Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Tencuiala Decorativa & Amorsa

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
sony_jbl

sony_jbl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009
Salut.
As dori daca sunteti de meserie si cunoasteti  sa imi spuneti si mie ce sa fac.Am cumparat tencuiala decorativa si sunt intr-o mare dilema ,nu stiu ce fel de amorsa sa folosesc,am niste vecini care si-au facut exteriorul tot cu tencuiala decorativa si au folosit "amorsa colorata" in functie de culoarea care a ales-o.Deci asta este intrebarea mea folosesc amorsa normala care se da si la interior sau amorsa colorata.Patronul de unde am cumparat tencuiala este o cunostinata de a mea si el mia spus ca se foloseste amorsa normala nu colorata ,ca, cica amorsa colorata este pt vopsit peretii cu lavabil de exterior.Va rog sa imi spune-ti si mie ce sa cumpar si ce mi-ati recomanda ,sper ca v-am facut sa intelegeti daca sunteti pe meserie dati-mi si mie niste sfaturi.Multumesc

#2
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 sony_jbl, on 18th September 2009, 16:49, said:

Salut.
As dori daca sunteti de meserie si cunoasteti  sa imi spuneti si mie ce sa fac.Am cumparat tencuiala decorativa si sunt intr-o mare dilema ,nu stiu ce fel de amorsa sa folosesc,am niste vecini care si-au facut exteriorul tot cu tencuiala decorativa si au folosit "amorsa colorata" in functie de culoarea care a ales-o.Deci asta este intrebarea mea folosesc amorsa normala care se da si la interior sau amorsa colorata.Patronul de unde am cumparat tencuiala este o cunostinata de a mea si el mia spus ca se foloseste amorsa normala nu colorata ,ca, cica amorsa colorata este pt vopsit peretii cu lavabil de exterior.Va rog sa imi spune-ti si mie ce sa cumpar si ce mi-ati recomanda ,sper ca v-am facut sa intelegeti daca sunteti pe meserie dati-mi si mie niste sfaturi.Multumesc


PAtronul de la care ai cumparat e pe din afara. Amorsa este din aceeasi gama de produs si e colorata la fel ca decorativa.

#3
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 X-plane, on 18th September 2009, 17:45, said:

PAtronul de la care ai cumparat e pe din afara. Amorsa este din aceeasi gama de produs si e colorata la fel ca decorativa.
     Asta este si parerea mea,amorsa trebe sa fie culoarea decorativei.Nu este greu sa o faci,decorativa este de 1mm sau in cel mai des caz la noi este de 2mm,daca cumva intr-un loc nu se reuseste sa se intinda cum trebuie atunci se vede fondul de culoare din spate care daca nu este asemanator cu decorativa v-a "sari in ochi".Din masina cu care o colorat decorativa cere acelasi cod si culorant pe care il amesteci cu amorsa in asa mod incat pe perete sa iasa cat de cat colorata la fel ca si decorativa.

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Dupa umila mea parere grundul de exterior ( amorsa la culoare cum ziceti voi) se justifica la tencuiala decorativa zgariata cu granulatie de 2.5 - 3 mm; Pt piatra aglomerata nu e nevoie ca nu se vede suportul, acolo merge amorsa clasica transparenta, pe care eu o recomand acrilica.La granulatia de 1.5- 2mm, eu am constatat a nu e nevoie, zgarieturile pietrei sunt mici si nu se vede suportul. Exceptia o constituie decorativa cu piatra aglomerata in care reteta e cu un procent mai mic de piatra astfel incat piatra nu mai e chiar aglomerata si exista oarece spatiu gol din loc in loc. Nu stiu daca reteta e intentionat asa sau e vb de lipsa de experienta, eu ii zic la asta semiaglomerata, dar in situatia asta e necesar grundul la culoare, care nu e o avere, are un consum de vreo 4 mp/ kg ( cel putin la mine)
Inca ceva: amorsa nu se poate colora, nu se disperseaza pigmentul in ea ( daca e amorsa transparenta, nu lavabile spalate)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate