Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Impamantare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
hobo_bb

hobo_bb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2011

 flendy, on 13th August 2009, 11:55, said:

Salut tuturor,

Am contractat realizarea unei instalatii electrice de joasa tensiune 220V la o casa si racordarea acesteia la furnizorul de energie electrica.
Firma respectiva NU mi-a realizat nici o impamantare, iar in tabloul de intrare de pe casa circuitul de impamantare din retea este legat circuitul de nul.
In tabloul de sigurante (distributie), pentru circuitele de prize din baie si bucatarie mi-au montat o siguranta diferentiala (cred ca asa ii zice, sesizeaza scurgeri de curenti mici intre faza si pamant).

Este corecta aceasta solutie, referitor la lipsa impamantarii? si daca nu, ce se poate intampla in diferite conditii de expolatare sau externe?
Multumesc pentru raspunsuri.
Toate cele bune!

Probabil e cam tarziu pentru flendy, dar merita dicutat.
Cred ca circuitul de protectie este legat la nulul retelei .Este o schema TN-C, in care conductorul PEN asigura si nul de lucru si nul de protectie(legarea maselor la punctul neutru al instalatiei de alimentare.)

eiffel said:

In primul rand cu impamantarea la nul inseamna ca pe carcasele aparatelor electrocasnice te poti trezi cu tensiune in caz de defectarea vre-unui aparat. Rezultatul - e identic cu a baga degetele in priza - cum pui mana pe ele cum te zguduie...
Daca nulul de protectie este luat dinaintea sigurantei de pe nul, n-are cum sa te zguduie...

Parca solutia cu PEN se foloseste la locuinte mai vechi , fara pamantare.

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Cred ca a rezolvat-o. :)

#39
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
buna seara!

imi cer scuze dar nu ma pricep deloc la electricitate si intrucat ma apuc de construit casa si nu vreau sa ma las pe mana cuiva fara sa mai consult o sursa, va rog sa-mi mai explicati o data cum trebuie sa procedez pentru impamantare si paratraznet.
Casa are demisol + parter + etaj + mansarda.
Daca se poate sa-mi explice cineva in limbaj simplu, asa incat sa pot face sau sa pot verifica ceea ce fac altii.

va multumesc!

#40
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Instalatie de impamantare pentru consumatori prize.

Am gasit aceasta prezentare:
http://www.virtualel....mpamantare.php

Daca afara ploua abundent si balteste apa, poate exista pericol de electrocutare in zona in care sunt ingropati tarusii?
Voi ingropa vertical 3 tarusi de ~1,5m din teava zincata (D=30 x4gross) la o distanta de ~3m intre ei. Voi folosi platbanda zincata de 4x40 pentru legaturi cu traseu la ~1m sub nivelul pamantului.

Cineva de pe forum imi propune:
"Dupa ce faceti impamantarea (e ok adancimea si detaliile prize de impamantare), daca nu aveti sig diferentiala pe alimentare puteti face urmatorul test:
Luati un consumator de 1000 W si il montati intre faza si impamantare. Bateti un tarus de 10-15 cm in zona impamantarii si masurati V~ intre tarus si nulul de lucru din retea. Asa veti putea vedea in realitate "pe ce tensiune stati" cand ploua. Varianta cealalta de constatare sunt calcule ingineresti
."

Apoi eu ii raspund:
<"In tabloul de automatizare am inclus 2 sigurante diferentiale (Moeller):
-Prima siguranta diferentiala 16A/30mA este atribuita tuturor consumatorilor din bucatarie si baie,
-iar de aici am o a doua siguranta diferentiala de 10A/10mA numai pentru pompa submersibila (din put) si boilerul electric.
Pentru testul recomandat de "user_forum" voi trece peste sigurante diferentiale pentru a verifica tensiunea de pas in zona tarusilor (3) de impamantare si tarusul de test/control.
Teoretic acest test verifica eficienta impamantarii sau gradul de dispersie a curentului electric in pamant?

Odata ce toti consumatorii sunt alimentati prin sigurante diferentiala, cand apare un curent de defect (scurgere de curent 30ma, respectiv 10mA) de la corpul metalic al consumatorilor sau firele de alimentare, atunci siguranta diferentiala deconecteaza sarcina in cel mai scurt timp.

PS: in timpul testului de verificare trebuie sa "inund" cu apa in zona tarusilor (3) de impamantare si a tarusului de test?
Pentru test voi folosi un radiator cu 3 rezistente de 3.000W total.">


Apoi primesc un alt raspuns:
"Ar trebui sa balteasca apa ........ dupa cum ati intrebat. Si daca ati sta in apa baltita deasupra impamantarii, la ce risc v-ati expune. Acest lucru am dorit sa-l evidentiez prin testul sugerat. Rezistenta de dispersie a solului se masoara cu aparat pt masurarea impamantarii,modelele care au in meniu si masurarea rezistivitatii solului."

PS: Acum ca m-a speriat, cu ar sta lucrurile cu adevarat?
Care este instalatia de impamantare cea mai eficienta, ce nu pun in pericol persoanele care calca in zona - si mai ales pe timp de ploaie?









 chispas, on 14th November 2009, 14:12, said:

curentul devine periculos ptr corpul uman de la o valoare mai mare de 30mA.nu poti pune in baie un diferential de 100 mA,recomandat ar fi unul de 10mA.

Edited by panoramic66, 25 July 2012 - 15:28.


#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 panoramic66, on 25th July 2012, 15:21, said:

Rezistenta de dispersie a solului se masoara cu aparat pt masurarea impamantarii,modelele care au in meniu si masurarea rezistivitatii solului[/i]."
Acesta este raspunsul corect dat de un profesionist bazat pe manual ,restul sunt verificari empirice,nesigure.


 panoramic66, on 25th July 2012, 15:21, said:

PS: Acum ca m-a speriat, cu ar sta lucrurile cu adevarat?
Care este instalatia de impamantare cea mai eficienta, ce nu pun in pericol persoanele care calca in zona - si mai ales pe timp de ploaie?
Priza de pamant cea mai eficienta in situatia ta trebuie sa fie in forma de triunghi echilateral care masurata in conditii vitrege(sol uscat) sa fie <4ohmi.
Te poti documenta sii aici http://forum.softped...;#entry11781469

Edited by anaki, 25 July 2012 - 16:20.


#42
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 anaki, on 25th July 2012, 17:19, said:

Acesta este raspunsul corect dat de un profesionist bazat pe manual ,restul sunt verificari empirice,nesigure.



Priza de pamant cea mai eficienta in situatia ta trebuie sa fie in forma de triunghi echilateral care masurata in conditii vitrege(sol uscat) sa fie <4ohmi.
Te poti documenta sii aici http://forum.softped...;#entry11781469
Priza asta la care te referi dumneata in triunghi echilateral sau "laba de gasca" este intr-adevar eficienta dar facuta din electrozi de cupru stanat si platbanda de cupru stanat 30x2mm este valabila numai in cazul paratrasnetelor care au nevoie de cel mult 10 ohmi.
Ce te faci daca ai un sol nisipos cum e in Mamaia ?
Acolo ca sa-mi iasa 3,8 ohmi am montat 11 electrozi standard cu dispersor de 5 mm.
Cu doar 3 electrozi nu faci treaba.

#43
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeTrisina, on 2nd August 2012, 13:45, said:

Priza asta la care te referi dumneata in triunghi echilateral sau "laba de gasca" este intr-adevar eficienta dar facuta din electrozi de cupru stanat si platbanda de cupru stanat 30x2mm este valabila numai in cazul paratrasnetelor care au nevoie de cel mult 10 ohmi.
Ce te faci daca ai un sol nisipos cum e in Mamaia ?
Acolo ca sa-mi iasa 3,8 ohmi am montat 11 electrozi standard cu dispersor de 5 mm.
Cu doar 3 electrozi nu faci treaba.
Ia citeste tu atent ce am raspuns eu,unde am zis de 3 electrozi,ai vazut ca se referea la o priza de pamant pt instalatia electrica,nu pentru paratrasnet?In proiectarea prizei de pamant studiul geo este primul element de care trebuie sa tii cont,si in functie de asta mergi mai departe,iar in privinta materialelor poate fi foarte bine si din olzn

#44
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 anaki, on 2nd August 2012, 15:08, said:

Ia citeste tu atent ce am raspuns eu,unde am zis de 3 electrozi,ai vazut ca se referea la o priza de pamant pt instalatia electrica,nu pentru paratrasnet?In proiectarea prizei de pamant studiul geo este primul element de care trebuie sa tii cont,si in functie de asta mergi mai departe,iar in privinta materialelor poate fi foarte bine si din olzn
Da, va cer scuze. Cand am auzit de triunghi m-am gandit la numai 3 electrozi. Dar daca am de pus 11 electrozi eu unde ma desfasor cu triunghiul daca spatiul nu-mi permite ?

#45
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeTrisina, on 3rd August 2012, 13:57, said:

Da, va cer scuze. Cand am auzit de triunghi m-am gandit la numai 3 electrozi. Dar daca am de pus 11 electrozi eu unde ma desfasor cu triunghiul daca spatiul nu-mi permite ?
De asta exista tema de proiectare,pt a analiza o situatie data si a gasi cea mai buna solutie tehnico-economica .

#46
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Sa-ti dau tot eu raspunsul.
Pentru asta se foloseste si varianta in "linie"

#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeTrisina, on 5th August 2012, 12:16, said:

Sa-ti dau tot eu raspunsul.
Pentru asta se foloseste si varianta in "linie"
Tu nu fa flame cu mine,invata cum se proiecteaza.

#48
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 anaki, on 5th August 2012, 17:18, said:

Tu nu fa flame cu mine,invata cum se proiecteaza.
Scuzati-ma dn anaki, eu sunt mai nou si nu am inteles inca ce inseamna "flame".
Am tot auzit de termenul asta si am inteles ca pot fi banat.
Ajutati-ma sa inteleg si eu cum se posteaza ca sa evit situatia asta.
Cu respect,
GeorgeTrisina

#49
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeTrisina, on 6th August 2012, 06:20, said:

Scuzati-ma dn anaki, eu sunt mai nou si nu am inteles inca ce inseamna "flame".
Am tot auzit de termenul asta si am inteles ca pot fi banat.
Ajutati-ma sa inteleg si eu cum se posteaza ca sa evit situatia asta.
Cu respect,
GeorgeTrisina
Cand ai auzit de priza in forma de triunghi te-ai gandit  la trei electrozi? <_< Tu ca proiectant?Scrii si pe portal,ca pe siear mai greu ,si in fond ce vrei sa arati?
Pune un proiect semnat de tine si surprinde-ma,sa vad si eu si altii cel mai mare proiectant din constanta si sa vedem ce zic ,,coledgii" tai.

#50
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, aveti dreptate. Eu oi fi mai prost ca nu toata lume e desteapta. Daca era toata lumea desteapta, cine ar mai munci ?
Dar lamuriti-ma si pe mine ce inseamna termenul "flame" ca n-am inteles expresia : "Nu fa flame cu mine".

In plus de asta, n-am intrat pe forumul asta ca sa ma cert sau sa jignesc lumea, ci pt a-mi da si eu o parere. Dar vad ca discutiile se denatureaza, transformandu-se in jigniri.
Oricum multumesc pentru raspunsurile date pana acum si va promit ca nu va mai deranjez.

#51
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeTrisina, on 7th August 2012, 06:21, said:

Oricum multumesc pentru raspunsurile date pana acum si va promit ca nu va mai deranjez.
Ok.
In principiu fiecare poate propune o solutie ,bazata pe normativ si manuale de specialitate,dar nu pot exista discutii constructive cu afirmatii de genul ,,In cazul asta zic eu ca ne intoarcem in epoca de piatra, fara eficienta si pretul tot la fel ajunge.
Imaginati-va cata platbanda se consuma pt un paratrasnet de tip retea careia trebuie sa-i faci caroiaje pe tot acoperisul din 5 in 5 metri si pui niste varfuri din feroaica moarta fara avans de amorsare + coborarile.
Dar asta e traim in Romania."
atata timp cat acest tip de instalatie este verificat si apreciat de mult timp.

Edited by anaki, 07 August 2012 - 06:39.


#52
lordxmihai

lordxmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2012

 s_flav, on 1st September 2009, 11:11, said:

Stiti cumva cat e perioada de valabilitate a unui buletin PRAM pt verificare priza de pamant?
Mersi!


Da, de 2 ori pe an, mai multe info gasesti la
www.buletin-pram.ro  

Gasesti acolo orice tine de o verificare PRAM / Verificari PRAM a instalatiei de joasa tensiune.

 anaki, on 2nd August 2012, 15:08, said:

Ia citeste tu atent ce am raspuns eu,unde am zis de 3 electrozi,ai vazut ca se referea la o priza de pamant pt instalatia electrica,nu pentru paratrasnet?In proiectarea prizei de pamant studiul geo este primul element de care trebuie sa tii cont,si in functie de asta mergi mai departe,iar in privinta materialelor poate fi foarte bine si din olzn


Salut,
La mine la serviciu (centrala electrica) se folosesc 2 prize de pamant.
Prima este pentru cladire (echipamente de joasa tensiune - calculatoare, xerox, prize etc) si atunci cand se face valoarea masurata PRAM trebuie sa fie sub 4 ohmi.
A doua este pentru paratrasnet si trebuie sa aiba valoarea sub 10 ohmi.

Este de preferat sa nu fie amplasate in aceeasi zona.
In acest caz sub nici o forma sa nu unesti cele 2 prize.

Daca totusi te hotarasti sa faci o priza comuna pentru casa si paratrasnet, valoarea masurata trebuie sa fie sub 1 ohm.

Iti dau o adresa unde gasesti multe detalii privind masurarea prizelor de pamant / Verficari PRAM / Verificarea inpamantarii  
www.buletin-pram.ro

#53
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 lordxmihai, on 10th August 2012, 21:52, said:

Este de preferat sa nu fie amplasate in aceeasi zona.
  Este obigatoriu ca distanta intre ele sa fie de minim 20ml.In rest ,pretext pt a face reclama la acel site.

Edited by anaki, 11 August 2012 - 12:39.


#54
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, a executat cineva impamantare in Nordul Moldovei (Bucovina), pamantul este foarte pietros, probabil fosta albie de rau, pana pe la 80-100 cm e pietris si bolovani mari, apoi incepi sa dai de nisip.
Credeti ca se pot obtine 4 ohmi cu 4 stalpi de 1.5 m sau vor trebui mult mai multi?
Din pacate spatiul disponibil fara eforturi mari e de vreo 9 m, as pune 4 la 3 m distanta.
De asemenea santul nu va fi langa peretele casei, pana la contor este o terasa de vreo 2-3 m, cum fac trecerea de la platbanda si pana la contor care este pe peretele exterior al casei?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate