Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

fundatie casa din piatra

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ciprian_1981

ciprian_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 23.08.2008
Am vazut o gramada de case cu fundatie de piatra care au rezistat foarte bine zeci de ani chiar daca au prins si cateva cutremure destul de mari. Oare se mai poate obtine autorizatie de constructie pentru o casa cu fundatie din piatra? stiu ca arhitectul ar trebui sa-mi raspunda la aceasta intrebare dar, vreau sa ajung la arhitect cu lectia invatata.

#2
Terebent

Terebent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.02.2008

 ciprian_1981, on 24th September 2009, 10:52, said:

Am vazut o gramada de case cu fundatie de piatra care au rezistat foarte bine zeci de ani chiar daca au prins si cateva cutremure destul de mari. Oare se mai poate obtine autorizatie de constructie pentru o casa cu fundatie din piatra? stiu ca arhitectul ar trebui sa-mi raspunda la aceasta intrebare dar, vreau sa ajung la arhitect cu lectia invatata.
Acele case erau facute in din materiale usoare, lemn, carpici sau vaiug (caramida de pamant si paie)...
Da si tu mai multe detalii, vrei casa de lemn, de boltari sau de carpici. In mod sigur pentru o casa de boltari trebuie si fundatie, pentru ca altfel o sa iti plece paretii la vale si apar crapaturi.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1. Case ca acelea nu se mai fac in ziua de azi (decat cine stie poate cum si fara autorizatii in orice caz).

2. NU arhitectul este cel care trebuie sa-ti raspunda la aceasta intrebare si NU el ete cel care iti rezolva problema cu fundatia, ci un INGINER, de REZISTENTA (pentru planurile si calculele de structura si de reziostenta ale casei) si un GEOTEHNIST (pentru fundatii).

TREBUIE sa cunosti mai intai (si ai, in vederea obtinerii unui Autorizatii) si studiul geo, ca sa stii ce felmde teren ai/este acolo, ce presiune suporta, la ce adancime este nivelul panzei freatice (apa din pamant) etc etc etc. Chiar daca ai vazut po mie de case, nu poti (cum fac unii marea greseala) sa iei proiectul acelei case si sa o faci, standard, peste tot, fara sa tii seama de particularitatile terenului/locului unde vrei sa o amplasezi. Pentru ca se stie, terenul este neomogen, si la cativa metri sau sute de metri (in cadrul aceleasi zone sau sat) lucrurile pot diferi foarte mult.

FARA fundatie NU se poate, dar vorba colegului de mai sus, conteaza si din ce vrei sa o faci (ma refer la greutatea structurii/casei) si cat de mare (ca suprafata in plan (ca sa stii cat si cum apasa pe teren) si cat de inalta.
Bine, la structurile/casele usoare nu prea se pune problema sa o faci supraejata, cu nu stiu cate niveluri. Cel mult P+1 (parter si un etaj sau parter cu mansarda, evnetula locuibila).

#4
ciprian_1981

ciprian_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 23.08.2008

 Terebent, on 24th September 2009, 11:10, said:

Acele case erau facute in din materiale usoare, lemn, carpici sau vaiug (caramida de pamant si paie)...
Da si tu mai multe detalii, vrei casa de lemn, de boltari sau de carpici. In mod sigur pentru o casa de boltari trebuie si fundatie, pentru ca altfel o sa iti plece paretii la vale si apar crapaturi.



Da, eu vreau o casa cu parterul din BCA si etajul (sau mansarda) din lemn, as vrea sa nu torn placa intre etaje ci sa fac podea din lemn, cu un strat de osb, vata minerala iar apoi un strat de scandura( dulapi).
Eu am vazut case cu fundatie din piatra zidite din caramida si sunt cu etaj, dar ai dreptate, marea majoritate sunt din chirpici.

 colombo2003, on 24th September 2009, 11:25, said:

1. Case ca acelea nu se mai fac in ziua de azi (decat cine stie poate cum si fara autorizatii in orice caz).

2. NU arhitectul este cel care trebuie sa-ti raspunda la aceasta intrebare si NU el ete cel care iti rezolva problema cu fundatia, ci un INGINER, de REZISTENTA (pentru planurile si calculele de structura si de reziostenta ale casei) si un GEOTEHNIST (pentru fundatii).

TREBUIE sa cunosti mai intai (si ai, in vederea obtinerii unui Autorizatii) si studiul geo, ca sa stii ce felmde teren ai/este acolo, ce presiune suporta, la ce adancime este nivelul panzei freatice (apa din pamant) etc etc etc. Chiar daca ai vazut po mie de case, nu poti (cum fac unii marea greseala) sa iei proiectul acelei case si sa o faci, standard, peste tot, fara sa tii seama de particularitatile terenului/locului unde vrei sa o amplasezi. Pentru ca se stie, terenul este neomogen, si la cativa metri sau sute de metri (in cadrul aceleasi zone sau sat) lucrurile pot diferi foarte mult.

FARA fundatie NU se poate, dar vorba colegului de mai sus, conteaza si din ce vrei sa o faci (ma refer la greutatea structurii/casei) si cat de mare (ca suprafata in plan (ca sa stii cat si cum apasa pe teren) si cat de inalta.
Bine, la structurile/casele usoare nu prea se pune problema sa o faci supraejata, cu nu stiu cate niveluri. Cel mult P+1 (parter si un etaj sau parter cu mansarda, evnetula locuibila).


Ma refeream la faptul ca arhitectul stie daca exista o reglementare care sa interzica fundatiile din piatra. Nu sa imi calculeze. Si da, eu vreau fundatie, dar vreau fundatie din piatra, ma gandesc la faptul ca poate fi mai ieftina. Uite va atasez un document in care arata cum se fac fundatiile din piatra.

Attached Files



#5
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Problema nu e nici greutatea structurii si nici terenul - pentru astea se vor calcula adincimea si dimensiunile.
Castelele si cetățile de ex. au fundații din piatră, si au rezistat unele din antichitate.

Sau tu vrei piatra fara legatura de mortar, doar piatra pe piatra ?

#6
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 ciprian_1981, on 24th September 2009, 11:36, said:

Da, eu vreau o casa cu parterul din BCA si etajul (sau mansarda) din lemn, as vrea sa nu torn placa intre etaje ci sa fac podea din lemn, cu un strat de osb, vata minerala iar apoi un strat de scandura( dulapi).
Eu am vazut case cu fundatie din piatra zidite din caramida si sunt cu etaj, dar ai dreptate, marea majoritate sunt din chirpici.




Ma refeream la faptul ca arhitectul stie daca exista o reglementare care sa interzica fundatiile din piatra. Nu sa imi calculeze. Si da, eu vreau fundatie, dar vreau fundatie din piatra, ma gandesc la faptul ca poate fi mai ieftina. Uite va atasez un document in care arata cum se fac fundatiile din piatra.


Daca ai piatra langa tine eventual moka atunci iesi mai ieftin, daca nu nu iesi mai ieftin decat daca ai face fundatie din beton..

Nu am inteles de ce trebuie sa-i faci parterul din BCA. Ce are lemnul? In afara de faptul ca e mai sanatos, mai ieftin, mai rapid de construit, mai rezistent dact BCA-ul ce probleme are  :D de vrei sa faci structura mixta?

#7
ciprian_1981

ciprian_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 23.08.2008

 X-plane, on 2nd October 2009, 17:19, said:

Daca ai piatra langa tine eventual moka atunci iesi mai ieftin, daca nu nu iesi mai ieftin decat daca ai face fundatie din beton..

Nu am inteles de ce trebuie sa-i faci parterul din BCA. Ce are lemnul? In afara de faptul ca e mai sanatos, mai ieftin, mai rapid de construit, mai rezistent dact BCA-ul ce probleme are  :D de vrei sa faci structura mixta?


am 2 motive:
1. mi-e greu sa gasesc pe cineva care sa fie aici aproape si care sa se priceapa la constructiile din lemn. La mansarde mai gasesti meseriasi, dar la case din lemn, nu. cei pe care i-am gasit eu sunt departe si nu vreau sa le mai platesc si cazarea.
2. Vreau ca, la parter sa pot agata mobila de pereti (in bucatarie, cel mai probabil), la casele de lemn trebuie sa stii foarte bine inca dinante unde vrei sa-ti agati mobila (cel putin eu asa am citit), dar eu vreau sa am totusi loc de intors, adica na, iti faci casa pentru o viata.

O alta problema pe care o am. Am inteles de la cineva care si-a facut o casa pe lemn ca nu a gasit nici un arhitect pentru asa ceva aici asa ca si-a facut proiectul pentru o casa din caramida iar apoi el si-a facut-o din lemn. Eu nu vreau sa fac asta.

 Morosanul, on 1st October 2009, 16:41, said:

Problema nu e nici greutatea structurii si nici terenul - pentru astea se vor calcula adincimea si dimensiunile.
Castelele si cetățile de ex. au fundații din piatră, si au rezistat unele din antichitate.

Sau tu vrei piatra fara legatura de mortar, doar piatra pe piatra ?


Ba da, vreau, cu legatura din mortar. Intrebarea mea era daca se mai da aprobare de constructie pentru o casa cu fundatia din piatra. eu nu cunosc nici un arhitect pe care sa-l intreb lucrul asta.

#8
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

 ciprian_1981, on 11th October 2009, 16:35, said:

la casele de lemn trebuie sa stii foarte bine inca dinante unde vrei sa-ti agati mobila (cel putin eu asa am citit)
Acolo era vorba de case cu structura din lemn.

Quote

Am inteles de la cineva care si-a facut o casa pe lemn ca nu a gasit nici un arhitect pentru asa ceva aici asa ca si-a facut proiectul pentru o casa din caramida iar apoi el si-a facut-o din lemn. Eu nu vreau sa fac asta.
Nici sa nu faci :D
Sint mai greu de gasit arhitecti pe lemn, dar exista. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate