Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#4573
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Unul si pentru mine pe " subtopic motosapa ",dar sa fie numai temporary (30 zile).
Oi fi eu ardelean molcom si rabdator da' nu zgandariti ursul ca iese si secuiul din mine s-apai vai ...

#4574
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Domnu' Alex, facui curat si la matale pe "subtopic motosapa", omora^i plosnitele, inecai guzganii, dadui cu petrosin podelele... ba mai bagai si perdelele la spalat.

P.S. Si eu mi-s secui dupa bunica. Ca era din Szekely Udvarhely. Se pune ?

#4575
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009

View Posthoria66, on 7th May 2012, 22:44, said:

Domnu' Alex, facui curat si la matale pe "subtopic motosapa", omora^i plosnitele, inecai guzganii, dadui cu petrosin podelele... ba mai bagai si perdelele la spalat.

P.S. Si eu mi-s secui dupa bunica. Ca era din Szekely Udvarhely. Se pune ?
Daca ati fost la targ la Cluj atunci se pune :coolspeak:

#4576
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am primit sarcina de la familie sa cumpar un motocultor ,acesta va fi folosit in zona Olt pentru gradina si mici lucrari. Sincer nu ma pricep si am decis sa intreb pe aici cam ce marci recomandati. In Craiova am gasit langa mine firma Ruris dar in ziarul local am gasit niste comentarii ...care m-au cam speriat.Nu vreau sa dau banii pe el si sa ma tina 12 luni ...sau nici atit. Din multitudinea de firme si modele ce-mi recomandati ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi ...

#4577
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010

View PostAlex_0722876565, on 8th May 2012, 10:58, said:

Am primit sarcina de la familie sa cumpar un motocultor ,acesta va fi folosit in zona Olt pentru gradina si mici lucrari. Sincer nu ma pricep si am decis sa intreb pe aici cam ce marci recomandati. In Craiova am gasit langa mine firma Ruris dar in ziarul local am gasit niste comentarii ...care m-au cam speriat.Nu vreau sa dau banii pe el si sa ma tina 12 luni ...sau nici atit. Din multitudinea de firme si modele ce-mi recomandati ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi ...
incearca la APF TRADE, EURODINAMIC, MAT MAGRIT, toate din Craiova

#4578
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Posthoria66, on 7th May 2012, 21:44, said:

Domnu' Alex, facui curat si la matale pe "subtopic motosapa", omora^i plosnitele, inecai guzganii, dadui cu petrosin podelele... ba mai bagai si perdelele la spalat.

P.S. Si eu mi-s secui dupa bunica. Ca era din Szekely Udvarhely. Se pune ?
sarumana si multumesc pentru intelegere.
Inche unul la el.Nah,jol van akkor! ..Te pomeni ca mai sintem si rude... :naughty:
Adica "e bine atunci" :D .
Dar daca se poate,si va rog mult de tot,nu ma "domniti",macar din prisma varstei;sint sub XL.
Pe de alta parte toata stima pentru ruperea din timpul liber privat pentru a face curatenie si a mentine un climat si context sanatos,util pentru toti care activam pe aceste topice,chiar daca sintem mai "bolovanosi".
Personal n-as avea atata rabdare.

#4579
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

View PostAlex_0722876565, on 8th May 2012, 10:58, said:

Am primit sarcina de la familie sa cumpar un motocultor ,acesta va fi folosit in zona Olt pentru gradina si mici lucrari. Sincer nu ma pricep si am decis sa intreb pe aici cam ce marci recomandati. In Craiova am gasit langa mine firma Ruris dar in ziarul local am gasit niste comentarii ...care m-au cam speriat.Nu vreau sa dau banii pe el si sa ma tina 12 luni ...sau nici atit. Din multitudinea de firme si modele ce-mi recomandati ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi ...
Salut.Si eu am un Ruris 650L si sunt multumit de ea.Am sapat cele 10 arii de teren, 10 straturi cu ceapa si locul unde voi planta rosii si castraveti.Deocamdata merge bine.Cu ajutorul celor de pe forum am facut schimbul de ulei(la motor si reductor).Rugamintea mea ar fi ce comentarii negative sau pozitive sunt pe seama Ruris-ului,pt. ca sa stiu preventiv ce am de facut..multumesc...

#4580
laurentiu_macelaru

laurentiu_macelaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Am terminat si eu de curãțat(a se citi desțelenit) cei 1000 m pe care ii am in gradina, am smuls butuci am dat in tevi demult uitate si ingropate in pamant, am rupt radacini de salcam si nuc, ba chiar am dat de vreo 2-3 ori si cu frezele in betonul turnat la stalpii de la gard si ma declar pe deplin multumit de alegerea facuta.
        Precizez ca pamantul nu era muncit de vreo 5-6 ani si acum vreo luna cand m-am apucat de curatenie se sapa foarte usor; intre timp cu caldurile astea s-a facut beton si a cam tras din greu biata de ea pe ultima suta de metri
Singurele interventii asupra utilajului: schimbat ulei dupa rodaj si spalat de 2 ori filtrul de aer

#4581
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
cineva se pricepe la un motor im350 lombardini?
merge bine la relanti dar nu urca in turatie...da rateuri si se ineaca
schimbat bujie,compresie ok,supape ok,

#4582
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
O intrebare pentru cei cunoscatori. Am Loncin LC90 si am vazut ca exista ceva cositori rotative care se pot atasa. A folosit cineva asa ceva si daca e ok pentru a cosi iarba care sa fie hrana pentru vaci. Sau e ca si cele mici care toaca tot in calea lor.

#4583
ciubotaruadrian

ciubotaruadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2009
Eu am un Ruris  750Ks si toate accesoriile la el.
Am arat, am frezat,am carat cu remorca fiind una de Dacie, am bilonat.
Urmeaza a fi bagat la prasitoare saptamina viitoare,nu am ce obiecta.
Dar stiti cum e faza cu caii putere la masina, daca mai erau citiva in plus vroiam sa-l depasesc pe ala cu BMW.

#4584
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Posthoria66, on 7th May 2012, 19:49, said:

Ba, de editat am editat (a se citi modificat) si de sters am sters destule. Daca matale nu apuci sa le citesti, nu-i vina mea. Iar referitor la limbaj, aici nu suntem la gradinita, sa ne bata doamna educatoare la palma ca n-am vorbit frumos. Suntem oameni in toata firea si pe fiecare il caracterizeaza limbajul. Il caracterizeaza, il defineste, il categoriseste ... ii formeaza imaginea.

Pe langa asta, in general in domeniul agricol se vorbeste mai ... bolovanos. Am preferat sa avem opinii tehnice variate, provenite din experienta, edificatoare.

Nu va convine norma de bun-simt instituita pe aceasta arie ? Vreti sa stau cu parul in mana ? Se poate si asa. Dar sa nu va suparati cand o sa ploua cu "suspend"-uri. OK ?

Acu` am vazut ca sa facut curat, de cind se "aprinsera" spiritele pina acum nu m-am mai uitat inapoi, toata stima.
In cea ce priveste limbajul (din nou) nu sint "fata mare" (nici sexul nu m-i l-am schimbat) ca sa rosesc la fiecare cuvint "deocheat", dar uite ce frumos ne intelegem si fara sa ne bagam toate cele..... ca de enervat ne enervam cu totii indiferent ca sintem  sasi, secui, unguri, olteni, ardeleni, moldoveni sau ce nea mai lasata "Al de sus", ba pe "fiare" ba unii pe altii dar limbajul "urit" tot urit ramine ............ inca o data stima si respect la toata lumea.

Si sa revenim la "fiare", alexbjorg sa sti ca tot nu scapi, deci, acum dupa ce ai terminat reductorul si ai cistigat "putere" poti pune un plug dupa motosapa? ai incercat? sau exagerez........

L.E. ciubotaruadrian, ai prasitoarea originala a motosapei tale sau e facuta? ce forma are, un pic de detalii te rog.

Edited by NickRvl, 08 May 2012 - 19:25.


#4585
ciubotaruadrian

ciubotaruadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2009
Prasitoarea e cumparata am sa pun si poze cu ea,eu am confectionat doar o roata de sprijin pentru ea.

#4586
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sincer,reductorul inca nu e gata,este doar in probe,care sint promitatoare.
De nebun,da,sint,si as fi in stare sa leg dupa el un plug de cal.Dar sa imi dai o soluite contra derapajului.
Am prins 2 "fire" dar inca nu le-am incercat:
-unul ar fi roti mai late,din ce am inteles de la un user mestesugar de aici,latime undeva de 25-30 cm
-a doua,tot de aici,ar fi sudatul unor pinteni cu 3-4 cm mai lungi decit inaltimea platbandei de pe roti(in cazul meu 4cm)
Coroborate cele 2,presupun ca as fi in stare sa trag un plug,dar la o viteza ce lasa de dorit (4:1),deci performante mai slabe,cred.Insa plug normal de motosapa,din cel micut nu cred ca mi-ar face probleme.
Problema este o nunta obligatorie si semanatoarea de cartofi care mi-au mancat banii alocati in primavara asta pe motosapa,4 zile lucratoare la fabrica din lipsa de comenzi per saptamana,lipsa unui mic atelier,asa ca mai greut.Nu ca ma plang,dar am multe pe cap si nu joiesc.
Cand am noutati poze,etc. revin.

#4587
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postciubotaruadrian, on 8th May 2012, 20:30, said:

Prasitoarea e cumparata am sa pun si poze cu ea,eu am confectionat doar o roata de sprijin pentru ea.

Este ceva de genul?
Attached File  p.jpg   16.1K   55 downloads
Tare curios sint sa vad cum merge asa ceva....

"alexbjorg" singurul si unicul mare semn de intrebare la toate "nodificarile pe care le facem noi este, oare reductorul (transmisia) rezista la sarcina in plus la care e supus? (na ca si rimeaza) de altfel cu aderenta se rezolva cu "multa" greutate (roti cu beton + alte mici "pachetele" grele agatate pe aici pe acolo) si roti un pic mai late

#4588
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postrellutzu, on 4th May 2012, 14:45, said:

Chinezul lucreaza la aceeasi firma cu americanul. Care e diferenta, in afara de cost? Vorbim de firme americane care au linii de fabricatie si in China si in USA.
Daca vorbim de clone, atunci ce spui tu ar avea sens.


Si Honda au linii de productie in China dar calitatea e cam aceeasi cu unul facut in alee fabrici din alte parti,Din ce am remarcat si eu chiar este o diferenta la intre un briggs facut in china si celelalte.Nu sunt clone dar calitatea este cam slabuta si este o singura serie care se face in china 850 dar si pretul este mic pentru un motor Briggs in rest la categoria motoare hobby,Briggs-urile sunt cam cele mai bune motoare.

View PostAlex_0722876565, on 8th May 2012, 09:58, said:

Am primit sarcina de la familie sa cumpar un motocultor ,acesta va fi folosit in zona Olt pentru gradina si mici lucrari. Sincer nu ma pricep si am decis sa intreb pe aici cam ce marci recomandati. In Craiova am gasit langa mine firma Ruris dar in ziarul local am gasit niste comentarii ...care m-au cam speriat.Nu vreau sa dau banii pe el si sa ma tina 12 luni ...sau nici atit. Din multitudinea de firme si modele ce-mi recomandati ?

Multumesc anticipat pentru sfaturi ...



In calitate de distribuitor si service-ant iti recomant un loncin,bsr sau bronto wm500 daca vrei sa te incadrezi undeva sub 2000ron.Raport calitate pret este ok.Chiar daca sunt si distribuitor ruris nu am nici eu cuvinte de lauda la adresa lor.Din toti importatorii de pe la noi sunt cam cei mai neseriosi si au facut numai reclama mincinoasa,de la 'made in romania' la reductor incorporat iar piesele de schimb sunt ceva mai scumpicele fata de concurenta.O-macul au un mare dezavantaj cu mersul la service,ceea ce e o mare porcarie.incearca un bsr sau de la bronto wm500(merge putin mai bine).daca vrei ceva sa nu rugineasca peste 5-6 ani,Pubert,Huqsvarna,Sthil,Honda..dar cu preturi pe masura

View PostFaneDuru, on 18th April 2012, 22:20, said:

OK. Dupa ce identific codul piesei si lamurim cat ar trebui sa ma coste, de unde ridic piesele respective (dupa ce le platesc, sau sa vin sa le platesc...)?

Daca mai este de actualitate,modalitatile sunt multe.Posta,curier sau personal(Giurgiu sau Bucuresti).la alegerea ta.


View Postpufarin, on 6th May 2012, 18:36, said:

Mai bine o cumperi de la Dedeman ca este 1799 lei si cu roti mari. In afara de nume si culoare nu difera nimic.


Sun tot cu roti mici 350X6,care se folosesc doar pentru transportul ei.Alea mari sunt 400X8.Mai avantajos ar fi tot una din baumax si un set de rori 400x8 undeva pe la 300 setul.
Totusi astea l21 s-ar putea sa aibe lantul transmisie ceva mai subtire si daca ne poate spune si noua,un posesor, unde ar avea garantia,eventual importatorul.Cam secretoasa treaba cu ea.Daca stau prost cu service-ul,pretul se dovedeste a fi cel corect
Uzura morala nu intra in service iar un mecanic ceva mai abil va poate face usor sa credeti ca din vina voastra s-a stricat.Deci mai bine sa nu ajungeti aici

Edited by Bogdan_AGRi, 09 May 2012 - 00:59.


#4589
Maniaxro

Maniaxro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 19.04.2012

Quote

Totusi astea l21 s-ar putea sa aibe lantul transmisie ceva mai subtire si daca ne poate spune si noua,un posesor, unde ar avea garantia,eventual importatorul.Cam secretoasa treaba cu ea.Daca stau prost cu service-ul,pretul se dovedeste a fi cel corect
Uzura morala nu intra in service iar un mecanic ceva mai abil va poate face usor sa credeti ca din vina voastra s-a stricat.Deci mai bine sa nu ajungeti aici

Intamplarea face ca am lucrat la Dedeman si am si lasat loc de buna ziua cum se zice. Fostii colegi mi-au zis ca garantia la Loncin cel putin la noi in oras e ca si inexistenta. Daca se defecteaza ceva duci motosapa la o firma care nu-i face nimic, ci doar o trimite mai departe la nus ce serivice central. Bineinteles dureaza o vesnicie, asa ca am zis pas.

Edited by horia66, 09 May 2012 - 21:19.


#4590
rellutzu

rellutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.05.2007

View PostBogdan_AGRi, on 9th May 2012, 01:54, said:

Si Honda au linii de productie in China dar calitatea e cam aceeasi cu unul facut in alee fabrici din alte parti,Din ce am remarcat si eu chiar este o diferenta la intre un briggs facut in china si celelalte.Nu sunt clone dar calitatea este cam slabuta si este o singura serie care se face in china 850 dar si pretul este mic pentru un motor Briggs in rest la categoria motoare hobby,Briggs-urile sunt cam cele mai bune motoare.
Din ce ai remarcat, ca nu inteleg? Esti dealer B&S?

Sunt foarte multe serii B&S care se fac in China.
Uite aici un link de pe pagina lor unde spun ce modele se fabrica in China : B&S Engines

Doar Vanguarg-urile se fabrica in US.

Edited by rellutzu, 09 May 2012 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate