Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

INTERNET ORANGE

- - - - -
  • Please log in to reply
3646 replies to this topic

#3313
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Hmm, si la mine s-au facut verificari, telefonice, de la Tehnicul lor, si cica e in parametric, dar de blocat tot mi se blocheaza netul, cu device-ul langa router!!! Si, pana nu restartez si router si device... Dar asta nu e o solutie.

Au spus ca daca se mai intampla, sa ma duc cu router-ul la orice magazine si cei de acolo sa faca masuratori. Cei de la magazin se uitau la mine ca la extraterestrii! Au spus ca ei nu pot face asta si ca sa sun la Tehnic. Clasicul ping-pong cu trimitere de la unii la altii...
:(

#3314
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postdanielzgk, on 16 iunie 2015 - 14:42, said:

Am sunat la 408 sa fac o sesizare si mi-au spus ca reteaua este in parametrii. Sub 400kb/s pe H+ se poate inregistra o sesizare, in rest 800kb/s este o viteza in parametrii pe H+. Helper astept un raspuns.

Salut danielzgk,

Reteaua 3G functioneaza pe principiul "best effort", ceea ce inseamna ca vitezele de transfer depind de mai multi factori, cum ar fi calitatea acoperirii (ecranare, cladiri inalte), tipul dispozitivului utilizat, gradul de incarcare al retelei, conditiile meteo, tipul abonamentului utilizat, etc. Vitezele din capturile de ecran atasate de tine se incadreaza, intr-adevar, in parametrii de functionare ai retelei 3G.

Cu prietenie,
Orange Helper

#3315
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcolombo2003, on 16 iunie 2015 - 15:16, said:

Hmm, si la mine s-au facut verificari, telefonice, de la Tehnicul lor, si cica e in parametric, dar de blocat tot mi se blocheaza netul, cu device-ul langa router!!! Si, pana nu restartez si router si device... Dar asta nu e o solutie.

Au spus ca daca se mai intampla, sa ma duc cu router-ul la orice magazine si cei de acolo sa faca masuratori. Cei de la magazin se uitau la mine ca la extraterestrii! Au spus ca ei nu pot face asta si ca sa sun la Tehnic. Clasicul ping-pong cu trimitere de la unii la altii...
Posted Image


Salut colombo2003,

Te rugam sa ne trimiti un mesaj privat cu numarul abonamentului de internet, un numar de telefon de contact si adresa exacta a locatiei reclamate.

Cu prietenie,
Orange Helper.

#3316
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostOrange_helper, on 16 iunie 2015 - 15:17, said:

(...) Vitezele din capturile de ecran atasate de tine se incadreaza, intr-adevar, in parametrii de functionare ai retelei 3G.
(...)
Sincer acum, voi nu ați coborî toți Dumnezeii pe pământ, dacă ar trebui să lucrați cu net la vitezele astea? Puteați pune restul mesajului, dar fără această ultimă propoziție... măcar așa, din respect...Posted Image

P.S. Să vă spun că și la mine a sughițat ieri seară netul? „This page can't be displayed”, semnal full (telefonul la 3 metri de un Coiler, putere semnal -60/-70 dBm) și cu „Network communication issues” la speedtest... Și-a revenit singur după vreo 5 minute, dar nervii tot mi i-am făcut...Posted Image  Dacă sunteți curioși vă pun și screenshot-urile, ca să vedeți că nu vorbesc în pungă...

#3317
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013
Am luat un sim voda. Merge foarte bine net ul acolo unde orange e mort (32mb/s vs 800kb/s). Mai am sa testez si in weekend intr-o locatie.

#3318
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Viteza de tip best effort, cam macane. Asa a fost si la mine, ca totul e in parametrii. Dupa doua sesizari, a intervenit tehnicul la antene si s-a rezolvat. Mai bine spuneti ca aveti probleme cu antenele sau vi le bruiaza vodafone cu ran sharing, avand ocazia sa umble la reteaua concurenta si sa o puna pe butuci.

#3319
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013
Eu sunt la a doua sesizare si nimic. Un al consultant mi-a zis ca am telefonul defect. Jenant!

#3320
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Teste H+ orange, s-a imbunatatit considerabil calitatea internetului mobil in ultimele saptamani in Bucuresti.

Attached Files



#3321
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Salut. Detin un Samsung galaxy S5 4G+ (901f) cumparat de la orange de curand si am probleme cu internetul pe reteaua 3G (4G nu folosesc pt ca bateria se consuma prea repede). Tin telefonul in modul WCDMA/GSM (auto connect). Problema apare atunci cand se comuta automat din H+ in H iar conexiunea cade timp de cateva secunde cand revine din nou H+. Am cautat pe net explicatii si pare sa fie vorba de functia fast dormancy (care trece telefonul in modul idle pt a scadea consumul bateriei). Problema este ca nu stiu ce ar trebui sa fac pt a avea un internet stabil si fara intreruperi. Mentionez ca am testat sim-ul in alt telefon (galaxy S4 si merge ok).

#3322
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postshadow_x3x, on 02 iulie 2015 - 12:04, said:

Salut. Detin un Samsung galaxy S5 4G+ (901f) cumparat de la orange de curand si am probleme cu internetul pe reteaua 3G (4G nu folosesc pt ca bateria se consuma prea repede). Tin telefonul in modul WCDMA/GSM (auto connect). Problema apare atunci cand se comuta automat din H+ in H iar conexiunea cade timp de cateva secunde cand revine din nou H+. Am cautat pe net explicatii si pare sa fie vorba de functia fast dormancy (care trece telefonul in modul idle pt a scadea consumul bateriei). Problema este ca nu stiu ce ar trebui sa fac pt a avea un internet stabil si fara intreruperi. Mentionez ca am testat sim-ul in alt telefon (galaxy S4 si merge ok).

Salut shadow_x3x,

Functia Fast Dormancy este activa pentru reteaua Orange, insa situatia pe care o experimentezi nu are legatura cu aceasta functie, ci tine de tranzitia  normala a telefonului, din reteaua H in H+, care difera in functie de telefonul utilizat.
Impactul asupra bateriei in momentul utilizarii conexiunii la reteaua 4G nu este mare, producatorii dezvoltand echipamente pentru prezervarea capacitatii bateriei.

Cu prietenie,
Orange Helper

#3323
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Ok. Multumesc frumos pt aceasta precizare. Insa atunci care ar fi problema pt aceasta intrerupere scurta a conexiunii? Telefonul are ceva in neregula pe partea hardware sau software (modem)? Ideea este ca la tranzitia din H+ in H conexiunea se intrerupe pret de cateva secunde si e deranjant acest lucru intr-o utilizare fluenta (practic trebuie sa astept sa revina conexiunea ca sa se incarce o pagina).

Modelul este Samsung galaxy S5 4G+ (901f) cu android stock 4.4.4 ORL. Daca il aduc in service se poate rezolva cumva aceasta problema? Multumesc inca o data.

#3324
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postshadow_x3x, on 02 iulie 2015 - 14:34, said:

Ok. Multumesc frumos pt aceasta precizare. Insa atunci care ar fi problema pt aceasta intrerupere scurta a conexiunii? Telefonul are ceva in neregula pe partea hardware sau software (modem)? Ideea este ca la tranzitia din H+ in H conexiunea se intrerupe pret de cateva secunde si e deranjant acest lucru intr-o utilizare fluenta (practic trebuie sa astept sa revina conexiunea ca sa se incarce o pagina).

Modelul este Samsung galaxy S5 4G+ (901f) cu android stock 4.4.4 ORL. Daca il aduc in service se poate rezolva cumva aceasta problema? Multumesc inca o data.

Salut,

Intreruperea scurta a conexiunii, dupa cum spuneam, este normala deoarece telefonul face tranzitia intre doua sectoare / celule de date, unul fiind configurat pe reteaua H, iar celalalt sau mai multe cu reteaua  H+ (in zonele cu mai multe antene). Trecerea aceasta se realizeaza prin Radio Access Bearer, care poate dura o secunda sau mai multe, in functie de telefonul utilizat. Nu iti recomand sa mergi cu aceasta problema in service.

Cu prietenie,
Orange Helper

#3325
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Ok...am inteles si acest lucru si tind sa-ti dau dreptate. Problema este, ca folosind acelasi SIM pe un alt telefon (Galaxy S4), desi si acesta face tranzitia din H+ in H totusi nu se pierde conexiunea. Sa inteleg ca Galaxy S5 plus are astfel de probleme (tranzitie foarte lunga)? Totusi nu am mai intalnit multi utilizatori de S5 sa se planga de asa ceva. Si am mai avut acum ceva timp o problema cu conexiunea in sensul ca desi am dat turn off la mobile data, H/H+ nu a disparut si nici nu mergea internetul. Nici comutarea pe modul avion sau alt network mode nu a mers. A trebuit sa dau restart la telefon sa-si revina. De aceea eu totusi suspectez o problema software (la partea de modem/csc) sau hardware.  

Se poate cumva bloca aceasta tranzitie (adica conexiunea sa ramana doar pe H sau H+)?

Multumesc mult.

Edited by shadow_x3x, 02 July 2015 - 15:52.


#3326
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postshadow_x3x, on 02 iulie 2015 - 15:50, said:

Ok...am inteles si acest lucru si tind sa-ti dau dreptate. Problema este, ca folosind acelasi SIM pe un alt telefon (Galaxy S4), desi si acesta face tranzitia din H+ in H totusi nu se pierde conexiunea. Sa inteleg ca Galaxy S5 plus are astfel de probleme (tranzitie foarte lunga)? Totusi nu am mai intalnit multi utilizatori de S5 sa se planga de asa ceva. Si am mai avut acum ceva timp o problema cu conexiunea in sensul ca desi am dat turn off la mobile data, H/H+ nu a disparut si nici nu mergea internetul. Nici comutarea pe modul avion sau alt network mode nu a mers. A trebuit sa dau restart la telefon sa-si revina. De aceea eu totusi suspectez o problema software (la partea de modem/csc) sau hardware.  

Se poate cumva bloca aceasta tranzitie (adica conexiunea sa ramana doar pe H sau H+)?

Multumesc mult.

Salut shadow_x3x,

Daca doresti verificarea telefonului tau, iti recomand sa te adresezi unui magazin Orange Shop, respectiv unui  Orange Care Center.

Cu prietenie,
Orange Helper

#3327
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 13.01.2013
Craiova Orange modem de 43.2
[ http://www.speedtest.net/result/4476073707.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3328
e-angel

e-angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 19.12.2005
@orange helper: sigur merge fast dormancy pe 3g la orange? Am mai pus intrebarea acum aprox. o luna si raspunsul a fost negativ. S-a implementat intre timp?

#3329
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Poste-angel, on 03 iulie 2015 - 09:08, said:

@orange helper: sigur merge fast dormancy pe 3g la orange? Am mai pus intrebarea acum aprox. o luna si raspunsul a fost negativ. S-a implementat intre timp?

Salut e-angel,

Iti putem confirma ca serviciul Fast Dormancy este disponibil in reteaua Orange.

Cu prietenie,
Orange Helper.

#3330
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Cum se activează/dezactivează Fast Dormancy? Eu am un HTC One M7.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate