Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tp-link wireless wr642g, plsss help me

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Din setarile ce ti le-am spus pune doar la ip 192.168.1.254 si foloseste acest soft sa cauti in intervalul 192.168.1.1-253 ceva... Spune-ne ce rezultate ai obtinut...
Inainte de problema... ai schimbat tu sau altcineva ip-ul default al rotuerului? sau ai facut vreun update firmware, sau alte modificari?

Bafta!

LE: nu conteaza cum este el conectat sau daca nu este, ideea este ca tu sa te legi cu el pe un port LAN si nu pe portul WAN.

Edited by Ravy, 23 September 2009 - 16:35.


#20
florin85

florin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2009
nu mai are nimeni nici o idee??

View PostRavy, on 23rd September 2009, 17:36, said:

iti anexez si o poza sa vezi cam care a fost rezultatul.
chiar cred ca routerul asta va face o planare de la etajul 4 in seara asta  :cursing:

LE:
mda .....se pare ca nu pot sa iti atasaz aia.
a dat ca rez : hosts scanned 253, alive 0

Edited by Ravy, 23 September 2009 - 17:35.


#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Daca este in garantie mergi cu el la service...
Bafta!

#22
florin85

florin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2009
da. multumesc oricum. si eu mam cam dat batut. o sa mai incerc sa ma conectez la el la un prieten acasa. daca nici acolo nu merge........well ......imi iau altul

Edited by Ravy, 23 September 2009 - 17:35.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Du-l la garantie. Desi banuies ca vina e de la utilizator doar... Exceptand cazuri cu porturi arse ( din vina celor care au facut reteaua ) nu am intalnit la acest model alte probleme.

#24
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Salut ... azi m-am confruntat cu o problema ... Am fost la un amic si am incercat sa ii configurez routerul wireless din titlul. Toate bune si frumoase ... am uitat sa zic ca netul e de la RDS prin Fiberlink ... Tipul are 2 laptopuri unul pe XP si altul pe Win7. Configurez wireless-ul, pun si un pass pe el si cand dau conectare de pe ambele laptop-uri , se conecteaza amandoua dar pe cel cu win7 nu am acces la internet, wireless-ul pe cel cu XP merge. Bag cablul pe cel cu win7 si merge netul ! M-am uitat la ei pe site si in pagina de compatibilitate a produselor lor cu win7 nu gasesc acest model. Ceva idei ? ...

Multumesc !

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
NU are de ce sa fie o incompatibilitate cu windows seven ci este posibil sa fie una dintre situatiile de mai jos:
1. nu sunt instalate driverele corespunzatoare pentru placa de retea wireless pe seven
2. nu ai facut setarile cum trebuie:
~ori pe router
~ori pe unul dintre calculatoare
~ori amandoua de mai sus
3.ai un antivirus/firewall care este setat necorespunzator si te blocheaza

Solutii:
1. testeaza si cu alte retele wireless pe acel seven
2. ~citeste manualul routerului si asigura-te ca l-ai setat perfect ok. Deasemenea citeste topicul dedicat router+rds-pppoe de pe aceasta arie pt a vedea problemele tipice
~pentru calculatoare pune ipurile manual si dupa aceea in prima faza vezi daca raspund unul altuia la ping precum si daca routerul raspunde la ping
3. Pe o perioada de teste da disable la acele softuri mentionate mai sus

Daca revii neaparat sa precizezi exact ce setari ai pe router si pe calculator pe wireless si exact ce ip ai (sau ce ip obtine) precum si celelalte detalii care sunt mentionate in punctele de mai sus.
Bafta!

#26
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
a mers ... dupa un restart ... no comment :D

#27
zeropuncte

zeropuncte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2010
Am cumparat in urma cu cativa ani un router TP-Link WR641G/WR642G si de ceva timp nu prea mai functioneaza. Am incercat sa-i dau reset, sa-i updatez firmware-ul, nu merge.
Se conecteaza, ok, merge netul perfect, apoi nu mai merge netul. Trebuie sa ii dau Reboot, dupa ce ii dau iar mai merge ceva timp.
Am net prin RDS, Fiberlink si o lunga perioada de timp a mers fara probleme.
Daca bag firul direct in calculator merge fara probleme, dar in cazul in care conectez laptopul prin cablu la router, face la fel.

Multumesc aniticipat,
Mihai.

#28
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
De cati ani ai routerul? Poate isi da duhul.

#29
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
si eu am avut un router de la tp link, tot pe rds, mergea perfect pana acu vreo 2-3 saptamani cand au schimbat cablurile prin oras. De atunci nu a mai mers routerul (i`am facut update, configrat, resetat,etc). Ieri am cuparat alt router si acum netu merge perfect.
Culmea ca routeru` a murit exact dupa ce au schimbat astia de la rds cablurile  :confuzzled:

#30
zeropuncte

zeropuncte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2010
3,4 ani cred.
de exemplu acum nu s-a mai deconectat de cateva ore. acum merge, dar maine poate face la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate