Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

constructie cu autorizatie dar fara receptie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
primusmagestri

primusmagestri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2006
imi cer scuze ca nu e indeajuns de explicit titlul si ca problema nu e pusa intr-o sectiune tocmai potrivita, dar macar e sub privirile celor care poate au mai intampinat asa situatie.

problema e ca un arhitect si un structurist si alti cativa ingineri au facut un proiect pentru niste constructii de uz public - pensiuni. plan dus pana la autorizatii, beneficiarul i-a dus cu vorba si pana la urma a edificat constructiile dar fara sa-i achite complet si (evident) fara sa urmeze fazele cot la cot cu ei, deci oarecum ilegal.

cei pagubiti probabil mai degraba s-ar intelege cu beneficiarul sa-i verifice cumva constructiile si sa-i semneze (cu intarziere) aprobarile decat sa se implice in procese, dat fiind ca locatia e la ceva distanta si in alt judet asa ca ar investi mai multi bani decat ar merita cu sanse mici de castig; ar face-o probabil din principiu (ca sa pedepseasca mujicul). dar daca aste incercari n-ar fi cu succes, ce pagube i-ar putea aduce mujicului si cum? si nu simplu din razbunare, ci pentru ca prin realiarea 'la ochi' fara planul final si fara respectarea fazelor practic a edificat ceva nesigur. una e sa-ti faci casa la tara cu 3 incaperi fara respectarea normativelor si alta sa cazezi turisti intr-o lipitura facuta la ochi si cu ceva procent scazut la consumul de materiale...

aveti ceva patanii de felul asta? rezolutii favorabile si proceduri aplicate?

multzam fain pentru sugestii :)

#2
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postprimusmagestri, on 13th August 2009, 23:18, said:

....facut un proiect pentru niste constructii de uz public - pensiuni. ....


TI-AI construit "niste constructii de uz public" ?  :blink: :roflmaofast:

#3
primusmagestri

primusmagestri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2006
pai nu mi-am construit eu ci mujicul de beneficiar. si n-oi fi prea tehnic in exprimare, dar fiin pentru turisti consider ca-s de uz public. si arhitectul mi-e cunoscut si stiu ca la vremea asta crancena de criza numai proces nu vrea sa intenteze.


asa ca intrebam cum ar putea sa iasa cumva in castig, preferabil pentru el dar macar moral, OK pentru turistii care vor fi cazati in constructiile mujicului rau-platitor si, aproape sigur, prost executant...

totusi nu inteleg cat de utila era interventia ta? ;)

#4
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
pai pari ori "mujicul" care a construit, ori cineva pus de el sa afle cum poate sa faca treaba pana la capat, cu acte.

arhitectu' nu poti fi in nici un caz, pentru ca ai fi mai in cunostinta de cauza, si nici nu ti-ai pune problema sa ii semnezi daca el a constuit tampenii.

eventual, poate doar pentru o suma ...  ;) , si cu incalcarea deontologiei profesionale si a respectului de sine.
daca ai face o expertiza, si ai veni cu propuneri viabile de consolidare sau corectare, care ar fi puse in practica, suma e justificata, morala e OK, fata e nepatata.

asa ca interventia mea este utila in sensul ca pentru "mujici" care construiesc dupa ureche, nu platesc, si dupa aceea incearca sa scoata basmaua curata, am un singur gest:  :finger:

si inapoi si de la capat

#5
primusmagestri

primusmagestri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2006
ai dreptate, din felul sumar in care m-am exprimat se poate intelege ca sunt ori beneficiarul ori omul lui, my bad :)

dupa ce am mai discutat cu altii si dupa ce ai prezentat si tu, arhitectul si structuristul si ceilalti ingineri implicati ar putea sa-si dea acceptul numai dupa expertize efectuate asupra lucrarilor, mai ales a celor ascunse. pfff, probabil nu vor sa-si bata capul cu asa ceva doar ca sa-l vada pe beneficiar iesind basma curata...

banui ca beneficiarul, pentru a fi cat de cat OK si a reusi sa foloseasca acele constructii in turism, ori a copiat proiectul initial si a efectuat un proiect tehnic cu alt arhitect, structurist etc. (primii raman cu frustrarea ca au facut o munca aproape gratuit), ori a falsificat semnaturi si stampile de-ale primilor proiectanti (pentru cazul asta pagubasii ar trebui sa se asigure ca nu vor fi facuti responsabili de o munca de doi bani).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate