Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

P+1+M, casa in Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
De curand am inceput constructia la casa mea. Terenul se afla in Magurele, zona conac (asa cum e cunoscuta de localnici).

Am obtinut toate autorizatiile si avizele necesare si la ora actuala se lucreaza la armatura fundatiei.

Cam asa ar trebui sa arate casa la final. Sper sa reusesc impreuna cu constructorul sa ne apropiem cat mai mult de acest model.
Attached File  v1.jpg   359.86K   290 downloads

Pentru a urmari fiecare faza aconstructiei am creat si un site. Fac poze in fiecare zi si incerc sa le pun pe site. Vreau sa imi ramana si mie o amintire exacta legata de constructia casei.
Construiesc casa

#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 strem, on 3rd August 2009, 10:54, said:

De curand am inceput constructia la casa mea. Terenul se afla in Magurele, zona conac (asa cum e cunoscuta de localnici).

Pentru a urmari fiecare faza aconstructiei am creat si un site.Construiesc casa[/url][/b]

Vrei sa faci un conac in zona Conac ? :D
Interesanta metoda de prezentare asta cu site-ul .
Spor la treaba !

Edited by mcbos, 03 August 2009 - 10:59.


#3
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008

 mcbos, on 3rd August 2009, 10:58, said:

Vrei sa faci un conac in zona Conac ? :D
Interesanta metoda de prezentare asta cu site-ul .
Spor la treaba !

Multumesc.

As fi putut sa pun poze aici zi de zi, dar mi se pare putin mai greu si nu imi garanteaza nimeni ca peste 2 ani o sa imi mai gasesc pozele :)  tot aici. In pus tot peste doi ani o sa imi foarte greu sa imi gasesc si propriile posturi.

Acest forum are insa o foarte mare utilitate pentru ca pot sa discut cu cei care au trecut sau trec prin aceeasi experienta si sa schimbam sfaturi.

Edited by strem, 03 August 2009 - 11:06.


#4
stone77

stone77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2009
Buna,

Si eu tot in zona conac construiesc; Unde anume e terenul tau?


Multumesc.

As fi putut sa pun poze aici zi de zi, dar mi se pare putin mai greu si nu imi garanteaza nimeni ca peste 2 ani o sa imi mai gasesc pozele :)  tot aici. In pus tot peste doi ani o sa imi foarte greu sa imi gasesc si propriile posturi.

Acest forum are insa o foarte mare utilitate pentru ca pot sa discut cu cei care au trecut sau trec prin aceeasi experienta si sa schimbam sfaturi.
[/quote]

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 strem, on 3rd August 2009, 11:54, said:

De curand am inceput constructia la casa mea. Terenul se afla in Magurele, zona conac (asa cum e cunoscuta de localnici).

Am obtinut toate autorizatiile si avizele necesare si la ora actuala se lucreaza la armatura fundatiei.

Cam asa ar trebui sa arate casa la final. Sper sa reusesc impreuna cu constructorul sa ne apropiem cat mai mult de acest model.
v1.jpg

Pentru a urmari fiecare faza aconstructiei am creat si un site. Fac poze in fiecare zi si incerc sa le pun pe site. Vreau sa imi ramana si mie o amintire exacta legata de constructia casei.
Construiesc casa
Spor la treaba,si daca vrei o parere pune constructorul sa-ti incorporeze in fundatie priza de pamant,si sa iasa in diagonala casei  cu platbanda ,randamentul prizei de pamant va fi mult mai bun, plus o serie de multe alte avantaje

#6
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Prezentarea constructorului ai facut-o in latina ? :rolleyes:

#7
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009
bravo remus
excelenta alegerea cu nivelarea si saparea fundatiei ... totusi: pe cand si in Romania o nivelare urmata de compactarea terenului?
astept cu interes poze noi :)

Edited by id_softpedia, 03 August 2009 - 11:24.


#8
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
fa priza de pamant asa cum ti-a zis anaki.
o sa-ti vina mai usor atunci cand vei fi nevoit sa sapi din nou transee prin curte pentru priza de pamant si/sau paratrasnet.
priza de pamant pe care o sa ti-o faca la bransare e numai una tehnica, a renelului, pentru diferentialul de 300mA, ca sa nu furi curent.
ea nu-ti va folosi la impamantarea ta.

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 12:19.


#9
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
@stone77

Adresa mea de la locatia constructiei este str. Livezii nr 39A, adica drumul betonat care duce la "conac". La ora actuala este singura constructie de la drum.

Attached File  IMG_0997_m.jpg   430.28K   124 downloads

In fundal se vede "conacul" si in dreapta se afla drumul betonat (nu se vede).

@mcbos

:) e ramasa de la template. Am sa o schimb, multumesc de observatie.

@id_softpedia

In principiu alegand solutia aceasta nu am respectat indicatiile proiectantului care prevedeau turnarea in sant.  :P :P  Constructorul a spus ca este insa o solutie mult mai buna din cauza ca poti sa compactezi mai bine terenul, poti sa armezi si sa cofrezi mult mai eficient.

@anaki & @casa_papusilor

Am discutat cu constructorul si acest subiect. El sugerase sa ingrop in pamant 6 electrozi din cupru (de fapt niste tevi lungi de 1m) legati intre ei cu platbanda. Sigur, totul facut tot acum la fundare.

#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 strem, on 3rd August 2009, 13:18, said:

@anaki & @casa_papusilor

Am discutat cu constructorul si acest subiect. El sugerase sa ingrop in pamant 6 electrozi din cupru (de fapt niste tevi lungi de 1m) legati intre ei cu platbanda. Sigur, totul facut tot acum la fundare.
s-ar putea ca sa nu fie cel mai bun cuprul, la tarusii de impamantare.
cred ca e mai bine unii zincati. si platbanda tot zincata.
sudata de tarusi si smolite (date cu bitum) sudurile.

#11
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
Am sa discut sugestiile tale cu constructorul meu si am sa revin cu detalii.

#12
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
de ce zinc si nu cupru, desi acesta e mai bun conducator de electricitate?
cuprul cocleste (oxideaza) in anumite conditii, mai ales la cald (sudura).
oxidul de cupru nu e bun conducator si se mai formeaza si carbon la sudare, care ii face mai rau.
mai ales la legaturi, unde e crucial.
vei pierde din conductivitate in timp.

de altfel, nici nu stiu cum ai putea suda platbanda zincata de tarusii din cupru.
iar conductorul (bara) din cupru care ii va lega, e scumpa, si nici nu stiu cat de recomandata.

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 13:06.


#13
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 casuta_papusilor, on 3rd August 2009, 13:42, said:

s-ar putea ca sa nu fie cel mai bun cuprul, la tarusii de impamantare.
cred ca e mai bine unii zincati. si platbanda tot zincata.
sudata de tarusi si smolite (date cu bitum) sudurile.
Se da cu smoala imadiat dupa sudura, cat este fierul fierbinte.
Exista si solutii mai "profesioniste", un soi de grunduri speciale dar nu cunosc tip/producator/unde gasesti/cum se foloseste.

#14
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
Tocmai am aflat informatii noi. Ma inselasem referitor la material. Nu era vorba despre cupru (aia era alta discutie :) ). Deci, electrozii sunt din teava zincata de 1.5 toli. Ei se leaga cu platbanda de fierul beton din fundatie, impamantarea de la prize si paratrasnet... sau ceva de genul asta.

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 strem, on 3rd August 2009, 21:30, said:

Tocmai am aflat informatii noi. Ma inselasem referitor la material. Nu era vorba despre cupru (aia era alta discutie :) ). Deci, electrozii sunt din teava zincata de 1.5 toli. Ei se leaga cu platbanda de fierul beton din fundatie, impamantarea de la prize si paratrasnet... sau ceva de genul asta.
cam asa. sau ceva de genul asta.  :console:
.... si nu i s-a dat, ci i s-a luat ..... si nu era o masina, ci doar o bicicleta ...

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 20:43.


#16
stone77

stone77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2009
Strem,

Mi-am dat seama unde e dupa ce am vazut si pozele; eu construiesc putin mai in spate, terenul meu este la mijlocul parcelei.

Bafta la construit!

#17
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
@stone77

Bafta si tie. Care dintre cele doua case din spate este a ta, cea cu acoperis sau cea la primul nivel? Poate iesim intr-o zi la bere, mai punem tara la cale.

In alta ordine de idei, am fost in seara asta pe la casa si armatura fundatiei a inceput sa semene cu o cusca:

Attached File  IMG_1074_m.jpg   455.77K   138 downloads

#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 strem, on 3rd August 2009, 22:05, said:

In alta ordine de idei, am fost in seara asta pe la casa si armatura fundatiei a inceput sa semene cu o cusca:
nu fi zgarcit.
mai baga poze, in general.
cu armaturile intersectiilor de grinzi in special.
o sa mai afli cate ceva. lucruri interesante, oricum.

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 21:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate