Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cabanuta de maxim 25 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Salutare. Intentionez sa amenajez pe un teren aflat in zona montana un complex de cabane. O astfel de cabana nu ar fi mai mare de 25 mp, si ar cuprinde exclusiv 2 paturi duble, o masuta mica amenajata intr-un colt, si o baie. Imi puteti spune cam cat ar costa aproximativ o astfel de cabana, construita din barne de lemn, pt cei care deja au experienta in asa ceva?

Mentionez ca m-am interesat in prealabil la cativa astfel de constructori, insa preturile finale difera de la unul la altul, iar pe aici am citit ca pot iesi si in 5.000 Euro o astfel de cabana cu tot cu geamuri termopan din lemn, usa, si finisaje interioare.

Ideea e ca vreau ceva cu profil rustic, ceva de genul casutei din poza, dar binenteles la dimensiunea mentionata de mine.

Attached File  DSC_2921.jpg   92.76K   185 downloads

Edited by internego, 07 August 2009 - 11:27.


#2
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
[quote name='internego' date='7th August 2009, 12:23' post='6881847']
Salutare. Intentionez sa amenajez pe un teren aflat in zona montana un complex de cabane. O astfel de cabana nu ar fi mai mare de 25 mp, si ar cuprinde exclusiv 2 paturi duble, o masuta mica amenajata intr-un colt, si o baie. Imi puteti spune cam cat ar costa aproximativ o astfel de cabana, construita din barne de lemn, pt cei care deja au experienta in asa ceva?

dar o bucatarie,un sifonier,un dulapior sa pui un tv, nu ai nevoie?Presupun ca vrei sa le inchiriezi!E ceva gen casute la Costinesti,parca.
mie,una personal sa iti faci 25 mp mi se pare exagerat de putin!

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
mie,una personal sa iti faci 25 mp mi se pare exagerat de putin!
[/quote]

  Nu este putin deloc 25mp pentru o casuta. Majoritatea garsonierelor de prin Bucuresti au 32mp.
  La un apartament un dormitor are in medie 12mp. 25mp sunt arhisuficienti.


  @initiator  Asa stiu si eu,cum ai auzit tu, cam 200Emp . Nu-ti ramane decat sa mai aduni oferte. Era cineva aici pe forum care are in semnatura ,semnalizat faptul ca construieste case din lemn.

Edited by mihai!, 07 August 2009 - 12:10.


#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postinternego, on 7th August 2009, 12:23, said:

Salutare. Intentionez sa amenajez pe un teren aflat in zona montana un complex de cabane. O astfel de cabana nu ar fi mai mare de 25 mp, si ar cuprinde exclusiv 2 paturi duble, o masuta mica amenajata intr-un colt, si o baie. Imi puteti spune cam cat ar costa aproximativ o astfel de cabana, construita din barne de lemn, pt cei care deja au experienta in asa ceva?
da o cautare pe goagal cu case din lemn din busteni sau lemn chertat, si te mai luminezi ce vrei.
exista mai multe grosimi de perete si deci si preturi diferite. sunand la ei, te mai lamuresti si cu preturile si cu variantele constructive.
si eu zic ca 25 mp cu totul ajung, ca doar nu te duci la munte sa stai in camera! si pretul se invarte pe la 5000 de euroi, din cate stiu si eu.

in alta ordine de idei, te mai costa suplimentar si fundatia lor din beton, care trebuie sa fie "atza".

Edited by casuta_papusilor, 07 August 2009 - 12:24.


#5
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Binenteles ca 2 dulapuri si un TV isi fac loc pe acolo, dar bucatarie nu. Va exista o alta cladire in acest scop. Am mai sunat la unul si altul, am mai vizitat astfel de firme, insa toate parca aplica un monopol, cu preturi de peste 300 Euro/mp, fara ferestre, usa intrare si membrana pt acoperis.

Si stiu ca exista producatori mici, independenti, care lucreaza dupa invatataturile lor vechi, si mai accesibili ca si costuri. De acestia vreau sa dau.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Auziti nesimtire la astia http://www.case-lemn...e-din-lemn.html

Costuri Suplimentare
» Transport
» Diurna muncitori


   Gandeste-te si la varianta sa le faci in regie proprie cu muncitori din satul/comuna respectiva.

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postinternego, on 7th August 2009, 12:24, said:

Binenteles ca 2 dulapuri si un TV isi fac loc pe acolo, dar bucatarie nu. Va exista o alta cladire in acest scop.

Exemplu de compartimentare cu baie si bucatarie:


Pentru o "tabara" bucataria nu prea-si are rostu, baia in schimb e un mare bonus.

Attached Files



#8
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
In 5000 E poti sa o scoti numai la "rosu", adica fara fundatie, invelitoare, binale si interior.
Sub pretul asta vei pierde la calitate si la seriozitate.
Pentru lemn rotund s-ar putea sa fie ceva mai mult.

Nu te lua dupa "omul ala simplu si cinstit de la țară" ca asa ceva e o raritate. De fapt multi nici nu-si dau seama ca nu stiu meserie ca lumea, si care ar trebui sa fie standardele de calitate. De fapt asta e valabil si pentru firme :D

#9
adypompy

adypompy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.09.2008
firma de la care ai luat fotografia a cerut 200 de euroi pe mp?stiu pe cineva care lucreaza cu 50 euro mp doar manopera.cauti lemnul si cred ca iesi mai ieftin.tipul se deplaseaza si in tara (e din brosteni - suceava)

#10
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
dar o bucatarie,un sifonier,un dulapior sa pui un tv, nu ai nevoie?Presupun ca vrei sa le inchiriezi!E ceva gen casute la Costinesti,parca.
mie,una personal sa iti faci 25 mp mi se pare exagerat de putin!
[/quote]
boierule, daca tu ai nevoie de mai mult de 25mp pentru o casa de vacanta pentru doua persoane, esti tare!
unii locuiesc zilnic in asa [url="http://www.diss.fr/annonces/locations/appartements/location_appartement_studio_strasbourg_esplanade.php"]ceva[/url] !!!

#11
CLAUDIAGANEA

CLAUDIAGANEA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.10.2009

View Postinternego, on 7th August 2009, 11:23, said:

Salutare. Intentionez sa amenajez pe un teren aflat in zona montana un complex de cabane. O astfel de cabana nu ar fi mai mare de 25 mp, si ar cuprinde exclusiv 2 paturi duble, o masuta mica amenajata intr-un colt, si o baie. Imi puteti spune cam cat ar costa aproximativ o astfel de cabana, construita din barne de lemn, pt cei care deja au experienta in asa ceva?

Mentionez ca m-am interesat in prealabil la cativa astfel de constructori, insa preturile finale difera de la unul la altul, iar pe aici am citit ca pot iesi si in 5.000 Euro o astfel de cabana cu tot cu geamuri termopan din lemn, usa, si finisaje interioare.

Ideea e ca vreau ceva cu profil rustic, ceva de genul casutei din poza, dar binenteles la dimensiunea mentionata de mine.

Attachment DSC_2921.jpg
BUNA ZIUA, PRIETENUL MEU SE OCUPA CU ASA CEVA. CONSTRUIESTE CABANE, FILIGORII, ETC. STIU CA LE FACE SI DIN LEMN SEMIROTUND. SUNT FOARTE FRUMOASE SI RUSTICE. ITI LAS UN NUMAR DE TELEFON DACA VREI SA VORBESTI CU EL 0740111111.


Dacă insiști, o să-ți las și eu ceva timp să afli ce scrie în regulamentul forumului.

Attached Files

  • Attached File  901.JPG   1.06MB   63 downloads

Edited by raduk, 01 October 2009 - 20:15.


#12
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
depinde cat timp ai ca sa te implici uite aici http://forum.softped...howtopic=554112 omul si-a facut 50 mp la cheie cu 5000 euro deci se poate ideal ar fi sa gasesti meseriasi la munte 1 meserias + 2-3 necalificati e de ajuns firmele te jecmanesc rau

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate