Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#811
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Taxa a fost introdusa de la 1 ian 2007, daca masina e inmatriculata in Ro dinainte de 1 ian 2007 NU s-a platita taxa.

#812
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012
Salut baieti,
Am gasit o masina diesel fabricatie 2010, proprietarul a luat-o in leasing si spune ca a platit o taxa de vreo 200 de euro. Sa spunem ca e corect ce zice, dar acum pentru masina asta taxa e 840 euro. Intrebarea mea este: Diferenta de 640 mai trebuie sa o platesc eu la inmatriculare daca am dovada ca s-a platit taxa de 200 euro?

#813
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View PostPulux, on 27 februarie 2013 - 10:23, said:

Salut baieti,
Am gasit o masina diesel fabricatie 2010, proprietarul a luat-o in leasing si spune ca a platit o taxa de vreo 200 de euro. Sa spunem ca e corect ce zice, dar acum pentru masina asta taxa e 840 euro. Intrebarea mea este: Diferenta de 640 mai trebuie sa o platesc eu la inmatriculare daca am dovada ca s-a platit taxa de 200 euro?
prietene,nu va mai trebui sa platesti nicio diferenta. Masinile pentru care a fost platita taxa,pot fi reinmatriculate fara alte costuri referitoare la mediu.

Pentru ca timbrul de mediu se plateste o singura data ,pentru intreaga perioada de exploatare ramasa...

Edited by dragospas, 27 February 2013 - 10:29.


#814
Pulux

Pulux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2012

View Postdragospas, on 27 februarie 2013 - 10:28, said:

prietene,nu va mai trebui sa platesti nicio diferenta. Masinile pentru care a fost platita taxa,pot fi reinmatriculate fara alte costuri referitoare la mediu.

Pentru ca timbrul de mediu se plateste o singura data ,pentru intreaga perioada de exploatare ramasa...

Merci pentru raspuns...era singura mea nedumerire...ma duc azi sa vad masina...si poate o si iau
Numai bine

#815
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu sunt neaparat Pro BG , dar recunosc ca trebuie apreciati.

Am gasit poza pe facebook si are aproape 1000 de distribuiri

https://www.facebook...&type=1

Attached Files



#816
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
S-a rezolvat vreodata ceva cu aceste petitii online?

http://www.petitieon...etitie/53570147

#817
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Se rezolva exact acelasi lucru care l-ai rezolva daca te-ai duce la o curva si i-ai spune ca vrei sa faci sex cu ea dar nu ai bani.

#818
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Bre, sincer eu m-am cam potolit cu huo taxa si cu inmatricularea pe Bulgaria. Recunosc cinstit ca masina pe TX pe care inca o conduc e o rabla. Vorbim de un Ford Fiesta din 97, insa de care nu s-a avut grija pana a ajunge pe mana mea, si oricate frectii i-am facut, n-o mai pot scoate din boala. Inca vreo luna-doua ma mai tarai cu ea, urmand ca apoi sa cumpar una gata inmatriculata aici in RO, cu taxa platita si nerecuperata. Fie sa caut una EURO0 sau EURO1, poluante fireste, dar taxate mai bland (dna Plumb stie de ce). Si sa n-o bagati pe aia cu "o masina cu euro 2 din '98 polueaza mai putin per total pentru ca nu mai circula decat 1-2 ani. Inseamna ca nu stiti cat de inventiv si de persistent e romanul. Daca in vest cu acea masina s-ar mai fi circulat intr-adevar maxim 2 ani, fiti siguri ca la noi, carpita si rugata frumos, mai merge minim 5. Si atunci cu poluarea cum ramane?

Ziceam mai sus ca m-am mai linistit cu taxa si cu inmatriculari in alte tari. De ce? Pai am aflat ca si in alte tari, cele catre care aspiram sa le ajungem din urma, gen Germania si Austria, circulatia ta, ca rezident sau cetatean, cu masina inmatriculata in alt stat, este limitata ca timp. Parca 6 luni maxim era in Austria.

Ca vor exista si exceptii, gen firme proprii facute in BG si cu "angajati" care conduc masinile respectivei firme, sau chiriasi, puteti fi siguri. Insa eu cred ca toti acesti potentiali "bulgari" ar trebui mai intai sa calculeze cat ii costa inmatricularea aici, sa nu plece la drum cu idei preconcepute de anii trecuti. Contrar asteptarilor, cu noul timbru nu poluatorul plateste, ci doar poluatorul care e "fraier" sa-si ia un euro3 sau euro4...

Si probabil atunci ura pe care multi o au acum pe masinile inmatriculate in BG se va canaliza spre cei care vor aduce rable euro0-euro2, le vor inmatricula aici, cu un timbru relativ mic, si vor circula poluand cu acte in regula...

#819
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postspe, on 01 martie 2013 - 13:43, said:

Si probabil atunci ura pe care multi o au acum pe masinile inmatriculate in BG se va canaliza spre cei care vor aduce rable euro0-euro2, le vor inmatricula aici, cu un timbru relativ mic, si vor circula poluand cu acte in regula...
Nu cred ca "ura" de care zici are ceva de-a face cu poluarea.  Sau cu faptul ca ala si-a inmatriculat masina la vecini cu 500 €, iar eu, aceeasi masina, cu 1.000 €, la noi.
Cat timp nu e RABA din aia care lasa ceata-n urma timp de 10 minute, ma doare la 10 metri in fata farurilor cat polueaza.  Iar de taxele pe care (nu) le-a platit respectivul ma doare la vreo 15 metri in spatele eleronului.

Ce deranjeaza la masinile "bulgarilor" este faptul ca multe (cel putin asa se vehiculeaza) au asigurari dubioase.  Daca ai vreun incident cu unu' de-asta, s-ar putea sa cam ai parte de ceva "distractie".

#820
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
In speranta ca veti putea trece peste timbrul de mediu(si peste alte mariri de taxe/impozite) cu zambetul pe buze  , Ponta si-a actualizat profilul de facebook.

Attached Files


Edited by polizei, 01 March 2013 - 14:03.


#821
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nici nu mi-a trecut prin cap vreodata ca "simpatiile" fata de BG s-ar datora poluarii...

#822
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Norma euro se stabileste la RAR in functie de emisii?

#823
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nu cred. Stiu ca la RAR poti cere, contra unei firesti taxe de vreo 50 de lei, determinarea emisiilor. Dar numai pentru masinile euro3 si euro4.

#824
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postspe, on 01 martie 2013 - 14:01, said:

Nici nu mi-a trecut prin cap vreodata ca "simpatiile" fata de BG s-ar datora poluarii...

Pai atunci, in scenariul tau, nu vad de ce-as mai avea ceva impotriva "noilor" masini din anii 90, cat timp au asigurari in ordine (preferabil fara Astra/Carpatica/etc) si nu se rup in doua-n intersectie.  Ca asta ziceai, ca "ura" impotriva "bulgarilor" se va muta spre altii.
A, si sa se tarasca pe-o singura banda, nu pe cate doua.  Dar asta deja e alt subiect.

#825
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSef-chenko, on 01 martie 2013 - 14:08, said:

Norma euro se stabileste la RAR in functie de emisii?

In functie de tabelele lor. Pentru masinile aduse de pe alte continente, care, evident, nu au stabilita norma euro, se calculeaza in functie de emisii. Desi probabil e preferabil sa o inmatriculezi non-euro, testul am inteles ca are un tarif enorm...

#826
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Ma gandeam ca poate romanul inventiv sa faca din euro 4 -> euro 1 :lol:

#827
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
surpriza:
adica e cam "greu" sa transformi un euro 4 in euro 1, pastrand anul de fabricatie...

Attached Files

  • Attached File  tb1.JPG   161.7K   32 downloads
  • Attached File  tb2.JPG   162.99K   31 downloads

Edited by "BandiT", 01 March 2013 - 17:46.


#828
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Crede-ma... astia la RAR o pot face! :) Stiu caz in care neamtul zicea in act ca e euro 4 si RAR-ul romanesc l-a scos euro 3..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate