Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#2629
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
E pt. motocultor, sau cel putin asa era prezentata.Dar nu mai stiu de unde am descarcat-o.Incearca o cautare folosind cuvinte din imagine.

Attached Files



#2630
enen

enen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.08.2006
Va salut pe toti!
De o saptamana am intrat si eu in randul motosapistilor, motoculturistilor,cum vreti sa-i ziceti.:) Am cumparat un motocultor second hand Goldoni special 128B si tare mult mi-as dori un manual de utilizare.Asta m-ar scuti de efortul de a merge pe bajbaite si nu in ultimul rand, pentru a evita eventuale greseli, care pot fi fatale pentru utilaj. Aveti careva dintre voi asa ceva? Chiar si ceva asemanator si tot ar fi ceva. Am facut "poteca" pe net, dar nu am gasit. Sau poate n-am cautat eu acolo unde trebuie.

#2631
aki23

aki23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.06.2009

 enen, on 8th July 2011, 13:23, said:

Va salut pe toti!
De o saptamana am intrat si eu in randul motosapistilor, motoculturistilor,...


Felicitari pt achizitie,
Sfaturi si ajutor o sa primesti in curand pt ca sunt <<mesteri mari>>pe acest topic .
Bafta in continuare si spor la treaba.

PS. Salutari tuturor .

#2632
TipiTip

TipiTip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2006
:)

Attached Files



#2633
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Am gasit in urma cu cateva pagini, o discutie despre unele utilaje care se pot atasa la motocultor, aduse din Ucraina. Ma intereseaza o "smecherie" pentru scos cartofii, atasata la motocultor, care lucreaza cu vibratii ( adica nu e un plug tip pieptene). Era un domn care putea sa aduca asa ceva. Ma puteti ajuta cu un contact / telefon ?
  Stiu ca in Suceava este un targ-bazar, unde vin ucrainieni, basarabeni cu tot felul de marfuri. Poate as gasi acolo si fierarii d'astea. Stie cineva cand este acest targ, in ce zi a saptamanii ?
  Multumesc anticipat pentru informatiile corecte.

#2634
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Inafara de luni bazarul este deschis in fiecare zi pana la amiaza. Accesorii ai sa gasesti mai putine insa. In primavara aduceau semanatori manuale la greu. S-ar putea sa mai fie cateva ratacite si acum. Daca nu stai prea departe ai putea sa vii sa vorbesti caci se aduc accesorii la comanda contra unui acont , caci li s-a intamplat sa aduca scule si sa nu mai vina cumparatorul.Majoritatea celor ce aduc din Ukraina se duc in Cernauti caci acolo este un targ puternic dar eu personal n-am fost niciodata asa ca nu stiu amanunte. Bazarul din Suceava este situat langa podul peste raul Suceava cum mergi spre Botosani.

Edited by cristimoisuc, 09 July 2011 - 06:51.


#2635
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

 cristimoisuc, on 9th July 2011, 08:48, said:

Inafara de luni bazarul este deschis in fiecare zi pana la amiaza. Accesorii ai sa gasesti mai putine insa. In primavara aduceau semanatori manuale la greu. S-ar putea sa mai fie cateva ratacite si acum. Daca nu stai prea departe ai putea sa vii sa vorbesti caci se aduc accesorii la comanda contra unui acont , caci li s-a intamplat sa aduca scule si sa nu mai vina cumparatorul.Majoritatea celor ce aduc din Ukraina se duc in Cernauti caci acolo este un targ puternic dar eu personal n-am fost niciodata asa ca nu stiu amanunte. Bazarul din Suceava este situat langa podul peste raul Suceava cum mergi spre Botosani.
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs. rapid !
Situatia este cam asa: Din ceea ce am citit pe acest forum, am inteles ca se pot aduce utilaje buuune, la preturi pentru oameni normali, rusesti sau ucrainiene, dar cu un posibil "cromozom" chinezesc de buna calitate. Se spunea pe aici ca exista o versiune a motocultorului Ruris Diesel 1000, cu aceleasi caracteristici, dar la un pret ok. Sincer, dupa ce am vizitat magazinul unui dealer Ruris, din Buzau, si am vazut ca tot ce era acolo, era la "super oferta" ( adica<cioc-cioc la usa: - Buna ziua. Este deschis ? - Da, intrati. Avem super oferta la toate produsele, promotii la orice>), in functie de pretul unui motocultor  frate cu Ruris-ul diesel , mi-ar place sa-l cumpar din alta parte, chiar daca pierd la garantie si sa-l intretin cu produse Ruris.  
Tot asa, caut un motocultor mai mare, cu tractiune si pe remorca, cu plug si freza. Pana acum am gasit in Valcea , unul de 25cp, cu 2 pistoane, SH adus din Italia, dar exagerat de scump: 2500 euro. Stiti ceva despre acest gen de marfa, se poate gasi in zona Suceava-Bacau_Iasi ?
Si, desigur, o masinarie de scos cartofii care se ataseaza la motocultor ? Poate cu un nene care sa o aduca de dincolo, la un pret negociat din care sa-si scoata si omu' partea lui... Ce ziceti ? O fi posibil ? Apropo, masinaria asta intra la "utilaje agricole" si oricum, valoarea ei este sub 300 euro, deci vamesii nu au pe ce sa aplice "traditzia". Ma gandesc ca poate ar fi cineva interesat... Aaaa si pe la noi (Prahova) se face o tuica, unii ii zic medicament pentru suflet. Deci, pe langa bani si respect, as putea "arunca" in portbagaj si vreo 10-15 kile de super-forta pentru noptile geroase...
Imi cer scuze daca v-am deranjat. Emailul meu este [email protected] ( la suject sa ziceti despre ce e vorba , caci altfel ajunge la spam)
Respect.

#2636
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Ruris-ul 1000ksd e 100% chinezesc.L-am gasit in ofertele chinezilor si cu 280$, in timp ce la noi e vreo 1200euro, poate si mai mult.Puterea lui reala e de 8.6cp nu 10, cum mint bisnitarii de la Ruris.Il vei gasi sub diverse denumiri, in functie de comerciantii care se lauda ca ar fi producatori.Stantele pe cutie sunt de la Hesheng (China) si pe motor: Kipor (tot China).
  Oricum, service-ul Ruris e sub orice critica, asa ca mai bine renunti din start la ideea de bani mai multi pt. garantie.Micile defecte (care curg continuu) va trebui sa le rezolvi singur deoarece transportul motouneltei (120kg) te-ar costa prea mult.Nu poti sa-l urci in porbagajul vreunui autoturism; trebuie remorca.
  Eu mi-am cam "luat-o" cu ruris-ul ... ma'sii.Exemplu recent: brazdarul frezelor era sudat de mantuiala si s-a rupt chiar cand frezam in dreptul benzilor de picurare.Le-am agatat in freze si le-am stricat.Doamne fereste sa fi fost vreun om acolo, pt. ca tendinta a fost sa strang de coarne, nu sa eliberez intrerupatorul de siguranta si am parcurs vreo trei metri pana l-am redresat.

Attached Files



#2637
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Aia cu sudurile e clasica la Ruris.
S`a mai plins un user pe forum de calitatea lucrarii ( scuze ca am uitat ID )
Eu am avut la fel suduri aiurea la 750KSD da am refacut ce era flagrant .
Si la 750KSD dau eronat puterea da asta e modelul la toti ,se da puterea motorului pe interval scurt nu
putere contunua la 12 ore. 750Ksd are de fapt 5,5hp la 12 ore nu 7,5hp.
Cu plasa recunosc ca am luat`o si eu da atunci ce se gasea era mult prea mare pt mine.
Acuma deja se gaseste ceva fix bun pt mine si cred ca`l voi da pe 750Ksd si iau unu tot de 8hp
da mai greu si mai flexibil in aplicatii. Adica pe asta:
http://tractoras.ro/...re-electrica-65

Grig

#2638
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Problema e ca jegosii astia de comercianti dau parametrii diferiti de cei ai producatorului.Si producatorii sunt tot chinezi.Cred ca daca ei zic ca-i aproape plina... e pe jumatate, nu ca da p'afara cum ne minte Rurisul.
Faina sapaliga ti-ai gasit. E pe platforma celor de la Yanmar.S-ar putea s-o gasesti la juma de pret pe la vecinii noneuro...Una de 18cp (?), e pe la vreo 900-1000$ la mama ei.

#2639
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Asa pare ,e faina si numa buna pt o suprafatea mai mica.
Am gasit eu ceva pe ebay.de  de la Yanmar sau Kubota  care arata fix ca ala din foto.
De luat din alta tara e cu dus intors, te costa deplasarea , transportul si multe altele si daca tragi
pina la urma linia iesi ceva mai bine dar conteaza mult sa ai suport la o scula si de aia
eu prefer sa mai adun si sa iau de unde e aproape de mine .


Grig

Edited by Ion_Bumbu, 11 July 2011 - 12:19.


#2640
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Poate cei de la "Tractoras..." au service-ul mai serios, dar cum eu is patit, m-as bucura de o plimbare.Oricum, daca-i faci proba bine si-i auzi motorul, pt. restul defectelor nu prea cred ca merita sa-l plimbi la service.Cutiile nu prea dau gres in perioada garantiei,iar dupa...tot pe bani si tot la ei.
Poate-l cumperi de peste drum ...de ocean,De-a'ci: si ne spui si noua ce-i canicula.

#2641
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Da, e intersant insa e mai departe un pic.
Chiar daca`i in Olanda tot departe e.
Desi copii sint in Germania si de acolo e mai greu de
adus asaceva, e vb de greutate si volum.
Trebe neaparat remorca.

Grig

P.S. Precis service e mai serios ca`s direct implicati.

Edited by Ion_Bumbu, 11 July 2011 - 13:18.


#2642
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Defapt firma-i olandeza dar desfacerea e in Africa De Sud.Eu te trimiteam la caldura.
Ai vazut imaginile cu grebla (harrow) in miscare?

#2643
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Am vazut dar mai mult mi`a placut sapa rotativa .
+31 e prefix de Olanda.
Daca a facuta cum zic ei cu elemente olandeze pretul va fi .......
Deci pina una alta tot china ramine prima optiune pina nu ajung si aia ca japonezii.
Dupa cum se misca posibil in 10-15 ani sa aiba produse de top dar cu preturile cam tot pe acolo.
In state deja pe ebay sint anunturi in care oamenii spun clar e produs in china nu'i ceva aftermarket de plesneala
si pun eticheta cu made in China sa se vada bine!
http://cgi.ebay.com/...=item19c6954e88
Am mai gasit eu si altele mai explicite da acuma la prima doar pe asta l`am gasit.

Grig

Asa , asta e mai explicit:
http://cgi.ebay.com/...=item45f632619c

Our kit is a Genuine Zama kit, not a cheap aftermarket kit, which we never offer or recommend. If you are not sure which parts you need, contact us

Edited by Ion_Bumbu, 11 July 2011 - 16:14.


#2644
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara!

Cred ca domnului  din sud est i-ar face placere sa cumpere de unde l-a trimis domnul Grig, la tractoras.ro. Cred ca ar avea parte si de discounturi barosane si de service ultra rapid. :D

#2645
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, si dupa ce o sa targuie, o sa dea mana cu seful reprezentantei si o sa-i susure la ureche: "eu sunt bibicu', nene Iancule ...!"

#2646
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

 omnitera, on 11th July 2011, 23:05, said:

domnul Grig,

Domn n`am fost eu niciodata!
Era sa fiu tovaras da pina s`au hotarit a cazut regimul! :D
Deci daca ma apropii de domnie poate pica si regimul asta......
Asa ca mai bine Grig!

Grig

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate