Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Camping in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Am vazut pe google earth o imagine "panoramic 360 " mi-a placut mult ce-am vazut si am fost cu familia acolo.Locul este superb,doar cu cortul sau rulota te poti caza acolo,nu sunt hoteluri,mai in jos la vreo 2 km este un camping ieftin insa doar de greci stiut .Spun asta deoarece din scurta mea excursie prin Halkidiki daca nu as fi avut cu mine foile ce-le-am scos la imprimanta de pe google earth cu zona respectiva nu as fi descoperit locul.Va prezint cateva foto si daca doriti dezvolt subiectul.In afara de greci doar pe cativa i-am auzit vorbind alta limba si aceea fiind maghiara.Am ajuns la cocluzia ca asa este acest loc pentru unii greci cum este Poiana Brasov sau o alta statiune de munte pentru noi.Au corturile montate tot timpul acolo si vin la sfarsit de saptamana,daca vin.Nu pot sa explic in cuvinte cat de frumos este cu ochelarii pe sub apa(cumparati de acolo).

Attached Files


Edited by hulutag, 24 August 2009 - 22:13.


#2
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007

 hulutag, on 24th August 2009, 23:03, said:

Fotografii_0043.jpg Fotografii_0044.jpgAm vazut pe google earth o imagine "panoramic 360 " mi-a placut mult ce-am vazut si am fost cu familia acolo.Locul este superb,doar cu cortul sau rulota te poti caza acolo,nu sunt hoteluri,mai in jos la vreo 2 km este un camping ieftin insa doar de greci stiut .Spun asta deoarece din scurta mea excursie prin Halkidiki daca nu as fi avut cu mine foile ce-le-am scos la imprimanta de pe google earth cu zona respectiva nu as fi descoperit locul.Va prezint cateva foto si daca doriti dezvolt subiectul.In afara de greci doar pe cativa i-am auzit vorbind alta limba si aceea fiind maghiara.Am ajuns la cocluzia ca asa este acest loc pentru unii greci cum este Poiana Brasov sau o alta statiune de munte pentru noi.Au corturile montate tot timpul acolo si vin la sfarsit de saptamana,daca vin.Nu pot sa explic in cuvinte cat de frumos este cu ochelarii pe sub apa(cumparati de acolo).

din camping ai acces direct pe plaja?

#3
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009

 hulutag, on 24th August 2009, 23:03, said:

Fotografii_0043.jpg Fotografii_0044.jpgAm vazut pe google earth o imagine "panoramic 360 " mi-a placut mult ce-am vazut si am fost cu familia acolo.Locul este superb,doar cu cortul sau rulota te poti caza acolo,nu sunt hoteluri,mai in jos la vreo 2 km este un camping ieftin insa doar de greci stiut .Spun asta deoarece din scurta mea excursie prin Halkidiki daca nu as fi avut cu mine foile ce-le-am scos la imprimanta de pe google earth cu zona respectiva nu as fi descoperit locul.Va prezint cateva foto si daca doriti dezvolt subiectul.In afara de greci doar pe cativa i-am auzit vorbind alta limba si aceea fiind maghiara.Am ajuns la cocluzia ca asa este acest loc pentru unii greci cum este Poiana Brasov sau o alta statiune de munte pentru noi.Au corturile montate tot timpul acolo si vin la sfarsit de saptamana,daca vin.Nu pot sa explic in cuvinte cat de frumos este cu ochelarii pe sub apa(cumparati de acolo).
Cum ajungem acolo?

#4
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 michirec, on 25th August 2009, 13:32, said:

Cum ajungem acolo?
Nu e camping acolo , se numeste Portokali beach despre care am scris si eu si am pus si poze ,  camparea e interzisa insa niste baieti buni si-au pus corturile acolo , plaja e superba dar e cam de nudisti si din acest motiv sunt si multi unguri atrasi de aceasta libertate.
Plaja se afla mai sus de sarti spre vourvourou , cand am fost eu se vedea clar panoul cu portokali beach acum vad ca l-au vopsit ca sa nu mai vada orisicine unde este , cautati pe gogule earth ca o sa gasiti poze multiple
Accesul se face pe un drum de pamant printre copaci , ajungi la un barulet din terasa caruia se vede toata plaja care e f mica insa si poate cea mai deosebita din Sithonia.

Edited by ionescunic, 25 August 2009 - 14:01.


#5
dualled

dualled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.05.2003
Ma bucur foarte tare ca a deschis cineva acest topic. As vrea sa aflu mai multe detalii despre camparea in Sithonia. Eventual ceva preturi, reguli si adrese. Am tot cautat pe net dar nu am inteles foarte bine cum calculez pretul de campare daca am propriul cort.

Si daca stie cineva care ar fi cele mai bune campinguri dpdv pret/calitate/peisaj :D :)

Multumesc mult.

#6
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009

 ionescunic, on 25th August 2009, 14:58, said:

Nu e camping acolo , se numeste Portokali beach despre care am scris si eu si am pus si poze ,  camparea e interzisa insa niste baieti buni si-au pus corturile acolo , plaja e superba dar e cam de nudisti si din acest motiv sunt si multi unguri atrasi de aceasta libertate.
Plaja se afla mai sus de sarti spre vourvourou , cand am fost eu se vedea clar panoul cu portokali beach acum vad ca l-au vopsit ca sa nu mai vada orisicine unde este , cautati pe gogule earth ca o sa gasiti poze multiple
Accesul se face pe un drum de pamant printre copaci , ajungi la un barulet din terasa caruia se vede toata plaja care e f mica insa si poate cea mai deosebita din Sithonia.
U :kisstogether: nde sunt unguri , sunt si unguroaice........

#7
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 dualled, on 25th August 2009, 15:04, said:

Ma bucur foarte tare ca a deschis cineva acest topic. As vrea sa aflu mai multe detalii despre camparea in Sithonia. Eventual ceva preturi, reguli si adrese. Am tot cautat pe net dar nu am inteles foarte bine cum calculez pretul de campare daca am propriul cort.

Si daca stie cineva care ar fi cele mai bune campinguri dpdv pret/calitate/peisaj :D :)

Multumesc mult.
Din calculele mele umile a reiesit ca la banii de camping iti gasesti o pensiune sau un studio mai micut la banii aia , dar daca preferi in cort mai rascoleste topicul de halkidiki , poate in plin sezon dar chiar si asa e an de criza si se pare ca nu mai au nr de turisti din anii trecuti asa ca au mai lasat la pret la cazare. Stiu ca e un mijloc de socializare dar si obositor si  chinuitor , libertate mai mare , dar nu va dati voi seama ce libertate mare simte nevasta mea cand are propria ei baie si nu una la comun.
Un camping bun si cu o plaja frumoasa e in kalamitsi , cauta ca ai sa gasesti insa daca stai sub o luna nici nu are sens.
Pretul e usor de calculat se aduna tot un cort, x persoane , cate zile , masina , curent si ajungi la un pret maricel cum spuneam mai sus
Mai sus e descris un camping neorganizat printre pomii de pe malul lui portokali beach dar nu ai nici o conditie decat vederea sublima asupra apei azurii si a mt athos , wc-urile din poze sunt sigur de la beach baruri , acolo nu e curent apa nu e decat sarata din Egee

Edited by ionescunic, 25 August 2009 - 15:22.


#8
dualled

dualled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.05.2003

 ionescunic, on 25th August 2009, 16:21, said:

Din calculele mele umile a reiesit ca la banii de camping iti gasesti o pensiune sau un studio mai micut la banii aia , dar daca preferi in cort mai rascoleste topicul de halkidiki , poate in plin sezon dar chiar si asa e an de criza si se pare ca nu mai au nr de turisti din anii trecuti asa ca au mai lasat la pret la cazare. Stiu ca e un mijloc de socializare dar si obositor si  chinuitor , libertate mai mare , dar nu va dati voi seama ce libertate mare simte nevasta mea cand are propria ei baie si nu una la comun.
Un camping bun si cu o plaja frumoasa e in kalamitsi , cauta ca ai sa gasesti insa daca stai sub o luna nici nu are sens.
Pretul e usor de calculat se aduna tot un cort, x persoane , cate zile , masina , curent si ajungi la un pret maricel cum spuneam mai sus
Mai sus e descris un camping neorganizat printre pomii de pe malul lui portokali beach dar nu ai nici o conditie decat vederea sublima asupra apei azurii si a mt athos , wc-urile din poze sunt sigur de la beach baruri , acolo nu e curent apa nu e decat sarata din Egee


Multumesc mult pentru informatii.

Totusi nu inteleg sistemul de calcul, sau mai bine zic nu vreau sa realizez modul de calcul. Adica mi se iau bani pentru pamantul pe care stau cu cortul meu de acasa, cu masina mea si cu nevasta mea??? adica sa zicem 6euro (cortul) + 5 euro / persoana + 5 euro masina ???adica 21 de euro / noapte ??? Adica mai bine gasesc o plaja ferita si pun acolo cortul. :D :)

#9
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 michirec, on 25th August 2009, 15:40, said:

U :kisstogether: nde sunt unguri , sunt si unguroaice........
Si ce unguroaice.....

Attached Files



#10
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Cred ca in wekend o sa am timp sa raspund la majoritatea intrebarilor,in mare parte este asa cum au scris si cei ce au mai fost acolo.Am o carticica luata de la unul din campinguri cu toate campingurile din Grecia,da adresele web,nr de tel si dotari,scanez o pagina sa vedeti cum este si cine doreste o anumita zona o sa scanaz si trimit.Acum ma uit pe carticica si vad adresa web a celor ce au editato www.panhellenic-camping-union.gr     www.greececamping.org.
  Cat priveste sistemul de calcul este cam asemanator pe la toate (am vizitat 5-6 campinguri sa vad preturi),la unul singur nu se platea masina dar erau usor ridicate celelalte preturi la persoana si la cort.Diferenta de pret este pentru cort mare si cort mic,.Eu o singura noapte am platit,prima noapte ,se intunecase si-am pierdut timpul prin supermarket in Salonic,ne-a costat 27 euro 3 pers.,masina si cort care l-au considerat mare.Nu am avut ce face,eram si obosit un pic dupa 700 km.Iar cel mai ieftin camping l-am gasit cu 22 euro si este acela cu indicatorul murdar.Acest camping se intinde pe o suprafata de 4-5km patrati,au toalete ecologice si dusuri imprastiate pe camp,printre copaci,este frumos dar locurile bune sunt ocupate de ei (greci),nu am vazut nici o masina sau rulota cu numar de alta tara in acest camping,si dupa cum v-am scris nu stiu daca si peste iarna lasa corturile montate dar toata vara acolo le au.
   Cum se ajunge acolo:pe drum spre Sarti la un moment dat este un monument pe stanga,de acolo la vreo 5 km pe stanga veti vedea masini printre copaci,nu intrati acolo (sunt radacini si diferenta de nivel de la sosea este un pic mare),mai mergeti vreo 200 metri si veti vedea un drum pe stanga ca cel din imagine,sigur vor fi si tomberoanele de gunoi acolo la marginea drumului ( :rolleyes: mi-am adus aminte de capita de fan din Germania si iesirea de pe autostrada si cand au luat capita o ajuns romul acasa dupa o saptamana).In fine ,daca ajungeti la indicatorul din fotografiile de mai sus inseamna ca ati mers prea mult cu vreo 2 km.
   Am avut emotii atunci cand am lasat cortul si-am plecat la cumparaturi,dar va spun ca nu se atinge nimeni de nimic.Pe plaja noi ne ascundeam telefoanele pana cand am vazut ca ei isi dau lantul si bratara pe patura si intra in apa.Sper ca au alta ocupatie cei specializati in furturi decat sa stea pe forum,ar fi pacat.In Sarti intr-un magazin o vanzatoare o lasat-o pe sotia mea la toaleta ei personala,printre marfuri,suveniruri.Sunt niste oameni super.
   Ma gandesc ca daca aveti niste cuie dintr-acelea ce folosesc alpinistii (sau o percutanta cu acumulator )atunci poti sa-ti montezi cortul intr-o zona cu o priveliste minunata.Intr-adevar lipsa sau distanta mare pana la toaleta sau dus (in campingul alaturat)este un inconvenient.Si la noi in tara sunt corturi destule montate in zone neamenajate si pentru 20-30 euro merita sa mergi pana la dus sau sa te lipsesti de el ,gandesc eu.

 ionescunic, on 25th August 2009, 21:05, said:

Si ce unguroaice.....
  ma bucur ca au mai ajuns si altii in acea zona minunata,am observat pe google earth la unele foto din zona respectiva ca scria in ungureste si atunci m-am gandit sa promovam zona,eu cat am umblat pe acolo deabia in Vourvourou am vazut masina de Romania.

Attached Files


Edited by hulutag, 25 August 2009 - 21:15.


#11
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 hulutag, on 25th August 2009, 22:01, said:

... Iar cel mai ieftin camping l-am gasit cu 22 euro si este acela cu indicatorul murdar ...
Campingul respectiv este la Platanisi Beach, am fost pe acolo anul trecut ... pe atunci indicatorul era perfect lizibil. Orange Beach sau Portokali Beach, cum vrei sa-i spui, fiind langa Sarti e firesc sa fie plin de unguri ... acolo e un fel de Paralia Katerini a ungurilor. Personal nu mi-a placut Sarti, prea multa agitatie ... si deoarece majoritatea turistilor sunt unguri chiar si mancarea cu specific grecesc de la taverne  e condimentata in stil maghiar. Nici plaja din localitate n-are prea multe calitati, in schimb mi-a placut Acharavi Beach ... e langa portul din Sarti, micuta si linistita, apa curata, populata constant cu max. 10 persoane.
Diametral opus, in Kalamitsi am avut parte de liniste, conditii de cazare si utilitati peste asteptari si parca peisajele cele mai frumoase.

#12
munteanugh

munteanugh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2010
Salut, a fost cineva in Sithonia la camping. Ce conditii sunt?

#13
romeka

romeka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2007

 munteanugh, on 17th March 2010, 16:36, said:

Salut, a fost cineva in Sithonia la camping. Ce conditii sunt?

Am mers ani de zile la camping in Sithonia. E f misto. Campingul unde am fost eu am inteles ca nu mai e asa bun, cel mai bun grecii il considera pe Armenistis.
http://www.armenistis.gr/index?lang=ro

Distractie placuta!

#14
kuki_kira

kuki_kira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2009

 hulutag, on 24th August 2009, 23:03, said:

Fotografii_0043.jpg Fotografii_0044.jpgAm vazut pe google earth o imagine "panoramic 360 " mi-a placut mult ce-am vazut si am fost cu familia acolo.Locul este superb,doar cu cortul sau rulota te poti caza acolo,nu sunt hoteluri,mai in jos la vreo 2 km este un camping ieftin insa doar de greci stiut .Spun asta deoarece din scurta mea excursie prin Halkidiki daca nu as fi avut cu mine foile ce-le-am scos la imprimanta de pe google earth cu zona respectiva nu as fi descoperit locul.Va prezint cateva foto si daca doriti dezvolt subiectul.In afara de greci doar pe cativa i-am auzit vorbind alta limba si aceea fiind maghiara.Am ajuns la cocluzia ca asa este acest loc pentru unii greci cum este Poiana Brasov sau o alta statiune de munte pentru noi.Au corturile montate tot timpul acolo si vin la sfarsit de saptamana,daca vin.Nu pot sa explic in cuvinte cat de frumos este cu ochelarii pe sub apa(cumparati de acolo).



buna...as vrea sa te intreb si eu ceva...anul trecut am facut un circuit prin grecia cu cortul si masina si in sithonia am stat la camping thalatta...super fain....anul acesta as vrea sa merg numai in sithonia...in unul sau poate 2 locuri(camping-uri)...nu stiu insa unde. as vrea sa stiu daca tu ai stat efectiv o noapte sau mai multe pe plaja portokali si cum te descurci acolo....apa ca apa dar in rest ce faci...in tufisuri ?:rolleyes: ...si mai mult..pot intra cu masina pana langa cort(masina mea e cam joasa)?...si ce camping mi-ai mai recomanda...eu ascult muzica rock,blues si tare n-as merge unde imi vajaie urechile de la house...sa beau o bere intr-un cadru ok :OK:
daca mai mergi in grecia eu iti recomand din tot sufletul camping delphi(nu apollon) de la delphi... zona cu o priveliste fantastica si zona pelion...plaja plaka...acolo am trait senzatia de a fi singur pe o plaja mica situata intre munte si si o apa calma ca de piscina,dar si milopotamos...merita din plin.

#15
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006

 kuki_kira, on 26 iulie 2010 - 20:14, said:

buna...as vrea sa te intreb si eu ceva...anul trecut am facut un circuit prin grecia cu cortul si masina si in sithonia am stat la camping thalatta...super fain....anul acesta as vrea sa merg numai in sithonia...in unul sau poate 2 locuri(camping-uri)...nu stiu insa unde. as vrea sa stiu daca tu ai stat efectiv o noapte sau mai multe pe plaja portokali si cum te descurci acolo....apa ca apa dar in rest ce faci...in tufisuri ?Posted Image ...si mai mult..pot intra cu masina pana langa cort(masina mea e cam joasa)?...si ce camping mi-ai mai recomanda...eu ascult muzica rock,blues si tare n-as merge unde imi vajaie urechile de la house...sa beau o bere intr-un cadru ok Posted Image
daca mai mergi in grecia eu iti recomand din tot sufletul camping delphi(nu apollon) de la delphi... zona cu o priveliste fantastica si zona pelion...plaja plaka...acolo am trait senzatia de a fi singur pe o plaja mica situata intre munte si si o apa calma ca de piscina,dar si milopotamos...merita din plin.
Poate ar fi utile niste coordonate GPS si niste preturi pentru campinguri, alaturi de descrieri si imagini.
De ce nu, si asemenea linkuri: http://www.thalattac...skines_2015.pdf

Edited by marijuan, 22 February 2015 - 12:26.


#16
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006

 dualled, on 25 august 2009 - 16:52, said:

Multumesc mult pentru informatii.

Totusi nu inteleg sistemul de calcul, sau mai bine zic nu vreau sa realizez modul de calcul. Adica mi se iau bani pentru pamantul pe care stau cu cortul meu de acasa, cu masina mea si cu nevasta mea??? adica sa zicem 6euro (cortul) + 5 euro / persoana + 5 euro masina ???adica 21 de euro / noapte ??? Adica mai bine gasesc o plaja ferita si pun acolo cortul. Posted Image Posted Image
iti iau bani pe pamantul pe care stai, deoarece acel pamant nu e al tau, ci e al lor. Mai mult, au o groaza de cheltuieli legate de utilitati in special.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate