Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#523
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


View PostOvidiuNS, on 21 iunie 2016 - 19:27, said:


Aștept pozele... Posted Image .

Ai asteptat destul? :)
Am fost noi astazi si atasez cateva fotografii.
Traseul este unul foarte usor, maxim 20 de min. cu tot cu pauzele de foto, intr-adevar destul de accidentat si alunecos pe alocuri, dar tinand cont ca i-am vazut pe toti grecii urcand in papuci sa faca baie acolo, chiar nu se poate spune ca e greu. Dar necesita o oarecare atentie, e adevarat... In rest, peisaje superbe, pe care telefonul meu nu le poate reda intru totul.
O seara frumoasa!
Attached File  uploadfromtaptalk1468786328150.jpg   208.46K   72 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468786345105.jpg   158.41K   69 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468786353051.jpg   139.88K   71 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468786369373.jpg   151.13K   78 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468786375664.jpg   168.3K   86 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468786381577.jpg   129.96K   89 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1468786387101.jpg   173.14K   86 downloads


#524
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Da, dom'le, superb !


Sănătate şi felicitări !

#525
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


View PostOvidiuNS, on 05 iunie 2016 - 19:53, said:

...E posibil să se fi redeschis, așa că am rugămintea ca cei ce vor vizita Spilaio Dirou să întrebe și de Alepotrypa, iar la întoarcere să împărtășească și cu noi ce au aflat.

Am ramas dator cu informatia despre pestera Alepotrypa... Am intrebat la ghiseul de bilete, insa mi s-a confirmat ca este in continuare inchisa, fara sa mi se dea alte detalii. Apropo de pesteri... sper sa povestesc mai pe larg despre Diros, cat si despre toate celelalte obiective vizitate in vacanta din Peloponez, dar as vrea sa mentionez ca fapt divers, ca la Diros Cave a trebuit sa asteptam aproape 3h sa intram. A fost cumplit, dar a meritat.

#526
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostXicomX, on 25 iulie 2016 - 08:25, said:

... as vrea sa mentionez ca fapt divers, ca la Diros Cave a trebuit sa asteptam aproape 3h sa intram ...

Aoleo ! A fost grevă sau ce s-a-ntâmplat ?

Despre Alepotrypa ce să zic, nu aveam speranţe prea mari, durează mult să cerceteze toate oasele alea.


Sănătate şi tcb !

#527
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOvidiuNS, on 25 iulie 2016 - 12:07, said:


Aoleo ! A fost grevă sau ce s-a-ntâmplat ?

Despre Alepotrypa ce să zic, nu aveam speranţe prea mari, durează mult să cerceteze toate oasele alea.


Sănătate şi tcb !

S-o fi intamplat ceva......Acum doi ani, la jumatatea lui august eu nu am stat mai mult de 15 min., iar anul trecut, in iulie, prietenii mei aproape ca n-au apucat sa-si cumpere biletele ca i-a si urcat in barca....dar de fiecare data am fost acolo dimineata, pana in ora 11. Asa ca tineti cont si de ora daca doriti sa vizitati pestera fara sa pierdeti mult timp.

#528
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am fost de fiecare dată după prânz, nu de dimineaţă. Aş zice că nu contează ora.
Să aşteptăm, mai bine, lămuririle.


Sănătate şi tcb !

#529
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014

View PostOvidiuNS, on 25 iulie 2016 - 20:29, said:

Să așteptăm, mai bine, lămuririle.

Nici eu nu sunt lamurit... Cert este ca am cumparat biletul pe la ora 12:10 si am plecat cu barca la 15:00. Erau foarte multi oameni care asteptau, toata acea zona de asteptare cu mese si pe langa,  fiind plina. Inca de cand am cumparat biletele, vanzatorul m-a atentionat ca s-ar putea sa dureze doua ore, dar nu prea i-am dat atentie. Insa cand am inceput sa ascult mesajele cu numerele de ordine de pe bilete, mi-am dat seama ca ar putea avea dreptate. Dreptate a avut intr-o singura privinta... cele doua ore de asteptare... care au fost pana cand ne-am auzit numerele noastre, dupa care a mai urmat o alta perioada de asteptare de inca aproape o ora la intrarea in pestera, echipati fiind inclusiv cu vestele.
Ciudat era ca toate barcile care se intorceau, nu mai plecau, ceea ce m-a dus cu gandul ca urma pauza de masa, dar nu ma gandeam ca si-o vor lua toti in acelasi timp.
Deci, daca ar fi sa emit supozitii, acestea ar fi:
- numar foarte mare de vizitatori pe m.p., posibil si din cauza faptului ca era zi de marti, dupa ziua de luni, cand pestera ar fi inchisa;
- pauza de masa luata in corpore de aproape toti conducatorii de barci.
Cei de acolo nu ofereau informatii decat in greaca si pana nu s-au revoltat mai multi greci de la intrarea de sus, noi fiind jos echipati deja, dupa cum am mai spus, cred ca am mai fi asteptat ceva timp.
Oricum, indiferent de cat am asteptat, chiar s-a meritat. Eu unul, nu am vazut o pestera mai frumoasa. Cuvintele mele n-au cum sa surprinda frumusetea acesteia, iar nepriceperea mea narativa n-ar face decat sa o stirbeasca.
Revin si cu alte impresii... Acum trebuie sa dorm dupa 32 de ore de nesomn, din care 12 ore de condus, iar din astea vreo 5 ore cu viteza luminii de 60 km/h, pentru ca masina mea s-a gandit ca trebuie sa-si ia vacanta inainte de a ajunge in tara. :D

Edited by XicomX, 26 July 2016 - 14:30.


#530
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Aha, deci nici măcar nu era week-end.
Eu cred că nu aveau suficienţi ghizi-barcagii, că bărci parcă erau destule. Cine ştie ...
În fine, mă bucur că v-a plăcut.


Sănătate şi somn uşor !

#531
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Salutare, colegi iubitori de Grecia!
     Ieri ne-am intors dintr-o excursie de 2 saptamani in Peloponez cu cortul. Cred ca trebuie sa treaca vreo cateva zile sa mi se aseze impresiile si sa va pot povesti cum a fost, dar cred ca pot lamuri problema cu intrarea la Spileo Dirou. Noi am ajuns acolo putin inainte de ora 15 si ni s-a spus ca nu mai au bilete pentru ziua respectiva pentru turul cu barca (n-am inteles care ar fi fost turul "pe jos"! poate din punctul unde te lasa barca si pana la iesire, ceea ce ne-a luat probabil 5 minute). Erau intr-adevar foarte multi turisti in zona de asteptare. Erau si din cei care nu se mai puteau intoarce a doua zi si insistau sa intre atunci, dar tipul de la bilete o tinea pe a lui : "Sold out, sold out!" Tururile plecau din ora in ora de la 9 la 17 (parca), dar cu pauza la ora 12. Ni s-a spus ca cel mai bine e sa revenim a doua zi la 9, pentru ca dupa  10-11 este foarte aglomerat. Din fericire timpul ne-a permis sa mai ramanem o noapte in Mani si am revenit a doua zi la 9 ca sa am cea mai mare surpriza din acest concediu. Am vazut cateva pesteri in Europa, dar asta a fost cea mai spectaculoasa de departe! Cum spunea si XicomX, nu cred sa pot gasi cuvinte sa o descrie. Cam greu de facut poze bune fara blitz si din miscare, dar urmeaza sa le descarc si sper sa pot pune aici cateva.
     Pe curand!

Edited by auranecoara, 01 August 2016 - 17:48.


#532
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postauranecoara, on 01 august 2016 - 17:46, said:

Salutare, colegi iubitori de Grecia!
Ieri ne-am intors dintr-o excursie de 2 saptamani in Peloponez cu cortul. Cred ca trebuie sa treaca vreo cateva zile sa mi se aseze impresiile si sa va pot povesti cum a fost, dar cred ca pot lamuri problema cu intrarea la Spileo Dirou. Noi am ajuns acolo putin inainte de ora 15 si ni s-a spus ca nu mai au bilete pentru ziua respectiva pentru turul cu barca (n-am inteles care ar fi fost turul "pe jos"! poate din punctul unde te lasa barca si pana la iesire, ceea ce ne-a luat probabil 5 minute). Erau intr-adevar foarte multi turisti in zona de asteptare. Erau si din cei care nu se mai puteau intoarce a doua zi si insistau sa intre atunci, dar tipul de la bilete o tinea pe a lui : "Sold out, sold out!" Tururile plecau din ora in ora de la 9 la 17 (parca), dar cu pauza la ora 12. Ni s-a spus ca cel mai bine e sa revenim a doua zi la 9, pentru ca dupa  10-11 este foarte aglomerat. Din fericire timpul ne-a permis sa mai ramanem o noapte in Mani si am revenit a doua zi la 9 ca sa am cea mai mare surpriza din acest concediu. Am vazut cateva pesteri in Europa, dar asta a fost cea mai spectaculoasa de departe! Cum spunea si XicomX, nu cred sa pot gasi cuvinte sa o descrie. Cam greu de facut poze bune fara blitz si din miscare, dar urmeaza sa le descarc si sper sa pot pune aici cateva.
Pe curand!


Te rugam, fa un efort si aduna-te repede... Vrem amanunte....si poze. Prin ce campinguri v-ati cazat? Am facut si eu turul Peloponezului de doua ori , o data cu cortul,a doua oara cu rulota , dar mi-au ramas multe de vazut si cel mai probabil tot in acest mod , adica cu cortul.
Pentru cei ce agreaza aceasta modalitate de a-ti petrece vacanta  eu consider ca e cea mai eficienta solutie de a vedea cat mai mult din Peloponez fara sa fi nevoit sa faci zeci de kilometrii dus-intors de la obiective, la "baza".
Ma bucur ca ati ales aceasta varianta si sunt sigura ca nu regretati nimic.
In ceea ce priveste pestera, eu nu am vazut prea multe la viata mea, de aceea probabil ca mi-a trebuit aproape o jumatate de ora sa-mi revin.Cand am iesit,am stat pe bordura in fata pesterii si efectiv aveam senzatia ca m-am intors de pe un alt taram.Nu-mi venea sa cred ca natura poate face asemenea minuni, nu stiam ca natura stie sa croseteze dantele.....Si eu recomand celor ce vor ajunge in zona sa faca tot posibilul sa o viziteze chiar daca va fi necesar sa piarda o zi intreaga.Langa pestera exista o palaja pietroasa dar cu cateva umbrele si sejlonguri (gratis, din cate stiu eu), dar cu apa incredibil de limpede.Daca este necesar sa asteptati mai multe ore pana sa intrati in pestera, puteti face plaja si baie pana va vine randul.Deci, nu renuntati!

#533
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014
Despre Peloponez ce-as mai putea spune eu fata de tot ceea ce s-a scris pana acum? Cred ca nimic in plus, doar sa fac eventual o nu foarte scurta prezentare a celor traite si vazute de noi, astfel:
Ziua 1:
Dupa plecarea din Kefalonia am debarcat in Kyllini, unde cu neplacuta surpriza am observat, prea tarziu, ca ni se lipise un sticker pe luneta masinii, cu sigla firmei de ferry. Mie unul nu prea mi-a placut chestia asta vazand ca a fost lipit si cu simt de raspundere, dar ma rog, am fost mai mult decat multumit de serviciile lor, asa incat n-ar trebui sa comentez nimic.
Imediat am plecat spre situl Olympia, unde am facut pentru prima oara cunostinta cu “pietrele” antice. Posted Image
Recunosc deschis ca nu suntem turisti pentru astfel de atractii sau muzee si am planificat vizita in Peloponez mai mult dintr-o curiozitate de a cunoaste, de a vedea lucruri si locuri despre care doar citisem, dar ceea ce vezi intr-un astfel de sit, ne-a facut sa ne reconsideram opinia, facandu-ne o deosebita placere sa descoperim parca o alta lume, o lume deosebita a frumosului, ramas parca neatins chiar cu trecerea mileniilor.
N-am sa spun decat ca mi s-au parut cu totul deosebite toate siturile arheologice vizitate in acest periplu, inclusiv muzeele adiacente.
Dupa Olympia, a urmat drumul cu ceva peripetii cauzate de GPS catre Andritsaina, pe care l-am dezvoltat putin pe topicul “Cu masina prin Grecia”, drum care daca incepuse rau, trebuia sa se termine si mai rau, asa incat despre Andritsaina nu voi putea spune decat ca ne va aminti despre cea mai aiurea experienta pe care am trait-o in Grecia. Noroc ca am avut multe alte experiente pozitive, ca altfel am fi ramas cu un gust amar… Pe scurt, ne-am dus sa luam pranzul in centrul mult laudat al simpaticei localitati, ne-am asezat la o terasa, chiar la cea din mijloc, care era si cea mai plina cu clienti de altfel, iar dupa zece minute de asteptare, timp in care trei chelneri au tot trecut pe langa noi fara sa ne bage in seama, in loc sa ne fi vazut de drum sau sa ne fi mutat la taverna alaturata, am considerat ca este mai bine sa continuam experimentul, drept pentru care ne-am mutat de pe terasa in restaurant, unde ne-am asezat exact langa bar, intreband pe unul dintre chelneri daca ne putem aseza. Au urmat alte cinci minute in care aceiasi chelneri au trecut iarasi pe langa noi de parca eram invizibili. Nu ne-au adresat nici macar o intrebare, vreun cuvant, ceva… nimic. E drept, ca nici noi nu i-am deranjat, doar am stat si i-am privit cu interes cum isi faceau treaba, mai putin in relatia cu noi. Posted Image
Dupa cele cincisprezece minute, am considerat ca experimentul se putea incheia, asa ca ne-am ridicat, am multumit si am plecat.
Intre noi fie vorba, fara a fi tendentios avand in vedere experienta de mai sus, cine a vazut alte satuce de munte din Grecia de genul Papingo sau Mikro Papingo, Monodendri sau Palaios Panteleimonas, pot spune ca Andritsaina este copil de mingi la capitolul frumusete si inedit fata de celelalte.
Dar poate mai bine ca nu am mancat acolo, pentru ca altfel nu am mai fi mancat intr-un loc incantator, chiar in apropiere de Vasta. Insa inainte de Vasta, am vizitat templul lui Apollo de la Bassae. Frumos, chiar daca nu-l puteai admira la intreaga scara.
Dupa acest templu a urmat bisericuta Agia Teodora de la Vasta, bisericuta pe care era cat pe ce sa o ratam, tot din cauza GPS-ului, care ne-a dus pana intr-un loc unde stia el ca ar fi acea bisericuta, dar cand colo nimic… Era intr-adevar o rascruce de drumuri unde erau nu una, ci doua bisericute, insa niciuna cea cautata. Noroc ca am citit pe un indicator din acea intersectie, ca mai erau 6 km pana la Agia Teodora, dar nu aveam siguranta ca aceea era, insa la cat timp pierdusem in ziua aceea pe coclaurile Greciei, ce mai contau inca 6-12 km daca nu o gaseam?! Din fericire am gasit-o si ne-a placut foarte mult. Ca fapt divers si iarasi putin neplacut, am vazut un anunt in interiorul bisericii, scris de mana in limba romana, sa nu se mai lase acatiste care pe unde, sa nu se mai… sa nu se mai… de ziceai ca numai romanii sunt cei care faceau lucruri anapoda pe acolo. Imi pare rau ca nu l-am fotografiat.
Ei… si fiindca eram inca nemancati, ne tot uitam pe unde am putea rezolva problema, insa la taverna din imediata apropiere era o nunta. Foarte frumoase dansurile pe care le-am urmarit, dar noua nu ne tineau de foame. Noroc cu un crestin care ne-a abordat si ne-a intrebat de unde suntem si spunandu-i Romania, nu mica ne-a fost mirarea sa ne recomande un loc pe care sa-l vizitam si unde puteam si manca, pe care l-a descris in dulcele viers romanesc un pic stalcit, “Moara cu apa”, Posted Image dandu-ne si un pliant in limba romana. La acel loc se ajunge mergand pe jos vreo 200 m spre stanga din curba in care se gaseste bisericuta Agia Teodora, sau mergand inainte pe soseaua pe care venisem cu masina, la vreo 500 m se facea un drum la stanga care dadea imediat in acea locatie.
Despre loc ce sa spun… O taverna pitoreasca pe malul raului, cu pasari in tarcuri, chiar si cu un spatiu de prezentare a produselor traditionale si a suvenirurilor.
Ce sa mai, raiul pe pamant pentru noi la acel moment! Am mancat, ne-am odihnit putin si am plecat spre destinatia de cazare din acea zi, Messini, unde a urmat o alta mica deziluzie, hotelul aratand mai putin bine fata de fotografiile de pe Booking. In plus, clar nu alesesem bine nici zona, era la periferia oraselului, o zona putin cam prafuita, destul de trista din punctul meu de vedere, luand in considerare si zonele pe care aveam sa le vedem a doua zi si care puteau constitui foarte bine un loc de cazare mult mai bun decat acesta. Dar avand in vedere faptul ca stateam doar doua nopti…, sa mai fie si un lup mancat de oaie. Posted Image
Ziua 2:
Ziua a doua a debutat cu vizita la cascadele Polilimnio, despre care am postat ceva si la momentul acela. Un loc frumos, foarte aglomerat in WE, asa cum ne-am dus noi, frecventat mult de greci pentru o baie intr-o apa foarte rece, de altfel.
Dupa Polilimnio am mers sa vizitam castelul Methoni si fiind o zi foarte rea pe mare, cu vant puternic si valuri cum n-am mai vazut demult, de pe zidurile cetatii am avut parte de niste peisaje de vis, cu valuri ce se spargeau cu furie de ziduri, facand pe zeci de metri in mare o spuma alba, imaculata, ce contrasta puternic cu albastrul intunecat al marii. Frumos, foarte frumos! Cost intrare: 2 EUR/pers., noi stiind ca este gratuit. Program: de femei gravide, pana la ora 15:00. Posted Image
Am mancat apoi chiar in Methoni la o taverna in port, Rex se chema, o mancare desavarsita la un prêt mai mult decat convenabil.
Din cauza vantului am avut iarasi un mic incident cu masina, in sensul ca am zgariat putin usa de o alta masina parcata langa a noastra, care de altfel arata foarte rau, fiind veche, lovita, cojita, peticita, neingrijita, dar asta nu scuza si zgarietura pe care i-am mai tras-o si noi. Posted Image  Ne-am cerut scuze in gand si am plecat.
Dupa aceea am mers la Voidokilia Beach, unde avand in vedere conditiile climaterice, am intalnit cele mai mari valuri din tot sejurul, care pe noi ne-au incantat. Ne-am balacit vreo doua ore in acele valuri, suparator fiind faptul ca nu ne puteam duce chiar in locurile unde se formau cele mai mari, deoarece exact pe acea linie stateau in asteptare surferi amatori, care erau insa foarte, foarte multi si riscai sa te trezesti cu vreo placa de-a lor in cap, daca nu erai atent.
Spre seara am mers sa mancam in Pilos, la cea mai draguta taverna de pe acolo, Gregoris cred ca se chema, unde nu ne-au dat meniuri, ci ne-au invitat in bucatarie sa ne alegem mancarea. O strategie de marketing foarte reusita, intrucat in felul asta nu prea poti sa te abtii si iei tot ce vezi mai frumos, astfel incat nota de plata creste considerabil. Aici am intalnit o romanca de prin Moldova, stabilita de zece ani in Grecia. Foarte simpatica si taverna, si romanca, dar si bacatareasa sefa care ne-a prezentat mancarea intr-o greaca impecabila, cred… ca noi am comandat la ochiometru. Posted Image
Ziua 3:
Am parasit fara vreo strangere de inima hotelul, cu directia Foneas Beach. In plan mai era Diros Cave si Cape Tenaro in acea zi, dar zeii ne-au fost din nou potrivnici… Am vazut pe goagal, fix in acea dimineata, ca pestera era inchisa lunea, drept urmare, vorba GPS-ului “reconfigurarea traseului”!
Dezorganizare si amatorism din partea mea, a organizatorului!
So… sedinta de familie, in urma careia am renuntat la Cape Tenaro, mergand doar la Foneas Beach si apoi direct catre Mavouvouni, unde aveam cazarea, dupa care aveam sa mergem spre Mystras, care era programat in ziua 5, dar pe care l-am inlocuit cu Diros Cave, care era un must see.
Foneas Beach ni s-a parut incantatoare, chiar daca micuta, era dotata cu un dus, o toaleta si o terasa foarte simpatica, unde am mancat cele mai bune souvlaki cu salata de rosii.
Dupa cum spuneam, apoi am mers direct la hotel in Mavrovouni sa ne cazam. Cea mai buna cazare ever pe care puteam sa o gasim, la fel si gazdele. Le-am dat nota 10 pe Booking, desi n-as putea descrie gradul de satisfactie pe care l-am avut cat am stat acolo. Camera mare, curata, decorata foarte chic cu niste rame ce pareau vechi, dar fara a exista si un tablou in acele rame, culori bine alese, o baie moderna, un balcon unde puteai intoarce masina, apoi un mic dejun facut in casa de gazda, foarte, foarte gustos, ce sa mai… ne-am felicitat pentru alegerea facuta. Ne-am facut un dus rapid si am plecat catre Mystras. O alegere mai buna ca ora de vizitare nu puteam face! Am ajuns in jur de 18:10, cand soarele era un pic spre apus, iar situl se inchidea la ora 20:00. Initial am zis ca vizitam cate ceva in urcare, apoi ne intoarcem, luam masina catre poarta de sus si vizitam ceva si in coborare.
N-a iesit asa, pentru ca dupa ce am urcat putin, ne-am dat seama ca pierdeam mai mult timp cu intoarcerea si am ales sa urcam pana la capat. Si am urcat, si am urcat paaaana la ora 19:30, cand am ajuns la castel sus de tot. Am mai avut timp sa ne si intoarcem pana la iesirea de sus, dupa care a urmat o coborare pe sosea de vreo doi km pana la masina.
Despre cetate ce sa spun, decat ca ne-a cucerit intru totul. Am uitat si de oboseala, si de urcus, de absolut tot. Mergeam tot mai sus acaparati de peisajele ce ni se dezvaluiau in fata ochilor. De altfel, cred ca asta a fost si resortul care ne-a impins pana la capat, urcarea parandu-mi-se destul de anevoioasa.
La intoarcere am oprit in Sparti, ne-am cumparat ceva de-ale gurii si am luat cina pe terasa hotelului.
Ziua 4:
Este ziua in care aveam planificate insula Elafonisos cu plaja Simos si apoi Monemvasia. Astea ne-au iesit din prima amandoua!
Pe Simos Beach ne-am petrecut vreo patru ore superbe, intr-o apa atat de calda, limpede si albastra precum in Lefkada, dar cu nisip de asta data. Frumos si peisajul, pacat ca iarasi batea vantul ala turbat, dar nu ne-a deranjat prea mult, petrecandu-ne cel mai mult timp in apa, nu pe plaja.
La Monemvasia am ajuns pe la ora 18:00, am urcat cu masina pana la poarta, crezand ca vom gasi pana la urma un loc de parcare pe marginea drumului, insa nicio sansa. Mi-am lasat sotia sus si am coborat cu masina pana am gasit cel mai apropiat loc de parcare, care a fost toooocmai in partea de jos, dupa care a trebuit sa urc per pedes.
In cetate am urcat pana aproape de mijloc, nu am ajuns pana sus, pentru ca din loc in loc erau afise care anuntau ca sus era deschis doar pana la ora 14:30, deci oricum si daca urcam probabil nu vedeam mare lucru. Incantatoare privelisti si acolo, casute din piatra inghesuite, stradute stramte pe unde se carau bagajele catre hoteluri cu roabele, inedit totul.
Am coborat in oras, unde am mancat la taverna Haramis ce avea vedere spre cetate. Ca de altfel aproape toate tavernele din port.
Ziua 5:
In sfarsit a venit vremea sa vizitam Diros Cave! Am ajuns pe la ora 12:00, pornirea la noi in fiecare dimineata fiind ca la un vechi camion RoMAN in sezonul de iarna, adica grea, anevoioasa, spre dificila, cu posibilitate chiar de ramas pe loc, uneori. Posted Image
Am mai povestit acum cateva posturi despre asteptarea de trei ore de la Diros si despre faptul ca n-am cuvinte care sa faca o caracterizare a ceea ce am vazut. Superb, mirific, senzational! Vorba reclamei, “curcubeu pe cerul gurii”, ce sa mai…?! Dar in materie vizuala! Posted Image
A urmat drumul catre Tolo, acolo unde aveam urmatoarea cazare. Hotelul dragut, cam vechiut, eu tragand nadejde ca vom fi cazati in aripa noua a acestuia, dar… na, pentru doua nopti, nu puteam emite pretentii. In rest ok, cu tot ceea ce era nevoie, iar oamenii foarte primitori.
Am iesit sa vizitam un pic statiunea, care noua nu ne-a lasat o impresie grozava la prima vedere. Am asemuit-o cu una de pe la noi, un pic aglomerata, cu masinute si aparate de distractie insirate direct pe strada, adica un fel de balci incognito, dar… cu o priveliste superba seara catre insulita din larg, luminata natural de luna, dar si de alte luminite puse cu maiestrie in locuri care-i intregeau frumusetea.
Toate astea le-am vazut intr-un cadru deosebit de pe terasa restaurantului Maria’s, unde am dat peste o romanca care ne-a servit. Pana la urma putem spune ca a fost foarte frumos si in Tolo!
Ziua 6:
Incep sa povestesc precum starea noastra de la fata locului, adica un pic pe repede inainte, cand ne grabeam sa vedem cat mai mult din ce ne propusesem, dar neavand mari sanse in realizarea acestui deziderat.
O cauza era pornirea noastra grea, apoi durata de vizitare a locurilor, care oricat te-ai fi grabit nu-ti permitea sa scoti un timp rezonabil si apoi… era vacanta, nu concurs de impuscat obiective. Posted Image
Deci, in aceasta zi am fost la Epidavros, unde am vizitat, teatrul, situl si muzeul.
Am mers apoi catre Micene unde am vizitat situl si muzeul.
Am spus la inceputul povestirii ca ne-au placut tare mult toate aceste situri si muzee, asa ca nu mai are rost sa spun vorbe fara sens despre ceea ce am vazut la fiecare in parte.
Dupa Micene era in program si Tirint, dar din cauza caldurii l-am trecut cu vederea si ne-am dus in Nafplio, unde am luat un pranz tarziu la taverna Kipos din port. Frumos oraselul vazut in treacat!
Ne-am hotarat sa mergem la hotel pentru o odihna scurta, dupa care sa revenim in Nafplio pentru cetatea Palamidi… Ghinion, pentru ca ne-am intors prea tarziu. Se inchisese de putin timp la ora 19:30.
Asa ca am vizitat oraselul seara, mergand pe jos pe mai multe stradute din zona portului, luand cina la o taverna foarte simpatica, “I gonia tou Cavalari”, aflata exact langa o agentie bancara.
Foarte interesant mi s-a parut modul de parcare in port, unde dupa ce i-am dat roata o data in cautarea unui loc liber, am vazut ca toate masinile se indreptau pe una dintre strazile adiacente portului, paralela cu acesta, iar acolo se forma o parcare ad-hoc, prin adaugarea unor randuri suplimentare de masini.
Ziua 7:
Am parasit si Tolo, cu destinatia Atena, in drum spre aceasta, vizitand siturile arheologice de la Nemeea si Corint, precum si canalul navigabil Corint, o minune inginereasca chiar si a acestor zile. N-am avut norocul sa treaca decat o “barcuta” de agrement in acest timp pe canal. Situl Nemeea, mai micut dar la fel de interesant ca toate celelalte, in muzeu fiind postate niste fotografii exceptionale din sit. Fotografiile acelea le-am fotografiat si eu la randul meu, asa ca ma pot lauda cu unele photoshopate. Posted Image
Corintul, la fel de frumos, parca mai frumos decat ceea ce vazusem la Nemeea, dar poate nu e cea mai reusita comparatie…
Am ajuns dupa-amiaza in Atena, unde am iesit, am vizitat zona pietii Monastiraki si Syntagma, bineinteles strada Ermou. Am mancat cel mai bun si mai consistent kebab ever la taverna Bairaktaris.
Apoi o inghetata de la Cookieland si metroul de la Syntagma catre Akropoli, doar ca sa vedem cum e cu metroul si pe la ei.
Ziua 8:
De dimineata am mers la Acropole si la muzeu, iar dupa-amiaza toate celelalte de pe langa, mai putin templul lui Hefaistos, unde n-am putut ajunge pentru ca poarta pe unde trebuia sa intram in parc, era inchisa.
Pe seara am mancat la o taverna in apropiere de Hadrian’s Library, Panos cred ca se numea, ce oferea o panorama superba asupra Acropolelui. Cand am ajuns la hotel, am mai stat pret de vreo cateva beri Posted Image  pe terasa de la ultimul nivel al hotelului, admirand panorama luminata ce ni se dezvaluia de pe Acropole. Arata ca un tablou si eram atat de aproape, parca il puteam atinge cu mana…
Ziua 9:
In drum spre Salonic, unde am oprit pentru ultima noapte, am vizitat cateva ore si situl arheologic de la Delphi, care mie cel putin, mi s-a parut a fi cel mai interesant dintre toate. Poate unde era si locatia aceea in munte, chiar nu stiu de ce, dar asta a fost impresia.
Cam gata cu zona Peloponez, pe care am cam depasit-o inca de la Atena, dar am lasat-o tot aici, din considerente de lene, sa nu mai fac inca o postare separata. Posted Image
Si la final, o constatare haioasa din cadrul vizitelor prin Peloponez, unde am fost suspectul de serviciu in randul paznicilor de sex feminin de prin muzee, numarand vreo patru muzee in care, ba m-au verificat la bilete, asta dupa ce intrasem, ba mi-au verificat telefonul cu care fotografiam, crezand ca-mi fac selfi-uri cu exponatele, ba sa-mi faca macar o observatie cu privire la faptul ca pe alocuri nu aveam voie sa fotografiez, desi toti pe langa mine erau cu aparatele la ochi, dar ma rog… poate am eu o figura mai dubioasa. Chiar voiam sa-i arat uneia dintre paznicii care imi interzisese sa fac fotografii in muzeul din Atena si care doar la nivelul trei imi spunea ca este permis, o zona in care se fotografia totul la liber, dar m-am gandit ca voi primi un raspuns de genul “it’s not my area”, asa ca m-am lasat pagubas.
Cert este ca tot ceea ce am vazut, merita vazut cu prisosinta.
Nimic din ceea ce am vizitat nu a fost in zadar, locurile fiind incarcate de istorie, toate siturile arheologice/cetatile antice vizitate avand o insemnatate aparte in evolutia poporului grec si nu numai.
Acestea, plus castelele medievale, satele pitoresti, plajele care o inconjoara si muntii ce o strajuie, completeaza imaginea unei regiuni neasemuite, ce merita unele dintre cele mai elogioase recenzii ce se pot face.
Multumesc tuturor celor care au postat informatii in urma carora ne-am hotarat sa vizitam zona si pe baza carora am putut face planul unui sejur de neuitat, dar si celor care au avut sau vor avea rabdarea de a citi aceste randuri. Posted Image
Vacante reusite tuturor si sa ne auzim cu bine!
Attached File  20160716_112941.jpg   364.06K   37 downloadsAttached File  20160716_113048.jpg   333.04K   37 downloadsAttached File  20160716_121335.jpg   300.3K   36 downloadsAttached File  20160716_154535.jpg   223.93K   37 downloadsAttached File  20160716_154940.jpg   203.39K   41 downloadsAttached File  20160716_175034.jpg   421.84K   46 downloadsAttached File  20160717_133834.jpg   234.29K   50 downloadsAttached File  20160717_135121.jpg   215.35K   52 downloadsAttached File  20160717_135501.jpg   255.33K   47 downloadsAttached File  20160717_171232.jpg   288.18K   50 downloadsAttached File  20160717_173926.jpg   222.81K   53 downloadsAttached File  20160718_133431.jpg   339.94K   53 downloadsAttached File  20160718_182606.jpg   541.52K   53 downloadsAttached File  20160718_185144.jpg   378.05K   45 downloadsAttached File  20160719_131110.jpg   181.37K   46 downloadsAttached File  20160719_133741.jpg   94.91K   50 downloadsAttached File  20160719_154431.jpg   229.55K   52 downloadsAttached File  20160719_184201.jpg   285.76K   52 downloadsAttached File  20160719_190542.jpg   235.83K   43 downloadsAttached File  20160719_194946.jpg   195.32K   45 downloadsAttached File  20160720_144025.jpg   287.03K   47 downloadsAttached File  20160720_153636.jpg   279.53K   49 downloadsAttached File  20160720_213938.jpg   127.75K   47 downloadsAttached File  20160721_114101.jpg   355.16K   47 downloadsAttached File  20160721_140218.jpg   313.98K   46 downloadsAttached File  20160722_122626.jpg   251.82K   45 downloadsAttached File  20160722_133436.jpg   227.49K   47 downloadsAttached File  20160722_150824.jpg   282.08K   48 downloadsAttached File  20160722_184429.jpg   155.26K   48 downloadsAttached File  20160724_130355.jpg   313.16K   47 downloadsAttached File  20160724_135302.jpg   326.96K   45 downloadsAttached File  20160724_140445.jpg   284.16K   45 downloads

#534
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostXicomX, on 02 august 2016 - 23:37, said:

... “Moara cu apa” ...

Hai că mi-ai trezit o groază de amintiri.
Neromylos ... ferice de voi că aţi mâncat la acel restaurant, ţin minte că în 2011 nu prea aveam timp. Am cumpărat un magnet şi o cană (parcă), apoi mai târziu pe şosea am dat de un nene care cocea porumbi pe marginea drumului. Bestiali au fost porumbii ăia, iar două portocale d-alea acre (adunate de sub un pom din Sparti) au părut dulci ca nectaru'.
Iar pe noi ne-a invitat în bucătărie tocmai femeia din Andritsaina (taverna de vis-a-vis de ţeava aia care parcă iese din platan). Am detaliat în primele pagini ale topicului vacanţa din 2009, nu mai pun link.

Ah, vremuri ...


Sănătate şi felicitări pentru tot !

#535
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Superba vacanta, cu doua destinatii de top.....
Va felicit ca ati reusit sa vedeti atat de multe obiective intr-un timp relativ scurt.Asta demonstreaza ca ati fost organizati si bine informati.
Iar pozele, ce sa mai vorbesc.....le-am privit cu nostalgie si cu mult dor, regasindu-mi vacantele in multe dintre ele.. Pentru mine Peloponezul reprezinta destinatia ideala pentru o vacanta activa in care poti avea de toate: plaje pentru toate gusturile,mare limpede si calda,istorie, traditie si nu in ultimul rand peisaje superbe .

#536
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Am revenit!
   O sa incep prin a multumi tuturor celor care scriu pe forum pentru informatiile care m-au ajutat in planificarea acestui concediu si mutumesc in special Danei, cea care a fost inspiratia mea pentru ideea unei vacante cu cortul in Peloponez. Ca niciodata, din motive obiective, nu planuisem nimic din timp pentru concediul de anul acesta, iar prin mai sotul meu s-a gandit ca ar vrea sa mergem undeva cu cortul si eu, amintindu-mi relatarile Danei si nevrand sa renunt la Grecia, am stabilit destinatia Peloponez. Pentru o experienta cat mai autentica, nu am dorit insa sa innoptam in campinguri organizate, ci sa gasim locuri mai izolate in care sa fim pe cat posibil doar noi si natura. Si de cele mai multe ori am reusit!
   Nu am gasit prea multe informatii pe forumurile romanesti despre freecamping, motiv pentru care vin acum cu informatii care sper sa ajute si pe alti colegi forumisti.
  
   Ziua 1
   Cum concediul incepe de cand pleci de acasa si drumul face si el parte din concediu,l-am facut in doua etape, fara sa ne grabim, cu oprire de o noapte la Salonic (off topic-foarte dragute vaporasele care fac plimbari in golful Thermaikos). Prima oprire in Peloponez a fost la Corint. Am fost intampinati cu o apa de albastrul cel mai pur si un vant furios.
Attached File  corint 1'.jpg   307.38K   36 downloadsAttached File  corint 2.jpg   266.11K   35 downloadsAttached File  corint 4.JPG   450.79K   41 downloads

Dupa o pauza binemeritata (drumul Salonic-Corint ne-a luat cam 6-7 ore cu vreo 3 pauze scurte la benzinarii, plus timpul pierdut la numeroasele toluri de pe A1) in care am mancat la o terasa (nu i-am retinut numele, nu mi s-a parut demna de acest efort) in apropierea pietei dominate de Pegas, am urcat la  cetatea Akrocorint cu intentia de a o vizita. Surpriza insa! Programul se modificase  Attached File  Akrocorint 7.jpg   431.8K   46 downloads si cum era trecut de ora 17 ne-am multumit cu admirarea privelistii ce se deschidea asupra orasului si a golfului. Iti taia rasuflarea pur si simplu! Cel mai bine pot vorbi doar fotografiile. Attached File  Akrocorint 1.JPG   463.54K   43 downloadsAttached File  Akrocorint 3.JPG   447.54K   37 downloadsAttached File  Akrocorint 4.JPG   350.09K   37 downloadsAttached File  Akrocorint 5.JPG   417.38K   31 downloadsAttached File  Akrocorint 6.JPG   390.21K   31 downloadsAttached File  Akrocorint8.JPG   599.87K   32 downloads
   Cu speranta ca nu e program scurt peste tot, fiind duminica, am mers la Ancient Corint, care s-a dovedit mai primitor si cu paznici foarte relaxati:Attached File  AncientC1.jpg   317.37K   33 downloads
iar situl avea acea atmosfera care pentru mine inseamna “Grecia” si de care mi-era atat de dor!
Attached File  AncientC2.JPG   527.38K   32 downloadsAttached File  AncientC3.JPG   310.65K   23 downloadsAttached File  AncientC4.JPG   420.87K   23 downloadsAttached File  AncientC5.JPG   229.87K   24 downloadsAttached File  AncientC6 (1).JPG   521.23K   37 downloads
   Urmatorul pas a fost sa ne gasim loc de campare pentru noaptea care venea. Ne-am indreptat din nou peste canalul Corint, de data aceasta pe micul pod din extremitatea vestica. In momentul in care am ajuns era coborat pentru trecerea unor vase.Attached File  canal1.JPG   300.68K   35 downloadsAttached File  canal2.JPG   294.13K   39 downloads

Am trecut prin Loutraki, pe langa lacul Vouliagmenis si am ajuns pana la farul Melagavi Attached File  Melagavi1.JPG   251.58K   36 downloads
de unde am admirat valurile dezlantuite Attached File  Melagavi2.jpg   343.67K   32 downloadsAttached File  Melagavi3.jpg   468.56K   36 downloads
si situl templului Herei Akraia Attached File  Melagavi4.JPG   484.32K   39 downloadsAttached File  Melagavi5.JPG   529.14K   51 downloads
Am coborat din nou spre lac si am decis sa campam langa o taverna de pe malul lacului in speranta ca vantul puternic nu ne valua pe sus cu cort cu tot! Mai erau cateva rulote acolo si speram sa nu deranjam pe nimeni. Am si mancat la acea taverna niste fructe de mare si “fried small fish” destul de bune. S-a dovedit a fi un loc destul de potrivit pentru amplasarea cortului (avand acces si la toaleta tavernei) si nu ne-a tulburat nimeni somnul in acea noapte, cu exceptia vantului. Attached File  LV1.jpg   425.81K   52 downloadsAttached File  LV2.JPG   291.14K   51 downloads
   Continuarea in episodul urmator!

Edited by auranecoara, 03 August 2016 - 20:36.


#537
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Ma bucur sa aflu ca vacanta mea cu cortul prin Peloponez te-a inspirat si din felul cum ai inceput relatarea cred ca nu ai niciun regret. Sunt convinsa ca ati avut un sejur cel putin la fel de frumos ca al meu.Voi ati fost insa mai curajosi......Ati preferat freecampingul si vad ca va reusit. Eu stiam ca in Grecia nu prea ai voie sa campezi oriunde si se dau si amenzi ,daca are cine sa le dea ,ca politie pe plaja n-am vazut niciunde , ce sa mai vorbim de cele pusti sau ascunse prin mici golfulete.In sfarsit, e legea lor si noi ne-am gandit sa o respectam cu toate ca ne-am fi dorit macar o noapte-doua (cel putin) sa facem ca voi. Apoi, am considerat ca putin confort (apa calda, toaleta, frigider, etc) nu strica mai ales cand esti mai tot timpul pe drum.
De abia astept continuarea si de data asta poate o sa ma inspiri tu pe mine, dandu-mi cateva ponturi pentru freecamping.Nu se stie cand voi avea nevoie.

#538
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postauranecoara, on 03 august 2016 - 20:31, said:

... am urcat la cetatea Akrocorint cu intentia de a o vizita. Surpriza insa! Programul se modificase ...
... am mers la Ancient Corint, care s-a dovedit mai primitor si cu paznici foarte relaxati ...
... prin Loutraki, pe langa lacul Vouliagmenis si am ajuns pana la farul Melagavi ...
... situl templului Herei Akraia ...

Amintiri, amintiri ...


Sănătate şi multe mulţumiri !

#539
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014

View Postdanavl62, on 03 august 2016 - 21:37, said:

Ma bucur sa aflu ca vacanta mea cu cortul prin Peloponez te-a inspirat si din felul cum ai inceput relatarea cred ca nu ai niciun regret. Sunt convinsa ca ati avut un sejur cel putin la fel de frumos ca al meu.Voi ati fost insa mai curajosi......Ati preferat freecampingul si vad ca va reusit. Eu stiam ca in Grecia nu prea ai voie sa campezi oriunde si se dau si amenzi ,daca are cine sa le dea ,ca politie pe plaja n-am vazut niciunde , ce sa mai vorbim de cele pusti sau ascunse prin mici golfulete.In sfarsit, e legea lor si noi ne-am gandit sa o respectam cu toate ca ne-am fi dorit macar o noapte-doua (cel putin) sa facem ca voi. Apoi, am considerat ca putin confort (apa calda, toaleta, frigider, etc) nu strica mai ales cand esti mai tot timpul pe drum.
De abia astept continuarea si de data asta poate o sa ma inspiri tu pe mine, dandu-mi cateva ponturi pentru freecamping.Nu se stie cand voi avea nevoie.
   Intr-adevar nu ai voie sa campezi in afara locurilor special amenajate, teoretic. Practic, chiar erau multi care faceau asta. Iarasi, teoretic, daca gasesti proprietarul unui teren si el iti da voie sa campezi, atunci este legal. Daca esti discret  si nu deranjezi pe nimeni, nu are nimeni treaba cu tine. Nu te asezi in mijlocul plajei aglomerate in miezul zilei, campezi seara tarziu si strangi dimineata inainte sa vina puhoiul la plaja, eventual intrebi la taverna din apropiere, in cazul in care exista, daca se poate campa (iar ei vor fi bucurosi sa te incurajeze sa ramai pentru ca au si ei de castigat de pe urma ta!). Mi se par reguli de bun simt oricum.
   Da, chiar ne-a placut si vom repeta experienta. In doua seri doar nu am gasit un loc adecvat. La capul Tenaro, de fapt la capatul drumului pe care se poate merge cu masina, credeam ca am gasit un loc potrivit, dar la lasarea serii a inceput un vant puternic si ne-am dat seama ca suntem prea expusi, motiv pentru care am innoptat la o pensiune in Porto Kagio, fiind prea tarziu sa cautam al loc de campat. Iar in alta seara plaja pe care o ochisem pe Google earth langa Kiveri nu s-a dovedit adecvata si am dormit in masina langa o plaja in Miloi unde mai erau o rulota si inca o masina amenajata pentru dormit. Am fi putut merge in campinguri in ambele seri, desigur, dar era tarziu si nu mai aveam chef sa ne intoarcem din drum. Oricum , apa la Miloi a doua zi dimineata a fost senzationala. Incredibil de calda si lina ca oglinda.
   Erau unele plaje pline de rulote si masini cu numere de Grecia, probabil ei stiu care sunt locurile potrivite pentru freecamping. M-a uimit cat de multe rulote cu numere de Italia, Franta si Polonia am vazut in toata peninsula. Si foarte putini romani (pentru cei pe care ii deranjeaza conationalii peste hotare Posted Image ) !

#540
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postauranecoara, on 04 august 2016 - 12:45, said:

  ..... M-a uimit cat de multe rulote cu numere de Italia, Franta si Polonia am vazut in toata peninsula. Si foarte putini romani (pentru cei pe care ii deranjeaza conationalii peste hotare Posted Image ) !


Asa este, ai dreptate. Si noi am remarcat acest lucru.Campingurile erau pline de rulote si autorulote cu numere de IT, FR,NL si D.Se pare ca Peloponezul este "tara" vesticilor cu rulote.
In privinta camparii free ai perfecta dreptate.Atata timp cat nu deranjezi pe nimeni si esti discret si cu bun sint nu ar trebui sa fie nici o problema. Mai ales daca ai si incuvintarea vreunui proprietar de taverna. Astept continuarea pentru ca astazi am aflat ca in proportie de 80%, incepand cu 13 august vom fi din nou in Grecia, bineinteles tot cu cortul. Deocamdata nu stim incotro sa mergem, dar parca ne trage ata tot spre sud.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate