Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Sfarsitul lumii vine ACUM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#73
NFSMW

NFSMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.11.2009

 Parintele777, on 13th November 2009, 02:56, said:

Sfarsitul lumii va fi punctul final al acestei lumi si incetarea oricarei creatii, dar nu numai atat ci el inseamna si trasformarea materiei pentru a fi faurita alta ,,induhovnicita" , asemenea trupului lui Hristos dupa Inviere cu care a trecut prin usile incuiate, dar care totusi a putut fi palpat de ucenicii Lui.

Acest trasformare a omenirii se va produce intr-o fractiune de secunda, caci trebuie ca toata omenirea sa moara si sa invieze, si deci intrebarea ce vei face in acele momente nu isi are sensul decat dupa ce a avut loc sfarsitul lumii si te gasesti in situatia de dupa moartea si invierea ta, avand un alt trup, dar pastrand aceeasi constiinta.

Ti se vor deschide alte ,,usi spirituale" si vei vedea lucruri din celalalt spatiu in care salasluiesc atat ingerii buni cat si cei rai si nu cred ca atunci gandirea ta va fi una tipica spre materie si spre petrecerea acelor clipe cu lucrurile acelea efemere care au incetat sa mai existe... te vei gandi clar la viitor si vei fi nerabdator sa vezi ce se va intampla cu tine in cealalta dimensiune (viata viitoare) si de vei vedea lucruri bune vei intelege ca ai trecut ,,testul" vietii si ai fost propus spre rai, iar daca vei vedea lucruri rele vei intelege ca datorita modului in care ti-ai petrecut viata pamanteasca, in contradictie cu legile divine, va trebui sa suporti consecintele pentru vesnicie...

:excl: Stati stramb, dar judecati drept!
de unde stii? sau asa peste noapte ti-ai dat seama  :lol:

#74
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 SINEKT, on 18th October 2009, 23:42, said:

Daca vine intr-adevar Gizaz Craist, poti sa te ascunzi si-n gaura de sarpe, ca ii da cu /target "nume" si tot te gaseste :lol:

Altfel, poti tu sa spui 2 vorbe cum ai spus mai sus, dar in realitate este mult, MUUUULT mai complicat. De exemplu ce inseamna rezerve totale ? Din ce bani si pentru cat timp ? Cade meteoritul, in functie de compozitie si dimensiune poate sa varieze perioada de haos. Poate tine cateva luni, un an, doi, sau pentru totdeauna, moare tot pamantul. Poate sa pice fix peste tine si atunci nu faci nimic ca oricum mori.

Ca o mica paranteza, imi aduc aminte de ce am simtit eu cand a lovit cutremurul ala din 2004, de 6 grade. Stiam foarte bine ca este perioada in care urmeaza urmatorul "al mare", ca e mult timp din '77, si cand a fugit scaunul de sub mine, atata am gandit "asta este ala mare, si o sa mor" :lol: Senzatia aia de furnica in fata marii naturi.

Oricum daca e sa fie ceva de mare anvergura, nu mai reusesti nimic cu nici o provizie. Se modifica dramatic temperaturile, mor plante, mor animale, se modifica compozitia chimica a aerului/apei, se modifica tot. Se poate si asa, cred, dar sa fii mare miliardar sa-ti faci proviziile necesare pentru asa ceva.

Ba fac rezerve deoarece daca voi merge la magazin dupa cateva zile, nu voi mai gasi nimic, deci si in aceasta situatie trebuie sa fi istet si rapid. ;)

PS: cativa saci de cartofi iti ajung 1 an intreg, plus ceva conserve de carne, ciocolata, ... B)

 CapitanuPICARD, on 11th November 2009, 22:50, said:

in legatura directa cu discutia, sfarsitul lumii nu va veni inca aproximativ 4,5 miliarde de ani de acum incolo, adica atat timp cat relatia actuala Pamant-Soare va ramane cea de acum, daca pot sa ma exprim asa. :)
negativistii ar trebui sa se trateze si sa nu mai emita gandurile negative spre ceilalti, indiferent ca sunt simpli useri sau ca au ajuns moderatori. ;)
LE:bine ca nu ai zis: as invata sa scriu corect. ca nu te credea nimeni. :P

Da, nu prea avem sfarsit total deoarece fosilele descoperite indica o continuitate evolutiva-cronologic, DAR asteroizi si glaciatii care au distrus continente intregi ca aspect biologic, ASTA s-a intamplat periodic !  ;)

Edited by Cyber-sapiens, 14 November 2009 - 18:25.


#75
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008
Daca ar veni?

Simplu! mi-as lua 12 doze de Cola, un scaun rabatabil, m-as duce pe cel mai inalt munte, si as astepta sfarsitu, iti dai seama ce spectacol ar fi? ce rost ar avea sa ma panichez!, it will be the gratest show on earth! dap.. best evar cine n-ar vrea sa vada un asteroid de 100km venind?

Edited by Atheist, 14 November 2009 - 19:10.


#76
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Probabil ca primul gand care  mi-ar trece prin minte ar fi: Chiar o sa mor! ,dupa care imediat o sa zic:Asta e!Nu mai am ce face ,apoi o sa admir linistit "spectacolul" ^_^

#77
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008
Nu ar fi amuzant ca o duzina de "Aliens" sa falsifice un asteroid de 200km cu super-tehno-gadgeturi si cel mai probabil ar vedea oamenii de pe pamant facand s*x ca idiotii, orgii etc.. imaginati-va reactia :lol:

#78
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008
mmm Judeca de apoi cu Dumnezeul crestin...yummy.

intrebarea mea este cine pe cine ar trebui sa judece? God, ala care macelarea bebelusi in VT sa ii judece pe oameni sau viceversa?

da stiu, God e atotputernic si face ce vrea, daca in moralitatea lui genocidul este ok atunci n-ai ce face.

probabil as avea o bravada de moment si l-as injura de toti... (dumnezeii  :lol:  ) , dar amenintat cu tortura eterna probabil ca mi-as cere scuze in genunchi si as face orice sa indulcesc pedeapsa macar.  :)

P.S. - asta nu inseamna ca as recunoaste ca are dreptate. si un evreu torturat de nazisti sau un anticomunist in timpul lui Stalin ar ceda in fata torturii, e ceva omenesc (si aici vorbim de tortura eterna).

#79
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 greyhound, on 2nd September 2009, 15:14, said:

Subiectul : Cum ati reactiona? ce ati face si ce ati gandi in aceste circumstante? ... indiferent de ce ati gandit si facut inainte in viata voastra, credincios sincer, "caldicel" sau ateu ....
1. Toti vor deveni credinciosi.
2. Nu vei mai fi in stare sa rationezi in anarhia ce se va isca.

Cel mai indicat ar fi sa stai acasa. Strada ar deveni extrem de periculoasa.

#80
_raz_

_raz_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 18.10.2009

 Maresalul, on 15th November 2009, 23:25, said:

1. Toti vor deveni credinciosi.
2. Nu vei mai fi in stare sa rationezi in anarhia ce se va isca.

Cel mai indicat ar fi sa stai acasa. Strada ar deveni extrem de periculoasa.



da.sunt de acord cu tine.s-ar ucide oamenii intre ei inainte sa vina sfarsitul propriuzis.....pe cat de stupid...pe atat de adevarat......:D

#81
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Maresalul, on 16th November 2009, 00:25, said:

1. Toti vor deveni credinciosi.
2. Nu vei mai fi in stare sa rationezi in anarhia ce se va isca.

Cel mai indicat ar fi sa stai acasa. Strada ar deveni extrem de periculoasa.

CULMEA ca geneticienii descoperindu-l pe ADAM-ul genetic, au descoperit ca in urma cu 60.ooo de ani, acesta a fost un supravietuitor (in mod similar si Eva ori cele cateva Eve genetice din urma cu 120.ooo de ani).

ADICA 99%-100% dintre barbatii din lume suntem descendentii acelui ADAM, ceea ce indica ca specia umana a fost in pragul extinctiei si nu doar odata.

CAUZA nu cred ca ar fi fost ERA GLACIARA, poate doar partial, insa ar fi putut exista fie o pandemie TRANS-specifica, fie caderea scutului magnetic al planetei.

Este extrem de dureros sa vedem astfel de fenomene care intrec in forta si precizie, chia si asteroidul si era glaciara.


PS: In perioadele de glaciatie, omul ca specie a rezistat bine timp indelungat. :rolleyes:

http://en.wikipedia....iki/Neanderthal

OARE CE S-A INTAMPLAT ?!  :huh:

Edited by Cyber-sapiens, 23 November 2009 - 10:23.


#82
French_Defense

French_Defense

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.10.2009

 tetsuo, on 15th November 2009, 23:19, said:

mmm Judeca de apoi cu Dumnezeul crestin...yummy.

intrebarea mea este cine pe cine ar trebui sa judece? God, ala care macelarea bebelusi in VT sa ii judece pe oameni sau viceversa?

da stiu, God e atotputernic si face ce vrea, daca in moralitatea lui genocidul este ok atunci n-ai ce face.

probabil as avea o bravada de moment si l-as injura de toti... (dumnezeii  :lol:  ) , dar amenintat cu tortura eterna probabil ca mi-as cere scuze in genunchi si as face orice sa indulcesc pedeapsa macar.  :)

P.S. - asta nu inseamna ca as recunoaste ca are dreptate. si un evreu torturat de nazisti sau un anticomunist in timpul lui Stalin ar ceda in fata torturii, e ceva omenesc (si aici vorbim de tortura eterna).

si daca nu ti-ar face nimic in afara de faptul ca te-ar pune fata in fata cu tine insuti, fara posibilitatea de a te mai putea ascunde de tine? Well...nici macar nu l-ai putea acuza ca te tortureaza...n-ai avea cui , in afara de tine, sa reprosezi ceva.
cam asa vad eu iadul ateului cu o buna parere despre sine si o proasta parere despre cel ce i-a daruit viata.

#83
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 French_Defense, on 23rd November 2009, 10:57, said:

si daca nu ti-ar face nimic in afara de faptul ca te-ar pune fata in fata cu tine insuti, fara posibilitatea de a te mai putea ascunde de tine? Well...nici macar nu l-ai putea acuza ca te tortureaza...n-ai avea cui , in afara de tine, sa reprosezi ceva.
cam asa vad eu iadul ateului cu o buna parere despre sine si o proasta parere despre cel ce i-a daruit viata.
vezi sa nu uiti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XFGrQMD6Uqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si nu mai scrie fantasmele tale ca plictisesti

#84
BlueRay12

BlueRay12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.12.2009
La ACUM nu poti reactiona!

#85
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 Atheist, on 14th November 2009, 09:08, said:

Daca ar veni?

Simplu! mi-as lua 12 doze de Cola, un scaun rabatabil, m-as duce pe cel mai inalt munte, si as astepta sfarsitu, iti dai seama ce spectacol ar fi? ce rost ar avea sa ma panichez!, it will be the gratest show on earth! dap.. best evar cine n-ar vrea sa vada un asteroid de 100km venind?

man! io n-as vrea sa-l vad venind .

#86
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 Atheist, on 14th November 2009, 19:08, said:

Daca ar veni?

Simplu! mi-as lua 12 doze de Cola, un scaun rabatabil, m-as duce pe cel mai inalt munte, si as astepta sfarsitu, iti dai seama ce spectacol ar fi? ce rost ar avea sa ma panichez!, it will be the gratest show on earth! dap.. best evar cine n-ar vrea sa vada un asteroid de 100km venind?

sa mi dai un buzz sa vin si eu... cat de tare ar fi sa vezi asteroidul cum vine si cum incepe sa se distruga tot...

panica? de unde? daca nu se panicheaza bacteriile noi de ce am face o?

#87
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 17:04, said:

sa mi dai un buzz sa vin si eu... cat de tare ar fi sa vezi asteroidul cum vine si cum incepe sa se distruga tot...

panica? de unde? daca nu se panicheaza bacteriile noi de ce am face o?

pai nu prea ai ce vedea ca nu este cometa, iar arderea in atmosfera dureaza cca. 1 secunda, apoi in cca. 30 minute ajunge la noi si valul piroclastic supersonic.


Estimating the risks

There are two schemes for classification of impact hazards:

    * the simple Torino Scale, and
    * the more complex Palermo Technical Impact Hazard Scale

The annual background frequency used in the Palermo scale for impacts of energy greater than E megatonnes is estimated as:

    f_B = 0.03E^{-0.8} \;

For instance, this formula implies that the expected value of the time from now till the next impact greater than 1 megatonne is 33 years, and that when it occurs, there is a 50% chance that it will be above 2.4 megatonnes. This formula is only valid over a certain range of E.

However, another paper[48] published in 2002 – the same year as the paper on which the Palermo scale is based – found a power law with different constants:

    f_B = 0.00737 E^{-0.9} \;

This formula gives considerably lower rates for a given E. For instance, it gives the rate for bolides of 10 megatonnes or more (like the Tunguska explosion) as 1 per thousand years, rather than 1 per 210 years as in the Palermo formula. However, the authors give a rather large uncertainty (once in 400 to 1800 years for 10 megatonnes), due in part to uncertainties in determining the energies of the atmospheric impacts that they used in their determination.

On 25 December 2004, minor planet 2004 MN4 was assigned a 4 on the Torino scale, the highest rating so far. On 27 December 2004 there was a 2.7% chance of Earth impact on 13 April 2029. However, on 28 December 2004, the risk of impact dropped to zero for 2029, but, due to a resonant return possibility the Torino rating for an April 2036 impact rose to 4 in early 2005, and (as of August 2006[update]) has dropped gradually to a Torino rating of 0 (zero). The Palermo rating (August 2006) is −2.25.[49]

Currently, the only known NEO with a Palermo scale value greater than zero is (29075) 1950 DA, which is predicted to pass very close to or collide with the Earth (p ≤ 0.003) in the year 2880. Depending on the orientation of its axis of rotation, it will either miss the earth by tens of millions of kilometres, or have a 1 in 300 chance of hitting the earth. However, humanity has over 800 years to refine its estimates of the orbit of (29075) 1950 DA, and to deflect it, if necessary.

The Apollo asteroid 2007 TU24 approached Earth on January 29, 2008 with a distance of 1.4 LD (lunar distance), or 450,000 km, with an estimated size between 300-600 meters. It may be the closest asteroid to pass Earth until 2027.

NASA maintains a continuously updated web page of the most significant NEO threats in the next 100 years.[50] All or nearly all of the items on this page are highly likely to drop off the list eventually as more data comes in enabling more accurate predictions. (The page does not include 1950 DA, because that will not strike for at least 800 years.)


PS: Asteroizii isi mai schimba traiectoria prin coliziunea cu alti asteroizi, in plus in fiecare zi se descopera noi asteroizi periculosi, deoarece doar 10% din total sunt listati pana in prezent. ;)

Edited by Cyber-sapiens, 18 December 2009 - 20:05.


#88
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 Cyber-sapiens, on 18th December 2009, 19:45, said:

pai nu prea ai ce vedea ca nu este cometa, iar arderea in atmosfera dureaza cca. 1 secunda, apoi in cca. 30 minute ajunge la noi si valul piroclastic supersonic.


Estimating the risks

There are two schemes for classification of impact hazards:

    * the simple Torino Scale, and
    * the more complex Palermo Technical Impact Hazard Scale

The annual background frequency used in the Palermo scale for impacts of energy greater than E megatonnes is estimated as:

    f_B = 0.03E^{-0.8} \;

For instance, this formula implies that the expected value of the time from now till the next impact greater than 1 megatonne is 33 years, and that when it occurs, there is a 50% chance that it will be above 2.4 megatonnes. This formula is only valid over a certain range of E.

However, another paper[48] published in 2002 – the same year as the paper on which the Palermo scale is based – found a power law with different constants:

    f_B = 0.00737 E^{-0.9} \;

This formula gives considerably lower rates for a given E. For instance, it gives the rate for bolides of 10 megatonnes or more (like the Tunguska explosion) as 1 per thousand years, rather than 1 per 210 years as in the Palermo formula. However, the authors give a rather large uncertainty (once in 400 to 1800 years for 10 megatonnes), due in part to uncertainties in determining the energies of the atmospheric impacts that they used in their determination.

On 25 December 2004, minor planet 2004 MN4 was assigned a 4 on the Torino scale, the highest rating so far. On 27 December 2004 there was a 2.7% chance of Earth impact on 13 April 2029. However, on 28 December 2004, the risk of impact dropped to zero for 2029, but, due to a resonant return possibility the Torino rating for an April 2036 impact rose to 4 in early 2005, and (as of August 2006[update]) has dropped gradually to a Torino rating of 0 (zero). The Palermo rating (August 2006) is −2.25.[49]

Currently, the only known NEO with a Palermo scale value greater than zero is (29075) 1950 DA, which is predicted to pass very close to or collide with the Earth (p ≤ 0.003) in the year 2880. Depending on the orientation of its axis of rotation, it will either miss the earth by tens of millions of kilometres, or have a 1 in 300 chance of hitting the earth. However, humanity has over 800 years to refine its estimates of the orbit of (29075) 1950 DA, and to deflect it, if necessary.

The Apollo asteroid 2007 TU24 approached Earth on January 29, 2008 with a distance of 1.4 LD (lunar distance), or 450,000 km, with an estimated size between 300-600 meters. It may be the closest asteroid to pass Earth until 2027.

NASA maintains a continuously updated web page of the most significant NEO threats in the next 100 years.[50] All or nearly all of the items on this page are highly likely to drop off the list eventually as more data comes in enabling more accurate predictions. (The page does not include 1950 DA, because that will not strike for at least 800 years.)


PS: Asteroizii isi mai schimba traiectoria prin coliziunea cu alti asteroizi, in plus in fiecare zi se descopera noi asteroizi periculosi, deoarece doar 10% din total sunt listati pana in prezent. ;)

bla bla bla... e super tare... stii tu ca cele mai tari senzatii dureaza putin. asta ar fi ultimate

#89
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 ge_ntleman, on 18th December 2009, 22:11, said:

bla bla bla... e super tare... stii tu ca cele mai tari senzatii dureaza putin. asta ar fi ultimate

Nu vad nimic "tare" la a plesni din cauza undei de soc inainte sa-ti dai seama ?!  :death:

Alta ar fi situatia daca ar cadea la distanta de Rom^nia, atunci ne-am uita la Tv ca la Katrina si WTC.  :worthy:

Edited by Cyber-sapiens, 18 December 2009 - 21:56.


#90
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 Maresalul, on 15th November 2009, 23:25, said:

1. Toti vor deveni credinciosi.
2. Nu vei mai fi in stare sa rationezi in anarhia ce se va isca.
1. Nu prea cred. Moarte vine maine, peste un an, la 100 de ani dar tot vine. I don't give a shit atata timp cat mor toti :lol: !
2. Ce mai conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate