Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Casa in Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
La ora actuala lucrez in Germania, iar prietena in TM. S-ar putea insa sa nu-mi prelungeasca contractul, iar pe de alta parte prietena are  sanse bune de a prinde un post la Sannicolau. Am studiat piata imobiliara din zona si am ajuns la concluzia ca nu prea merita. M-ar tenta mai degraba o casa dincolo de granita, deoarece sunt mult mai ieftine si au toate utilitatile. De aceea as vrea sa-i rog pe toti care au rude/cunostinte/prieteni care au facut acest pas sa-mi ofere cat mai multe informatii. Nu doar din Timis, ci si Arad, Bihor etc. Orice informatie e binevenita! Avantaje, dezavantaje, eventuale probleme etc.
P.S.: La amandoi cunostintele de maghiara sunt mai degraba rudimentare.

Edited by alalaltu, 06 August 2009 - 15:30.


#2
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Foarte tare! Imi place ideea.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Foarte tare! Si unde-i casa finalizata?

#4
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
am un prieten care a cumparat o casa langa balaton cam de un an daca ai nevoie de informaii concrete incerc sa te ajut

#5
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Mersi frumos! Acum cumparatul in sine nu e problema mea. Cam toti agentii imobiliari din zona stiu romana si te ajuta cu actele. De ce as avea nevoie ar fi informatii despre viata de zi cu zi. De ex. in Mako (35 km distanta pana la Sannicolau) cel putin la magazin inteleg limba romana, exista si o sectie de limba romana la scoala, exista si ceva organizatie a minoritatii romane, insa in rest nu prea am informatii. De exemplu cum se poarta autoritatile cu tine? La care provider roman am cel mai bun semnal pe mobil? Cum esti tratat ca si navetist de catre vames? Sau daca e mai indicat sa-mi inregistrez masina acolo etc.

Edited by alalaltu, 07 August 2009 - 14:00.


#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 alalaltu, on 7th August 2009, 14:54, said:

Mersi frumos! Acum cumparatul in sine nu e problema mea. Cam toti agentii imobiliari din zona stiu romana si te ajuta cu actele. De ce as avea nevoie ar fi informatii despre viata de zi cu zi. De ex. in Mako (35 km distanta pana la Sannicolau) cel putin la magazin inteleg limba romana, exista si o sectie de limba romana la scoala, exista si ceva organizatie a minoritatii romane, insa in rest nu prea am informatii. De exemplu cum se poarta autoritatile cu tine? La care provider roman am cel mai bun semnal pe mobil? Cum esti tratat ca si navetist de catre vames? Sau daca e mai indicat sa-mi inregistrez masina acolo etc.

Salut (pe tine si decizia de a te stabili in civilizatie),

deja in Mako nu mai ai semnal la telefon nici pe unul nici pe altul dintre cei mari. Vamesul sunt convins ca nu are nici o problema cu tine, cu atat mai mult ca te-ai stabilit de partea corecta a punctului de frontiera.

#7
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
ma intereseaza si pe mine subiectul acesta.. poti sa dai mai multe detalii despre cum vrei sa achizitionezi casa? adica daca faci credit sau nu? si daca da in  ce tara..

mersi

#8
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Salut! Credit sper ca nu imi va trebui, insa daca totusi va fi nevoie, bancile din Ungaria ofera credite mai avantajoase decat cele din Romania. Si accepta cetateni romani fara probleme. Cel mai sigur e sa te informezi la brokerii care lucreaza in zona de granita. Vorbesc romana si sunt destul de informati.

#9
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
am vazut case bune vis a vis de granita cu 30.000 de euro

#10
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
dar de ce nu austria sau sudul germaniei? do rnu tre sa-ti cumperi casa urgent. mai poti astepta vreo 10 ani. personal, nu m-as muta in ungaria pt nimic in lume, atata vreme cat austria nu-i la mare distanta si gradul de bunstare creste simtitor. ;)

#11
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Aici e alta filosofia :)
Ei stau in Ungaria, dar lucreaza in România, adica asa cum ti-ai face casa la țară la cativa km de orasul in care ai job-ul, doar ca o faci in cealalta directie.

Asta pentru cateva avantaje: e mai curat,  soseaua mai buna, utilitati care prin satele noastre nu prea sint (apa, gaz, canal)
Dezavantaj ar fi ca treci grontiera - de obicei fara probleme - dar mai poti prinde cate-o îmbulzeală, si nu stiu cum e cu asigurarile sociale, medicul, etc.

#12
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pai da, ar fi cam greu sa fac naveta din Austria la Sannicolau Mare! :D

P.S.. Cu medicii nu-i problema. Spitalele lor is pline cu pacienti si medici romani. Spaga e aceeasi, insa spitalele-s mai bune. Asigurarile ti le faci in Romania.

Edited by alalaltu, 27 August 2009 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate