Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ma intereseaza si pe mine o MOTOSAPA. Am o curte mare la tara si imi va fi de-a dreptul indispensabila.

Are cineva asa ceva ?

Am vazut eu ceva prin hipermarketuri, dar parca nu prea imi inspira incredere, iar prin alta parte efectiv nu am gasit.

Multumesc pentru orice sugestii.

#2
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDDuras, on 28th September 2009, 18:32, said:

Ma intereseaza si pe mine o MOTOSAPA. Am o curte mare la tara si imi va fi de-a dreptul indispensabila.

Are cineva asa ceva ?

Am vazut eu ceva prin hipermarketuri, dar parca nu prea imi inspira incredere, iar prin alta parte efectiv nu am gasit.

Multumesc pentru orice sugestii.


Husqvarna trebuie sa aiba asa ceva ,honda care e buna, dar depinde de cum este terenul.Daca este mai arinos mai nisipos merge ,dar daca e dintrala care din toamna si pana la vremea aratului se batuceste e de jale cu motosapa.

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
ia o honda , sa bage la cel putin 20 cm in pamant cand dai cu ea , chiar daca e pamant tare , uda mai intai apoi da-i cu motosapa , atentie daca vrei  faci legumicultura ceva mai serios nu e buna mereu pentru ca marunteste si strica textura solului , succes

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am uitat sa precizez: un buget undeva la 1500-2500 ron. Husqvarna nu cred ca se incadreaza (drujba e altceva  ;)  )

In privinta pamantului tare, nu merge plugul la motosapa ? Am vazut ca au ca accesoriu asa ceva. Ma gandeam ca as baga plugul intai, apoi freza.

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDDuras, on 28th September 2009, 19:36, said:

Am uitat sa precizez: un buget undeva la 1500-2500 ron. Husqvarna nu cred ca se incadreaza (drujba e altceva  ;)  )

In privinta pamantului tare, nu merge plugul la motosapa ? Am vazut ca au ca accesoriu asa ceva. Ma gandeam ca as baga plugul intai, apoi freza.


Honda stiu sigur ca are.Problema este ca fiind usoara mottosapa iar pamantul batucit .,nu va putea sa ari din cauza ca va patina .,greutatea redusa.Dar asta nu e sigur suta la suta.Daca pamantul nu a fost arat de ani de zile da .,va fi futaiul orbului.Dar daca a fost arat an de an nu cred.Totusi vezi si alte marci.Cred ca Garlandul are ceva nu sant sigur.Jonseredul are .Voi da o raita pe net sa vad.

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ideea e ca in afara de hipermarketuri n-am mai vazut prin alta parte. Adica dincolo de marca de motosapa, si locul de unde pot fi efectiv cumparate (preferabil Bucuresti sau imprejurimi)

Iar cu privire la arat,iti dai seama ca n-o sa destelenesc eu acum cu motosapa. Ma gandeam la aratul periodic,anual.

#7
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
http://www.hitachi-k...g24ekd_sln.html asa ceva cauti? cu variante de accesorii?http://www.hitachi-koki.com/powertools/products/engine/acsessories/acsessories.html
sau vrei d-aia pe 4 roti? Noi avem d-aia luata din Brico, si am reparat la ea de 2 ori pana acum ; nu stiu ce marca e, dar ceva no name, in orice caz, o avem de 3 ani, parca

#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDDuras, on 28th September 2009, 20:34, said:

Ideea e ca in afara de hipermarketuri n-am mai vazut prin alta parte. Adica dincolo de marca de motosapa, si locul de unde pot fi efectiv cumparate (preferabil Bucuresti sau imprejurimi)

Iar cu privire la arat,iti dai seama ca n-o sa destelenesc eu acum cu motosapa. Ma gandeam la aratul periodic,anual.



Am vazut ca exista o gramada de marci dar sant scumpe al dracului.Pt ce vrei tu ai nevoie de una cu doua roti sa-ti confere o mai buna priza cu solul.Daca ai gasi ceva la mana doua sau cineva sa-ti ,,aduca,, de dincolo ai iesi mai ieftin.

#9
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View PostDDuras, on 28th September 2009, 19:32, said:

Ma intereseaza si pe mine o MOTOSAPA. Am o curte mare la tara si imi va fi de-a dreptul indispensabila.
Are cineva asa ceva ?
Multumesc pentru orice sugestii.

drujba ai! :coolspeak: ...motosapa vrei! :huh: ...cositoare iti mai trebuie, si FERMIER te numesti  :naughty: . ca sa nu te jignesc ("taran").
spune-mi ce doresti, si am sa-ti ofer ceea ce ai nevoie.
http://www.bipol.ro/...se&idProduct=66
folosesc de 5 ani asa ceva, si pot sa spun: 400mp/ 3ore/ 2-3l benzina fara Pb/ 2ori(in lungime si in latime)/ teren lucrat in fiecare an(arat toamna cu animale,odata la 2-3ani)===teren afanat(sper bun de gradina) ,intra in adancime 25-30cm(masurat){daca il tii in loc intra in pamant}, merge ft. bine si la porumb(prasit, raritat) si la vie. nu exista termen de comparatie in a lucra cu "motosapa" sau cu... in +, poti pune prasitoare, rarita, semanatoare(2 randuri), roti metal, roti cauciuc, remorca max 250-300kg(capacitate de transport la drept).
acum tehnic: motorul este o Honda GX160 5,5cp(nu cred ca ai nevoie de mai mult ) freza sapat 80-60cm(se dau jos din cutite), transmisie lant, ambreiaj curea, mers inainte si inapoi, consum 0,6l/h, rezervor 3,6l (fara Pb), baia ulei 0,6l SAE30(special pt. motoare in 4 timpi cu racire pe aer. tot ce este in afara de motor este facut de husky. calitate , cred ca nu trebuie sa-ti mai spun.
pt. un teren de 5000mp gradina si++ suficienta .   peste ...nu stiu ce sa zic, mi se pare cam mult. cred ca merita sa mai pui ceva si sa o iei.
nu iti recomand sa iei utilaj cu transmisie pinion/ax melcat, are ambreiaj centrifugal care costa si nu il poti schimba decit la service, pinionul si melcul se poate toci(rupe dintii), prea gros acolo unde se intalneste pinionul cu axul melcat.... la cele pe lant cu ambreiaj(curea), lantul nu se rupe(ft.ft. rar) si cureaua poti sa o schimbi acas.
succes.

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postclespet, on 29th September 2009, 15:26, said:

drujba ai! :coolspeak: ...motosapa vrei! :huh: ...cositoare iti mai trebuie, si FERMIER te numesti  :naughty: . ca sa nu te jignesc ("taran").

Fermier poate fi aproape oricine; taran ADEVARAT - greu !   ;)



View Postclespet, on 29th September 2009, 15:26, said:

spune-mi ce doresti, si am sa-ti ofer ceea ce ai nevoie.

Pai am cam spus ce doresc. Oferta insa ...  2700 pentru 5,5 cp. - cam piperat !





View Postzippo68, on 28th September 2009, 23:36, said:

Daca ai gasi ceva la mana doua sau cineva sa-ti ,,aduca,, de dincolo ai iesi mai ieftin.

Nu sunt sanse.




View Postmutulica_41, on 28th September 2009, 21:35, said:

http://www.hitachi-k...g24ekd_sln.html asa ceva cauti? cu variante de accesorii?http://www.hitachi-koki.com/powertools/products/engine/acsessories/acsessories.html
sau vrei d-aia pe 4 roti? Noi avem d-aia luata din Brico, si am reparat la ea de 2 ori pana acum ; nu stiu ce marca e, dar ceva no name, in orice caz, o avem de 3 ani, parca

Pai linkul tau ma trimite la o motocoasa !

#11
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='DDuras' date='30th September 2009, 19:49' post='7127972']
Fermier poate fi aproape oricine; taran ADEVARAT - greu !   ;)


Pai am cam spus ce doresc. Oferta insa ...  2700 pentru 5,5 cp. - cam piperat !



Pai daca tu ai un buget cuprin intre 1500-2500 roni iar la 2700 poti avea ce-ti doresti ,mai fa un efort dev 200 roni si gata.
Sa o cumperi in rate nu se poate.

#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Bre @zippo, nu te face ca nu intelegi ! Io-te ce-am zis eu:



View PostDDuras, on 30th September 2009, 20:49, said:

2700 pentru 5,5 cp. - cam piperat !

Edited by DDuras, 30 September 2009 - 21:50.


#13
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDDuras, on 30th September 2009, 21:48, said:

Bre @zippo, nu te face ca nu intelegi ! Io-te ce-am zis eu:


Pai eu am inteles ca bugetul tau e intre 1500 si 2500 iar cineva iti ofera o motosapa la 2700 ronisori.Acuma ce ti-e 2500 -2700 .Poate sa fi inteles gresit.

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si daca mi s-ar fi oferit una de 2 cp. la 2400 ar fi trebuit s-o iau ca se incadreaza in buget ?  ;)

Spuneam ca e cam scumpa pt. ce poate,pentru putere, nu raportat la buget. Capisci ?

#15
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
[quote name='DDuras' date='1st October 2009, 21:57' post='7133642']
Si daca mi s-ar fi oferit una de 2 cp. la 2400 ar fi trebuit s-o iau ca se incadreaza in buget ?  ;)

Spuneam ca e cam scumpa pt. ce poate,pentru putere, nu raportat la buget. Capisci ?
[/quote
E piperat ca e Honda...,dar cu Honda nu te pacalesti, never,ever!!! si in general cu japonezii nu te pacalesti, dar au pret...
Eu nu prea ma pricep la astea,( dar voi fi nevoit sa le aprofundez) d-aia te-am intrebat daca vrei pe 4 roti...Daca iti surade ceva din linkul ala,...pt tine obtin o reducere, nu spun aici cat, nu merge pt toata lumea...
Multumesc cui mi-a sters postul, eu stiam ca nu e voie link catre srl-uri, nu si catre producatori...

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@mutulica - Linkul tau m-a trimis la o motocoasa,nu motosapa ! Daca ai timp,da-mi un PM cu ce zici ca ai putea obtine.

In problema 2-4 roti, nici nu stiu cum sunt cele cu 4. Ce am vazut eu sunt cu 2 roti. Cele cu 4 sunt un fel de minitractorase, sau cum ?

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Daca vrei o scula adevarata i-a legatura cu userul Scaiba. Costa mai mult decat bugetul tau dar merita.
http://www.made-in-c...15-DF-15L-.html
Eu am luat unul acum 2 ani si sant foarte multumit.

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
E un fel de tractoras ? Caci arata cam ciudat. Are cumva 16 cp ? (parca asa sa zic ca am descifrat in datele pe care le dau ei acolo)

Cat ai dat tu pe el acum 2 ani ?

Merci.

View Postmutulica_41, on 2nd October 2009, 04:35, said:

E piperat ca e Honda...


S-ar putea sa ma insel, dar eu zic ca e piperat pt. ca e Husqvarna; cred ca de la asta se trage pretul, nu de la Honda.

Edited by DDuras, 03 October 2009 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate