Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Prevederi urbanistice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
elbirlic

elbirlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.12.2004
Salutare ! Am achizitionat de curand un teren in Ilfov si in prealabil am cerut un Certificat de Urbanism din care reiese  ca pentru cladirile izolate pe teren se va face o retrage fata de limitele laterale ale parcelei cu H/2 dar nu mai putin de 2m iar retragerea fata de una din limitele laterale va fi de 3,5 m pentru interventia PSI. H reprezinta inaltimea la cornisa. Pe de alta parte cam tot ce este construit in zona nu a respectat aceste prevederi in sensul ca s-au construit case inalte( 8-10 m) si au lasat pana la limita cu vecinii doar 2m , adica cat prevede codul civil, ba sunt unii care au lasat 1m . Problema este ca locul are o latime de 13m si daca as respecta ce zic ei in CU ar insemna sa fac casa destul de ingusta. In ultimul rand cei 3.5 lasati intr-o limita laterala pentru pompieri mi se para o prostie in conditiile in care eu daca fac doar poarta pentru persoane ei oricum nu pot sa intre in curte cu masina de pompieri. Astept pareri rupte din realitate , din ceea ce ati mai intalnit si voi. Va multumesc !

#2
Arthy_exe

Arthy_exe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.09.2009

View Postelbirlic, on 23rd September 2009, 15:01, said:

Salutare ! Am achizitionat de curand un teren in Ilfov si in prealabil am cerut un Certificat de Urbanism din care reiese  ca pentru cladirile izolate pe teren se va face o retrage fata de limitele laterale ale parcelei cu H/2 dar nu mai putin de 2m iar retragerea fata de una din limitele laterale va fi de 3,5 m pentru interventia PSI. H reprezinta inaltimea la cornisa. Pe de alta parte cam tot ce este construit in zona nu a respectat aceste prevederi in sensul ca s-au construit case inalte( 8-10 m) si au lasat pana la limita cu vecinii doar 2m , adica cat prevede codul civil, ba sunt unii care au lasat 1m . Problema este ca locul are o latime de 13m si daca as respecta ce zic ei in CU ar insemna sa fac casa destul de ingusta. In ultimul rand cei 3.5 lasati intr-o limita laterala pentru pompieri mi se para o prostie in conditiile in care eu daca fac doar poarta pentru persoane ei oricum nu pot sa intre in curte cu masina de pompieri. Astept pareri rupte din realitate , din ceea ce ati mai intalnit si voi. Va multumesc !
Fa-o cum vrei tu! oricum se va gasi cineva care sa te amendeze!!!
Crezi ca ai sa poti face tot proiectul dupa "cum spune legea?"
Da-i la dracu si fa-o cum iti place!

#3
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

View Postelbirlic, on 23rd September 2009, 15:01, said:

Salutare ! Am achizitionat de curand un teren in Ilfov si in prealabil am cerut un Certificat de Urbanism din care reiese  ca pentru cladirile izolate pe teren se va face o retrage fata de limitele laterale ale parcelei cu H/2 dar nu mai putin de 2m iar retragerea fata de una din limitele laterale va fi de 3,5 m pentru interventia PSI. H reprezinta inaltimea la cornisa. Pe de alta parte cam tot ce este construit in zona nu a respectat aceste prevederi in sensul ca s-au construit case inalte( 8-10 m) si au lasat pana la limita cu vecinii doar 2m , adica cat prevede codul civil, ba sunt unii care au lasat 1m . Problema este ca locul are o latime de 13m si daca as respecta ce zic ei in CU ar insemna sa fac casa destul de ingusta. In ultimul rand cei 3.5 lasati intr-o limita laterala pentru pompieri mi se para o prostie in conditiile in care eu daca fac doar poarta pentru persoane ei oricum nu pot sa intre in curte cu masina de pompieri. Astept pareri rupte din realitate , din ceea ce ati mai intalnit si voi. Va multumesc !
Trebuia sa ceri Certificatul de urbanism inainte de a cumpara.
In mod normal, trebuie sa respecti cerintele urbanistice. Altfel, poti avea probleme cu : Primaria, Oficiul de cadastru ( intabularea in Cartea funciara), ISC, vecinii, viitorii potentiali cumparatori, banci etc.

#4
elbirlic

elbirlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.12.2004

View Postvacantamijlocie, on 23rd September 2009, 17:31, said:

Trebuia sa ceri Certificatul de urbanism inainte de a cumpara.
In mod normal, trebuie sa respecti cerintele urbanistice. Altfel, poti avea probleme cu : Primaria, Oficiul de cadastru ( intabularea in Cartea funciara), ISC, vecinii, viitorii potentiali cumparatori, banci etc.

Daca ai fi fost atent la cuvantul '' prealabil '' ti-ai fi dat seama ca am avut CU inaintea cumpararii . Mi-a placut prea mult locul si de aceea l-am cumparat iar aici eu am cautat solutii intelingente date de oameni care chiar au intalnit situatii de genul asta. Casa oricum o voi construi iar sfaturi ca cele de mai sus sunt de prisos. Va multumesc !

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Pina acum ai primit ambele sfaturi posibile: ori sa faci ce vrei, ori sa respecti PUZ-ul. Alta cale nu e.

In ce ma priveste, eu am respectat cerintele.

Edited by abancor, 25 September 2009 - 14:23.


#6
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Mosule,

ar mai fi o varianta: vorbeste cu un arhitect (daca vrei iti recomand un om in varsta cu care vorbitul nu costa si care stie meserie).

Din cate am inteles trebuie respectate prevederile din CU cu atat mai mult cu cat, incepand cu 01.10.2009 se pare ca se termina si cu modificarile ce se puteau aduce prin intocmirea unui PUD.

E posibil sa iti poata scoate un alt CU mai "dulce" - n restrictii.
Conditiile sunt foarte, foarte proaste. CU trebuia cerut inainte de achizitie.
Si eu sunt cu avansul dat pentru un teren si cu banii in cont si nu fac contractul final pana nu iese CU.

Radu

#7
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
De fapt tu ce vrei ? Latimea de 13 m a terenului este mica dar... sunt tot felul de artificii care te pot ajuta sa faci o casa mai lata : obtii acordul notarial al vecinului pe care il ai pe latura care va fi spatele casei si poti castiga cei 2m daca faci calcan sau 1 m daca o faci la 0.9 cu geam cu vedere dreapta sau , daca solutia asta nu este viabila , prin arhitectura poti face ferestre cu vedere piezisa ( o nisa gen I_I ) . In ceea ce priveste cei 3,5 m nu sunt de acord cu tine din 2 motive : sa te fereasca al de sus sa ai vreun necaz , ca iti arde casa din cauza unei decizii gresite si al doilea este legat strict de ceea ce eu consider ca tine de bunul simt al fiecaruia : intimitatea pe care o ceri si o oferi vecinilor.La ce  :madanimated: mai imi fac casa la curte daca trebuie sa stau cu draperii in fereastra ca sa nu se uite vecinul la mine ce fac cu nevasta in pat.

Edited by george67, 28 September 2009 - 15:33.


#8
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postelbirlic, on 23rd September 2009, 15:01, said:

Salutare ! Am achizitionat de curand un teren in Ilfov si in prealabil am cerut un Certificat de Urbanism din care reiese  ca pentru cladirile izolate pe teren se va face o retrage fata de limitele laterale ale parcelei cu H/2 dar nu mai putin de 2m iar retragerea fata de una din limitele laterale va fi de 3,5 m pentru interventia PSI. H reprezinta inaltimea la cornisa. Pe de alta parte cam tot ce este construit in zona nu a respectat aceste prevederi in sensul ca s-au construit case inalte( 8-10 m) si au lasat pana la limita cu vecinii doar 2m , adica cat prevede codul civil, ba sunt unii care au lasat 1m . Problema este ca locul are o latime de 13m si daca as respecta ce zic ei in CU ar insemna sa fac casa destul de ingusta. In ultimul rand cei 3.5 lasati intr-o limita laterala pentru pompieri mi se para o prostie in conditiile in care eu daca fac doar poarta pentru persoane ei oricum nu pot sa intre in curte cu masina de pompieri. Astept pareri rupte din realitate , din ceea ce ati mai intalnit si voi. Va multumesc !


Este prima oara cand aud de asa ceva ! Despre ce localitate este vorba ?
Mi se pare extrem de suspect ca au reglementari urbanistice atat de specifice, cand PUG-ul sau PUZ-ul trateaza mult mai general aceste aspecte.
Ia vezi sa nu existe cumva un PUD facut de primarie sau chiar de proprietar...

Poti sa mergi sa te interesezi la Urbanism, in ce baza carei documentatii au dat ei citatele respective.
N-ar strica sa verifici si termenul de valabilitate al acestei documentatii.
PUD-ul expira in 2 ani, PUZ-ul in 5 ani.
Ma indoiesc ca PUG-ul este atat de specific, sigur ai un PUZ sau PUD care detalieaza zona.
Poti sa faci si tu unul, dupa ce expira cel actual.

#9
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
eu construiesc in momentul de fata pe 11 metri in craiova.trebuie lasat 7 m din axul drumuluyi,si minim 1.00 m pe celelalte parti ale case fata de gard.de limita dar fara geamuri.cu geamuri iti trebuie minim 2 m pe partea care doresti sa faci geamul.sursa arhitecta care mia facut proiectul si care are 56 de ani deci are experienta. bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate