Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Plomba dinti frontali

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
daca va deranjeaza, eu i-as spune doctorului despre problema, doar ati platit pentru asta!

#20
moby007

moby007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.09.2006

 Luchian, on 4th November 2009, 23:07, said:

Este profesor universitar si destula experienta, cu tarife pe masura, dar am avut un moment de indoiala asupra lucrarii si ma gandeam sa merg la alt medic stomatolog.
O sa-l intreb cand ma duc la urmatoarea programare care e faza cu negreala respectiva (probabil ca e asa cum spui sau poate nu a insistat deoare a inceput putin durerea)

Va multumesc pentru raspunsuri !
nu conteaza ce studii are si cat de in varsta este, eu consider ca in acest caz trebuie doar sa ai rabdare si sa lucrezi intr-o pozitie adecvata (ergonomica). sunt 2 posibilitati: 1 nu  a fost curatat bine dintisorul de dentina afectata si exista posibilitatea aparitiei unei carii secundare (tind sa cred ca asta s-a intamplat), 2. a fost curatat bine dar intre compozit si smalt(sau dentina) exista un spatiu f mic care da un aspect de cenusiu si de contur al compozitului inestetic. in ambele cazuri trebuie refacuta plombita. se poate intampla oricarui medic dar problema nu este de nerezolvat. mergi inapoi la el si spune-i ce ai observat. sigur se va rezolva.

#21
horiabg

horiabg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2006
salut

am si eu o intrebare.
povestea mea e mai complicata... am ajuns la o clinica/dentist unde se face inhalosedare. este singura metoda prin care se poate coopera cu mine. am o senzatie de voma f accentuata pe scaunul dentistului asa ca se pare ca alta solutie nu exista
pb mea este alta... tot lucram la niste plombe / carii
ultima la care s-a lucrat era din amalgam ... o aveam de pe la 14 ani cred .. acum am 28 ... dar se cariase pe langa.
a indepartat-o , a curatat pe acolo si mi-a pus o plomba noua ... glass  sau asa ceva.
la o inspectie a mea mai amanuntita am observat ca la o margine a noii plombe este o zona cenusie ... defapt este mai mult o mica muchie din dinte cenusie...    intrebarea mea este : sa nu fi curatat bine ? sau asa se face dintele dupa o plomba de 14 ani de amalgam ? (nu am nerv scos si nu am avut dureri sau pb cu maseaua...)

sunt terorizat de ideea ca ar trebui sa suport o interventie in plus la dentist si mi-este si f jena de dentist sa-l bat la cap cu tot felul de itnrebari ... asta din cauza ca imi dau seama ca sunt dificil ca si pacient si ca poate d emulte ori ii vine s-o ia la fuga decat sa trateze pe unul ca mine care ba vomita , ba da din limba .. nu suport aspiratorul acela... etc....

ce ziceti ?

maseaua despre care povestesc este cumva penultima din stanga jos... si a folosit ceva glass... am mai citit pe internet despre materialele folosite si ma intreb de ce oare n-o fi folosit o plomba compozit ?  am mai facut inca 2 plombe in afara de asta .. dreapta jos ultimile 2 si tot glass....
oare asa prefera dentistul meu ?

multumesc anticipat .

#22
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
D-le horiagb , mai la început va raspund la prima întrebare , cea legata cu ploamba de amalgam. Ploambele de amalgam sant întradevar foarte trainice si au o rezistenta foarte puternica..., dar în timp nu numai caci coloreaza dintele respectiv , dar acceste ploambe dau si complicatii la organele interne a corpului omului. De ce o sa va întrebati ??? Pentru ca acceste ploambe au în componenta lor mercur cu metal, cea ce dauneaza foarte grav la ficat si stomac, si acceste simptome sant sigur ca le aveti si D-ra, adica aveti suta la suta probleme la acceste organe... Chear daca ati face toate testele la orice spital, niciun medic din lume nu o sa va spuna, din ce cauza ,dupa teste aveti probleme cu stomacul sau ficatul. Deci, poate o aflati acuma pentru prima data.... La a doua întrebare , cu ploambele de glassionomer. Ploambele din accasta categorie sant si ele de mai multe categori, adica care degaja fosfor si ajuta la întarirea paradontului, si sant care nu contin fosfor. Si acceste ploambe sant foarte rezistente , la care în general medici plombeaza maselele , dar nu au o estetica ca cele de compozit dupa culoarea dintilor respectivi. În concluzie , daca dupa ploambele de glassionomerice nu aveti probleme, adica le puteti lasa asa cum sant , iar daca aveti probleme , cum va-m  scris mai sus cu organele interne (stomacul sau ficatul) va recomand sa le scimbati acele ploambe cat mai repede posibil, pentru ca cu timpul va trebui sa depindeti sa luati în permanent un tratament pastile de genul Liv 52 pentru ficat...

#23
horiabg

horiabg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2006
hm nu prea s-a inteles ce am zis eu .

deci in concluzie , culoarea cenusie care o am acum la dinte langa noua plomba glass este de la fosta plomba de amalgam ?
(stiu povestea cu mercurul de la amalgam ... nu cred totusi ca de la o singura plomba micuta sa fie pb .. ma rog.. ) pe mine mai mult ma deranjeaza acea culoare cenusie si daca este cazul sa ma alarmez/pun intrebari suplimentare dentistului
ma gandesc ca daca ii tot pun intrebari asa aiurea s-o enerva si el la un mom dat... si e primult dentist , totusi , care are rabdare cu mine :)

... si nu ziceam ca am  inca 2 plombe de amalgam ci ca aveam inca 2 carii care mi le-a facut acum cu glass.
am citit cateceva pe net si, concluzia mea neavizata, a fost ca totusi poate niste compozit ar fi fost mai trainic decat glass ?

multumesc.

Edited by horiabg, 30 November 2009 - 10:13.


#24
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
...cred ca-i vorba ori de amalgam ramas, ori de carie neinlaturata, ori, pur si simplu, caria a fost indepartata, dar a ramas pe smaltul dintelui un "tatuaj" din amalgam, adica s-a "colorat" cu timpul de la amalgam, lucru care se poate intampla.

Nu mi-as face atatea probleme, insa plombele de glassionomer au doar caracter provizoriu, adica mai mult de 2 ani nu rezista, mai ales la dintii laterali, unde sunt forte masticatorii mari!

Intrebati-l pe dentist care-i treaba cu plomba de glassionomer, poate are totusi de gand, dupa o perioada de timp, sa puna  una de composit.

#25
moby007

moby007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.09.2006

 Ursanu65, on 30th November 2009, 09:08, said:

D-le horiagb , mai la început va raspund la prima întrebare , cea legata cu ploamba de amalgam. Ploambele de amalgam sant întradevar foarte trainice si au o rezistenta foarte puternica..., dar în timp nu numai caci coloreaza dintele respectiv , dar acceste ploambe dau si complicatii la organele interne a corpului omului. De ce o sa va întrebati ??? Pentru ca acceste ploambe au în componenta lor mercur cu metal, cea ce dauneaza foarte grav la ficat si stomac, si acceste simptome sant sigur ca le aveti si D-ra, adica aveti suta la suta probleme la acceste organe... Chear daca ati face toate testele la orice spital, niciun medic din lume nu o sa va spuna, din ce cauza ,dupa teste aveti probleme cu stomacul sau ficatul. Deci, poate o aflati acuma pentru prima data.... La a doua întrebare , cu ploambele de glassionomer. Ploambele din accasta categorie sant si ele de mai multe categori, adica care degaja fosfor si ajuta la întarirea paradontului, si sant care nu contin fosfor. Si acceste ploambe sant foarte rezistente , la care în general medici plombeaza maselele , dar nu au o estetica ca cele de compozit dupa culoarea dintilor respectivi. În concluzie , daca dupa ploambele de glassionomerice nu aveti probleme, adica le puteti lasa asa cum sant , iar daca aveti probleme , cum va-m  scris mai sus cu organele interne (stomacul sau ficatul) va recomand sa le scimbati acele ploambe cat mai repede posibil, pentru ca cu timpul va trebui sa depindeti sa luati în permanent un tratament pastile de genul Liv 52 pentru ficat...
sa inteleg ca tu folosesti materiale inflamabile in cabinet la obturarea cavitatilor. Este jenant sa dicutam despre FOSFOR care se foloseste printre altele si la "scapariciul" paielor de chibrit, in loc sa discutam de fluor. este scris mare pe toate pastele de dinti, reclame TV si orice revista de specialitate. nu mai induce lumea in eroare pt ca maine ii vezi ca rontaie chibrituri in loc sa se spele pe dinti  :D

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Io am la caninul dreapta plomba si se vede ca naiba, desi am mai schimbat-o o data. Medicul dentist la care am fost atunci mi-a zis ca nu se poate schimba foarte des, ca se va face gaura dintre dinti prea mare ca sa mai tina vreo plomba. Grrrrr!

#27
moby007

moby007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.09.2006

 horiabg, on 30th November 2009, 10:11, said:

hm nu prea s-a inteles ce am zis eu .

deci in concluzie , culoarea cenusie care o am acum la dinte langa noua plomba glass este de la fosta plomba de amalgam ?
(stiu povestea cu mercurul de la amalgam ... nu cred totusi ca de la o singura plomba micuta sa fie pb .. ma rog.. ) pe mine mai mult ma deranjeaza acea culoare cenusie si daca este cazul sa ma alarmez/pun intrebari suplimentare dentistului
ma gandesc ca daca ii tot pun intrebari asa aiurea s-o enerva si el la un mom dat... si e primult dentist , totusi , care are rabdare cu mine :)

... si nu ziceam ca am  inca 2 plombe de amalgam ci ca aveam inca 2 carii care mi le-a facut acum cu glass.
am citit cateceva pe net si, concluzia mea neavizata, a fost ca totusi poate niste compozit ar fi fost mai trainic decat glass ?

multumesc.
asa este compozitul este mult mai rezistent si este folosit ca si strat esteic si dde uzura ca sa ii spunem asa. glassionomerul este inlocuitor de dentina. in momentul in care pastrezi vitalitatea dintelui este indicat sa folosesti obturatia "sandwich" adica primul strat va fi din glassionomer,pt ca acesta va elibera in continuu fluor si va mineralliza dentina ramasa, si al doilea strat din compozit care va oferi o culoare cat mai aproape de natural a dintelui si o rezistenta crescuta in functie de calitatea compozitului folosit. In legatura cu acea linie cenusie poate sa fie dentina remineralizata pe care medicul dpdv conservator a considerat cu nu este nevoie sa o exereze, sau sa nu fie preparata bine cavitatea.

 shiva, on 30th November 2009, 12:25, said:

Io am la caninul dreapta plomba si se vede ca naiba, desi am mai schimbat-o o data. Medicul dentist la care am fost atunci mi-a zis ca nu se poate schimba foarte des, ca se va face gaura dintre dinti prea mare ca sa mai tina vreo plomba. Grrrrr!
pp ca trebuie sa mergi la un medic mai tanar si cu mai multa rabdare

#28
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 Ursanu65, on 30th November 2009, 10:08, said:

D-le horiagb , mai la început va raspund la prima întrebare , cea legata cu ploamba de amalgam. Ploambele de amalgam sant întradevar foarte trainice si au o rezistenta foarte puternica..., dar în timp nu numai caci coloreaza dintele respectiv , dar acceste ploambe dau si complicatii la organele interne a corpului omului. De ce o sa va întrebati ??? Pentru ca acceste ploambe au în componenta lor mercur cu metal, cea ce dauneaza foarte grav la ficat si stomac, si acceste simptome sant sigur ca le aveti si D-ra, adica aveti suta la suta probleme la acceste organe... Chear daca ati face toate testele la orice spital, niciun medic din lume nu o sa va spuna, din ce cauza ,dupa teste aveti probleme cu stomacul sau ficatul. Deci, poate o aflati acuma pentru prima data.... La a doua întrebare , cu ploambele de glassionomer. Ploambele din accasta categorie sant si ele de mai multe categori, adica care degaja fosfor si ajuta la întarirea paradontului, si sant care nu contin fosfor. Si acceste ploambe sant foarte rezistente , la care în general medici plombeaza maselele , dar nu au o estetica ca cele de compozit dupa culoarea dintilor respectivi. În concluzie , daca dupa ploambele de glassionomerice nu aveti probleme, adica le puteti lasa asa cum sant , iar daca aveti probleme , cum va-m  scris mai sus cu organele interne (stomacul sau ficatul) va recomand sa le scimbati acele ploambe cat mai repede posibil, pentru ca cu timpul va trebui sa depindeti sa luati în permanent un tratament pastile de genul Liv 52 pentru ficat...
..Plombe fosforescente, Cool!!! :)
(O fi ceva nou pa piata, si noi nu stim, daŽsuna tare fain pentru pacienti - "- Dl, pacient, hai sa va pun o plomba fosforescanta, nu vreti?:):):(

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dr-Dora ultimul avertisment public pentru off-topic!

Ursanu65 încearcă o dată pentru binele tău și al pacienților care citesc acest forum să începi să scrii românește! Nu mai tolerez aberațiile și nici faptul că ești din Ucraina!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate