Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#469
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
@master
Pe terenul respectiv nu-s probleme la inaintare(teren tare)...peste denivelari,santulete, musuroaie e mai greu dar cu un pic de dibacie le abordez si p-astea...mai pe doua roti,mai cu forta bruta
Buruieni uscate si inalte sigur le toaca numai sa nu opuna rezistenta mare la inaintare,gen loboda,stir...cauza-cadrul cositorii care este pozitionat la 3-4cm de pamant ...greu cu inaintarea din pricina asta

@dorel
N-am nimic impotriva daca cineva ar vrea sa-si pasca animalele p-acolo...poate mai ingrasa locul...din pacate animalele sunt pe cale de disparitie prin partile astea(nu si cainii vagabonzi)
Cu pomii...m-ai prins...oricum,ideea e sa am fructele mele si nu productivitatea..si cat mai ecologice

#470
lacusta

lacusta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2007
motocultor adevarat rusesc [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/86goTrWFwIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lacusta, 09 April 2010 - 14:37.


#471
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postlacusta, on 9th April 2010, 15:30, said:

motocultor adevarat rusesc [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/86goTrWFwIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe aici sa vaitau ca nu pot sa are si in clip ara singur! O fi trucaj?

#472
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu am asteptat sa ajunga la capul locului, sa vad daca si intoarce singur .... :P

#473
lacusta

lacusta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2007
tot motocultorul ala dibac [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xO6-gW72XwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dar si site-ul producatorului http://www.motorsich...s/agro/wtractor ;poate afla cineva daca are dealer pt Romania.

#474
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma, tu ori esti dealer si ii faci reclama, ca prea merge singur!

#475
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si n-are decat 5,5 CP. Bine, terenul pare sa fie extrem de "fraged", intorci brazda cu mana.

Ce sa zic, nu-ti mai trebuie decat a treia roata cu un scaun fixat pe ea si o punga de seminte ...

#476
lacusta

lacusta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2007
[quote name='dorel232004' date='9th April 2010, 19:10' post='8053980']
Ma, tu ori esti dealer si ii faci reclama, ca prea merge singur!
chiar mi-ai dat o idee;problema e ca nu prea am vreme(bani) sa devin dealer.

#477
maramures227

maramures227

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2010
salutare

o sa fiu scurt si rpd: de ce am nevoie pe culturile de afin si catina de un motocultor sau motosapa?! sfatuiti ma! am de facut 5 -6 prasiri pe an -sunt in primul an de cultura si am nevoie de ogor negru intre randuri.

ms fain

#478
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmaramures227, on 9th April 2010, 21:59, said:

salutare

o sa fiu scurt si rpd: de ce am nevoie pe culturile de afin si catina de un motocultor sau motosapa?! sfatuiti ma! am de facut 5 -6 prasiri pe an -sunt in primul an de cultura si am nevoie de ogor negru intre randuri.

ms fain
Si nu deschizi si tu un topic cu afine (catina are deja) sa ne spui si noua din experienta sau sperantele tale? Ca sa primesti date despre e vrei tu trebuie sa specifici: suprafata, solul, ce operatii faci la ele, cati bani dispui!

#479
amator67

amator67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2010
Multumesc Catalindinu, am sa incerc totusi cu o remorcutza sa vad cum trage, deocamdata an un humbauer auto, relativ usoara, din aluminiu, pe care o sa fac o proba inainte de a confectiona o remorca special pentru Robi, dar asta asta va fi doar peste vreo 2 luni cand o sa am timp pt. bricolaj. Scopul ar fi transportul lui baiatu cu merindea aferenta si agregatele lui robi la teren. Daca merge este ok. Nu vreau sa car gunoi pe camp cu el, eventual la solar cel mult. Da, cred ca din ambreiaj se va opri, da' nu stiu cat de bine face la transmisie...Voi raporta pe forum dupa ce fac proba cu remorca auto.

#480
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Ruris cu frana :) de picior.

Este mesterita de  tatal meu, a adaptat un carucior vechi solid pe care nu il mai foloseam ( eu mai mult cu vorba, de alte treburi in acel moment). I-am facut inaugurarea de drum lung in saptamana luminata ( a urcat pe o rampa de peste 40 de grade, drum pietruit ). Secretul consta in faptul ca acea cupla carucior-motosapa se poate roti 360 de grade pentru a compensa denivelarile drumului ( incercarile fara acea cupla erau sa duca la rasturnari in caz de denivelare a drumului si tensiuni inutile in utilaj ). Cam greu la curbele stranse ( raza de bracaj cam mica ).  La vara, in limita timpului, ii fac si un plug si in functie de nevoie confenctionez si roatele din fier.

Attached Files


Edited by IdI1, 12 April 2010 - 18:40.


#481
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa faci si poze din profil sa-l vedem mai bine! Cate kg duce?

#482
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Poze cam peste o luna cand mai prind o "saptamana de lucru" la tara. Ca si kilograme........eu 86 Kg + sapele de la motoprasitoare. Estimez ca ar putea cara cam doi saci de ciment ( asezati cu cap sa apese pe protap ) pe acea rampa de 40 de grade ~ 200 Kg, mai mult nu as pune ca nu vreau sa imi bat joc de utilaj.

Daca vreti alte detalii constructive, in limita timpului, le postez pe forum (nu ma doare mana sa trag doua-trei linii si cateva curbe prin Gimp )

#483
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ce putere are scula? E motosapa sau motocultor?

Cupla sa o pozezi mai bine!

#484
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Ruris Motosapa Sprint 550H

http://ruris.ro/motosape.html

Quote

motor Honda GCV, 5,5 CP, 1 viteza mers inainte, reductor aluminiu, transmisie ax melcat si roata melcata, greutate 45 Kg.

Cupla e simpla o sa o desenez zilele acestea si o postez. Se gaseste si la tractoare/remorci ( inclusiv cele auto ), permite rotirea in plan vertical

#485
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca o sa trebuiasca sa-i faci si un film, ca nu o sa creada nimeni ca ai urcat cu ea la asa o panta si incarcata!

#486
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Sincer nu am nevoie sa creada nimeni. Este home made nu utilaj de serie ca sa dovedeasca ceva. De transmisie nu imi fac griji ( poate doar ambreiajul ) pentru ca are parte de mult mai multe socuri atunci cand sapa ( radacini de varza, porumb, spre ex ) decat  la mers cu vitreza constanta pe drum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate