Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Case frumoase

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
Oameni buni , am si eu o observatie de facut. Vad peste tot, in Bucuresti si in provincie, prea multe case URATE . Nu ma refer doar la celebrele kitsch-uri de pe  http://cashidelucs.wordpress.com/ . Sunt prea multe case , facute chiar cu bun simt si cu bunavointa, dar ... urate. De aceea m-am gandit sa incep sa postez niste imagini cu ceea ce cred eu ca inseamna case frumoase. Stiu ca unele sunt prea mari , sau prea scumpe, ca majoritatea depasesc bugetele romanilor, dar vreau doar sa arat ca se poate construi si frumos. Nu dau nume , nu dau adrese, toate casele sunt facute in strainatate, e adevarat, de arhitecti , dar ma gandesc ca pozele astea ar putea da niste idei si celor de aici.
   Incepem cu ceva lejer, o casa cu structura din otel si beton, deschisa spre peisajul inconjurator...

Daaa, cred ca sunt prea mari pozele...

Attached Files



#2
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Hmm....nu stiu ce sa zic,probabil ca exista piata si fani si pt astfel de case,eu unul nu sunt printre ei. As remarca ,totusi,ca pt o astfel de casa iti trebuie si un lot de teren de cel putin un hectra,pt a avea si intimitate in casa,altfel....e cinema in aer liber pt romanul curios.Ori ...cum in Romania,in zonele cu utilitati pretul /mp al terenului ustura.....cam greu.

Edited by bobodinvs, 28 August 2009 - 22:07.


#3
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
O casa cu forme simple, locuita de un artist , care a dorit sa aiba si loc pentru expunerea operelor

Piscina iluminata corespunzator... si livingul

...




Pozele din randul al doilea sunt de la alta casa, facuta pe un teren foarte mic,la intersectia a doua strazi



Pozele din al treilea rand sunt de la o casa cu doua niveluri , construita pe un teren in panta.

interioarele sunt extrem de agreabile

Attached Files


Edited by DurasDiurpaneus, 28 August 2009 - 23:30.


#4
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDurasDiurpaneus, on 29th August 2009, 00:32, said:

O casa cu forme simple, locuita de un artist , care a dorit sa aiba si loc pentru expunerea operelor

Piscina iluminata corespunzator... si livingul

...




Pozele din randul al doilea sunt de la alta casa, facuta pe un teren foarte mic,la intersectia a doua strazi



Pozele din al treilea rand sunt de la o casa cu doua niveluri , construita pe un teren in panta.

interioarele sunt extrem de agreabile



Ce legatura au cele doua case cu frumusetea? :nonobad:

#5
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
Si o casa construita pe un teren de numai 150 mp

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   45.23K   155 downloads
  • Attached File  4.jpg   53.66K   107 downloads
  • Attached File  5.jpg   58.69K   118 downloads
  • Attached File  7.jpg   63.32K   111 downloads
  • Attached File  8.jpg   50.7K   117 downloads
  • Attached File  9.jpg   85.45K   136 downloads


#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Felicitari pentru topicul deschis si pentru poze ,am o nelamurire sunt in Romania?

#7
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009

View Postsith, on 1st September 2009, 21:27, said:

Felicitari pentru topicul deschis si pentru poze ,am o nelamurire sunt in Romania?

Nu, sunt de prin America de Sud. Chile, Columbia, Venezuela....
Uite, astea sunt din Brazilia...

Attached Files



#8
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Incredibil ce turnura modernista a luat acolo arhitectura, comparativ cu conservatoarea Spanie !

#9
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
O casa construita pe un teren de forma unui triunghi, cu suprafata de 550 mp
Spatii largi, confort deosebit, cromatica delicata.

Attached Files



#10
Iwishahouse

Iwishahouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2009
Pai ar cam trebui avut in vedere si conditiile climatice, nu?
Eu nu sunt adepta caselor fara acoperis, ma simt ca la bloc si mai ales ca nu pare a casa. Oricum, fiecare are gusturile lui asa ca nu mai comentez.
PS: si ca bani cam cat costa astfel de case, la incalzire, cu atatea geamuri cam cat ar fi cheltuiala? Nu cred ca rentreaza in Romania constructia acestui gen de case.

#11
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View PostIwishahouse, on 19th September 2009, 15:51, said:

Eu nu sunt adepta caselor fara acoperis, ma simt ca la bloc si mai ales ca nu pare a casa.

:)cam asta e si parerea mea
pe la moldoveni am vazut niste case cu jocuri de acoperis de mi-au steclit ochii tot uitandu ma la ele ...pacat ca nu am facut poze cu ele , dar am zis ca la alt drum voi face si poze iar apoi am sa le postez pe aici ;

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Diurpaneus, sunt deosebite imaginile atasate de tine. Te rog, mai posteaza si altele.

Completez si eu cu cateva lucrari din 2003 prezente la vremea respectiva la un concurs. Arhitecti romani, lucrari din Ro.

2004 Romania, 1936 USA :D . Una din case este deja prea celebra, totusi, de studiat si modelul autohton destul de reusit as spune.

Attached Files


Edited by gugutata, 21 September 2009 - 10:09.


#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Prima e la Pestera?

#14
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Chiar s-a construit o copie dupa "Falling Water" in Romania?
Nu prea ma incanta nici pe mine arhitectura moderna dar , "falling water" e o lucrare celebra care ma da pe spate ...
Totusi, daca nu e amplasata pe o stanca, deasupra unei cascade  .... pierde din farmecul original ... :P

"Falling Water" - Frank Lloyd Wright - interior (fatadele le-a postat gugutata mai sus)
Attached File  64324260_8f00fdacce.jpg   145.1K   98 downloadsAttached File  2018046790_5940f82697.jpg   131.51K   88 downloads7.jpg]
Attached File  fallingwater_interior1.jpg   75.39K   60 downloadsAttached File  Frank_Lloyd_Wright___Fallingwater_interior_9.JPG   3.67MB   68 downloads9.JPG]
Attached File  fallingwater15.jpg   115.2K   68 downloads

PS: Gugutata, nu ne suparam daca ne servesti si cu planurile la "falling water"  ^_^ (de mult le caut)
- Punkt mi se "limba" "plimba"-n gura cand iti pronunt noul nick....  :)

Edited by lifestyle2000, 21 September 2009 - 14:33.


#15
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
@punkt/gugutata : mersi pentru interventie :worthy:  credeam ca o sa inchid threadul din lipsa de interes. Multumesc si lui Sith si Morosanului, care desi e expert in lemn si arhitectura traditionala, este dispus sa accepte si sa recunoasca frumosul si in alta parte daca se gaseste.

@cheta06  : te rog, te implor, nu posta aici casele "cu jocuri de acoperis " , lasa-ne pe mine si pe moderator sa alegem ce se posteaza... Repet, inca o data, nu vreau sa propun modele noi pentru piata romaneasca , nu ma intereseaza daca sunt prea scumpe sau realizate in zone cu alta clima, pur si simplu vreau sa fac un pic de educatie estetica. Poate ca am inceput gresit, trebuia sa va iau un pic mai usor, cu ... acoperisuri in panta, promit sa va arat mai tarziu si niste vile italiene superbe (e adevarat, pantele sunt destul de line) dar, deocamdata, puneti-va centurile de siguranta !  Decolam cu ... o mas intrepida arquitetura do brasil !

Attached Files



#16
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

promit sa va arat mai tarziu si niste vile italiene superbe
E, acum chiar incepe sa-mi placa. Posteaza-le mai devreme ca m-ai pus pe jar ....

Esti sigur ca pozele de mai sus nu sunt randari? Sunt atat de perfecte ..... :D

Edited by lifestyle2000, 21 September 2009 - 14:44.


#17
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
Daca tot suntem in Brazilia, sa va plimb putin prin capitala construita de la zero, in mijlocul junglei, acum patruzeci si ceva de ani ... In ordine :  biblioteca nationala, catedrala, muzeul national,palatul de justitie, palatul Itamaraty, palatul Planalto, piata celor trei puteri, teatrul national, tribunalul suprem... nu vad nici un acoperis in panta, si cu toate astea, mi se pare totul ingrozitor de frumos...

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   135.77K   40 downloads
  • Attached File  2.JPG   118.64K   24 downloads
  • Attached File  8.JPG   125.26K   28 downloads
  • Attached File  1.JPG   339.25K   32 downloads
  • Attached File  4.JPG   164.25K   22 downloads
  • Attached File  2.JPG   162K   20 downloads
  • Attached File  1.JPG   312.82K   20 downloads
  • Attached File  3.JPG   327.19K   11 downloads
  • Attached File  2.JPG   298.96K   12 downloads
  • Attached File  40928177_itamaraty.JPG   222.89K   16 downloads
  • Attached File  2.JPG   229.72K   11 downloads
  • Attached File  escultura_os_Candangos.JPG   178.38K   14 downloads
  • Attached File  1.JPG   207.56K   16 downloads
  • Attached File  3.JPG   115.82K   8 downloads
  • Attached File  1.JPG   248.47K   16 downloads
  • Attached File  42875671_04.JPG   466.98K   17 downloads
  • Attached File  2.JPG   86.65K   14 downloads


#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Oscar Neimeyer si Lucio Costa. Primul, un redutabil comunist :D .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate