Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

[CUM] scapati de mahmureala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
eu impart fenomenul in doue chestiuni distincte desi corelate:
- mahmureala
- durerea de cap

nu consider mahmureala acelasi lucru cu durerea de cap, deoarece, spre exemplu, durerea de cap poate veni si fara mahmureala sau tine si dupa mahmureala.
-mahmureala, adicatela starea aceea de ingretosit-ragusit si vazut lumea monstruos se poate repara foarte simplu si multi au dat raspunsuri f bune: de la un suc de portocale pana la o ciorba sau o bere, toate is retete de combatut.
- durerea de cap in schimb, poa sa fie cea naprasnic si poate tine si mai bine de 1 zi. daca la mahmureaza se combate, la durere n;ai ce;i face.
de esti norocos, scapi cu 1 aspirina, 1 algocalmin etc. de te prinde una din aia zdravana, ai pus'o.

acestea fiind spuse, ma afiliez si eu celora ce recomanda ceva buline atat la culcare cat si la sculare, multe lichide si o plimbare as mai adauga eu, dar nu la prima ora ca nu se cade, ci ase mai pe inserat, pe racoare, daca bauta a fost mare mare si durerea nu o cedat toata ziua.

#56
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Sangrita: 3/4 bulion, 1/4 suc de portocale natur, ceva sare (depinde cat de sarat e bulionul), un sprit serios de concentrat de lamaie si last but not least o doza buna de sos Tabasco sau alt sos iute. Optional niste frunze de patrunjel tocate pentru gust. Se consuma impreuna cu o aspirina :D

Edited by alalaltu, 16 December 2008 - 04:54.


#57
JohnBalon

JohnBalon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.12.2008
Cui pe cui se scoate. Bea ce ai baut, dar in cantitati mai reduse. De multe ori, chiar si o bere sau doua fac minuni.

#58
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Incearca cu metoda preventiva. Nu mai bea!!!

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Eu, ca sa scap de mahumreala.....nu beau alcool :lol:

Si cand beau: Nu beau niciodata, peste o anumita limita, pe care, in timp, am ajuns sa mi-o cunosc (1 sticla de whisky de exemplu)
                     Nu beau decat bauturi curate si de calitate buna

Si cam atat :D.

Si uite asa, evit mahmureala. De mai bine de 10 ani incoace, nu m-am simtit nasol a doua zi, dupa bautura.

L.E. A...si sa nu uit, ceva foarte important: NU COMBIN NICIODATA BAUTURILE!  Ma rog...ca beau 50ml dintr-o tarie inainte de masa...si pe urma incep sa beau vin...nu se considera amestecat :). Dar la baut pe termen lung,  (de obicei beau vin) nu amestec..nici macar la nivel de variatiuni (mai multe tipuri de vin, sau mai multe tipuri de whisky...etc). Incep cu o bautura, numai de-aia beau.

Edited by richelieu, 18 December 2008 - 14:37.


#60
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Pai vezi, asa da! Ia sa scrii un tutorial despre asta :)

#61
BogdanVictor

BogdanVictor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2008
Mie imi trece mahmureala cam in juma` de ora , o ora dupa ce m`am trezit ....beau un pic de apa\suc ce gasesc nu mai conteaza (la ce sete am) si mananc ceva... .De obicei dupa ritualu asta imi trece,dar la "mahmureli mai mari" imi trece cam dupa o zi de chinuri :))

#62
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
bea cat mai multe lichide, de preferat apa plata, inainte de culcare... dar de cele mai multe ori nu iti mai aduci aminte de acest detaliu..incearca cu un "reminder" pe telefon
daca totusi ai uitat de metoda de mai sus, indiferent ce metode aplicati (bere, dusuri, iaurturi, lamai, etc) nu ramaneti in pat..iesiti din casa. 1-2h, apoi treceti iar la somn
renuntati la medicamente
succes! ;)

#63
crawlers

crawlers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.06.2007
Eu cand sunt mahmur nu prea ma plang de dureri de cap sau de strari de greata.Si daca ma doare capul ma doare in primele 2 ore ale zilei si imi trece apoi. Problema e ca ma simt obosit nu mai pot sa fac nimic in acea zi, ma dor oasele muschii sunt obositi si starea de buimaceala de confuzie. Simptomele astea nu o sa imi treaca oricata zeama de varza as bea sau oricate aspirine as inghiti. Eu cred ca atunci cand esti beat creierul nu se odihneste bine, si probabil ca si din cauza asta apare starea de oboseala a 2-a zi. Cea mai buna varianta la mahmureala e somnul sa te odihnesti cat mai mult sa te relaxezi eventual un masaj mai (tare) sa zic asa ar prinde f. bine.

#64
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Eu nu sufăr de mahmureală....oricât de mult beau intr-o seară/noapte a doua zi de dimineață sunt ca nou...Cred ca asimilez alcoolul foarte bine.
Faza cu combinatul băuturilor....combinați-le...efectul este garantat 100%....:w00t:

#65
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006

 straff, on Dec 21 2008, 22:49, said:

bea cat mai multe lichide, de preferat apa plata, inainte de culcare... dar de cele mai multe ori nu iti mai aduci aminte de acest detaliu..incearca cu un "reminder" pe telefon
mahmureala este produsa de deshidratare( cauzata de alcool binenteles). deci folositi cu incredere aceasta metoda

#66
Hidd3n

Hidd3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.08.2007
zeama de varza , o bere sau pur si simplu te culci :D , in niciun caz apa ...

#67
unknown9216

unknown9216

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.09.2007
Cum mai zicea cineva pe aici,dupa ce ma imbat n-as mai pune limba pe alcool nici sa ma tai.Mie ori imi trece de la sine ori ma culc si-mi trece.In cel mai rau caz ma chinui o juma` de zi :(

#68
Axxl

Axxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2009
Pentru mine au mers foarte bine urmatoarele:
-miez de paine
-muraturi
-cafea.

#69
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 maryuso, on Dec 30 2008, 13:43, said:

mahmureala este produsa de deshidratare( cauzata de alcool binenteles). deci folositi cu incredere aceasta metoda

Are dreptate. Nu stiu ce proprietate hidratanta are painea (sau ce s-a mai spus pe aici), dar daca voua va face bine, folositi-o. Oricum, apa e cea mai buna si sigura solutie.

Fie inainte de culcare (dar sa beti sanatos)... fie la fiecare pahar de alcool o gura de apa... cum va amintiti. :P

Ma rog, degeaba dam sfaturi aici. Multi (toti?) pana nu o patesc grav de cateva ori, nu vor pricepe nici sa-i bati. :naughty:

#70
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
http://health.howstu...om/hangover.htm

#71
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Clar apa nu este prea buna a2a zi dimineata deoarece readuce o parte din efectele alcoolului inapoi si mai mult rau iti faci decat bine.

1.incearca cu un suc de rosii facut de casa preferabil,o ciorba acrisoara dar sa nu fie fierbinte si nici rece(potrivita),muraturi,zeama de varza, daca a2a zi iti este totusi rau si ai stare de greata ,cea mai buna solutie este sa mergi la bucatarie iei o lingurita de inox ,mergi la baie dai cu apa rece pe coada linguritei si da-i pe gat cu ea si scoate necuratu` afara !!! :P

2.Eu deobicei cand beau o fac in 2 variante , ori beau utin cat sa ma simt bine si sa nu intrec limita, ori beau mult uneori peste masura dar reusesc sa combat prin a bea un pahar de suc cam dupa fiecare 100-150 de whiskey ,poti bea un pahar de apa sau ceva lichid care sa fie non-alcool ce simti tu nevoia pe moment dupa ce ai consumat alcool,prin chestia asta inlocuiesti apa din organism care o "arde" alcoolul,mai pe scurt te hidratezi in timp ce consumi alcool,toata lumea stie ca alcoolul te dezhidrateaza ;) asa ca la o petrecere/chef puternic dupa fiecare 2-3 pahare de vin,100-150 de tarie ori alte combinatii ,"stinge" cu un pahar de suc,apa minerala,ori ceva lichid pentru a te rehidrata, a 2 a zi ma simt perfect fara urmari prea "urate" si mahmureala grea :)

si cel mai bun sfat , nu exagerati si nu amestecati prea tare ! ori metoda lui c.f.s preveniti :P

#72
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009
Doar ce am dat acum la boboci si ma simt mai bine.
De obicei iau o aspirina inainte sa ma culc da aseara am uitat sa mai iau. De fapt nu aseara, azi dimineata.

Edited by Whiskey, 09 August 2009 - 15:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate