Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sfarsitul lumii vine ACUM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#55
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Mi-as suna amanta sa-i spun ca ne intalnim in iad... Sa se imbrace sexy...

#56
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 turkkkkku, on 20th September 2009, 18:14, said:

m-as duce la curve  :first:

pe tine te cred

#57
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 turkkkkku, on 20th September 2009, 17:14, said:

m-as duce la curve  :first:

Cat sa-mi ajunga pentru urmatorii 100 de ani :lol:

#58
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004
Sunt foarte deceptionat de turnura pe care a luat-o acest subiect. Il initiasem ca sa aud pareri sincere. Cei care nu cred ca va exista vreodata sfarsitul lumii pot sa scrie simplu ca nu cred (de fapt accept si chestiile de genul "acest topic este o aberatie" :D ... sunt tot o parere) - insa faptul ca jumatate din raspunsuri sunt mistouri nu arata deloc inteligenta autorilor, ci mai degraba ceva total opus ...

Am retinut si cateva idei utile:
1. Ca ar fi o perioada buna sa faci multe lucruri pe care nu le-ai facut pana atunci in viata (intrebare de baraj : discernamantul moral ar mai functiona ? adica, fiindca tot vine sfarsitul lumii, ai face si lucruri pe care le consideri gresite, urate, "deplasate",etc... numai de dragul experientei?)
2. Ca unii ar sta si ar contempla spectacolul. Intrebare : inclusiv propria distrugere ?
3. Ca nu e rost sa ne ingrijoram pentru asta, fiindca trebuie sa vina intai multe semne, care inca nu s-au aratat. De acord, presupunand ca am sti sa le discernem bine, ceea ce sper. Dar ipoteza era : daca totusi vine in cateva ore sau zile.
4. Ca altii ar face ceva cu care se simt bine, precum sa stea cu familia, etc. Asta mi se pare frumos.
5. Ca nimeni, pana acum, nu zice ca ar avea regrete. Cu o singura exceptie care insa spune ca le-ar avea oricand, nu numai la sfarsitul lumii

Am doua intrebari:
- Vreo reactie la faptul ca s-ar putea sa fie ceva dincolo de sfarsitul lumii ? Nu degeaba am spus cand am initiat topicul de "Apocalipsa asa cum este descrisa in Biblie"... nu prea s-a percutat...
- Conteaza catusi de putin ce simti si ce gandesti in acele momente?

#59
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 greyhound, on 16th October 2009, 12:12, said:

Sunt foarte deceptionat de turnura pe care a luat-o acest subiect. Il initiasem ca sa aud pareri sincere.
Si iti promit ca asta se va intampla de acum incolo ... Moderatorii vor trimite la cos absolut toate textele copilaresti, fara legatura cu discutia.

#60
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006

 greyhound, on 16th October 2009, 13:12, said:

)
2. Ca unii ar sta si ar contempla spectacolul. Intrebare : inclusiv propria distrugere ?
Am doua intrebari:
- Vreo reactie la faptul ca s-ar putea sa fie ceva dincolo de sfarsitul lumii ? Nu degeaba am spus cand am initiat topicul de "Apocalipsa asa cum este descrisa in Biblie"... nu prea s-a percutat...
- Conteaza catusi de putin ce simti si ce gandesti in acele momente?

Spectacolul din jur ar fi atat de interesant incat nu as mai avea timp si pentru altceva. In plus, cred ca introspectia nu o faci numai in momentul apropiatei tale distrugeri, asa ca spectacolul interior nu ar fi decat o piesa veche ce se da in reluare.  ^_^

1. Cat despre ce gasim dincolo de moarte... Cum nu am murit inca nu ma pot pronunta asupra reactiei mele la ceea ce voi gasi dincolo. Pot doar sa am sperante...
2. Cred ca da. Dar doar ce gandesti sau simti in ultima clipa a vietii.

#61
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
In functie de tipul sfarsitului as reactiona eu.

Daca cade asteroidu, as sapa o groapa putin adanca un fel de buncher.

Daca vine pandemia, mi-as face rezerve totale si m-as izola in casa.

Daca vine o furtuna solara extrema, mi-as face rezerve totale si m-as retrage in casa.

...

#62
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Daca vine intr-adevar Gizaz Craist, poti sa te ascunzi si-n gaura de sarpe, ca ii da cu /target "nume" si tot te gaseste :lol:

Altfel, poti tu sa spui 2 vorbe cum ai spus mai sus, dar in realitate este mult, MUUUULT mai complicat. De exemplu ce inseamna rezerve totale ? Din ce bani si pentru cat timp ? Cade meteoritul, in functie de compozitie si dimensiune poate sa varieze perioada de haos. Poate tine cateva luni, un an, doi, sau pentru totdeauna, moare tot pamantul. Poate sa pice fix peste tine si atunci nu faci nimic ca oricum mori.

Ca o mica paranteza, imi aduc aminte de ce am simtit eu cand a lovit cutremurul ala din 2004, de 6 grade. Stiam foarte bine ca este perioada in care urmeaza urmatorul "al mare", ca e mult timp din '77, si cand a fugit scaunul de sub mine, atata am gandit "asta este ala mare, si o sa mor" :lol: Senzatia aia de furnica in fata marii naturi.

Oricum daca e sa fie ceva de mare anvergura, nu mai reusesti nimic cu nici o provizie. Se modifica dramatic temperaturile, mor plante, mor animale, se modifica compozitia chimica a aerului/apei, se modifica tot. Se poate si asa, cred, dar sa fii mare miliardar sa-ti faci proviziile necesare pentru asa ceva.

#63
Tuesday

Tuesday

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2009
Nu stiu daca suntem noi generatia care o sa prinda sfarsitul lumii .Dar cred ca o sa fie spectaculos pentru cei care o sa-l  prinda, adica sa vada cu ochii lor ca "acum" se intampla lucrul de care au vorbit oamenii de mii de ani si ca ei sunt martori la acest lucru.
Eu as sta si m-as uita....sa nu pierd nimic. Bine initial cred ca as dispera putin, dar cu siguranta m-as calma si m-as uita.

#64
oxyygen

oxyygen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.11.2009

 greyhound, on 2nd September 2009, 16:14, said:

Acest topic se doreste un joc al mintii (poate un pic si al inimii ?) si poate si ceva mai mult. Dar hai sa zicem un joc al mintii, plecand de la o ipoteza pe care, de dragul jocului, va rog frumos sa o acceptati.

Preliminarii : nu doresc un topic generator de flame si o disputa pe marginea existentei lui Dumnezeu nu isi va avea locul aici.

Ipoteza : presupunem urmatoarele : indiferent daca sunteti credincios crestin, de alta religie, sau ateu, vedeti ca se intampla niste lucruri in lumea exterioara vizibila si palpabila care va dau certitudinea sfarsitului iminent al lumii asa cum o cunoastem, dar nu in orice fel, ci prin confirmarea evenimentelor descrise in Apocalipsa din Biblia crestina. Deci, se intampla niste evenimente care va dau aceasta convingere : stiu si eu, vedeti literalmente crucea pe cer, cele sapte trambite, sau pe Iisus venind, etc. ... Mai pe romaneste, indiferent cum s-o intampla, ajungeti la certitudinea ca lumea se va sfarsi, apocaliptic, si nu ca idee filosofica, ci foarte palpabil, ACUM, in cateva ore sau zile.

Subiectul : Cum ati reactiona? ce ati face si ce ati gandi in aceste circumstante? ... indiferent de ce ati gandit si facut inainte in viata voastra, credincios sincer, "caldicel" sau ateu ....

Pentru atei si nu numai : sunt constient ca raspunsul imediat ar fi "dar n-o sa se intample, deci topicul nu are sens". Cred ca asa ceva ar fi neconstructiv. Acceptati macar ca joc ipoteza de care am vorbit si incercati sa dati un raspuns, daca nu puteti s-o acceptati, va rog nu postati.

De asemenea, stiu ca exista tentatia unui raspuns de genul "beau, chefuiesc si ma ... etc ... pana la sfarsit", dar ma indoiesc sincer ca daca vei vedea la modul serios distrugerea lumii si Judecata de Apoi langa tine iti va arde de asa ceva.

Astept niste raspunsuri in care sper ca sinceritatea s-o ia inaintea misto-ului.
Cam curios este pusa  acest postaj : intotdeauna in folosul bisericii.Nu,nu este corect!Sa tinem seama ca nu dumnezeu a creat omul ci omul l-a creat pe dumnezeu.In acest context schizofreniile despre apocalipsa nu-si au rolul!

#65
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 oxyygen, on 11th November 2009, 14:53, said:

Cam curios este pusa  acest postaj : intotdeauna in folosul bisericii.Nu,nu este corect!Sa tinem seama ca nu dumnezeu a creat omul ci omul l-a creat pe dumnezeu.In acest context schizofreniile despre apocalipsa nu-si au rolul!
isi au rolul cum sa nu isi aiba rolul numai ca isi au rolul in institute specializate si nu pe un forum

#66
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,047
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Sfarsitul lumii vine ACUM, Cum ati reactiona?
As incerca sa ma obisnuiesc cu ideea...

#67
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
As face tot ce n-am facut pana acum, asta daca sunt sigur 100% ca vine sfarsitul.

As face tot ce n-am facut pana acum, asta daca sunt sigur 100% ca vine sfarsitul.

#68
NFSMW

NFSMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.11.2009

 Nightm4re, on 11th November 2009, 16:04, said:

As face tot ce n-am facut pana acum, asta daca sunt sigur 100% ca vine sfarsitul.

As face tot ce n-am facut pana acum, asta daca sunt sigur 100% ca vine sfarsitul.
Corect.
1. asi face rost de orice,nu conteaza cum
2.asi face numai *prostii*
3.sa alerg gol pe afara!  :lol:

#69
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Billy, on 16th October 2009, 17:51, said:

Si iti promit ca asta se va intampla de acum incolo ... Moderatorii vor trimite la cos absolut toate textele copilaresti, fara legatura cu discutia.

in legatura directa cu discutia, sfarsitul lumii nu va veni inca aproximativ 4,5 miliarde de ani de acum incolo, adica atat timp cat relatia actuala Pamant-Soare va ramane cea de acum, daca pot sa ma exprim asa. :)
negativistii ar trebui sa se trateze si sa nu mai emita gandurile negative spre ceilalti, indiferent ca sunt simpli useri sau ca au ajuns moderatori. ;)

LE:

 NFSMW, on 11th November 2009, 21:21, said:

Corect.
1. asi face rost de orice,nu conteaza cum
2.asi face numai *prostii*
3.sa alerg gol pe afara!  :lol:

bine ca nu ai zis: as invata sa scriu corect. ca nu te credea nimeni. :P

Edited by CapitanuPICARD, 11 November 2009 - 21:58.


#70
D_S_R

D_S_R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2008
Am avut ocazia sa citesc fel si fel de raspunsuri care mai de care mai interesante! Parerea mea este ca daca ne raportam la sfarsitul lumii ca fiind o data fixa si stiuta...vom avea oarecum posibilitatea sa ne indeplinim toate cele amintite mai sus. Mai mult decat atat, tind sa cred ca sfarsitul lumii nu este o data fixa si nici stiuta de catre cineva( doar indicata) lucru care, in cel mai sigur caz pe foarte multi dintre cei cu "planuri marete" ii va lua prin surprindere! Si ma rog, subiectul nu este epuizat, depinde ce asteptai? pe cine? daca erai pregatit pentru evenimentul respectiv? s.a.m.d ( Sper sa nu fiu inteles si nici interpretat gresit!)

#71
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008
Sfarsitul lumii va fi punctul final al acestei lumi si incetarea oricarei creatii, dar nu numai atat ci el inseamna si trasformarea materiei pentru a fi faurita alta ,,induhovnicita" , asemenea trupului lui Hristos dupa Inviere cu care a trecut prin usile incuiate, dar care totusi a putut fi palpat de ucenicii Lui.

Acest trasformare a omenirii se va produce intr-o fractiune de secunda, caci trebuie ca toata omenirea sa moara si sa invieze, si deci intrebarea ce vei face in acele momente nu isi are sensul decat dupa ce a avut loc sfarsitul lumii si te gasesti in situatia de dupa moartea si invierea ta, avand un alt trup, dar pastrand aceeasi constiinta.

Ti se vor deschide alte ,,usi spirituale" si vei vedea lucruri din celalalt spatiu in care salasluiesc atat ingerii buni cat si cei rai si nu cred ca atunci gandirea ta va fi una tipica spre materie si spre petrecerea acelor clipe cu lucrurile acelea efemere care au incetat sa mai existe... te vei gandi clar la viitor si vei fi nerabdator sa vezi ce se va intampla cu tine in cealalta dimensiune (viata viitoare) si de vei vedea lucruri bune vei intelege ca ai trecut ,,testul" vietii si ai fost propus spre rai, iar daca vei vedea lucruri rele vei intelege ca datorita modului in care ti-ai petrecut viata pamanteasca, in contradictie cu legile divine, va trebui sa suporti consecintele pentru vesnicie...

:excl: Stati stramb, dar judecati drept!

#72
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 Parintele777, on 13th November 2009, 01:56, said:

:excl: Stati stramb, dar judecati drept!

Mai bine nici una, nici alta ! :w00t:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate