Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Constructie casa langa Oradea

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
pluto77

pluto77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Salutare tuturor.
Vreu sa deschid acest nou subiect ca sa impartasesc cu altii problemele ce apar la constructia unei case in regie proprie.
Cu siguranta vor aparea multe probleme pe parcurs dar sper ca sa pot gasi ajutor din partea voastra.
Vreau sa construiesc o casa de locuit la 15 km de Oradea.
Pana in acest moment am rezolvat urmatoarele:
-achizitie teren 603 mp, 17 m frunt stradal, cu stalp de curent in fata parcelei;
-achizitie fosa septica, am prins o promotie cu pret bun;
-forare fantana, la 15m cu tuburi de beton de 40 cm, am prins doua panze de apa freatica, una la 4 si a doua la 9 metri. Nivelul apei este aproximativ la 4 metri, deci 11 m coloana de apa.
-achizitie 30 mc balast si 10 mc nisip;
-achizitie pompa submersibila, de 2400l/h de onox cu corpul pompei din bronz.
-proiectul in lucru, proiectantul se ocupa de obtinerea tuturor avizelor. Tot el se ocupa si de planul cadastral care trebuie facut pe numele meu.
-achizitie sindrila bitumoasa (nu am sa spun marca sa nu fie probleme), am prins o lichidare de stoc si am platit pe ea aprox 30% din pretul normal.
In momentul cand voi incepe am sa postez si unele poze.
Mentionez ca totul va fi facut in regie proprie.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 pluto77, on 27th July 2009, 00:13, said:

Salutare tuturor.
Vreu sa deschid acest nou subiect ca sa impartasesc cu altii problemele ce apar la constructia unei case in regie proprie.
Cu siguranta vor aparea multe probleme pe parcurs dar sper ca sa pot gasi ajutor din partea voastra.
Vreau sa construiesc o casa de locuit la 15 km de Oradea.
Pana in acest moment am rezolvat urmatoarele:
-achizitie teren 603 mp, 17 m frunt stradal, cu stalp de curent in fata parcelei;
-achizitie fosa septica, am prins o promotie cu pret bun;
-forare fantana, la 15m cu tuburi de beton de 40 cm, am prins doua panze de apa freatica, una la 4 si a doua la 9 metri. Nivelul apei este aproximativ la 4 metri, deci 11 m coloana de apa.
-achizitie 30 mc balast si 10 mc nisip;
-achizitie pompa submersibila, de 2400l/h de onox cu corpul pompei din bronz.
-proiectul in lucru, proiectantul se ocupa de obtinerea tuturor avizelor. Tot el se ocupa si de planul cadastral care trebuie facut pe numele meu.
-achizitie sindrila bitumoasa (nu am sa spun marca sa nu fie probleme), am prins o lichidare de stoc si am platit pe ea aprox 30% din pretul normal.
In momentul cand voi incepe am sa postez si unele poze.
Mentionez ca totul va fi facut in regie proprie.
Baftă și răbdare, răbdare, răbdare!! M-am apucat și eu în anul 2000 de așa ceva.
Acum pot spune că e 85% gata, locuiesc în ea și datorită ei mi-am schimbat și meseria. Din inginer electronist, am ajuns termopanist, primele geamuri făcându-le la propria casă.
Deși e în București, nu am avut nici măcar drum pe o porțiune de 30m(am tăiat buruienile ca să pot băga mașina) - iar acum avem asfalt ;
curentul, gazele, apa și canalul, telefonul, netul erau la 200m - iar acum le avem pe toate.
Terenul nu avea adresă - iar acum are și nu era scos din circuitul agricol deși era la 100 m de blocuri - iar acum e intravilan.
Încă odată baftă și succese!!  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate