Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#487
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006


Ziua 5 (ieri)
- scurt scurt: ploaie, tunete și puțin soare, apoi nori ... am luat-o spre Koroni cu opriri la Tsapi Beach (7km fata de drumul principal) - o plaja liniștită, și Foinikounta - un orășel cu multe taverne și magazine de vizitat, un mic port pescaresc si bine înțeles multi turiști nemți de vârstă a treia - păcat ca ploua și nu am putut vizita mai pe îndelete localitatea.
Koroni- am vizitat castelul și mers printre străduțe - superb mai ales ca am prins și puțin soare. Recomand.

Edited by rapture, 22 September 2015 - 08:48.


#488
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostBlueKing-69, on 13 iulie 2015 - 16:33, said:

Urma sa ne indreptam spre locul tulburator care defineste intregul Mani.
Este vorba, desigur, despre Vathia, emblema intregului Mani:

Attached File  P1150845.JPG   573.11K   27 downloads  Attached File  P1150848.JPG   556.36K   24 downloads  Attached File  P1150855.JPG   495.28K   22 downloads

Attached File  P1150857.JPG   270.89K   26 downloads  Attached File  P1150865.JPG   266.33K   24 downloads  Attached File  P1150866.JPG   415.07K   29 downloads

Attached File  P1150875.JPG   285.6K   28 downloads  Attached File  P1150884.JPG   378.72K   27 downloads  Attached File  P1150888.JPG   397.56K   22 downloads

Attached File  P1150890.JPG   333.98K   21 downloads  Attached File  P1150893.JPG   306.54K   20 downloads  Attached File  P1150896.JPG   197.11K   19 downloads

Attached File  P1150897.JPG   467.64K   24 downloads  Attached File  P1150898.JPG   400.4K   22 downloads  Attached File  P1150900.JPG   530.31K   21 downloads


De aici aveam sa ne intoarcem pana in Mavrovouni pe partea estica a Mani, un drum deosebit de spectaculos... prin unele sate drumul se stramta astfel incat avea loc strict doar masina noastra - ma intreb cum ajung in zona automobile cu gabarit mai mare (pentru transport turisti sau marfuri). Multe astfel de localitati aveau insa legatura cu un mic port abia vizibil in vale, ceea ce ar explica modul in care sea provizioneaza si faptul ca nu prea au fost cuceriti de-a lungul timpului, fiindu-le relativ usor sa se rupa de lume.

Edited by BlueKing-69, 13 December 2015 - 22:17.


#489
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Salut,

Dupa mai multe dezbateri cu jumatatea mai buna, am stabilit ca anul acesta sa ne petrecem concediul in Grecia. Cum sarcina planificarilor imi revine mie in proportie de 90% m-am tot documentat si pana la urma am schitat un traseu care sper sa se apropie mult de cel final. Suntem destul de dificili/pretentiosi la concedii, nu concepem sa mergem undeva doar ca sa stam la plaja. Asa ca in traseul gandit am ales ca regiune dominanta Peloponezul(mai precis, baza va fi in Tolo/Nafplio - depinde unde voi gasi cazare ok - din cauza ca este aproape de multe obiective istorice: Mikene, Nemea, Argos, Epidavros, Corinth etc).

Am planificat un traseu de 13 zile, prima si ultima fiind dedicate drumului Romania - Grecia. Planuiesc ca in prima zi sa plecam de acasa(Timisoara) dimineata devreme(ora 5-6) si sper sa ajung pana spre seara in Atena, mai precis in Piraeus, unde mi-as dori sa ne cazam pentru 2 nopti undeva in apropierea portului. O zi dorim sa o petrecem in zona Acropole, eventual pe pe seara un drum pana la Cape Sounio, daca vom apuca. Apoi, m-am gandit la o zi de profitat de peisajele de pe una din coastele Greciei, mergand la Delphi, apoi pe E65 pana la Rio-Antirrio si Patras iar seara sa ajungem la punctul de cazare in Tolo/Nafplio(stiu ca ocolesc destul de mult, dar vrem foarte mult sa vedem Delphi si cred ca drumul pe coasta va fi foarte placut ca si peisaje).

In Tolo/Nafplio vom sta 8 zile, vom profita de apropierea de obiectivele istorice si vom incerca sa le vizitam in "pauzele" de plaja de la amiaza(cand oricum e prea cald pentru a sta la plaja). In aceste 8 zile vom incadra doua excursii de o zi, una catre templul lui Apollo de la Bassae si una la Monemvasia. La intoarcere, vom veni pe partea vestica a Greciei, vrem o pauza de o zi in Lefkada pentru plaja, urmand ca dupa plecarea din Lefkada sa impart drumul inspre Romania in 2 reprize. Una mai scurta ca si distanta(aprox 250km) in care sa mai si vizitam ceva(ma gandisem la Parga, o plimbare prin Ioannina, si dupa amiaza sa ajungem la Metsovo, unde sa ne cazam pt o noapte), iar a doua repriza - drumul Metsovo - Timisoara(aprox 950km) facuti in ultima zi.

Planul e sa mergem doua cupluri, ne gandisem sa folosim o singura masina, dar asta poate fi o provocare fiindca ambele masini detinute sunt hatchback-uri. Avand in vedere ca vor fi doua reprezentante ale sexului frumos implicate(si perioada e de doua saptamani), asta implica dificultati la inghesuirea bagajelor in cei 350-370l ai portbagajelor. Am luat in calcul varianta inchirierii unui portbagaj exterior, insa cu costurile de inchiriere si consum crescut de combustibil(din cauza aerodinamicii + masina plina tot timpul) la un prim calcul ne cam apropiem de varianta cu 2 masini pana la Tolo/Nafplio, iar in excursiile de acolo sa folosim o singura masina. Ramane sa mai studiem partea logistica...

Traseul meu include ca si obiective vizitate: Acropole, Delphi, Messolonghi, Epidavros, Mikene, Vasta, Nemea, Olympia, Tyrint, Monemvasia, Canalul Corinth, Argos. Ratez ceva important pe aici prin zona? Poate ceva mai putin cunoscut?

Este realista varianta mea cu Timisoara - Atena in  aprox. 15-16 ore? Sunt obisnuit sa conduc mult, imi plac drumurile lungi. Din cei 1200km, Google Maps imi arata aprox. 900 de autostrada. Stilul de condus e unul relativ legal - 100-110 km/h in afara localitatii, 60-65 in localitati, 120-130 pe cruise-control pe autostrazi. In cazul in care se va merge cu 2 masini, si celalalt sofer are experienta, deci nu ar trebui sa fie probleme din acest punct de vedere. As aprecia eventual sfaturi legat de starea drumurilor, taxe, ce trebuie sa am in vedere...

Perioada in care vom merge este 10-22 iunie.

Multumesc!

#490
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
@dasca

Teoretic vorbind se poate realiza ceea ce ti-ai propus, practic va fi o vacanta "pe drumuri",ceea ce nu este un lucru rau daca  CU TOTII acceptati aceasta situatie.Chiar daca planurile sunt facute de comun acord cu partenerii de calatorie s-ar putea ca la un moment dat cineva sa-si doreasca mai multa odihna si atunci va trebui sa renuntati la unele deplasari, ramanand cu dezamagirea ca ai fost acolo si nu ai vazut tot ce ti-ai propus.Iti spun asta din proprie experienta.

Distantele nu par mari,dar trebuie sa ti seama ca in Peloponez drumurile-desi bune si destul de bine semnalizate-pot fi pe anumite trasee, inguste,cu multe serpentine si in pante destul de mari, dandu-ti senzatia ca te afli pe Transfagarasan.Datorita acestor factori durata de deplasare poate fi mai mare decat estimezi.

Pentru ca Peloponezul este plin pe obiective turistice imprastiate prin toata regiunea, eu recomand celor care vor sa viziteze sa o faca "din mers" fara o tabara generala, evitand astfel un "dute-vino" in fiecare zi sau sa dedice cate o vacanta fiecarui "deget".

In cazul vostru eu va recomand macar doua cazari:una in Tolo/Nafplio pentru Micene, Tirint, Argos,Epidavros (si o croaziera in Hydra, daca mai aveti timp) si alta pe coasta vestica a Peloponezului pentru Olimpia,Vasta si Bassae.Monemvasia o puteti vizita la plecare din Tolo/Nafplio spre partea vestica (Mesinia).Eu personal, daca tot as ajunge la Monemvasia nu m-as putea abtine sa nu dau o fuga pana in Elafonisos macar pentru doua-trei ore de plaja si baie in cea mai linpede si albastra apa din Grecia(vazuta de mine).Distanta Monemvasia – Pounta (localitatea de unde se ia ferry care Elafonisos) se face cam intr-o ora, traversarea cam un sfert de ora, pret in jur de 10-12 E o masina si doua persoane.

Tot in acest tranzit puteti trage o fuga si pana la Mystras (langa Sparta), dar trebuie sa stiti ca aveti nevoie de cel putin trei ore pentru a vedea pe fuga cam ce se afla pe acolo.

Voi spune mai jos cateva costuri (din ce imi mai aduc aminte) legate de taxe de drum si intrari la obiective:

-taxa autostrada Salonic-Korint, aprox. 40 E.

-taxa autostrada Korint-Patra 5 E (asa spune viamichelin, eu am fost pe acest drum in 2006 cand nu avea regim de autostrada)

-taxa pod Rio-Antirio 13.2 E (sau traversarea cu ferry -6.5 E)

-trecere tunel subacvatic Preveza 3 E

-taxa autostrada Ioanina-Salonic, aprox. 8 E

-intrare Acropole 12 E/pers

-intrare Epidavros 6 E/pers

-intrare Mystras 5 E/pers

-intrare Olimpia 6 E/pers(situl arheologic)+6 E/pers. muzeul –se cumpara bilete separat

-intrare Monemvasia-nu se plateste

Pentru celelalte obiective enumerate de tine nu stiu sa-ti spun pentru ca inca nu am ajuns la ele.

Nu stiu ce informatii sa-ti mai dau, dar daca mai ai intrbari despre Peloponez, Lefkada sau Parga raspund cu multa placere.

Eu nu pot decat sa va felicit pentru alegerea acestei destinatii de vacanta.


Edited by danavl62, 28 February 2016 - 21:16.


#491
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdasca, on 27 februarie 2016 - 00:39, said:

... Perioada in care vom merge este 10-22 iunie ...

Salutare !

Mai întâi felicitări pentru planificare, eşti exact ca mine, şi eu sunt pretenţios în multe privinţe, şi eu ador să fiu la volan, şi eu conduc exact ca tine, şi eu mă documentez despre toate obiectivele turistice din zonele unde mă duc, şi nici mie nu-mi place să pierd prea mult timp la plajă.
Perioada aleasă este perfectă, ziua este foarte lungă, ceea ce e un mare avantaj. Eu am fost prima dată în Peloponez în 2009, în prima decadă din luna mai (exclusiv pt. vizitarea obiectivelor turistice), şi tot a fost bine, chiar dacă soarele apunea cu cca. o oră mai devreme. Iar a doua oară am fost în 2011, la sfârşitul lui iunie - începutul lui iulie, când am îmbinat vizitele cu plaja/baia. Am vizitat în aceste două vacanţe aproape toate locurile pe care vrei să le vizitaţi şi voi, felicitările mele, veţi fi încântaţi. Am descris ambele vacanţe amănunţit, cu multe poze în cuprinsul topicului. Îţi recomand să citeşti tot topicul (e încă mic, sunt doar 28 de pagini, eventual treci repede peste postările seci şi opreşte-te acolo unde sunt informaţii şi poze).
Evident că în Peloponez mai sunt alte câteva obiective superbe pe lângă care vreţi să treceţi (Mistras, Moni Prodromou, Githio, Spileo Dirou, Moni Eloni, Leonidio, Peştera Kastania, insula Elafonissos, coasta estică şi multe altele). După ce citeşti topicul, probabil vei dori să mai incluzi în program măcar câteva din ele, eventual să mai sacrificaţi o zi de plajă.


View Postdasca, on 27 februarie 2016 - 00:39, said:

... baza va fi in Tolo/Nafplio ...

O bună alegere. În 2009 mie mi s-a părut mai bine plasată staţiunea Loutraki, chiar dacă-i mai la nord. E foarte aproape de autostradă şi de Canalul Corinth, pe când de la Tolo e ceva drum ordinar până să ieşi în autostradă pentru excursiile de o zi. Dar plaja de la Loutraki e improprie (pe noi nu ne-a interesat, venisem doar pt. vizite în Peloponez şi Atena), aşa că aţi ales mai bine voi.
Oricum, noi am făcut atunci 2 excursii scurte şi 2 excursii mai lungi, de câte cca. 600 de km fiecare, şi nu ni s-a părut mult deloc, pt. că am făcut multe pauze cu vizitele.


View Postdasca, on 27 februarie 2016 - 00:39, said:

... Este realista varianta mea cu Timisoara - Atena in aprox. 15-16 ore? ...

În ce priveşte drumul de la Timişoara la Atena, e cam off-topic discuţia aici, ar trebui să conversăm la Turism auto, sunt acolo mai multe topice (în special unul despre drumul către Grecia prin Serbia - Macedonia şi unul despre drumurile exclusiv prin Grecia). Oricum, a pleca pe la 5 - 6 dimineaţa mi se pare cam târziu, eu de obicei prefer să pierd noaptea respectivă şi să plec seara, ca să beneficiez de seara următoare la destinaţie. Sau poate cea mai bună decizie ar fi să înnoptaţi intermediar undeva, de exemplu în Salonic. Şi în acest ultim caz, gândeşte-te ca Atena s-o incluzi într-o altă excursie de o zi, de exemplu împreună cu Nafpaktos (e mai spectaculos ca Messolongi), Delfi, Arachova şi Mânăstirea Ossios Lucas, deşi cred că nu e timp pentru toate astea. Eventual mergeţi la Atena şi la Capul Sounion într-o zi şi faceţi turul golfului Corinth în altă zi (merită şi o deviere la Mânăstirea Mega Spileo, dacă nu şi la Kalavrita cu trenul turistic ...). Asta ar însemna deja 4 excursii de o zi.
Evident, se impune să mergeţi cu ambele maşini, fără nicio discuţie, iar în excursiile de o zi să folosiţi una din maşini.


View Postdasca, on 27 februarie 2016 - 00:39, said:

... dupa plecarea din Lefkada sa impart drumul inspre Romania in 2 reprize. Una mai scurta ca si distanta(aprox 250km) in care sa mai si vizitam ceva(ma gandisem la Parga, o plimbare prin Ioannina, si dupa amiaza sa ajungem la Metsovo, unde sa ne cazam pt o noapte), iar a doua repriza - drumul Metsovo - Timisoara(aprox 950km) facuti in ultima zi ...

Asta înseamnă să nu vizitaţi deloc Meteora, unul din cele mai spectaculoase locuri din Grecia. Dacă aţi fost deja (sau lăsaţi Meteora pe altă dată), atunci e foarte ok înnoptarea la Metsovo (unde am vizitat Conacul Tositsa), iar în drum spre Timişoara puteţi vizita Mormintele Regale de la Vergina.
Dacă nu, atunci mai normală mi se pare înnoptarea în zona Meteora (în loc de Metsovo), şi a doua zi să vizitaţi şi una - două mânăstiri, în drum spre Timişoara.

În fine, sunt multe de discutat în legătură cu traseele şi obiectivele de vizitat, cu drumurile (care-s bune, nu e niciun motiv de îngrijorare), cu taxele (care se mai schimbă uneori) etc.
Oricum, mă bucură iniţiativa voastră şi vreau să te ajut să aveţi o vacanţă de neuitat.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 29 February 2016 - 02:28.


#492
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postdanavl62, on 28 februarie 2016 - 21:14, said:

@dasca

Teoretic vorbind se poate realiza ceea ce ti-ai propus, practic va fi o vacanta "pe drumuri",ceea ce nu este un lucru rau daca  CU TOTII acceptati aceasta situatie.Chiar daca planurile sunt facute de comun acord cu partenerii de calatorie s-ar putea ca la un moment dat cineva sa-si doreasca mai multa odihna si atunci va trebui sa renuntati la unele deplasari, ramanand cu dezamagirea ca ai fost acolo si nu ai vazut tot ce ti-ai propus.Iti spun asta din proprie experienta.
Distantele nu par mari,dar trebuie sa ti seama ca in Peloponez drumurile-desi bune si destul de bine semnalizate-pot fi pe anumite trasee, inguste,cu multe serpentine si in pante destul de mari, dandu-ti senzatia ca te afli pe Transfagarasan.Datorita acestor factori durata de deplasare poate fi mai mare decat estimezi.

Planul(desi nu e pus la punct 100%) a fost facut de mine si acceptat si de celalalt cuplu. Oricum, am ales cele 8 zile din Tolo/Nafplio, tocmai pentru apropierea de multe din obiective, pentru a putea sa facem si plaja si vizitat. Eu si cu consoarta oricum suntem mai interesati de vizitat(ne place si plaja/baia, insa nu avem rabdare pentru 7-8 zile doar plaja), insa daca prietenii nostri nu vor dori sa vina cu noi la toate obiectivele nu-i obligam, pot ramane linistiti la plaja...



Vasta, Olympia si Templul lui Apollo sunt prevazute in program ca si excursie in aceeasi zi(zi in care avem planificat doar excursie), Monemvasia si zona Sparti la fel. In rest, pentru obiectivele din zona doresc sa folosesc pauzele de plaja de la amiaza(cand e foarte cald si nu prea poti sta la plaja).


De manastiri nu suntem interesati, poate Meteora pentru peisaje. Inca nu am inclus-o in program, dar vom discuta si e posibil sa intre pe lista. La Salonic eu am fost acum vreo 8 ani si nu m-a impresionat nimic, dar e drept ca eram putin cam pe fuga. Asa ca as cam prefera ca drumul pana in Atena sa-l facem dintr-o bucata. Pentru Atena am rezervat o zi intreaga(plus seara cand vom ajunge in Atena, eventual doua-trei ore din a treia zi), pentru zona Acropole(sper sa avem timp pe seara si de un drum pana la Capul Sounion). Am ratat/omis ceva in Atena?

#493
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdasca, on 03 martie 2016 - 21:45, said:

... De manastiri nu suntem interesati ...
Îmi place cum ai gândit vacanţa. Totuşi, dacă spui că vă place să vizitaţi, atunci cred că se mai pot introduce câteva obiective, că deh, traseul se poate face să teacă practic pe lângă ele.

Când am amintit de mânăstiri nu m-am gândit la aşa-numitul "turism ecumenic", ci la spectaculozitatea amplasamentului acestora, adică la peisaj. În Peloponez sunt excepţional amplasate Moni Prodromou (între Karitena şi Dimitsana - se deviază pe asfalt din Stemnitsa, parcă), Moni Eloni şi Moni Agios Nikolaos Sintzas (ambele lângă oraşul Leonidio, şi el foarte pitoresc aşezat), precum şi Mega Spileo (se poate ajunge pe şosea, iar trenul turistic Diakofto - Kalavrita opreşte lângă Mega Spileo în timp ce străbate cheile râului Vouraikos). Ai poze în topic, trebuie doar să-l răsfoieşti.

În excursia la Olympia, dacă veniţi de la Vasta, atunci treceţi prin Karitena (unde sub podul modern peste râul Alfios se poate fotografia fostul pod bizantin, şi tot de pe pod se poate fotografia pitorescul castel), iar de acolo se poate include în excursie o scurtă deviere pe cheile râului Loussios, unde se află Moni Prodromou (din păcate e nevoie de vreo 20 de minute de coborât per-pedes ca să admiri stânca imensă la adăpostul căreia se află clădirile). Toată devierea din Karitena către Moni Prodromou (cu tot cu excursia per-pedes) ar fi de vreo oră jumate'. Noi am fost până în Dimitsana, însă depinde de fiecare ce doreşte să viziteze.

Apoi, în ziua când vă duceţi la Monemvassia, aţi putea ori să vă duceţi, ori să vă întoarceţi pe coastă (mai bine să vă duceţi, ca să cadă bine soarele când faci poze, iar întoarcerea - prin Sparti şi autostradă). În felul ăsta treceţi prin Leonidio şi chiar pe sub Moni Eloni (o fotografiezi din şosea). Doar la Moni Ag. Nikolaos Sintzas e nevoie de deviere din Leonidio. Am scris şi am pus poze în 2011 (caută în topic).
E de discutat dacă vizitaţi Mistras la final (după Monemvassia), sau dacă-l vizitaţi dimineaţă (e mai bine dimineaţă, soarele bate dinspre est). Deci, deşi din experienţă personală spun că se pot include mai multe obiective în excursia la Monemvassia, totuşi e de ales între a veni pe coastă prin Leonidio sau a vizita Mistras (pt. că nu poţi fi până-n prânz în ambele locuri). În fine, vezi şi tu cum îţi convine mai mult. Eu ţi-aş sugera să mai renunţi la o zi de plajă şi să cuplezi Paralia Astros, Paralia Tirou, Leonidio şi Monemvassia într-o zi (staţi până seara în Monemvassia şi vă întoarceţi pe autostradă), iar în cealaltă zi poţi cupla Mistras cu Githio, cu Spileo Dirou şi un tur complet al peninsulei Mani, care-i spectaculoasă. Eventual vă puteţi întoarce pe coastă prin Stoupa - Kardamyli - Kalamata şi apoi pe autostradă către cazare.

În fine, Mega Spileo se poate fotografia într-o miniexcursie "de prânz", Diakofto fiind pe malul golfului Corinth. Se poate urca ori cu maşina (către Kalavrita, aşa cum am procedat noi), ori folosind trenul turistic (habar n-am dacă mai circulă, trebuie să te interesezi).

În altă ordine de idei, deasupra Corinth-ului antic se află ruinele fortăreţei Akrocorinth, care are un sistem de 3 rânduri de ziduri extrem de impresionante (Akrocorintul este un "must-see", şi ar trebui vizitat după prânz, ca să vină soarele dinspre vest, altfel zidurile sunt cam în umbră şi nu mai sunt spectaculoase).


View Postdasca, on 03 martie 2016 - 21:45, said:

... Am ratat/omis ceva in Atena?

Ooo, daa ...
Dar discuţia asta e off-topic aici.
Fă un post la topicul respectiv cu ideile tale pe scurt şi discutăm acolo.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 March 2016 - 01:34.


#494
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Si pentru ca unii mi-au (re)amintit de Elafonissos, revin cu unul din multele episoade cu care am ramas restant de anul trecut:

Attached File  P1160288.JPG   330.19K   48 downloads  Attached File  P1160293.JPG   334.31K   47 downloads  Attached File  P1160308.JPG   202.1K   46 downloads

Attached File  P1160311.JPG   252.85K   44 downloads  Attached File  P1160315.JPG   209.92K   47 downloads

Attached File  P1160329.JPG   414.31K   47 downloads  Attached File  P1160331.JPG   618.07K   42 downloads  Attached File  P1160347.JPG   696.57K   44 downloads

Attached File  P1160352.JPG   409.11K   45 downloads  Attached File  P1160353.JPG   683.37K   43 downloads  Attached File  P1160356.JPG   458.15K   46 downloads

Attached File  P1160357.JPG   475.3K   41 downloads  Attached File  P1160379.JPG   548.83K   53 downloads

Attached File  P1160382.JPG   136.69K   53 downloads  Attached File  P1160402.JPG   171.56K   50 downloads

Edited by BlueKing-69, 03 May 2016 - 20:15.


#495
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Aaaaaaaaa, nu mă mai joooooc !
Păi bine, Blue, abia acum pui poze din Elafonissos ? Habar n-am avut că aţi ajuns şi acolo. Ahhhh, mare bucurie mi-ai produs Posted Image  !

Şi pozele cu vegetaţia din peninsula aia ... nebunie. Am şi eu mania asta, pozez flori cam pe oriunde, dar m-am sfiit să pun astfel de poze în 2011. Poate pun acuma, numai să termin cu pozele din Barcelona şi Montserrat.

Şi apropo de restul relatării din Peloponezul de sud - cred că trebuie să ne mai întâlnim la o cafea/suc, că nu mai am răbdare. Doar să vină iar soarele, să stăm la terasă ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 May 2016 - 21:52.


#496
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 03 mai 2016 - 21:40, said:

... pozele cu vegetația din peninsula aia ... nebunie. Am și eu mania asta, pozez flori cam pe oriunde, dar m-am sfiit să pun astfel de poze în 2011. Poate pun acuma ...

Așadar, poze cu vegetația de la plaja Simos (insula Elafonissos):

Attached File  Grecia11 625.jpg   180.32K   25 downloads Attached File  Grecia11 654.jpg   156.53K   26 downloads Attached File  Grecia11 668.jpg   173.6K   29 downloads Attached File  Grecia11 682.jpg   164.6K   43 downloads

Attached File  Grecia11 684.jpg   189.01K   41 downloads Attached File  Grecia11 691.jpg   212.29K   36 downloads Attached File  Grecia11 692.jpg   258.71K   27 downloads Attached File  Grecia11 695.jpg   234.45K   20 downloads

Attached File  Grecia11 696.jpg   236K   19 downloads Attached File  Grecia11 697.jpg   247.34K   20 downloads Attached File  Grecia11 698.jpg   238.11K   25 downloads Attached File  Grecia11 699.jpg   241.9K   23 downloads


Sănătate și tcb !

#497
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Iti sta mintea in loc cand vezi ce viata sustin roca si nisipul ala.
Apa probabil si-o iau preponderent din roua / umezeala din aer.

Foarte interesanta imaginea 5, in care usor te poti insela cu privire la dimensiunea vegetatiei ("scara elementelor"... nu stiu cum sa ma exprim) din cadru.  :)
Magnifice si acele plante ca niste copacei care se dezvolta pe orizontala (imaginea 6).

Edited by BlueKing-69, 14 May 2016 - 07:26.


#498
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBlueKing-69, on 14 mai 2016 - 07:15, said:

Iti sta mintea in loc cand vezi ce viata sustin roca si nisipul ala ...

Şi asta în condiţiile în care pe stâncile de lângă apă se formează cruste de sare ! Chiar am desprins câteva bucăţele groase de cca. 2 milimetri.


Sănătate şi tcb !

#499
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Si pentru a intregi imaginea acestui loc atat de special,pun si eu cateva poze cu precizarea ca sunt facute in a doua jumatate a lunii august 2014.Anul trecut cand am revenit in insula Elafonisos, la inceputul lui iulie crinii nu erau infloriti.Este singurul loc in care eu am intalnit acesti crini de nisip.Sau poate nu am nimerit perioada lor?

Attached Files



#500
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Cum se apropie plecarea(mai avem mai putin de o luna), trebuie sa cam definitivez traseul. Intre timp, planurile s-au schimbat, celalalt cuplu s-a razgandit(ocazie cu care am pierdut cazarea respectiva, foarte buna ca si conditii si pret). Profitand totusi de faptul ca suntem singuri si ca nu mai depindem de altcineva, am modificat si traseu. Nu vom mai sta 7 nopti in Tolo ci vom imparti aceasta perioada in doua, 4 nopti in Tolo iar celelalte trei le vom petrece in zona Marathopoli. Perioada din Tolo va fi putin mai intensa, cu plaja dimineata/seara si vizitat obiectivele din zona in perioada amiezii, insa perioada din Marathopoli va fi mai mult de relaxare. Excursia la Monemvasia va fi facuta in drumul spre Marathopoli, si profitand de faptul ca nu mai pierdem timp cu drumul de intoarcere catre Tolo vom explora putin si Peninsula Mani. La fel, templul lui Apollo de la Bassae va fi vizitat in drumul de la Marathopoli catre Lefkada.

Ce inca nu e 100% stabilit:
- Momentan e planificat o zi plina in Lefkada(cazarea e in Sivota), plus seara cand ajungem, dar ma gandesc sa extindem concediul cu o zi si sa o petrecem pe insula.
- Metsovo(oprirea peste noapte) a fost inlocuit cu Meteora, vrem sa trecem si prin Metsovo, si sa oprim o ora. Asta ne-ar face sa ajungem probabil undeva dupa ora 15 la Meteora. Citisem ca manastirile se inchid la ora 17 sau 18, se poate totusi urca pana sus pe stanci si dupa aceasta ora? Manastirile in sine ma intereseaza mai putin, dar privelistea de sus nu vreau sa o ratez.

#501
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdasca, on 15 mai 2016 - 23:15, said:

... perioada din Marathopoli va fi mai mult de relaxare ...

La Marathopoli am fost în 2012, se află exact în dreptul insuliţei (care văd că se cheamă) Proti. Cineva spunea mai demult că se poate ajunge pe insulă cu barca, din Marathopoli. Din păcate satul nu are plajă, dar vă puteţi deplasa spre nord la plaja Langouvardos, sau spre sud la Vromoneri. Mai la sud se află lunga plajă a resortului Westin Costa Navarino, care se pare că poate fi accesată în extremul nord, la beach-barul Koa. Apoi, în dreptul satului Romanos este acel golfuleţ cu formaţiunea stâncoasă din mijloc (Limanaki), iar mai la sud sunt mai multe posibilităţi de plajă în satul Petrohori. Unde scrie (restaurantul) Ammothines e o zonă imensă cu nisip, de unde se coboară pe 2 plaje (cea sudică fiind într-un golf plin de stâncării de diverse forme Attached File  LTS_2015 251.jpg   107.67K   36 downloads Attached File  LTS_2015 255.jpg   112.33K   37 downloads, iar cea nordică pare mai frumoasă, deşi în iunie 2015 nu era curăţată de resturile de frunze de palmier Attached File  LTS_2015 257.jpg   126.48K   31 downloads Attached File  LTS_2015 258.jpg   92.58K   26 downloads).
În fine, tot din Petrohori puteţi ajunge cu maşina până la celebra plajă Voidokilia (e parcare exact în capătul nordic).
Şi nu evitaţi plaja Divari, aflată pe malul nordic al Golfului Navarino. Este plaja pe care eu o consider cea mai bine amenajată din toată Grecia.

Discuţia despre Meteora este off-topic aici, pune întrebările la topicul dedicat.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 May 2016 - 09:50.


#502
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Ultimele zile au fost destul de agitate, datorita unor situatii aparute am fost nevoit sa iau in calcul diverse schimbari. Data plecarii s-a modificat de doua ori din cauza a diversi factori, plus faptul ca citind mai mult, doream sa mai includem ceva obiective. Astfel am ajuns la varianta finala, 16 zile(extinsa cu 4 zile fata de primele planuri) cu plecare in 10 iunie. A trebuit sa schimb si o parte din cazari din cauza ca nu am mai gasit disponibil ce rezervasem inainte. Concediul ne-a fost si aprobat astfel ca in proportie de 99% asta e varianta finala:

Ziua 1: drum Timisoara-Atena
Ziua 2: Atena, vizitat zona Akropolis iar spre seara Cape Sounio pentru apus.
Ziua 3: Atena - Delphi - condus pe coasta in zona Galaxidi(pentru peisaje) - RioAntirio - apoi coborat spre Tolo.(in functie de timp poate mergem si la canalul Corint, daca nu vom lega in alta zi)
Zilele 4-6: Tolo cu vizitat obiectivele din zona in pauzele de plaja.
Ziua 7: Tolo - Monemvasia - Cap Tainaro - seara innoptam in zona Neo Itilo.
Ziua 8: Neo Itilio - Kardamily - Sparti - Messena - Koroni - Methoni
Zilele 9-10: Methoni si imprejurimi, in principiu zile de plaja
Ziua 11: Methoni - Lefkada(Vasiliki), cu oprire la templul lui Apollo de la Bassae.
Zilele 12-14: Lefkada
Ziua 15: Lefkada - Metsovo - Meteora
Ziua 16: Meteora - Timisoara.

Cam asta ar fi socoteala de acasa. Sunt aproape convins ca la fata locului programul va mai trebui adaptat din lipsa de timp/neprevazut insa ne-am asumat acest lucru.

#503
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdasca, on 24 mai 2016 - 22:36, said:

... in functie de timp poate mergem si la canalul Corint, daca nu vom lega in alta zi ...

Frumoasă vacanţă o să aveţi, felicitări !

În ce priveşte canalul Corint, dacă vă duceţi într-o zi la Corintul antic şi la Akrokorint, puteţi atunci să deviaţi un pic până la canal, dar eu m-aş asigura că văd canalul încă din seara în care vă duceţi să vă cazaţi la Tolo. Nu se ştie ce se poate întâmpla, poate lăsaţi situl şi Akrokorintul pe altădată. Nu sunt decât vreo 2 - 3 kilometri de la el până la răspântia de autostrăzi. Adică, aşa cum veniţi voi dinspre Rio, nu te bagi la dreapta spre sud, ci continui spre Atena până vezi ieşirea spre Loutraki. Poposiţi într-una din parcări, mergeţi la pod şi faceţi poze cu canalul, apoi reluaţi drumul spre Tolo. În total, toată devierea asta nu vă ia mai mult de 10 - 15 minute (cu tot cu pozele de la canal).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2016 - 02:12.


#504
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
Salutare ,

Cateva idei din partea mea :

  * dpmdv ai un program cam incarcat, o sa fiti mult pe drum si o sa pierdeti timp , timp pe care l-ati putea folosii pentru plaja sau vizitare.Eu as renuntat la partea cu Lefkada ,cu siguranta o sa gasesti mai multe lucruri de facut in Peloponez decat in Lefkada.
  * eu din Delfi as merge spre Tolo prin Corint , canalul Corint poti sa il vezi atunci.Iesi de pe autostrada si poti sa vezi si podul fix , si podul mobil ( cel care se scufunda cand trec vasele ).Cand as pleca din Tolo spre Monemvasia as alege drumul prin munti , prin Leonidio si Kosmas.Are o portiune spectaculoasa de peisaje , si as bifa si combinatia de peisaje munte cu mare.
  * daca as alege sa merg prin Pastras , as face o oprire in Diakopto pentru o excursie cu trenuletul pe cremaliera pana in Kalavrita
  * este mai bine sa vizitati obiectivele turistice la prima ora , ulterior se aglomereaza foarte tare ,temperatura creste mult,pierzi prea mult timp cu vizitarea obiectivelor si in plus nu poti sa faci fotografii linistit pentru ca sunt hoarde de pensionari americani/rusi in fata la fiecare bolovan facand fotografii cu tabletele/telefoanele din dotare
* din Tolo poti sa vizitezi multe obiective : Micene , Nemea , Tirint ,Corint,Argos ,piramida din Helinicos ( vezi cum iti organizezi timpul )


View Postdasca, on 24 mai 2016 - 22:36, said:

Ultimele zile au fost destul de agitate, datorita unor situatii aparute am fost nevoit sa iau in calcul diverse schimbari. Data plecarii s-a modificat de doua ori din cauza a diversi factori, plus faptul ca citind mai mult, doream sa mai includem ceva obiective. Astfel am ajuns la varianta finala, 16 zile(extinsa cu 4 zile fata de primele planuri) cu plecare in 10 iunie. A trebuit sa schimb si o parte din cazari din cauza ca nu am mai gasit disponibil ce rezervasem inainte. Concediul ne-a fost si aprobat astfel ca in proportie de 99% asta e varianta finala:

Ziua 1: drum Timisoara-Atena
Ziua 2: Atena, vizitat zona Akropolis iar spre seara Cape Sounio pentru apus.
Ziua 3: Atena - Delphi - condus pe coasta in zona Galaxidi(pentru peisaje) - RioAntirio - apoi coborat spre Tolo.(in functie de timp poate mergem si la canalul Corint, daca nu vom lega in alta zi)
Zilele 4-6: Tolo cu vizitat obiectivele din zona in pauzele de plaja.
Ziua 7: Tolo - Monemvasia - Cap Tainaro - seara innoptam in zona Neo Itilo.
Ziua 8: Neo Itilio - Kardamily - Sparti - Messena - Koroni - Methoni
Zilele 9-10: Methoni si imprejurimi, in principiu zile de plaja
Ziua 11: Methoni - Lefkada(Vasiliki), cu oprire la templul lui Apollo de la Bassae.
Zilele 12-14: Lefkada
Ziua 15: Lefkada - Metsovo - Meteora
Ziua 16: Meteora - Timisoara.

Cam asta ar fi socoteala de acasa. Sunt aproape convins ca la fata locului programul va mai trebui adaptat din lipsa de timp/neprevazut insa ne-am asumat acest lucru.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate