Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Pret mai mare pt. casa cu un nivel decat casa cu P+M sau P+1 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
asortex

asortex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.10.2008
De curand am devenit adeptul caselor de lemn si am gasit aceasta fraza si nu reusesc sa-i inteleg sensul : "O casa cu un singur nivel va costa mai mult decat una (P+1) sau parter si mansarda intrucat pretul unei case din lemn se calculeaza pe suprafata desfasurata (lungimea x latime parter + lungime x latime etaj). Chiar si in aceste conditii, o casa din lemn este cu mult sub pretul unei din zidarie. De exemplu, o casa din lemn la cheie cu o suprafata de 100mp costa 43.000 euro, in timp ce o casa din zidarie cu aceeasi suprafata costa 65.000 euro. "
Mi s-ar parea normal, ca o casa cu un singur nivel sa coste mai putin (pt. ca intra mai putin material ) decat una cu parter+mansarda sau parter+etaj (pt. ca aici intra mai mult material,manopera,etc). Intr-un volum mai mare intra mai mult material, asa incat pretul ar trebui sa fie mai mare.

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Hai sa comparam 2 situatii diferite
casa P+1 = 100 mp pe fiecare nivel (200 in total)
casa la sol = 200 mp

In cazul constructiei doar Parter vei avea fundatii cat pt 200 mp,elevatie pt 200mp, acoperis cat sa acopere 200 mp etc.
In cazul constructiei P+1 vei avea o suprafata mai mica la sol (implicit fundatii mai putine si costuri cu sarpanta + invelitoarea injumatatite)
Sa nu mai vorbim de P+M unde mansarda e un spatiu obtinut apoape gratis.

Din experienta iti spun ca am o cunostinta ce construieste o casa doar parter de aprox. 380mp, a bagat la beton in casa aia cat nu am bagat eu in cosntructia mea care are Demisol+Parter+Etaj+Mansarda, 576 mp.

Edited by lifestyle2000, 05 August 2009 - 05:26.


#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Casa P > Casa P+1E > Casa P+M > P+x+y+z+....... (> = mai scumpa)
Combinatii de n luate cate x

#4
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 asortex, on 5th August 2009, 06:15, said:

De curand am devenit adeptul caselor de lemn si am gasit aceasta fraza si nu reusesc sa-i inteleg sensul : "O casa cu un singur nivel va costa mai mult decat una (P+1) sau parter si mansarda intrucat pretul unei case din lemn se calculeaza pe suprafata desfasurata (lungimea x latime parter + lungime x latime etaj). Chiar si in aceste conditii, o casa din lemn este cu mult sub pretul unei din zidarie. De exemplu, o casa din lemn la cheie cu o suprafata de 100mp costa 43.000 euro, in timp ce o casa din zidarie cu aceeasi suprafata costa 65.000 euro. "
Mi s-ar parea normal, ca o casa cu un singur nivel sa coste mai putin (pt. ca intra mai putin material ) decat una cu parter+mansarda sau parter+etaj (pt. ca aici intra mai mult material,manopera,etc). Intr-un volum mai mare intra mai mult material, asa incat pretul ar trebui sa fie mai mare.


LA o casa numai pe parter pentru 100 mp de constructie platesti 100 mp de fundatie si aproximativ 170 de acoperis. Daca ai avea 100 mp impartiti in doua, 50/50 platesti 50 mp de fundatie pentru 100 de constructie si aproximativ 80 mp de acoperis pentru toata casa. Asta este in linii mari.

Oricum o casa numai pe parter costa la aceasi suprafata construita cu pana la 30% mai mult decat una pe doua nivele.

#5
asortex

asortex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.10.2008

 asortex, on 5th August 2009, 05:15, said:

De curand am devenit adeptul caselor de lemn si am gasit aceasta fraza si nu reusesc sa-i inteleg sensul : "O casa cu un singur nivel va costa mai mult decat una (P+1) sau parter si mansarda intrucat pretul unei case din lemn se calculeaza pe suprafata desfasurata (lungimea x latime parter + lungime x latime etaj). Chiar si in aceste conditii, o casa din lemn este cu mult sub pretul unei din zidarie. De exemplu, o casa din lemn la cheie cu o suprafata de 100mp costa 43.000 euro, in timp ce o casa din zidarie cu aceeasi suprafata costa 65.000 euro. "
Mi s-ar parea normal, ca o casa cu un singur nivel sa coste mai putin (pt. ca intra mai putin material ) decat una cu parter+mansarda sau parter+etaj (pt. ca aici intra mai mult material,manopera,etc). Intr-un volum mai mare intra mai mult material, asa incat pretul ar trebui sa fie mai mare.



lifestyle2000, Astrul, X-plane , va multumesc pt. lamuriri ! Aveti dreptate !

#6
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Cam care e limita intre P+M si P+1?Ma refer la in ce consta mai exact mansarda pt a nu deveni etaj?Tre sa ai neapareat acoperisul plecand de pe centurile parterului sau poti veni cu cateva randuri de zidarie,insa nu perete exterior intreg,pt ca apoi devine etaj...?Ca,dupa mine,cel mai rentabil e casa parter cu pod mansardat,direct de pe centurile parterului,ca daca ma apuc sa zidesc peste parter....nu ma opresc la jumatate,mai dau 4-5 randuri de caramida si fac inca un etaj,nu mai a camerele ''retezate''..de acoperis,nu mai trebuie acoperisul ascutit ca fesul lui Oblio.....
   Ce pareri aveti?

#7
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Cam care e limita intre P+M si P+1?Ma refer la in ce consta mai exact mansarda pt a nu deveni etaj?Tre sa ai neapareat acoperisul plecand de pe centurile parterului sau poti veni cu cateva randuri de zidarie,insa nu perete exterior intreg,pt ca apoi devine etaj...?
Din cate mi-a explicat mie arh. un nivel al unei cladiri ca sa fie considerat mansarda trebuie sa aibe parapetul din zidarie la o inaltime de max. "x" metrii altfel devine etaj.
Am uitat cat trebuie sa fie de inalt parapetul respectiv pt ca nivelul sa primeasca titulatura de mansarda.

#8
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Inseamnca ca am gandit bine eu ca tre sa fie o delimitare tehnica ,acu sa vedem cine ne lumineaza.Sar'na!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate