Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Semineu in casa de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
stalex

stalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2009
Salut tuturor,
In prezent imi construiesc o casa de lemn si nu stiu cum sa execut semineul (pentru o casa de lemn sunt masuri speciale contra incendiilor). M-am gandit ca hornul sa fie in exterior. A mai facut cineva asa ceva? Poate cineva sa imi dea niste sugestii?
Multumesc!

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Prima problema este cosul, pe care il recomand sa il faci in afara si sa fie profesionist, adica izolat.

Exista cosuri prefabricate, dar nu sunt ieftine. Cauta pe forum dupa Seminee.

#3
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
OK, si in cazul in care hornul e la interior, ceva sugestii de realizare?

#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
la fel, e nevoie de un cos izolat bine, care sa nu permita lemnului sa se aprinda.
Iti recomand un semineu pe colt, doar nu vrei modele SF ce se pun in mijlocul camerei... :o

#5
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Da, evident ca e la coltul camerei :) Ma intrebam doar daca exista diferente constructive mari fata de cazul in care hornul e lipit de peretele exterior al casei. Eu am ceva scheme constructive dar sunt luate de la americani, ori nu stiu care sunt normativele la noi.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Majoritatea semineelor sunt o reala problema pentru ca arderea fiind mai ineficienta, temperatura gazelor de evacuare e mare. Implicit temperatura interiorului cosului e mare. Foarte mare, uneori.

#7
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Acum nu stiu ce vrea sa faca stalex si ii cer scuze ca ma bag pe topicul lui (dar ma intereseaza si pe mine si n-as vrea sa deschid un topic pe aceeasi tema) dar la mine ma gandesc ca rolul semineului va fi decorativ si doar ocazional voi aprinde ceva lemne acolo (de craciun, de exemplu, sau ceva momente romantice  :inlove:  ). Nu va avea niciun rol in incalzirea casei.

#8
stalex

stalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2009
Multumesc tuturor.
Pentru orice eventualitate voi pune o instalatie electrica speciala pentru astfel de constructii (CY ABY) de 2,5mm pentru incalzirea cu calorifere electrice, dar scopul semineului este chiar de incalzire. M-am gandit sa iau unul de la Baumax si sa-l incastrez in piatra naturala sau caramida (pe colt). Ceea ce nu stiu este cum sa procedez la horn. M-am gandit sa-l fac din piatra naturala pe exterior si ca sa fiu ceva mai novator, sa montez o instalatie cu pompa de apa care sa se incalzeasca atunci cand fac focul (din caldura care iese pe horn). Aceasta pompa imi va impinge apa calda in caloriferele de la etaj. E numai o idee, face parte din modernizarile ascunse in traditional... Marea problema ramane hornul, care sincer sa fiu, imi creaza insomnii... In zona noastra de ses, nu se prea construiesc case din lemn si nici nu am un model de la care sa ma inspir.
astept sfaturi in continuare.

#9
adypompy

adypompy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.09.2008
eu sunt de parere ca ar trebui sa faci un cos de caramida iar in locurile unde intra in contact cu lemnul (la perete)fa faci o izolatie cu rigips ignifug(roz), vata minerala cu folie de aluminiu si iar rigips.evantual tratezi lemnul cu un ignifug.ai grija sa ridicu cosul cel putin 50 cm peste acoperis.
Cand cosurile sunt langa pereti de lemn sau din alte materiale combustibile sau cand cosurile intersecteaza astfel de pereti, acestia se prevad din zidarie de caramida sau din alte materiale incombustibile, avand o fasie de cel putin 24 cm pe ambele parti ale cosului sau se lasa intre cos si perete un spatiu de cel putin 10 cm, protejand peretele cu un material rezistent la foc (azbest,ridurit)
te gindesti la o serpentina in jurul cosului sau a semineului si o pompa de recilculare pentru citeva calorifere?si eu construiesc o cabanuta de lemn si ma gindeam la chestia asta.sa ai grija si cu inaltimea cosului pemntru a nu avea probleme cu tirajul.intra pe cosuridefum.ro

Edited by adypompy, 16 September 2009 - 21:10.


#10
stalex

stalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2009
cred ca am rezolvat problema, (sper). am gasit la baumax un semineu (mai mult soba), se numeste "transilvania", nu este chiar ceea ce imi doream, (un focar pe care sa-l zidesc in piatra naturala) dar are din fabricatie exact partea pe care mi-o doream mai mult. incalzirea apei, pe care, cu o pompa, o poti duce in radiatoare in celelalte camere.
are urmatoarele caracteristici:
Termosemineu TRANSILVANIA
- combustibil: lemn, carbune, brichete
- Putere de incalzire totala: 9,2 kW
- Putere de incalzire a apei: 6,5 kW
- Putere de incalzire emisa in incapere: 2,7 kW
- Spatiu de incalzit: 185 mc
- Inaltime: 1090 mm
- Latime: 550 mm
- Adancime: 420 mm
- Greutate: 115 kg
- Diametru evacuare: 150 mm
tot acolo am mai gasit si "burlan radiator", o smecherie pe care o pui deasupra sobei, ca un burlan multiplu, care radiaza caldura in camera.
a mai folosit cineva asa ceva?

#11
sviatogor

sviatogor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.11.2006
mda, am eu instalat un termosemineu, merge bine, am legate la el 5 calorifere + baie. l-am legat pe instalatie de incalzire centrala, unde mai am o centrala pe gaz, dar i-am pus o pompa de recirculare si un controler euroster cu senzor. buba cea mare e felul arderii; arderea e dirijata inspre in fata ceea ce face ca atunci cand deschizi usa sa-ti bage fum in casa; plus ca depune gudron pe geam la greu; i-am facut o fanta in schimbatorul de caldura si i-am dirijat arderea spre mijloc.

dupa ce i-am facut fanta nu mai umple geamul de gudron; cu fumul tre sa-i mai dau de capat

burlanul radiator e bun fiindca folosesti o parte din caldura care se pierde pe horn; l-am dat jos fiindca arata tragic, imi este suficient semineul

Edited by sviatogor, 06 September 2010 - 22:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate