Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impamantare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postchispas, on 30th September 2009, 20:30, said:

asta e anaki.uite un exemplu clar.am schimbat acum cateva zile un automat pe o scara de bloc.inaintea mea l+au mai schimbat doi.nici macar nu s+au uitat ca la vechiul aparate bornele erau marcate altfel pur si simplu au scos borna 1 si au pus+o la borna 1.rezultatul....

Poc,trosc,fum

#20
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
exact!ai vazut si tu cum arata majoritatea scarilor de bloc.e dificil uneori dupa ce au lucrat atatia ++meseriasi++!

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postchispas, on 1st October 2009, 08:02, said:

.e dificil uneori dupa ce au lucrat atatia ++meseriasi++!
maine am sa pun o fotografie cu o priza de pamant ,si cu un proiect (indicatie) cum nu trebuie sa faceti!

#22
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
foarte bine anaki.

#23
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View Posteiffel, on 13th August 2009, 13:12, said:

Nu este corecta. Dupa cum nu este corect sa ai circuit de priza in baie -  se accepta doar cu transformator de decuplare.
In primul rand cu impamantarea la nul inseamna ca pe carcasele aparatelor electrocasnice te poti trezi cu tensiune in caz de defectarea vre-unui aparat. Rezultatul - e identic cu a baga degetele in priza - cum pui mana pe ele cum te zguduie...

Iti recomand de urgenta sa iti faci o impamantare. Vezi ca se gasesc elemente pe la supermarketurile de constructii gen Hornbach, Bricostore, etc. In principiu ce gasesti la ei sunt 3-4 tarusi care se bat in pamant de preferinta in triunghi cu laturile de aprox 2m. platbanda de conectare si priza de impamantare - de unde se pleaca cu cablul la panou. Intre tarusi si acea priza se folosete platbanda. Cu mentiunea ca in loc sa folosesti sistemele de prindere date de ei - surub/piulita iti recomand sudura intre tarusi si platbanda... Motivul e evident - fiind ingropate de la umezeala, in timp scurt se duce contactul prin oxidarea surubului si a piulitei.


Eiffel...transformatorul in cauza se numeste `transformator de separatie`..nu de alta dar se duce omu` la magazin si se crucesc aia pe acolo cand va intreba :confuzzled: .Iar impamantarea la o casa-apartament nu se realizeaza asa cum ai descris  mai sus,cu tarusi ,platbanda..etc...etc, ai partial dreptate....NU se poate duce omu` sa isi faca singur impamantarea(aceasta valoare tre` sa fie mai mica de 4 ohmi in cazul de fata) si se masoara cu aparat numit Telurometru,care ii va da /sau nu valoarea ceruta de normativul I7.Daca isi `face` singur impamantarea e posibil sa nu urmeze pasii necesari si realizarea corecta...iar la final `Impamantarea `va avea aceleasi caracteristici ca si Nulul de lucru.
Eu pe domnul/doamna in cauza l-as sfatui sa apeleze la un personal calificat (persoana fizica autorizata-Pfa sau o firma autorizata)  ANRE(Agentia Nationala ptr Reglementarea in Domeniul Energiei Electrice).unde in urma executiei acestei impamantari v-a primi un buletin de verificare metrologic perfect valabil si o garantie de 8-10 ani..dupa caz.

Dar este doar umila mea parere...si se poate trata ca atare

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postflendy, on 13th August 2009, 12:55, said:

Salut tuturor,

Am contractat realizarea unei instalatii electrice de joasa tensiune 220V la o casa si racordarea acesteia la furnizorul de energie electrica.
Firma respectiva NU mi-a realizat nici o impamantare,

Este corecta aceasta solutie, referitor la lipsa impamantarii? si daca nu, ce se poate intampla in diferite conditii de expolatare sau externe?
Multumesc pentru raspunsuri.
Toate cele bune!
Uite o portiune dintr-o centura de impamantare din unul dintre cele doua colturi in care ies platbandele spre cutiile de separatie

Attached Files



#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postanaki, on 13th October 2009, 11:16, said:

Uite o portiune dintr-o centura de impamantare din unul dintre cele doua colturi in care ies platbandele spre cutiile de separatie
Si acesta este un electrod intermediar  care face parte din centura de impamantare

Attached Files


Edited by anaki, 29 October 2009 - 19:21.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eiffel...transformatorul in cauza se numeste `transformator de separatie`..
Depinde de electrician - care cum a auzit :D

Quote

Iar impamantarea la o casa-apartament nu se realizeaza asa cum ai descris mai sus,cu tarusi ,platbanda..etc...etc, ai partial dreptate....NU se poate duce omu` sa isi faca singur impamantarea(aceasta valoare tre` sa fie mai mica de 4 ohmi in cazul de fata) si se masoara cu aparat numit Telurometru,care ii va da /sau nu valoarea ceruta de normativul I7.Daca isi `face` singur impamantarea e posibil sa nu urmeze pasii necesari si realizarea corecta...iar la final `Impamantarea `va avea aceleasi caracteristici ca si Nulul de lucru.
Cum am spus eu mai sus e KIT-ul care se vinde in magazinele de specialitate - Brico, Hornbach... Asta il cumpara mai nou si electricienii. Ca e mai comod. Daca respecti instructiunile iti iese destul de bine, exceptand faza cu prinderile surub-piulita, care in cateva luni se oxideaza si se duce impamantarea si nu stii de ce. De-asta am recomandat sudura - eu asa am facut. Si a trecut testele - si cele facute de mine - am avut un aparat ptr masurat - acel Telurometru de care spui tu, doar ca pe al meu nu scria asa ceva - era totul in engleza, precum si testele facute de laborator autorizat.

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Posteiffel, on 30th October 2009, 10:49, said:

Depinde de electrician - care cum a auzit :D

Cum am spus eu mai sus e KIT-ul care se vinde in magazinele de specialitate - Brico, Hornbach... Asta il cumpara mai nou si electricienii. Ca e mai comod. Daca respecti instructiunile iti iese destul de bine, exceptand faza cu prinderile surub-piulita, care in cateva luni se oxideaza si se duce impamantarea si nu stii de ce. De-asta am recomandat sudura - eu asa am facut. Si a trecut testele - si cele facute de mine - am avut un aparat ptr masurat - acel Telurometru de care spui tu, doar ca pe al meu nu scria asa ceva - era totul in engleza, precum si testele facute de laborator autorizat.

Daca vrei un sfat de la mine,nu cumpara kitul.Motive:
1)Nu se potriveste de cele mai multe ori(materiale ramase ,pe care beneficiarul le plateste degeaba)Daca este incapatanat lasa-l sa dea banii B)
2)Daca beneficiarul vede ca -l scutesti de cheltuieli aiurea,posibil sa te recompenseze.Oare? :rolleyes:
3)Sudura facuta bine este sfanta!

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postanaki, on 30th October 2009, 12:43, said:

Sudura facuta bine este sfanta!
Alte imagini
Si defunctul contoar!

Attached Files



#29
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Imi puteti oferi un sfat competent? Instalatia de inpamantare se construieste simultan cu instalatia de paratraznet, sau nu are nici o legatura una cu alta?

#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnegociator, on 9th November 2009, 19:37, said:

Imi puteti oferi un sfat competent? Instalatia de inpamantare se construieste simultan cu instalatia de paratraznet, sau nu are nici o legatura una cu alta?
Daca nu ai construit casa ,priza de pamant  incorporeaz-o in fundatie si dupa aceea instalatia de paratrasnet.Daca casa este deja ridicata lasati electricianul sa calculeze forma instalatiei de paratrasnet si directia coborarilor,pentru a stabili pozitia prizei(lor) de pamant si dupa aceea trebuiesc executate si instalatia de paratrasnet si priza de pamant(nu poti sa faci instalatia de paratrasnet si altadata priza de pamant pentru ca ele sunt un tot)

#31
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postanaki, on 9th November 2009, 20:04, said:

Daca nu ai construit casa ,priza de pamant  incorporeaz-o in fundatie si dupa aceea instalatia de paratrasnet.Daca casa este deja ridicata lasati electricianul sa calculeze forma instalatiei de paratrasnet si directia coborarilor,pentru a stabili pozitia prizei(lor) de pamant si dupa aceea trebuiesc executate si instalatia de paratrasnet si priza de pamant(nu poti sa faci instalatia de paratrasnet si altadata priza de pamant pentru ca ele sunt un tot)

E vorba de o casa in judetul Ilfov, care are deja fundatie, pereti exteriori si interiori, precum si acoperis, dar nu are nici un fel de instalatie electrica interioara, nici bransament la Electrica (abia am depus cerere, pentru curent trifazat). Suntem in faza in care definitivam acoperisul (mai e de pus niste tabla) si in paralel asteptam raspunsul celor de la Electrica (sau ENEL, cum le zice acum). Sa astept mai intai sa mi se traga curentul, si dupa aia sa ma gandesc la constructia instalatiilor de paratraznet si de inpamantare ?

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnegociator, on 9th November 2009, 20:12, said:

Sa astept mai intai sa mi se traga curentul, si dupa aia sa ma gandesc la constructia instalatiilor de paratraznet si de inpamantare ?
Nu

#33
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

View Postanaki, on 9th November 2009, 15:18, said:

Alte imagini
Si defunctul contoar!


Da sa chinuit omu sa sudeze acolo  :lol: :lol: :lol:


Ca tot citeam mai sus...transformator de separatie.... alo! suntem in 2009 (sau ma rog cat a mai ramas ) se pune frumos in tablou un disjunctor diferential si pui priza linistit in baie ca nu o sa apuci mata sa te curentezi iti garantez!!!

Edited by radu6000, 13 November 2009 - 17:34.


#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postradu6000, on 13th November 2009, 17:31, said:

Da sa chinuit omu sa sudeze acolo  :lol: :lol: :lol:
Ca tot citeam mai sus...transformator de separatie.... alo! suntem in 2009 (sau ma rog cat a mai ramas ) se pune frumos in tablou un disjunctor diferential si pui priza linistit in baie ca nu o sa apuci mata sa te curentezi iti garantez!!!
Nu s-a chinuit deloc,iar cand spuneam de defunctul contoar ma refeream la faptul ca era vechi si va fi inlocuit cu altul nou!Solutia data de PACHI este valabila,ca si solutia cu diferentialul,treaba este sa stii ce diferential pui!

#35
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
curentul devine periculos ptr corpul uman de la o valoare mai mare de 30mA.nu poti pune in baie un diferential de 100 mA,recomandat ar fi unul de 10mA.

#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postchispas, on 14th November 2009, 13:12, said:

curentul devine periculos ptr corpul uman de la o valoare mai mare de 30mA.nu poti pune in baie un diferential de 100 mA,recomandat ar fi unul de 10mA.
Inclusiv pentru cazile cu hidromasaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate