Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3635 replies to this topic

#541
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Culoarea aceea "verzuie" fiind singurul indiciu, mie-mi vine sa pronunt "Corynebacterium pyogenes"...

Trebuie inteles faptul ca, pe langa o infectie virala (care distruge epiteliile), vin si se "cuibaresc" foaaarte multi germeni (bacterii), care gasesc epiteliul traumatizat si neaparat.

#542
dcpetre

dcpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2010
Buna dimineata tuturor, Nu am gasit multe info despre naparlire asa ca va cer din nou ajutorul. Gainile mele - rasa mixta au inceput sa naparleasca si nu mai fac oua. La dau sa manance nutret special pentru ouatoare. Exista vreo metoda prin care sa scurtez perioada de naparlire? Multumesc mult.

#543
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se poate accelera naparlirea, dar este destul de traumatizanta (accelerarea), cu mortalitate de cca. 10-15% din efectiv. Mai vrei s-o faci ?

#544
dcpetre

dcpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2010
In conditiile astea, nu vreau sa fac acest lucru. Le voi da doar un supliment de vitamine. Am cumparat Polivit si le voi da zilnic in apa de baut. E ok? Avand in vedere ca nu am gasit date exacte despre naparlire, te rog sa-mi spui cam cat dureaza naparlirea la gainile din rasa mixta.

Edited by horia66, 01 November 2011 - 08:56.


#545
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

Quote

Naparlirea este un proces fiziologic prin care pasarile isi schimba, periodic, intregul penaj. Gainile si curcile naparlesc o singura data pe an, in a doua parte a anului. Acest proces dureaza intre 8 si 12 saptamani. In timpul naparlirii ouatul se intrerupe complet, deoarece substantele nutritive consumate prin ratia furajera sunt folosite pentru ,,productia de pene", respectiv refacerea penajului. Varsta la care incepe naparlirea in primul an de productie are influenta asupra sezonului de ouat. Gainile care incep naparlirea mai devreme de 260-270 de zile, de la producerea primului ou, realizeaza cu minim 55-65 de oua mai putin. Gainile care realizeaza cel mai bun procent de ouat sunt cele care incep naparlirea in lunile octombrie-noiembrie, iar cele mai slab productive sunt cele care incep naparlirea in lunile august-septembrie. Neindeplinirea factorilor de microclimat (umiditate, temperatura), carentele de alimentatie sunt factori stresanti care determina o naparlire precoce. Durata naparlirii este cu atat mai scurta cu cat starea de intretinere a gainilor outoare este mai buna si invers.

Sursa

Edited by horia66, 01 November 2011 - 08:54.


#546
coolio

coolio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2004
Salutari ! M-a poate ajuta cineva cu o reteta de furaje pentru Brahma. Am gasit ceva pe alt forum dar nu stiu daca este ok
COMPOZITIA FURAJULUI:
Compozitie %
Porumb 50,00
Grau 10,00
Ovas 10,00
Mazare 25,00
Faina de peste 2,50
Calciu furajer 2,50

Total 100,00

Multumiri !

#547
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postcoolio, on 7th November 2011, 00:00, said:


Va salut.

Am din nou probleme cu urataniile.

Cineva mi-a spus ca ar putea avea boala lui Marek. Si m-ar ajuta sa stiu care sunt simptomele.
Ce se intampla cu pasarile mele ? Au simptome de coriza infectioasa, temperatura, creasta si barbita grena, expectoratii, tuse, stranut, diaree, unflaturi la nivelul ochilor si fetei, varsat de vant si cred ca si laringita. De  mai bine de o luna ma lupt cu acest virus, care banuiesc ca le slabeste imunitatea si asa ajung sa se infesteze cu tot felul de bacterii. De infectia bacteriana scap cu un bactericid pe daza de enrofloxacina sau clorfenicol, ultimul este mult mai eficient. Le mai adminstrezi si Selavit. Dupa un tratament de 6-7 zile simptomele se restrang doar la o tuse si un stranut rar si nu la toate pasarile. Problema este ca dupa 2 saptamani boala o ia de la capat. Inca nu sunt sigur de asta dar voi afla incateva zile, unele au inceput sa aiba temperatura si creasta grena si respiratie alerta. Acum daca o i-au de la capat cu antibioticele le fac praf ficatul. Ce ar putea fi ?

#548
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
Te-ai scos...
Ti-am mai zis inca de data trecuta, si daca imi amintesc bine inca de prin primavara, ca ai acolo o minuntie de focar de boli...
Marekul e o boala totusi destul de rara si nu prea are legatura cu ce ai tu acolo.
Ai probabil o micoplasma dubioasa ori o coriza "naspa", ori ambele...AI avut o respiratorie inca din primavara ale carei manifestari s-au atenuat pana spre zero dar care nu s-a vindecat niciodata si a ramas focar acolo... Acum, cand s-a racit vremea, s-a acutizat la cei care erau bolnavi iar ceilalti care erau intr-o stare mai buna sau chair sanatosi, pe fondul scaderii conditiei generale data de regimul termic siumezeala, s-au imbolnavit si ei, mai mult sau mai putin grav.
  E de ajuns sa ai o afectiune care sa slabeasca si mai mult sistemul imunitar si asa bulversat de variatiile mari de temperatura si pe acest fond se activeaza si toate celelalte care abia asteapta.
Ochii umflati, probabil sinusurile infraorbitale, infectiile oculare,  horcait, stranuturi samd..sunt toate de la respiratoriile care roiesc pe acolo

Digestiv, daca ai noroc, sunt doar chestii minore, rezolvabile, dar care slabesc oricum si mai mult organismul prin deshidratare, demineralizare, lipsa unei digestii corecte si deci si o hranire precara.
Daca esti ghinionist, e foarte posibil sa ai pe acolo o afectiune digestiva grava, histomonoza... O coccidioza cronicizata  sau salmonella de regula pot sa fie tinute sub control, cu tratament, pierderi minime, dar histomonoza e serioasa si e cu mortaciuni...multe... Daca ai gainat de culoarea sulfului, adica o creta colorata in galben aprins plus lichid galben, care e bila, e un semn destul de clar pt mine cel putin...in ultima vreme e cam des intalnita problema.
pasarile par ok, mananca oricum pana in ultima clipa, observi o cufureala de culoarea si textura de mai sus, pulgii din zona respectiva sunt umezi de la astfel de dejectii...pasarea slabeste progresiv, ficatul este foarte afectat, pe langa alte organe, si se ajunge la insuficienta hepatica ...adica pasarea, dupa o perioada, sta total apatica, absenta, aripi cazute samd... abia se misca...gaineaza ...
In cateva ore pana la maxim a doua zi moare.

Varsatul era si el pe acolo si cu ocazia acestui potop de boli, se manifesta si el pe ici pe colo....si o sa stea pe acolo de la o pasare la alta pana te plictisesti si de asta...

DEci, pe scurt, daca ai noroc te chinui cu ele mult si bine, ajungi in primavara cu boli in general respiratorii si ai pierderi acceptabile, adica un 10-15 %...daca ai ghinion, si ai histomonoza, pierderile devin mult mai mari, in special la tineret, ...daca nu tratezi se curata pe capete, stiu cazuri de zeci-o suta si ceva de tineret mort toamna... Daca tratezi,  limitezi dezastrul dar oricum perpetuezi boala , e greu sa scapi de microb din curte...
Tratamentul pt histomonoza e simplu, metronidazol sau enteroguard, complex B si protector hepatic, asta e esentialul...fara oricare din ele eficacitatea scade mult.
TRatezi cam 7-10 ile si esti relativ linistit cateva saptamani...deparazitezi obligatoriu si acum si peste 10-14 zile si repeti apoi dupa inca o luna  cu rombedazol...

Scump, greu sa scapi de boala, greu s tii peirderile sub control..cu cat ai pasari mai multe e mai dificil.
Recomand tratament individual, in apa sau mancare e discutabil..de regula nu iau doza necesara, sau iau fix aia care nu au nevoie iar cei slabiti total insuficient samd...

Spor la lucru, ai treaba multa din pacate.

#549
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postparintele, on 8th November 2011, 20:14, said:

Nu cred ca au infectie digestiva, nu mai este asa frecventa diareea. Oricum merci pentu tratament, este bine de stiut. Insa o microplasmoza posibil sa am si am de gand sa le dau un tratament cu TILOZINA de 7-8 zile. Mai astept un pic pentu ca am dat tare cu antibiotice in ele cam 2 saptamani, pana am depistat la ce au fost bacteriile sensibile. Acum vreau sa le tin 10 zile pe hepatoprotectore si mancare de regim, huruiala de cereale, pentu ca am obesrvat ca cele grase nu rezista sau au nevoie de medicamente extra. Si mai vreau sa le dau ceva pentru SALMONELLA da nu stiu ce. Ai idee cam care ar fi timpul de asteptare pentu oua si carne, dupa un tratament de aproape o luna ? Multi zic 10 zile, dar eu ma gandesc la o luna. Multumesc. Numai bine.

Edited by horia66, 09 November 2011 - 00:18.


#550
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Deci, nu te-ai lasat de obiceiul de a pune diagnostic terapeutic. Cel mai prost tip de diagnostic posibil. Adica incepem sa tratam azi cu ceva, si dupa 3-5 zile vedem daca se imbunatateste starea generala. Daca nu, schimbam produsul si iar mai "dam in furaj sau in apa" vreo 3-5 zile, pana vedem iar daca avem vreun rezultat. Daca nu, iar schimbam produsul.

Nu vrei sa incerci metoda cu "diagnostic etiologic" (cel mai bun si mai de dorit din toate tipurile de diagnostic) ? Sa iei cateva cadavre (proaspete !, calde daca se poate...) si sa te duci la un laborator judetean al unui DSV, sa platesti cat ti se cere si sa-ti puna "tantile" si "nenii" aia diagnosticul ?

Nu de alta, dar s-ar putea sa ajungi ca in bancul cu rabinul: "Eu, sfaturi as mai avea sa-ti dau, problema e ca nu mai ai tu gaste ca sa le aplici ...".

#551
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Posthoria66, on 9th November 2011, 00:25, said:

Deci, nu te-ai lasat de obiceiul de a pune diagnostic terapeutic. Cel mai prost tip de diagnostic posibil. Adica incepem sa tratam azi cu ceva, si dupa 3-5 zile vedem daca se imbunatateste starea generala. Daca nu, schimbam produsul si iar mai "dam in furaj sau in apa" vreo 3-5 zile, pana vedem iar daca avem vreun rezultat. Daca nu, iar schimbam produsul.

Nu vrei sa incerci metoda cu "diagnostic etiologic" (cel mai bun si mai de dorit din toate tipurile de diagnostic) ? Sa iei cateva cadavre (proaspete !, calde daca se poate...) si sa te duci la un laborator judetean al unui DSV, sa platesti cat ti se cere si sa-ti puna "tantile" si "nenii" aia diagnosticul ?

Nu de alta, dar s-ar putea sa ajungi ca in bancul cu rabinul: "Eu, sfaturi as mai avea sa-ti dau, problema e ca nu mai ai tu gaste ca sa le aplici ...".

Am fost cu un cadavru de gaina la laboratorul XXX. Impresiile doctorului veterinar au fost gaina exagerat de grasa, hemoragie interna, laringita. A prelevat de la ea un picor si un plaman si in cateva zile au crescut culturi de bacterii. Am nimerit bine tratamentul cu endrofloxacina 10% + comprimate enrofloxacina 5% acolo unde este cazul 1/kg. Si am reusit sa am doar 5 pierderi din peste 100 de pasari. Vi acuma vad ca sunt semne slabe de microplasmoza. Logic acest tip de microplasomza nu este sensibil la enrofloxacina, deci ar trebui sa merg pe unul din pactericidele urmatoare tilozina, oxitetraciclina sau doxicilina. Ceva se intampla cu imunitatea lor. Nu stiu cum s-au contaminat cu catatea bacterii. Posibil sa fie de vina traiul bun, s-au ingrasat prea mult si au devenit sensibile si au devenit adevarate culturi de microplasme. Posibil sa fie de vina si tipul hibridului. Voi vedea pe viitor ce voi face. Numai bine.

#552
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Neata tuturor.
Am cumparat in primavara pui de-o zi Kabir si broiler cred( sunt pestri si inalti, nu foarte grei), la 2 saptamani, ii tin separat, si mi-am pastrat acum vreo 30-40 de puicute care au inceput sa oua. As vrea sa le amestec, prin iarna si sa-mi cumpar un incubator mai smecher de vreo 100-150 de oua, ca m-au cam ruinat preturile la pui. Cu cei broiler nu am avut nici o problema insa cei Kabir mi-au murit vreo 30 de bucati in special de la furajul starter. Cand le dadeam se auzeau zgomote de la tractul digestiv si aveau diaree, apoi am renuntat, le-am facut uruiala cum le faceam si la ceilalti si s-au stabilizat.
Are cineva un astfel de incupator sa-mi dea si ie ceva informatii, pret, calitate, eficienta?
Multumesc

#553
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Azi m-au anuntat parintii ca puii (de curte, aprox 5-6luni) sau imbolnavit de varsat si au inceput sa moara.Varsatul nu a aparut la cap (ochi si cioc) cu am mai vazut in alti ani ci pe corp in special sub pene sunt bubite (pustule) care dupa ce sunt rupte raman rani.Puii au fost amestecati de aproximativ o luna cu gainile dar la gaini momentan nu au aparut simtomele de varsat.
Ati putea sa-mi recomandati un tratament dar care sa fie pus in apa de baut pentru ca parintii sunt in varsta si nu o sa poata sa le dea cu unguente(albastru de metil- betadina) si sunt si multi aproximativ 80 de capete cu gaini cu tot. O zi buna tuturor.

Edited by dombix, 09 November 2011 - 12:54.


#554
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011
Buna tuturor
sper ca am ales bine topicul :D

sunt interesata sa incep sa cresc curcani de carne, pe care sa ii comercializez la randul meu mai departe, si am cateva nelamuriri , sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri / linkuri de documentare..
-ce autorizatii imi trebuie sa pot comercializa asa cum trebuie pasarile vii atunci cand ajung la maturitate? din cate am inteles imi trebuie un certificat de la primarie (am domiciliul in zona rurala, gospodarie proprie) si avize sanitare. Deocamdata nu vreau sa infiintez ferma fiindca nu am resursele necesare, insa doresc sa am acte in ordine ca sa pot comercializa pasarile catre abatoare sau firme care cumpara pasari pt export, etc.
sau ce alte variante de desfacere  am,  ca sa pot incasa o suma intreaga la vanzarea pasarilor, nu as vrea s ale vand cu bucata la cunoscuti sau in piata
-ajuta cu ceva sa ma inscriu in Asociatia crescatorilor de animale sau alte asociatii..?
-ce anume mi-ar trebui sa pot creste corespunzator curcanii..adaposturi dintr-un anumit material, sau conditii speciale? deocamdata nu dispun de fonduri mari dar imi doresc sa ma pot dezvolta

Va multumesc anticipat tuturor

#555
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Acum 2 ani am cumparat 15 pui de-o zi de curcani albi de la Agroland si le dadeam furaj de la ei , arata ca niste bobite rosii, cateva zile apoi le-am adaugat uruiala facuta de mine si lucerna tocata. Le-am facut n tarc acoperit in curte in Bucuresti.Au mers excelent si i-am tinut pana la varta de 30-40 zile , apoi i-am dus pe toti in tarcul de la tara. In 5 zile au murit aproape toti. De atunci nu am mai avut curaj sa ma bag. Probabil nu erau vaccinati.  Insa rata de crestere si aspectul era impresionant.

#556
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View PostCST76, on 9th November 2011, 09:16, said:


Daca vrei ceva de calitate click aici

Fa rost de niste cocosi hibrizi grei 4-5 kg, pentu a asigura diversitatea genetica. Cocosiul conteaza mult, se spune ca 98 %. Deci puii vor avea caracteristici mai multe de la cocosi decat de la gaini.

#557
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005

View Postinformatorul, on 10th November 2011, 11:26, said:

[ Daca vrei ceva de calitate click aici

Fa rost de niste cocosi hibrizi grei 4-5 kg, pentu a asigura diversitatea genetica. Cocosiul conteaza mult, se spune ca 98 %. Deci puii vor avea caracteristici mai multe de la cocosi decat de la gaini.
Spune CINE? de unde toate aberatiile astea? D'aia se chinuie aia din fermele de reproductie ca dracii aia mari? Ce n-ai spus bre de la inceput asa, ii scuteai pe oameni de-un chin.  :coolspeak:
Deci asta e o gogomanie, intotdeauna orice animal are si mama si tata, genele vin de la amandoi, in "egala" masura...
Diversitatea genetica nu e totul, din pacate sau din fericire.
Din hibrizi scoti fix ...nimic...o parte din pui probabil vor fi asa si asa, adica bunicei, o parte slabi calitativ... per total nu permita sa cresti 100 de pui din care doar 40-50 % au randament... de cat consuma ceilalti aiurea mai bine dai frumos 2.5 lei, adica pretul a 4-5 oua "de stat", daca nu reusesti sa le vinzi la pret de oua "de tara"....si ai pui de calitate, care dau randament.
  Nu mai incurajati prostiile astea, e drept ca nu cosnta nimic sa vorbesti dar costa daca incerci sa aplici astfel de glume..
Cat despre incubatoarele alea..scumpe ca porcul, bani aruncati pe geam... se poate mult, mult mai ieftin....

#558
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Buna, vreau si eu sa cumpar vreo 20 de gaini pentru ca am mai ramas cu numai 2 pentru ca restu lea omorat un nenorocit de caine, caine care numai este pe proprietatea mea pentru propria lui siguranta! no comment pls. Ceea ce vreau sa stiu este daca exista vreo modalitate in care pot face ca gainile sa puna oua. Din celelate pe care le aveam doar 2 puneau, dar nu le dadeam nimic special de mancare, doar porumb, orez sau aliment concentrat. Si inca ceva puneau oua cand erau libere in toata curtea... cand leam pus la cotet nu mai punea nici una. Exista vreun aliment care li se da ca sa puna oua? Sau trebuie sa fac cotetul inasa fel incat sa faca oua? Habar nam de gaini, sunt primele gaini pe care le-amavut in viata mea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate