Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3259
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari, nu reușesc sa scap de păduchi....și cred ca și de căpușe......ajutor..... Ma gândesc sa iau o afumatoare cum au aia la albine, dar oare e ok pt insecticidele pt păduchi și căpușe?

#3260
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Daca vrei sa afumi slana, ia-ti.
altfel, pt parazitii cu pricina ai 2 arme...parlitorul, adica flambezi, ai otrava, adica stropesti.
cu otrava si atat e mai greu sa scapi dar nu imposibil daca insisti periodic si eventual mai schimbi substantele.
paduchii rosii impun si o igienizare, adica scoti tot din tarc, flambezi, flambezi inauntru, etx...daca lasi lemne, lavite, etc ...in adapost si stropesti asa aia stau pititi bine merci pe sub ele...

Daca ai si pe pasari, ar trebui si alea deparazitate extern, incerci baie in cypervet sau pudra. Atentie la concentratie in caz de baie, e toxica otrava, evident, iar supradozarea le poate pune in cap.

#3261
florind

florind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2004
Buna ziua,
Stie cineva dupa cat timp pot fi populate cotetele (din lemn) dupa ce au fost dezinfectate cu soda caustic si var stins? Multumesc.

#3262
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
�

La otrava nu mi se pare ca reactioneaza

#3263
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Soda aia bine ar fi sa fie spalata cat de cat, la var nu conteaza...poti popula dupa cateva zile, soda nu se "duce" in timp.


#3264
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postparintele, on 04 mai 2016 - 09:12, said:

Posibil sa se fi ciugulit daca e rana, incercati sa ii urmariti mai atent sa vedeti ce si cum. In principiu o rana trebuie tratata si urmariti daca il mai ciupesc, in acest caz trebuie izolat. Daca nu il ciulesc tratati cu ceva unguent, ar merge spray albastru cu antibiotic insa orice pata colorata e o tinta pt ei, sunt curiosi, mai rau il ciugulesc.
Deci urmariti-i mai atent, mai mult timp, vedeti cesi cum.
dati la fund cu albastru de metil si puneti in apa selevit daca nu ceva pe baza de seleniu ptr canibalism

#3265
oviex

oviex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2008
Buna. Am un pui de 4 sapt(broiler) care se cam "taraie" de vreo saptamana si ceva - nici nu moare nici bine nu e...
Am observat ceva probleme respiratorii - zgomot la respiratie si gafaie foarte repede la efort sau putina caldura, in comparatie cu ceilalti.
La farmacia veterinara mi-a dat enrofloxacina. Are 3 zile de cand ii dau dar nu vad nici o schimbare in bine sau in rau...Il tin izolat si ii pun si vitamine in apa(AD3E); manaca destul de bine.
Nu cred ca e ceva digestiv - gainatul pare normal, uneori putin prea moale(ma gandesc ca de la medicamente, nu stiu...)

Vreo sugestie? Ar trebui alt antibiotic?

Nu stiu daca are vreo relevanta - dar observ la baza ciocului pe ambele parti, cate o pata de culoare mai inchisa, iar ochii mai apatici(deschisi doar pe jumatate) diferit fata de ceilalti pui...

#3266
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Dai doxiciclina in apa de băut inpreuna cu complex de vitamine,sau spectam injectabil

#3267
oviex

oviex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBoboiasi, on 15 iulie 2016 - 12:21, said:

Dai doxiciclina in apa de băut inpreuna cu complex de vitamine,sau spectam injectabil

Multumesc de sfat. Deocamdata puiul se prezinta bine. Daca revin simptomele o sa incerc tratamentul asta.

#3268
zekalanga

zekalanga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.01.2007
de vreo doua, trei saptamani una din gainile din batatura are o infectie respiratorie de "toata frumusetea".
banuiesc, dupa simptome, ca ar fi coriza (secretii nazale muco-purulente, secretii seroase din ochi, deformarea capului doar pe o parte, stare generala alterata).
am incercat initial cu enrofloxacina 5 timp de 7 zile, dar nu s-a vazut vreo ameliorare.
dupa o pauza de 3 zile, incepand de ieri am trecut pe Neoxigal (oxitetraciclina clorhidrat, neomicina sulfat, acid ascorbic) administrat oral 1capsula/kg corp la 12 ore si Enteroxin 12.5 (sulfadimetoxina) 4ml/1 litru apa de baut.
urmeaza sa adaug in apa de baut si un complex de vitamine Polivit S.
va rog orice sfat este binevenit.
multumesc.

Attached Files

  • Attached File  111.jpg   173.05K   34 downloads
  • Attached File  222.jpg   152.24K   33 downloads


#3269
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
banuiesc ca nu te ajuta:
am avut si eu una cu ambii ochi umflati ca mingile de pingpong,  am taiat-o direct. dar a trebuit sa beau un pahar de visinata inainte ca m-am speriat cand am vazut-o. nici nu mi-am imaginat ca ar fi tratabila. sau ca ar supravietui pana a doua zi.

Edited by fr0ggybv, 29 July 2016 - 18:57.


#3270
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu prea cred ca o dregi, oricum ochiul ala e pierdut, secretia aia dinauntru e cazeoasa si o sa iasa "cu penseta", la un moment dat...tratamentul ajuta dar nu te astepta sa o vindece, oricum ajuta in sensul general al infectiei si nu in c priveste musai ochiul.
oricum, de tratat eu as spune linco-spectin sau similare.

Maibales acum cand in genere inbcyrte subt si pui samd, daca nu e o pasare valoroasa (afectiv probabil), e mai bine sa o sacrifici.

Atfel spus am pasari care au depasit faze mult mai nasoale, tratate mult , inclusiv local, traiesc bine merci unele, fara ochi dar vindecate complet...iti spun doar ca nu merita, eu le-am tratat mai mult pt a invata lucruri...

#3271
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Un sfat pentru cine vrea sa îl bage in seama,:evitati produsele de la Farmavet(Pasteur)sunt de o calitate indoielnica,de cate ori am folosit diverse sortimente,antiparazitare,antiinfectioase,vitamine-premixuri rezultatu a fost mediocru,asta e părerea mea de ani buni

#3272
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007

View Postanasstasia, on 21 iunie 2016 - 15:03, said:

Parinte, multumesc mult pentru ajutorul oferit cu Master Gris. Toti sunt bine acum.

Master Gris in prezent au 3 luni. Cresc frumos, mananca, sunt prietenosi. Sunt multumita in general insa nu se compara cu kabirii. Nu au luat la fel in greutate, sunt mult mai inalti, mai ciolanosi.

De aceea ne-am orientat si catre 10 pui de carne. Cei albi pe care ii vedeti in poze au 2 saptamani de la cumparare. Sunt enormi pentru varsta lor, mananca continuu, beau apa continuu, nu au avut probleme de sanatate pana acum, traiesc toti.
Master grey nu ar trebui sa fie de culoarea gri ? Intreb pentruca am si eu niste pui micsti de la agroland de culoarea rosie si nu au putut sa-mi spuna ce rasa sint .

Edited by crib, 05 August 2016 - 14:16.


#3273
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostBoboiasi, on 03 august 2016 - 10:59, said:

Un sfat pentru cine vrea sa îl bage in seama,:evitati produsele de la Farmavet(Pasteur)sunt de o calitate indoielnica,de cate ori am folosit diverse sortimente,antiparazitare,antiinfectioase,vitamine-premixuri rezultatu a fost mediocru,asta e părerea mea de ani buni

Alea de la Romvac sunt mai bune? Eu de Romvac n-aveam o parere prea buna ...

#3274
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDDuras, on 19 august 2016 - 08:52, said:


Alea de la Romvac sunt mai bune? Eu de Romvac n-aveam o parere prea buna ...
Si Romvac si Farmavet sunt la fel. In trecut, produsele Inst. Pasteur erau facute cu mai multa atentie.

#3275
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am si eu nevoie de o parere.
Aseara m-am dus sa inchid puii si unul abia isi putea tine capul. Pun mana pe cutit si il tai.
De zbatut nu a avut putere si a curs foarte putin sange.
Problema este ca pana ce am incalzit apa s-a intepenit (ca si cum ar fi fost mort cand l-am taiat) si s-a jumulit foarte greu chiar daca apa era fierbinte (cred ca eu cand l-am taiat era deja in stadiul de racire)
Pielea era un pic vanata pe piept dar carnea avea o culoare frumoasa.
Eu zic ca este bun de consum.
Ce parere aveti?

#3276
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mananca-l..tu sa fii sanatos :D  :D


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate