Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#955
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
Hello,

Am mai găsit ceva interesant:

Art. II. - Norme tranzitorii
Solicitările de finanţare şi de garantare depuse anterior intrării în vigoare a prezentei hotărâri se soluţionează potrivit dispoziţiilor legale în vigoare la data depunerii acestora.


Așadar, din punct de vedere legal, creditul trebuie dat în euro :)

http://lege5.ro/Grat...lui-prima-casa-

#956
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011

View Postmiri88, on 04 septembrie 2013 - 13:06, said:

Buna,
Si eu am promisiunea de garantare din luna iulie si cei de la banca mi-au zis ca ramanem la creditul in euro.


Hey, tot la BRD?

#957
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008
Da, BRD agentia Romana din Bucuresti. Mai am o prietena care a mers tot pe promisiune de garantare si ei i-au zis tot asa, o sa primeasca creditul in euro

#958
zooming

zooming

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Eu sunt din Iasi. Si mie mi-a spus consilierul de credit sa astept, ca voi primi pe euro. Dupa doua saptamani de asteptare si amanari, m-am dus la unul dintre directorii mai mari. Initial mi-a spus ca fondurile pe euro s-au terminat iar promisiunea de garantare nu imi garanteaza nimic si ca pot sa aplic pe lei. Vazand ca nu ne lasam prostiti, a zis ca mai sunt persoane in aceeasi situatie si se incearca gasirea unei solutii.
Probabil vor sa traga de timp si sa expire antecontractele sau sa devenim disperati si sa acceptam credite pe lei.
Le-am trimis un email in care le-am cerut un raspuns oficial daca voi mai primi creditul promis. Mi-au spus ca "imi vor da un raspuns in cel mai scurt timp posibil". Maine ma voi duce sa depun o reclamatie la ANPC.
Intr-adevar, legea este de parte noastra si daca nu vom face presiuni asupra bancii, vom astepta mult si bine.
In caz ca nu voi primi creditul asa cum mi s-a promis, sunt hotarat sa merg in Justitie. Cred ca ar trebui sa ne asociem intr-un astfel de demers.

#959
red_rose1987

red_rose1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.08.2013
Buna,

Cam cat sta in medie dosarul la banca centrala pentru aprobare inainte de a fi trimis la fond? Am dosarul de o saptamana si consilierul imi spune ca e in continuare in analiza si ca termenul lor standard e de 2 saptamani. Dosarul e complet de la inceput, dar mi-e frica sa nu-mi ceara codebitor.

La voi cat a durat partea aceasta? Vi s-a cerut codebitor chiar daca va incadrati?

Multumesc.

#960
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
http://forum.softped...6#entry13599558
Dupa 2 saptamani pe mine m-au sunat sa-mi spuna ca am nevoie de coplatitor.
Dupa alte cateva zile au cerut asigurare de viata.
La mine a fost asa:
9 iulie - Facut cererea initiala de credit si dus actele apartamentului
11 iulie, joi, am avut un accident :)
12 iulie am primit aprobarea juridica pentru acel apartament si am facut antecontract
13 iulie (sambata) s-a facut atestatul energetic
16 iulie primit foaia legata de structa blocului
26 iulie dosarul a plecat la bucuresti la back office
1 august m-au lovit ca trebuie si codebitor.
5 august umblat dupa adeverinta pentru codebitor
6 august refacut cerere creditare cu codebitor si trimisa la bucuresti (numai bine, ca pe 7 au publicat modificarea legii in MOF)
9 august au cerut asigurare de viata
13 august (zi cu noroc) m-au sunat sa spuna ca a fost aprobat creditul si ca trebuie sa duc extras CF pentru a pleca dosarul la fond. Am rezolvat repede la urgenta
14 august - dus extras cf nou
16 august - plecat dosar la fond
29 august - am aflat ca dosarul s-a aprobat la fond (tipa de la sucursala inca nu stia :) )

Acum astept sa ajunga contractul de garantare in sucursala, doar ca tipa de la ghiseu este in concediu saptamana asta si cea care ii tine locul nu este foarte... capabila.
Proprietarul a inceput demersurile pentru actele necesare la banca si notar. Daca apare maine contractul de garantare e perfect, poate reusesc vineri sa semnez contractul V/C.

Si povestea continua :)

#961
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
A venit si raspunsul.... LEI !!! Ne pregatim de razboi :(

#962
IulianStuparu

IulianStuparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2013
Ai primit vreun raspuns scris sau doar vorbe?

Edited by IulianStuparu, 05 September 2013 - 11:48.


#963
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
Am vorbit si la fond, si ei mi-au spus acelasi lucru: Nu se mai aproba dosare in euro :(((

P.S. Cu sau fara promisiune de garantare...

#964
IulianStuparu

IulianStuparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2013
Clar iese cu scandal.....

#965
cristacx

cristacx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2010
Este greu de castigat un conflict cu banca, stiu sa se pazeasca bine si in plus pot oricand sa dea vina pe executiv. Cand am aflat ca nu voi mai primi in euro desi era pe ultima suta de metrii dosarul am inceput un mare iures in speranta ca voi obtine ceea ce doream. Raspunsul bancii a fost ca in termen de 30 de zile cat era  valabila promisiunea de creditare nu am depus toate actele ca lipsea declaratia de la notar precum ca nu detin o alta locuinta. Desi sigur am dus acest act la banca raspunsul a fost simplu:
Ati semnat un proces verbal de predare primire a actelor cu angajatul bancii?
Nu.
Pai si atunci cum dovediti ca ati depus acest act.
Asta plus alte aspecte juridice intortocheate.
Dupa o indelunga analiza a unui bun si priceput prieten avocat am ajuns amandoi la concluzia ca nu am nici o sansa intr-un conflict cu banca. Fortat de avansul mare care deja il dadusem am facut credit in lei(la BRD, nu la banca la care incercasem in euro). Ma simt violat dar se pare ca aceasta este o stare defapt in Romania.

#966
red_rose1987

red_rose1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.08.2013
Le-am facut o reclamatie la telefonul de pe site pentru ca dureaza prea mult aprobarea de la banca. Am dosarul complet de pe 27 iulie si se taraganeaza aprobarile, desi le-am spus ca sunt OK si cu varianta in lei, deci nu inteleg de ce se taraganeaza acum cand in EURO oricum nu se mai aproba.

Mi-a zis domnisoara cu care am vorbit ca in 30 zile ar trebui sa primesc un raspuns de la departamentul lor de reclamatii. Cand am insistat ca este urgent, a zis ca vor incerca in 10 zile.

Voi le-ati facut reclamatii? S-a rezolvat ceva? Mi se pare inadmisibil sa nu respecte termenul de o luna si jumatate pentru dosar.

#967
zooming

zooming

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Salut cristacx,
E greu sa castigi orice fel de proces in Romania. Insa cu magarii de genul "nu ai adus actele pentru ca nu am hartie" nu vor obtine nimic in Justitie. Nu ti-ar fi dat Promisiunea de Creditare fara declaratia pe propria raspundere cum ca nu detii alte proprietati. Daca documetul nu mai este, este clar ca l-au pierdut sau sunt de rea credinta.
Noi trebuie sa cerem in Justitie executarea contractului in conditiile promise, pentru ca nu exista nicio exceptie care sa duca la neexecutarea contractului. Asta a zis si prietenul tau avocat sau cum a gandit el situatia? Tu legal ai dreptul la despagubiri in valoarea diferentei dintre suma de plata finala calculata in euro la creditul pe care l-ai luat si suma finala pe care ai fi platit-o in euro la primul contract, plus evaluarea si orice alte costuri aferente.
Faptul ca Fondul nu mai acorda garantii in euro nu este problema noastra. Noi suntem clientii bancilor, nu ai Fondului, deci nu aven de ce sa ne razboim cu el. Daca banca se considera pagubita de Fond, poate la randul sau, invoca fondul sa plateasca. In orice caz, garantia in euro trebuia pastrata pentru cei carora li s-au emis promisiuni. Banca trebuia sa se asigure ca emite promisiuni doar in limita garantiilor disponibile, nu sa ia dosare in prostie. Acei clienti ar fi putut sa mearga la alte banci cu plafon disponibil.

Astazi am fost sa depun o reclamatie la ANPC solicitand ca banca sa-si duca la indeplinire contractul. Am avut nevoie de copii dupa actele primite de la banca. Nu mai era depusa nicio sesizare pe tema asta, ceea ce este trist, avand in vederere numarul mare de pagubiti Prima Casa. Este un prim pas pe care este bine sa il faceti. Dureaza doar cateva minute.

Edited by zooming, 05 September 2013 - 20:39.


#968
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008
Buna!
Sunteti siguri ca nu se mai dau credite in euro pe baza promisiunilor de garantare? Aveti o informare oficiala din partea bancii? Va intreb pentru ca mie imi tot zice consiliera ca voi avea creditul in euro..

#969
LAVI78

LAVI78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2009

View Postmiri88, on 06 septembrie 2013 - 08:32, said:

Buna!
Sunteti siguri ca nu se mai dau credite in euro pe baza promisiunilor de garantare? Aveti o informare oficiala din partea bancii? Va intreb pentru ca mie imi tot zice consiliera ca voi avea creditul in euro..

Buna!
Bani se vor da in lei , eu deja am fost anuntata de catre banca, cu toate ca am facut rezervare in euro in luna iunie!

#970
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Dupa 5000 de ani, ieri a ajuns contractul de garantare in sucursala.
Azi merg sa semnez contractul de credit si luni fac contractul v/c.
Cu totul au durat fix 2 luni (9 iulie - 9 septembrie).
2 luni din care nu imi mai amintesc mare lucru inafara de multa umblatura.

#971
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
Noi ne-am resemnat cu ideea si mergem la ING sa facem un credit ipotecar normal...chit ca nu e cu mult mai ieftin ca la BRD, nu vreau sa mai am contact cu aceasta banca!

#972
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
lazalina .... eu aveam boala pe raiffeisen unde am facut eu credit dar tot citind aici am ajuns la concluzia ca indiferent la ce banca te duci toti reactioneaza la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate