi am dormit vreo 3 ore si and m-am trezit parca am aterizat in iad (sa-mi dau palme) cu ce draq imi revin ca nici nu ma pot pune sa dom ca sunt de servici de noapte ??? offfff viatzaaaa meaaaaaaaa NU MAI BEAUUUUUUUU !!!!!!

#96
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
La mine tine cu un REDIGEST (cica ii natural si pe prospect is doar plante) e destul de eftin il beau cand ma pun in pat il am pregatit intotdeauna pe noptiera si dimineata cand ma trezesc mai lovesc unu si manac ceva usor sa am ceva in stomac dupa care daca ma doare capul un algolcamin si ceva cafea si dupa 4 ore mai lovesti un redigest si esti FRESH toata ziua. Depinde foarte mult ce prostii de alcool bei la ce avem in comert ii vaishamar de stomacul nostru. Conteaza sa si dormi cat de cat. Bafta :thumbup:

 Daros, on 12th August 2009, 19:42, said:

Eu nu sufar cu capul cind sint mahmur. Nu mi s-a intimplat pina acum sa am capul greu, ameteli, etc. La mine raul mahmurelii vine de la stomac. Am senzatia ca imi fierbe stomacul, plus o stare de greata.
Un unchi de-al meu m-a invatat pe vremea cit eram militar in termen sa combat mahmureala cu o bere, doua. El asa procedeaza. Am aplicat metoda impreuna cu el la bufetul garii, dupa care el a plecat spre casa iar eu m-am urcat in tren spre unitatea militara. Dupa un sfert de ora, dadeam la boboci in wc-ul din vagonul trenului. La mine faza cu berea nu tine, am experimentat si cu alte ocazii ulterioare; chiar ma tulbura mai rau, indiferent daca am facut betia cu bere.

Ce-mi face bine:

1. 50-100 ml tarie de calitate:vodca, whisky, palinca. Coniacul nu-mi prieste, imi pare gretos, iar eu tocmai starea de greata din mahmureala vreau s-o inlatur.
Rezultat: mi se linisteste stomacul ca prin farmec si imi revin destul de repede. Pe urma, maninc bine!

Cind nu pot folosi prima varianta, din cauze obiective: condus auto, serviciu, etc.,
folosesc metoda 2:
Initial ciorba acra fierbinte (am constatat ca ceaiul sau ciorba fierbinte imi calmeaza stomacul). Dupa ciorba/ceai, maninc ca spartul ce prind prin frigider. Cam dupa o ora, mai bag o cana de ceai, sau o portie de ciorba (tot fierbinte). Imi trece in felul asta. Daca sint la serviciu, in lipsa ciorbei, bag ceaiuri la greu.

Paracetamol, aspirina, algocalmin, nu am incercat pina acum fiindca nu am avut nevoie; mi-a trecut mahmureala cu metodele de mai sus.
De baut, recomand sucuri naturale pentru vitaminizare, precum si bauturi carbogazoase (din practica personala am observat ca ajuta).
Am auzit ca si bananele ar fi de ajutor, dar nu am experimentat personal.
Bananele sunt un fel de pansament gastric is valabile daca ai prin preajma dar pot si "cadea" greu la stomac daca manaci prea mult + ca te constipi si ar fi ultimul lucru pe care l-ai dorii. 1 sau 2 banane ajuta stomacul sa isi revina.

#97
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Aspirina inainte de culcare,sucuri naturale adoua zi.Asta din experienta din tinerete,la mine nu mai e cazul acum.
PS:Cea mai buna solutie e sa inveti cand sa te opresti...

#98
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Nu sunt eu mare bautor dar intotdeauna a doua zi ma trezeam aproape instant cu un iaurt rece de la frigider.
Incercati si voi varianta asta.

#99
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Nu am luat niciodata pastile dupa mahmureala. Consuma cat mai multa apa si bea o cafea. Du-te intr-un loc mai racoros, nu sta la caldura.

#100
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008
Nu stiu daca s-a mai zis dar un ceai foarte dulce e cel mai bun la mahmureala si un dejun plin de grasimi. Metoda englezilor...

#101
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Hmm..2 antinevralgice sau piracetam iar pentru pretentiosi perfuzie cu glucoza in care bagati vitamine B1,B6 .Chestiile astea te trezesc din coma alcoolica daramite dintr-o mahmureala.....trust me :D

#102
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Zeama(moare) de varza :thumbup:

#103
zoly_n

zoly_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.02.2008
Nu stiu daca s-a scris ca n-am apucat sa citesc toate postrile dar 2 cani de lapte rece ajuta iar si stomacu isi revine foarte bine ! Cineva zicea mai sus mai bine inveti cand se te opresti sa nu ai probleme de genu !  :thumbup:

#104
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
O cana de cafea in care s-a stors zeama de la o lamaie.

#105
zeoos

zeoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.09.2006
Aoleo 100 de sfaturi. Fa cum iti cade mai bine.
Eu acu am baut asnoapte si azi de dimineata am examen.
Un mic dejun copios cu o cafea tare langa si am terminat. Plus ca nu am problema durerilor de cap. Sunt decat un pic infometat, insetat si ametit

#106
Radu-A

Radu-A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.07.2009
va duceti la buticul de la coltul blocului, cumparati o sticla de sana, si ceva uscat de rontait, covrigei...etc. Sa na va aud ca nu puteti iesii afara din casa, aerul curat ajuta! in plus beti multe lichide, apa cu miere.

#107
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Stie cineva daca se gaseste si la noi acea pastila pt mahmureala si daca chiar isi face efectul in 10, 15 minute cum scria pe unele site-uri ?

#108
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Suc fresh de portocale

Alka Seltzer

sau...bei un vin si 2 pahare de apa si tot asa si incerci sa te hidratezi la maxim...vei trece mai usor de mahmureala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate