Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cum sa am curent electric ''pe gratis'' ...

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#73
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
energia potentiala a pasarii aleia, aflata in cadere, ar fi putut fi folosita ca energie neconventionala.. ;)

#74
sebacopac

sebacopac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2005

Luke, on Jun 22 2005, 14:00, said:

Nu sa reglezi turatia e problema, ca oricum ai redresare si regulator de incarcare. Problema e sa alegi o elice care sa aiba forta sa invarta un alternator (cu o instalatie de multiplicare) intre 1500-5000 rpm. E problema de viteza vantului si de forta pe care trebuie sa o transmita alternatorului (care mai e si dependenta de sarcina). Deci beleaua e cum alegi elicea, si mai ales cred ca poti castiga foarte mult avand o elice facuta serios decat cioplind 2 lemne care oricum vor fi descentrate si cu un randament trist.
Baterii iei de la prieteni (oricum le schimba la 2-3 ani) sau am vazut ca aia de la Rombat te puneau sa vii cu aia veche (poti vb cu aia care vand baterii).
Cred ca e mai ok sa mergi pe 12V. Ai pierderi pe cablu dar cred ca pierderile ar fi mai mari la un convertizor (pe care ar mai trebui sa dai ceva bani). La instalatia aia pe care am zarit-o cred ca era mai rentabil sa ia direct 12V ptr ca alimenta niste faruri care luminau curtea si erau f aproape de instalatie.

<{POST_SNAPBACK}>


nu tre sa rotesti la 1500 - 5000 rpm. daca te uiti un pic pe net gasesti ca generaratoarele pentru instalatiile eoliene sunt calculate facute pentru rotatii de ordinul sutelor.
elicea nu o alegi asa aiurea.. pur si simplu te uiti pe net ca sunt o droaie de exemple si incerci si tu. nu asa aiurea ci tot pe net mai gasesti cate o documentatie de calculul elicei.
dar daca vrei o chestie simpla - e vorba de 2 -3 (eu ma duc pe 3 ca se face rotirea mai constant) pale de 1.5 - 2 metri fiecare , fiecare pala rotita un unghi de 15 grade.

nu e ok cu 12v /// firele tre sa fie foarte groase .. sttii chestia cu P = U x I.
ei, la aceeasi putere P,  la 220 normal ca scade curentul !!!
Daca scade curentul care trece prin fire ... U = R x I ambele sunt legile lui ohm parca.

invertorul v-am scris mai sus ca ori il fac din ceva schema, ori folosesc un ups cu bateriile duse care o sa il imprumut de la lucru. ca ei le caseaza chestii de genul asta.
dar a doua solutie aia cu folosirea ups-ului o fac ca test ca am discutat cu un tip si mi-a zis ca nu sunt facute pentru folosire de acest gen timp indelungat.

e adevarat ca sunt pierderi f. mari la transformarea din 12 in 220 dar daca te uiti la cei care VAND istalatii eoliene - ei, toti au in instalatii invertoare. si tensiunea finala e 220 V

#75
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005
am tot citit pe aici dar nu am vazut nimic despre energie electrica provenita din balegar sau gainat...yo am auzit ca ar exista asa ceva.am impresia ca se numeste bioenergy.si daca ai la tara un porc ,20-30 de gaini si eventual o vaca sau un cal poti sa faci treaba cu fecalele pe care oricum nu prea ai unde sa le arunci.poate a mai auzit cineva de asa ceva...

#76
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
"am tot citit pe aici dar nu am vazut nimic despre energie electrica provenita din balegar sau gainat...yo am auzit ca ar exista asa ceva.am impresia ca se numeste bioenergy.si daca ai la tara un porc ,20-30 de gaini si eventual o vaca sau un cal poti sa faci treaba cu fecalele pe care oricum nu prea ai unde sa le arunci.poate a mai auzit cineva de asa ceva..."

Draga Bogdan 00695,

Solutia este foarte cunoscuta in Romania. Si a fost folosita tot prin anii 80.
Din balegar sau gainat se obtine biogaz. Care mai apoi poate fi folosit pt incalzirea termica a unei gospodarii sau alte asemenea. Curent din biogaz mai greu. Dar asta inseamna sa ai curent de..... KKT. Glumesc!

#77
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005
pai da dar incalzind apa cu gazul astfel obtinut poti sa invarti o turbina cu ce viteza vrei si poti sa obti curent ca la termocentrala...problema e cum captezi gazu' ala de kkat?? :D

#78
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005
de exemplu, daca ati auzit de fosele septice care ,cica, o sa fie obligatorii(la casele fara canalizare) daca intram in UE,la ele e pb cu gazul degajat care poate exploda si trebuie facut expres o aerisire.dar ceva numai ptr gazul acela  ,o instalatie ,ceva??merci

#79
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

de exemplu, daca ati auzit de fosele septice care ,cica, o sa fie obligatorii(la casele fara canalizare) daca intram in UE,la ele e pb cu gazul degajat care poate exploda si trebuie facut expres o aerisire.dar ceva numai ptr gazul acela ,o instalatie ,ceva?
Pai.. parca era vorba de "balegar si/sau gainat".. ori in fosa septica nu prea se kk pasarelele sau vacile, ci humanoizii.. in plus, tre sa mergi la wc de vreo 250 de ori pe zi ca sa ai "gaz" sa-ti mearga termocentrala pentru uz curent.. repet, in ipoteza ca mergi la  buda si faci balegar sau gainat.. dar, na.. ce nu face omul ca sa aiba "curent" moka?!

Edited by unGuru, 25 June 2005 - 23:52.


#80
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005
fosa septica era numai un exemplu de o chestie din care iese gaz(biogaz),dar daca am o ferma de pasari si in fiecare zi trebuie sa ma debarasez de o tona de gainat(care este o problema si costa multi bani)nu mai bine fac ceva cu el(gainatul).Dar,revin, nu gainatul,balegarul este pb...pb este instalatia care sa capteze gazul.

#81
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu nu cred ca este problema in privinta instalatiei cat in privinta costurilor . Este necesar o groapa betonata si etansa de mare capacitate ,  care costa probabil o gramada de bani . Apoi aceasta groapa trebuie umpluta cu tot felu' de chestii in amestec , sigilata si lasata la fermentat .

     1. Un asemenea bazin de beton costa 20-30 milioane .
     2. In cel mai fericit caz ai putea scoate 100-200 mc gaz daca bazinul are capacitatea necesara si este etans .
     200 mc * 6000 /mc = 1.200.000 lei
     3. Umplerea si golirea bazinului inseamna un efort foarte mare vis-a-vis de castig , ca sa nu mai vorbim de faptul ca lucrezi cu kkt .


   Concluzia : nu se merita !!!

#82
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

FlakShell, on Jun 16 2005, 13:54, said:

Ma bag si eu in discutie cu o idee.
S-a gindit cineva ca acumulatorii aia nu tin o vesnicie ? Ca probabil in regimul asta de lucru, probabil trebuie schimbati la 3 ani ? Pai asta inseamna 3900 de eur la fiecare 3 ani....parca nu suna bine  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


Acumulatorii trebuie schimbati odata la 16 ani.  :)

#83
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

marcus33, on Jun 27 2005, 13:10, said:

Acumulatorii trebuie schimbati odata la 16 ani.  :)..
:lol:  16ANI?!  ...astia sunt facuti din beton?!... Cred ca si la constructii se da un termen de garantie mai mic... :rolleyes:
Nu conteaza conditiile de stocare/utilizare? Fix 16 ?! Asta este  MTBF ?
De ce nu 10.5 sau 12 ANI?!  :lol:

#84
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Si o idee, uite aici: http://www.onechip.c...ic/battery.html

cate ceva despre teoria acumulatorilor de masina, dar se poate extinde si la alte instalatii...

#85
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005

cspot, on Jun 27 2005, 08:38, said:

Eu nu cred ca este problema in privinta instalatiei cat in privinta costurilor . Este necesar o groapa betonata si etansa de mare capacitate ,  care costa probabil o gramada de bani . Apoi aceasta groapa trebuie umpluta cu tot felu' de chestii in amestec , sigilata si lasata la fermentat .

     1. Un asemenea bazin de beton costa 20-30 milioane .
     2. In cel mai fericit caz ai putea scoate 100-200 mc gaz daca bazinul are capacitatea necesara si este etans .
     200 mc * 6000 /mc = 1.200.000 lei
     3. Umplerea si golirea bazinului inseamna un efort foarte mare vis-a-vis de castig , ca sa nu mai vorbim de faptul ca lucrezi cu kkt .
   Concluzia : nu se merita !!!

<{POST_SNAPBACK}>



dar o schita ceva sa constat si yo ca nu se merita avem??

#86
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005
un bazin de 6metrii cubi e suficient si nu costa mai mult de 4-5 mil.dar nu bazinul e pb ci instalatia care scoate numai metanul..ca din kktul ala nu iese numai metan ci si alte alea care sunt destul de toxice.

#87
cfsinca

cfsinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2003
Va dau si eu o idee.
Puteti folosi un motor stirling, care sa invirta dinamul, pe care il puteti incalzi cu ce vreti voi incepind cu soare, biogaz, lemne, gaz metan, hidrogen....
Are un randament mai mare decit un motor diesel, este mai silentios (se foloseste si pe submarine militare), este foarte fiabil si simplu de facut.
Iar ca metoda de inmagazinare a energiei puteti folosi hidrogen care poate fi convertit in energie electrica sau caldura.
Motorul stirling il mai puteti folosi ca schimbator de caldura intr-o instalatie de incalzire centrala pentru a genera curent electric.
Va dau si citeva linkuri
http://www.geocities...ids/2068/?20052
http://www.ent.ohiou...es/engines.html
http://www.nmri.go.j...gn/index_e.html

#88
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Sinclairzx, on Jul 2 2005, 18:59, said:

Catre un electrician sufletist
Rogu-va: Cum sa am curent electric fara ca, contorul sa inregistreze
(consum rational). Caci mare hot este statul.

<{POST_SNAPBACK}>

La asa intrebare un raspuns pe masura: cumperi o bicicleta cu dinam si dai din pedale.... :w00t:
@cfsinca: cate motoare Stirling ai construit tu ca doar sunt simplu :w00t:  de facut ?!...

Quote

Puteti folosi un motor stirling, care sa invirta dinamul, pe care il puteti incalzi cu ce vreti voi incepind cu soare, biogaz, lemne, gaz metan, hidrogen....
Are un randament mai mare decit un motor diesel, este mai silentios (se foloseste si pe submarine militare), este foarte fiabil si simplu de facut.
@eternity: cate clone ai creat?... Ca toate fac reclama la acelasi site... :rolleyes:

#89
bogdan00695

bogdan00695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005
sa revenim la idee...are cine va o idee despre cum se poate construi o instalatie de biogaz indiferent de costuri??

#90
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

bogdan00695, on Jul 4 2005, 00:30, said:

sa revenim la idee...are cine va o idee despre cum se poate construi o instalatie de biogaz indiferent de costuri??

<{POST_SNAPBACK}>


Nu e f greu de construit .. detalii f multe nu stiu sa iti  dau, dar au existat prin tehniumurile anuilor 80 o gramada de date despre asta. Asta pt ca pe vremea aia, ceausescu batea f multa moneda pe sursele neconventionale .. deh .. economii. Asa ca te sfatuiesc sa cauti, daca gasesti, prin colectia "tehnium". In alta ordine de idei, materia prima nu ar fi greu de obtinut .. dar cind te gindesti ca presupune o gramada de munca .. nu stiu, ar trebui facut un raport, si anume cit de benefica ar fi o instalatie pt biogaz. A, si inca ceva ... acum cercetarile sunt mult mai avansate ca atunci, insa "baza" o poti gasi acolo.

Oricum, daca gasesti ceva, sa ne anunti si pe noi :)

Bafta,
Cristian

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate