Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#505
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

 amedeuss, on 25 mai 2016 - 15:16, said:

Salutare ,

Cateva idei din partea mea :

  * dpmdv ai un program cam incarcat, o sa fiti mult pe drum si o sa pierdeti timp , timp pe care l-ati putea folosii pentru plaja sau vizitare.Eu as renuntat la partea cu Lefkada ,cu siguranta o sa gasesti mai multe lucruri de facut in Peloponez decat in Lefkada.
  * eu din Delfi as merge spre Tolo prin Corint , canalul Corint poti sa il vezi atunci.Iesi de pe autostrada si poti sa vezi si podul fix , si podul mobil ( cel care se scufunda cand trec vasele ).Cand as pleca din Tolo spre Monemvasia as alege drumul prin munti , prin Leonidio si Kosmas.Are o portiune spectaculoasa de peisaje , si as bifa si combinatia de peisaje munte cu mare.
  * daca as alege sa merg prin Pastras , as face o oprire in Diakopto pentru o excursie cu trenuletul pe cremaliera pana in Kalavrita
  * este mai bine sa vizitati obiectivele turistice la prima ora , ulterior se aglomereaza foarte tare ,temperatura creste mult,pierzi prea mult timp cu vizitarea obiectivelor si in plus nu poti sa faci fotografii linistit pentru ca sunt hoarde de pensionari americani/rusi in fata la fiecare bolovan facand fotografii cu tabletele/telefoanele din dotare
* din Tolo poti sa vizitezi multe obiective : Micene , Nemea , Tirint ,Corint,Argos ,piramida din Helinicos ( vezi cum iti organizezi timpul )

De la Delphi mergem spre Patras pentru a traversa zona Galaxidi si RioAntirio, ne place foarte mult sa parcurgem drumuri cu peisaje interesante. Lefkada e request special al prietenei mele pt apa albastra si plajele de acolo. Pentru bunastarea si linistea caminului meu nu pot renunta la Lefkada.

Avem plaja suficienta in program, ne intereseaza mai putin aspectul asta. Din punctul nostru de vedere, 3-4 zile cu cateva ore sunt suficiente.

Tocmai de asta am ales Tolo ca si baza, cu toate astea de piramida din Helinikos nu stiam, multumesc.

#506
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007

 dasca, on 27 februarie 2016 - 00:39, said:

In Tolo/Nafplio vom sta 8 zile, vom profita de apropierea de obiectivele istorice si vom incerca sa le vizitam in "pauzele" de plaja de la amiaza(cand oricum e prea cald pentru a sta la plaja).
Multumesc!
F frumoasa planificarea si sunt sigur ca va mai puteti ajusta ritmul plimbarilor fc de cat de cald e si cum aveti si voi chef.
In citatul de mai sus mi se pare o contradictie, e de preferat in miezul zilei cand e cel mai cald sa te plmbi prin soare decat sa stai la plaja la umbra unor pini cu o bere rece ?
Experienta si caldura mediteraneeana m-a invatat (fortat) sa fac vizitele culturale (daca sunt in aer liber) cat mai de dimineata si dupa asta sa lenevesc la plaja.

#507
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

 atupi, on 25 mai 2016 - 18:08, said:

F frumoasa planificarea si sunt sigur ca va mai puteti ajusta ritmul plimbarilor fc de cat de cald e si cum aveti si voi chef.
In citatul de mai sus mi se pare o contradictie, e de preferat in miezul zilei cand e cel mai cald sa te plmbi prin soare decat sa stai la plaja la umbra unor pini cu o bere rece ?
Experienta si caldura mediteraneeana m-a invatat (fortat) sa fac vizitele culturale (daca sunt in aer liber) cat mai de dimineata si dupa asta sa lenevesc la plaja.

La amiaza nu pot sta la plaja foarte mult din cauza unor potentiale probleme de sanatate, asa ca voi profita de timpul respectiv vizitand(in limitele in care ma voi simti confortabil). Mai punem aici si drumul pana la obiectice(majoritatea fiind la ceva km distanta), care sunt facuti in masina cu AC.

#508
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt sigur că veți face cum e mai bine. Vacanta plăcută, e genul de circuit pe care și eu doresc să-l fac la un moment dat.

#509
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 amedeuss, on 25 mai 2016 - 15:16, said:

... este mai bine sa vizitati obiectivele turistice la prima ora ...

În general sunt de acord cu ideea de a vizita obiectivele cât mai de dimineaţă (aka mai pe răcoare). Totuşi, există mai multe obiective care nu merită a fi vizitate dimineaţă - mă refer în special la cele pe care le priveşti dinspre vest, iar dimineaţă îţi bate soarele în ochi şi pozele ies prost. De exemplu, cele 3 rânduri de ziduri ale Akrokorintului se încadrează aici (cel mai bine te duci după amiază târziu, când soarele luminează perfect tot versantul). Trebuie studiat fiecare obiectiv şi e de stabilit în ce moment al zilei merită să-i faci poze.
Dacă scopul principal e să vizitezi, atunci căldura contează mai puţin, zic eu, ba chiar în miezul zilei scade şi aglomeraţia, pentru că mulţi turişti nu se gândesc la poziţia soarelui, ci la propriul confort. E adevărat, la plajă e mai confortabil şi poţi să te ascunzi de soarele de prânz, dar e păcat, pentru că nu poţi sta prea mult în apă (atunci te arde soarele cel mai tare). Sau, dacă poţi să intri în apă cu umbrela ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2016 - 21:15.


#510
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
Daca vrei sa vezi peisaje frumoase ,si tot mergi din Tolo spre Monemvasia incearca si drumul prin Argos - Astros - Leonidio - Kosmas. Mie mi-au placut mai mult peisajale de aici decat cele pe de portiunea Atena - Delfi -Patras - Corint.Drumul este mai lung decat varianta cu autostrada , dar merita.Intre Kiveri si Leonidio sunt multe plaje , de toate felurile , nisip , pietris , pietre.

#511
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Studiind un pic mai atent cartea Les Grottes de Grèce, mi-am dat seama unde se află peştera Alepotrypa (tot o peşteră turistică, unde s-au găsit oseminte din preistorie, ceea ce a dus la închiderea pentru public). E la cca.200 de metri distanţă de intrarea la Spilaio Dirou (peştera Glifada/Vlichada), spre mijlocul golfului. În anii trecuţi se tot spunea că e închisă publicului, şi nici nu ştiam unde se află exact. Acum, că am aflat, devine interesant pentru iubitorii palatelor subterane dacă nu cumva peştera Alepotrypa se poate vizita. E posibil să se fi redeschis, aşa că am rugămintea ca cei ce vor vizita Spilaio Dirou să întrebe şi de Alepotrypa, iar la întoarcere să împărtăşească şi cu noi ce au aflat.


Sănătate şi tcb !

#512
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014
Postez si eu un program pe care mi l-am propus anul asta pentru Peloponez si am nevoie de ceva pareri pertinente asupra lui, eventual chiar amendamente. Posted Image
Dupa ce am citit cam tot ce se putea pe forum, l-am structurat in felul urmator:
1. Kyllini - Olympia - Andritsaina - Templul lui Apollo (Vasses) - Messini
2. Messini - Polilimnio waterfalls - Plaja Voidokilias - Castelul Methoni - Plaja Foinikounta - Kastro Koroni - Messini
3. Messini - Foneas beach - Diros Cave - Alepotrypa Cave - Sanctuary of Poseidon (Choros Tenaro) - Cape Tenaro - Mavrovouni
4. Mavrovouni - Plaja Simos (Elafonisos) - Monemvasia - Mavrovouni
5. Mavrovouni - Mystras - Nafplion - Tolo
6. Tolo - Teatrul antic Epidaurus - Tirint - Micene - Tolo
7. Tolo - Nemeea - Corint - Atena
8. Atena - Delphi - Acasa
Pe hartie nu mi se pare a fi nici usor, dar nici foarte greu, insa nu stiu... mai merge pe undeva de introdus alte locatii, sau sa renunt la altele pentru ca ar fi prea "stufos"?
Nici n-as vrea sa fie o alergatura continua, insa nici sa ma trezesc ca inchei programul prea devreme.
Multumesc anticipat!
Beau o bere pentru voi! Posted Image

#513
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Zilele / parcursurile 3 - 8 sunt realizabile.  Posted Image   [4] este copie la indigo cu parcursul notru dintr-o zi de anul trecut.
Despre primele doua nu ma pot pronunta.

#514
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Toate sunt realizabile.
Citind programul zilei 2, mi-am adus aminte că în 2012, când am stat prima oară la Costa Navarino, una din excursiile opţionale a fost la cascade, cu ghid. Însă pe cont propriu este greu de ajuns, fiindcă se merge mult prin pădure, trebuie neapărat bocanci, şi e destul de periculos, colegii au fost asiguraţi cu o coardă de alpinism. Aş fi ales şi eu acea excursie, însă trebuia să-mi iau bocancii în bagaj, şi cu avionul e mai complicat, aşa că atunci am ales excursia la Methoni şi Pylos (cu vizită la Neo Kastro, pe care nu-l vizitasem).
Dacă vrei neapărat Polilimnio, nu uita de bocanci, şi nu te aventura prea tare singur, iar dacă mergeţi în cuplu să aveţi şi o coardă (nu cunosc cât de lungă). Sau mai bine ar fi să găsiţi un ghid.

Nu uita de Agia Teodora de la Vasta. Se poate introduce în prima zi, înainte de a ajunge la cazare.

Ultima zi o să fie foarte obositoare, iar drumul e cam un maraton. Numai Atena - Bucureşti pe direct înseamnă 1200km, dacă mai ocoleşti şi pe la Delfi o să fie infernal. Poate mai luaţi o noapte intermediară.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 June 2016 - 00:36.


#515
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014

 OvidiuNS, on 10 iunie 2016 - 00:31, said:

Nu uita de Agia Teodora de la Vasta. Se poate introduce în prima zi, înainte de a ajunge la cazare.

Vasta era pe lista. Am uitat eu s-o mentionez aici. â˜ș
Multumesc!

Edited by XicomX, 10 June 2016 - 06:06.


#516
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


 OvidiuNS, on 10 iunie 2016 - 00:31, said:

Ultima zi o să fie foarte obositoare, iar drumul e cam un maraton. Numai Atena - București pe direct înseamnă 1200km, dacă mai ocolești și pe la Delfi o să fie infernal. Poate mai luați o noapte intermediară.

In contextul pe care l-ai descris, cred ca voi renunta la Polilimnio. Sunt amator de drumetii montane, insa cred ca va dura ceva mai mult decat ma gandeam.
Aaa... Si am mai omis ceva... Vizita Atena si Cape Sounion pe parcursul intregii zile de dinaintea plecarii, iar ultima zi va consta doar in deplasarea din Atena catre Delphi, vizitat situl arheologic si apoi drumul catre casa. Este intr-adevar mai lung, dar o alta noapte nu cred ca ne mai permitem sa luam. Si asa am tot modificat intreg sejurul, de l-am lungit pana la 15 nopti de cazare, plus alte doua cu drumul. Mai avem si noi casa, job-uri, sefi...  :lol:

#517
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 XicomX, on 10 iunie 2016 - 09:57, said:

... cred ca voi renunta la Polilimnio ...

Mi-ar fi plăcut ca cineva de pe Softpedia să ajungă la Polilimnio şi să vină cu poze de acolo. Poate faci totuşi o oprire, că tot e-n drumul tău, şi vezi exact cum stă situaţia la faţa locului. Cine ştie, poate se vede ceva de la cascade şi din vreun loc mai accesibil şi nu pierzi prea mult timp.


Sănătate şi tcb !

#518
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014

 OvidiuNS, on 11 iunie 2016 - 00:04, said:


Mi-ar fi plăcut ca cineva de pe Softpedia să ajungă la Polilimnio și să vină cu poze de acolo...

Ok, probabil ne vom hotari la fata locului, pentru ca din pacate nici pe TripAdvisor n-am gasit informatii exacte despre durata de mers pe jos pana la ultima cascada. Undeva am gasit informatia ca ar dura 10 min., in alta parte 30 min., n-am citit chiar tot, dar e clar ca e relativa chestia. Eu pana sa citesc postul tau si apoi pe TripAdvisor, sincer credeam ca este o simpla plimbare prin padure. Dar, vedem... insa fara ghid, ca suntem copii mari. â˜ș;

Edited by XicomX, 11 June 2016 - 19:08.


#519
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 XicomX, on 11 iunie 2016 - 18:47, said:

... sincer credeam ca este o simpla plimbare prin padure ...

Păi până la urmă chiar asta şi este, o plimbare prin pădure, însă se pare că nu este simplă, terenul fiind destul de accidentat.
În fine ...


Sănătate şi distracţie plăcută !

#520
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011

 OvidiuNS, on 11 iunie 2016 - 00:04, said:


Mi-ar fi plăcut ca cineva de pe Softpedia să ajungă la Polilimnio şi să vină cu poze de acolo. Poate faci totuşi o oprire, că tot e-n drumul tău, şi vezi exact cum stă situaţia la faţa locului. Cine ştie, poate se vede ceva de la cascade şi din vreun loc mai accesibil şi nu pierzi prea mult timp.


Sănătate şi tcb !

Salutare ,

Eu am vizitat cascadele in 2013.Sper ca vorbm despre aceleasi :).La recomandarea gazdei din Marathopoli , am plecat singuri (fara ghid ) ,cu masina.Drumul decent , in mare partea asfaltat , doar o mica portiune pietruita, la finalul drumului se gaseste o parcare mare unde iti lasi masina.Traseul pana la cascade ,daca imi aduc aminte dureaza vreo 30-40 de minute,si poate sa fie facut inclusiv de persoane mai in varsa sau cu un ''gabarit'' mai mare daca se merge mai incet si cu atentie.Chiar nimerisem un asemenea grup pe traseu.
Din Marathopoli , tur - retur , cu vizitare cu tot tot ne-a ocupat o jumatate de zi.Cand am timp am sa postez si fotografii.

Multumesc

#521
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


 amedeuss, on 21 iunie 2016 - 11:03, said:

Traseul pana la cascade ,daca imi aduc aminte dureaza vreo 30-40 de minute...
...Din Marathopoli , tur - retur , cu vizitare cu tot tot ne-a ocupat o jumatate de zi.

Avand in vedere constrangerile programului autoimpus  :D, pentru noi ar fi ok sa dureze pana in 30 min. Avem ceva antrenament pe munte, deci sper sa ne incadram pe acolo...
Multumim de info si asteptam fotografii!

#522
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 amedeuss, on 21 iunie 2016 - 11:03, said:

... poate sa fie facut inclusiv de persoane mai in varsa sau cu un ''gabarit'' mai mare daca se merge mai incet si cu atentie ...

Nu ştiu ce să zic, eu nu am fost şi nu-mi pot da seama ce şi cum. Cei de care vorbesc eu au beneficiat de ghid şi au coborât în rapel habar n-am unde. O fată şi-a luxat piciorul atunci.
Am impresia că pot fi făcute acolo mai multe trasee, cu grade diferite de dificultate, cred că doar aşa se explică informaţiile contradictorii.
Aştept pozele. Poţi să nu te grăbeşti, că de azi suntem în Grecia, la Ammoudia Posted Image .


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate